Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
الأبواب السوداء - Grup Sevda
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netابواب المراسلة العربية ARAPÇA YAZIŞMA GRUPLARIالأبواب السوداء - Grup Sevda
Mesaj icon Konu: أنا أصوم رمضان ولكن لا أصلي فهل يكون صيامي صحيحا ؟ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: أنا أصوم رمضان ولكن لا أصلي فهل يكون صيامي صحيحا ؟
    Gönderim Zamanı: 22Eylül2008 Saat 23:03

: السؤال

أنا أصوم رمضان ولكن لا أصلي فهل يكون صيامي صحيحا ؟

: الإجابة

الحمد لله

لا يقبل صوم رمضان ، بل ولا أي عمل من الأعمال مع ترك الصلاة ، وذلك لأن ترك الصلاة كفر لقول النبي صلى الله عليه وسلم : « إِنَّ بَيْنَ الرَّجُلِ وَبَيْنَ الشِّرْكِ وَالْكُفْرِ تَرْكَ الصَّلاةِ » رواه مسلم (82) .

والكافر لا يقبل منه أي عمل لقول الله تعالى : { وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَنْثُورًا } [الفرقان:23] . وقوله سبحانه : { لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنْ الْخَاسِرِينَ } [الزمر:65]

وروى البخاري أن النبي صلى الله عليه وسلم قال : « مَنْ تَرَكَ صَلاةَ الْعَصْرِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ » رواه البخاري (553) .
ومعنى (حبط عمله) أي : بَطَلَ ولم ينتفع به .

فهذا الحديث يدل على أن تارك الصلاة لا يقبل اللهُ منه عملاً ، فلا ينتفعُ تاركُ الصلاةِ من عمله بشيء ، ولا يَصْعَدُ له إلى الله عملٌ .

وقال ابن القيم رحمه الله تعالى في معنى هذا الحديث : " والذي يظهر في الحديث ؛ أن الترك نوعان : تركٌ كليٌّ لا يصليها أبداً ، فهذا يحبط العملُ جميعُـه ، وتركٌ معينٌ في يومٍ معينٍ ، فهذا يحبط عملُ ذلك اليومِ ، فالحبوطُ العامُّ في مقابلةِ التركِ العامِّ ، والحبوطُ المعينُ في مقابلةِ التركِ المعينِ" اهـ من كتاب الصلاة ص 65 .

فالنصيحة للسائلة أن تتوب إلى الله تعالى ، وتندم على تفريطها في حق الله ، وتعريضها نفسها لمقت الله تعالى وغضبه وعقابه، والله تعالى يقبل توبة من تاب من عباده ، ويغفر له ذنوبه ، بل ويفرح بها سبحانه وتعالى أشد الفرح ، وقد بشر النبي صلى الله عليه وسلم التائب بقوله : « التَّائِبُ مِنْ الذَّنْبِ كَمَنْ لا ذَنْبَ لَهُ » رواه ابن ماجه (4250) وحسنه الألباني في صحيح ابن ماجه 3424 .

ولتبادر إلى الاغتسال والصلاة لتجمع بين طهارة الظاهر وطهارة الباطن ، ولا تؤجل التوبة وتقول سوف أتوب غداًّ أو بعد غد ، فإن الإنسان لا يدري متى يأتيه الموت ، ولتتب إلى الله قبل أن لا ينفع الندم { وَيَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلا ، يَا وَيْلَتِى لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلانًا خَلِيلا ، لَقَدْ أَضَلَّنِي عَنْ الذِّكْرِ بَعْدَ إِذْ جَاءَنِي وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِلإِنسَانِ خَذُولا } [الفرقان:27-29] .
وصلى الله على نبينا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين

الطالب المجتهد
IP
aliselcukeroglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı aliselcukeroglu Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Eylül2008 Saat 23:50

ORUÇ VE NAMAZ FARKLI İBADETLERDİR. HER BİRİNİN ALLAH KATINDA DEĞERİ FARKLIDIR.NAMAZI TERKEDENİN CEZASI FARKLI ORUÇ TUTAN KAZANCI FARKLIDIR. DİYE DÜŞÜNÜYORUM

IP
visam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 2331

Alıntı visam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Eylül2008 Saat 10:41
S.çelik kardeş; 1.cümle çok ağır. Takva olarak böyle söylenebilir belki ama; fetva olarak böyle cevaplamak mümkin olmaz sanırım. Bu tür yazıları (alıntı) süzgeçten geçirmekte fayda görüyorum...
Selamlar, 

IP
bahad1r60
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 671

Alıntı bahad1r60 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Eylül2008 Saat 12:16
Bu tür konularda aşağıdaki Bektaşi kıssasına düşmemeye dikkat etmek iyi olur.
Kıssa şöyle :
"Beştaşi'nin birine niçin namaz kılmadığını sorarlar. Oda Kur'an da -namaza yaklaşmayın- buyrulduğu için diye cevaplar. Konuya vakıf olmayanlara da bahse konu ayeti okuyarak inandırır. Konunun ehli bir şahıs bu olay üzerine eğilir ve Bektaşi'ye ayeti kendisine görtermesini ister. Bektaşi ayeti gösterirken يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقْرَبُواْ الصَّلاَةَ görünecek-  ayetin geri kalanını kapatacak şekilde parmağı ile kapatır. Bilgin kişi "parmağını çekte neyi gizlediğini görelim der."

Bu konu gibi hassas konularda araştırırken - birşeyler okurken biraz daha dikkatli olmak zorundayız. Hadis ilmi konusunda burada birşeyler yazacak değilim ancak çok geniş ve hassas bir konu olduğu kesin. Alıntı yapılan yazıdaki hadisin tamamını ve orjinal kaynağından incelemek lazım diye düşünüyorum.
Saygılarımla....

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقْرَبُواْ الصَّلاَةَ وَأَنتُمْ سُكَارَى حَتَّىَ تَعْلَمُواْ مَا تَقُولُونَ وَلاَ جُنُبًا إِلاَّ عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىَ تَغْتَسِلُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مِّنكُم مِّن الْغَآئِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَيَمَّمُواْ صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَفُوًّا غَفُورًا

Nisâ(*) Sûresinin 43 . Ayetinde
Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

Şüheda gövdesi, bir baksana dağlar, taşlar...
O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Eylül2008 Saat 17:28

Esselamu aleykum,

Bu başlığı görüyordum ve cevabı açık zaten diyordum, iki farklı ibadet, farklı şart ve öneme sahipler. Bu gün ilk defa okudum ve şaşıp kaldım, verilen cevaba değil tabi, çünkü bu türden sığ, yüzeysel, parçacı yaklaşımlara iyice aşinayız artık, akisne beklediğim cevapla yer alan cevap arasaındaki uçurum beni hayeret ettirdi.

Sadece şunu söyliyeyim ki, fıkhu'l-hadis diye bir kavram vardır, hadislere bütünsel yaklaşıp doğru anlamlandırmak ve zahiri yaklaşımdan kurtulmak için İbn hacer gibi hadis şarhlkerinin sıklıkla vurguladığı bir kavram, işte bundan mahrum olursa insan, ne yazık ki atın önüne et, itin önüne ot bırakmak basitliğinden, çelişkidinden kurtulamaz. Bu cevabın sahibi de dini metinlerdeki kavramların nasıl anlaşılması gerektiği , bütünsel yaklaşımın şartlığı hakkında eminim ki, ne bir eğitimi ne de bir düşüncesi vardır.

vesselam... 

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
klmn
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı klmn Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Ekim2008 Saat 10:58
ibn-i islam'a aynen katılıyyorum

mi?
IP