Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Türkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARITürkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: Mısır'da başörtülü sayısı giderek artıyor Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
real_prayer
Moderator
Moderator
Simge
Tercüme Bölümleri Yöneticisi

Gönderilenler: 0

Alıntı real_prayer Cevapla bullet Konu: Mısır'da başörtülü sayısı giderek artıyor
    Gönderim Zamanı: 02Aralık2006 Saat 07:15

Mısır'da başörtülü sayısı giderek artıyor 
ABD kuklası Mübarek yönetiminin baskısı ters tepti Bütün baskı ve yıldırma politikalarına rağmen Mısır’da başörtülülerin sayısı giderek artarken, örtünme oranının da yüzde 80’lere çıktığı bildirildi.
Son yıllarda dini vaazlar veren bayan davetçilerin artmasının, örtünmenin yayılmasına yardımcı olduğu ifade edildi. Mısır’da son yıllarda sanatçılar ve televizyon sunucuları arasında da örtünenler olmuş ve Mısır Televizyonu bu sanatçıların ve sunucuların ekrana çıkmasını yasaklamıştı.
İslâm ülkesi olmasına rağmen ABD kuklası Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yönetiminin uyguladığı baskı ve zulüm politikaları, bu ülkedeki Müslümanların dinine daha çok sarılmasına vesile oluyor. İslâm düşmanlığıyla tanınan Mısır Kültür Bakanı Faruk Haseni’nin başörtülülere sözlü saldırısının ve başörtüsünün insanı geriye götürdüğünü söylemesinin yankıları sürerken, başbakanlığa bağlı bilgi merkezinin verilerine göre Mısır’da başörtülülerin oranının yüzde 80’lere yükseldiği açıklandı. Son yirmi yılda örtünmenin hızla yayıldığı Mısır’da büluğ yaşına gelen genç kızların ailelerin baskısı olmadan kendi iradeleriyle örtündükleri, başkent Kahire’nin fakir mahallelerinde sosyal ve ekonomik nedenlerle örtünenlere rastlandığı, zenginlerin ve eğitim seviyesi yüksek olanların oturduğu mahallelerin sakinlerinin ise daha çok dini inançları nedeniyle örtündükleri bildirildi.
Son yıllarda zengin mahallelerde dini vaazlar veren bayan davetçilerin artmasının bu kesim arasında örtünmenin yayılmasına yardımcı olduğu ifade edildi. Tesettürlü genç kızın evliliğe daha uygun ve evlilik sorumluluğunu taşımaya daha elverişli olduğu düşüncesinin Mısırlı genç kızlar arasında örtünenlerin sayısını artırdığı belirtildi.
Mısır’da son yıllarda sanatçılar ve televizyon sunucuları arasında da örtünenler olmuş ve Mısır Televizyonu bu sanatçıların ve sunucuların ekrana çıkmasını yasaklamıştı. Örtündükten sonra ekrana çıkmasına izin verilmeyen sanatçılardan Süheyr El-Bâbili, “Allah’ı kızdırırken beni kabul ediyorlar, fakat O’nu razı ederken ekranda görünmemi reddediyorlar” diyerek anlamsız yasağa tepkisini dile getirmişti.

IP
sdfl
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 259

Alıntı sdfl Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Aralık2006 Saat 12:42

يزداد عدد المحجبات  في مصر علي مر الزمان.
ا
حدث إدارة مبارك  التي هي دمية الولايات المتحدة قمعها إنفعالا عكسيا.اعلن ان نسبة الإحتجاب إرتفعت الي 80 بالمائة بينما يزداد عدد المحجبات بسرعة علي الرغم من سياسات قمع و تخويف كلها.
اعتبر بان   إزدياد داعيات يعظن عن مواضع دينية في الآونة الأخيرة يساعد للإنتشار المحجبات.قد اظهرت بمصر في الآونة الأخيرة من تحتجب بين الفنانات و المذيعات فقد كان منع تلفزيون مصر ان تبدو هؤلاء الفنانات و المذيعات في الشاشة.إن سياسات القمع و التخويف التي تطبقها  الإدارة لحسني مبارك  الدمية للولايات المتحدة تادي الي إستمساك المسلمين في هذه البلاد بدينهم  اكثر مما كانوا. ذكر نقلا عن مصادر مطلعة متصلة برئاسة الوزراء ان المحجبات  نسبتهن ارتفعت الي 80 بالمائة في مصر بينما لا تزال تستمر تداعيات للإعتداء الشفوي  لوزير الثقافة المصري فاروق حسني الذي  يعرف بعداوته  ضد الإسلام  علي المحجبات و لقوله ان الحجاب يخلف الإنسان . صرح بان المراهقات في مصر التي إنتشر فيها الإحتجاب في السنة العشرين  الاخيرة بسرعة  احتجبن بإرادتهن انفسهن  ولا بضغط اسرتهن  و صودفت في احياء فقيرة للعاصمة قاهرة من تحتجب  باسباب إجتماعية و إقتصادية  و اما سكان احياء سكن فيها الأغنياء و المثقفات فهم لا تحتجبون إلا بعقائدهن الدينية .اعلن ان إزدياد الداعيات  اللواتي يعظن دينيا في الاحياء الغنية في الآ ونة الاخيرة  اصبح وسيلة للإنتشار الإحتجاب بين هذه الطبقة.واعتبر بان راي ان الفتيات المحجبات اكثر مناسبا  للزواج واكثر صالحا لتحمل مسؤوليتها انه يزيد عدد المحجبات بين الفتيات المصريات.
قد اظهرت بمصر في الآونة الأخيرة من تحتجب بين الفنانات و المذيعات فقد كان منع تلفزيون مصر ان تبدو هؤلاء الفنانات و المذيعات في الشاشة.ولقد عبر سهير البابلي من الفنانات اللواتي لا ياذن لهن ان تبدون في الشاشة بعد إحتجابهن  عن إنفعالها المنع لا معني له  قائلة انهم يقبلون بي و هم يغضبون الله و لكنهم يرفضونني ان ابدو في الشاشة وانا ارضيه.

Düzenleyen sdfl - 12Aralık2006 Saat 11:15

</a>

IP
acizâne
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı acizâne Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2006 Saat 02:01

السلام عليكم

maşaallah sdfl doğrusu çeviri için biraz korkmuştum ama senin sayende cesaretlendim. Allah bileğine kuvvet versin inşaallah.
Tebrikler kardeşim....
Selam ve Dua ile...

IP
sdfl
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı sdfl Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2006 Saat 11:23
Ve aleyküm selam

</a>

IP
acizâne
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı acizâne Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2006 Saat 16:14
السلام عليكم
لا مهم جدا
شكرا لك لهذا الرسم

umarım cümlelerim doğru olmuştur...

IP
sdfl
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı sdfl Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2006 Saat 17:06
a.s
ليس مهما جدا derseniz daha doğru olur.Ayrıca resimden ziyade بطاقة uygun.Rica ederim.

</a>

IP
acizâne
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı acizâne Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2006 Saat 17:10
[QUOTE=sdfl]

şimdi de sıra ben de aynısı oluyor ama neyse bi dahakine ben de farklı gönderirim...
şaka bi yana çok teşekkür ederim kardeşim
شكرا جزيلا يا اختي 

IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2006 Saat 22:54
s.a.
kardeş tercümen için eline sağlık.kelime kelime tam  bakamadım ama.genelde güzel olmuş.ben bu kadar yapamam zaten.çünkü türkçeden arapçaya çeviri bana zor geliyor.
tşk.
(mesaj yanlışlıkla silinmişti tekrar gönderdim)

Bilende O Bildirende
IP
Ersil
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 592

Alıntı Ersil Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2006 Saat 19:39
s.a.
real kardeşde belki tercüme gönderir diye bekledim ama bu ara yoğun sanırım.
yukarıdaki tercümeye başlamıştım sdfl kardeş gönderince bıraktım.inş.yapabildiğim kadar yapıp bende göndereyim.

Bilende O Bildirende
IP
mrtzcn
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı mrtzcn Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Şubat2007 Saat 11:14
يزداد عدد المحجبات  في مصر بمرور الزمان

قام اعنات  إدارة مبارك الذي دمي أمريكا بشكل ضدي و علي رغم كل سياسة قمع و تخويف اُعلِن أن نسبة الإحتجاب في مصر إرتفعت الي 80 بالمائة بينما يزداد عدد المحجبات بمرور الزمان
şimdilik bu kadar olsun vaktim oldukça devamına bakarım inşallah

IP
sdfl
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı sdfl Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Şubat2007 Saat 11:33

İlginize teşekkürler.Bu kadar çabuk cevap veeceğinizi ummuyordum.Ben nasıl çevirmişim peki?idare eder mi?Devamını beklerim.Ayrıca mütercim misiniz?

Düzenleyen sdfl - 21Şubat2007 Saat 11:34

</a>

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma