Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTürkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة

Mesaj icon Konu: منطقة ايجة الوسطى İç Ege Bölgesi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: منطقة ايجة الوسطى İç Ege Bölgesi
    Gönderim Zamanı: 28Kasım2006 Saat 11:04
منطقة ايجة الوسطى: وتأتي بعد ازمير، دنيزلي ثاني أهم مدن منطقة إيجة، وتقع في أواسطها. وقطعت دنيزلي أشواطاً هائلة في صناعة النسيج، إذ يوجد فيها وفي ضواحيها 40000 مشغل للنسيج. وتعتمد معيشة 30% من أهاليها على هذه الصناعة. ثم تطالعنا باموق قلعة كمرتع للعديد من الثقافات منذ العصر الروماني، بمناظرها الخلابة وحماماتها الطبيعية الشافية.


ومن بلدات دنيزلي الغنية بأطلالها الأثرية مثل لوديكيا وكلوساسي، نذكر غوني المعروفة بنبيذها الفاخر وشلالها، وبولدان الشهيرة بمغازلها، وتشال الغنية ببساتين الكروم .


أمّا مانيسا المسترخية فوق سفوح جبل سبيل، فتبعد أربعين كيلومتراً عن ازمير، وهي محاطة ببساتين الكروم. ويقع المنتزه الوطني لجبل سبيل في جنوب مانيسا .


وعند ذكر مانيسا، فإن أول ما يتبادر للذهن هو احتفال مسير، حيث يقام في شهر مارس من كل عام كما هو معهود منذ القدم، ويجري طواله من شرفة مسجد سلطان توزيع حلوى أو عجينة مسير التي يتم تحضيرها من خليطة العديد من التوابل، التي يعتقد بأنها أشفت عائشة سلطان والدة السلطان سليمان القانوني .

 

و"سارت" هي من أفخم المدن الأثرية لمانيسا، كانت عاصمة المملكة الليدية، وكانت من أهم المراكز التجارية في الماضي،  نظراً لوقو عها على مفترق "طريقالملك" ممتدة نحو الشرق، وفيها بدأ لأول مرة في التاريخ تداول النقد المعدني كعملة لها قيمتها التجارية. وفيها يتهافت الزوار لمشاهدة معبد ارغيس ومعبد زيمنازيوم من القرن الثالث الميلادي .

 

ومدينة تاريخية أخرى تنبض فيها التقاليد التركية الموروثة هي كوتاهيا بوصفها نموذجاً لتوليفة الآثار العمرانية العثمانية الراقية، ولا سيما بأعمالها الخزفية المبهرة.  وفيها منزل البطل المجري  الشعبي  لاجوس

 

كوسوث الذي تم تحويله إلى متحفيحمل أسمه. والمدينة الأثرية ايزانوي تقبع في جاودار حصار التي تقع في أطراف كوتاهيا .


أمّا مدينة اوشاق الشهيرة بحياكة السجاد، فتعد نقطة تلاقي مهمة، وفي متحفها تعرض كنوز قارون ذات الصيت العالمي، المسمى بمتحف اوشاق للآثار .
 

ومدينة افيون المستلقية فوق سفح تلة تعلوها قلعة تاريخية، زاخرة بمعالمها الأثرية، المحفوظ أغلبها تحت سقف متحف افيون. وأهم جناح في المتحف مخصص لآثار عهد الفريغيين. وعلى شمال المدينة تصطف أطلال المعابد المكشوفة والعائدة لذلك العهد في اصلان قايا واصلان طاش ومالطاش ويالنطاش. والجدير بالمشاهدة حديقة صوجيقان في دينار كموقع تاريخي شهد السجال الموسيقي الاسطوري بين الإله ابولو وبان .

 
 
İç Ege Bölgesi. Ege Bölgesi’nin İzmir’den sonraki ikinci büyük kenti olan Denizli, Ege Denizi’nin iç kısım-larında yer alır. Dokuma sanayii konusunda büyük ilerlemeler kaydeden kent ve çevresinde 40.000 tezgâh bulunmaktadır. Halkın %30’u geçimini tekstil sanayii ile sağlamaktadır. Muhteşem görüntüsünden ve yararlı kaplı calarından ötürü Pamukkale, Roma döneminden bu yana birçok kültürün uğrak yeri olmuştur.

 

Çevresinde Laodikya ve Colossai gibi birçok antik kentin yer aldığı Denizli ilçelerinden Güney, şarapları ve şelalesi; Buldan, dokuma tezgâhları; Çal ise üzüm bağları ile tanınır.

 

Spil Dağı eteklerinde kurulu olan Manisa, İzmir’e 40 km. uzaklıktadır ve etrafı üzüm bağlarıyla çevrilidir. Spil Dağı Milli Parkı, Manisa’nın güneyindedir.

 

“Mesir şenliği” Manisa denince akla ilk gelenler arasın-dadır. Her yıl mart ayında düzenlenen şenliğin başlangıcı çok   çok  eskilere   dayanır.   Kanuni   Sultan   Süleyman’ın annesi Ayşe Sultan’ı iyileştirdiğine inanılan ve çeşitli baha-ratların karışımı ile yapılan “Mesir Macunu”, Sultan Camii’nin verandasından şenlik süresince halka dağıtılır.

Manisa’nın en gösterişli antik kenti Sart’tır. Lidya Krallığı’nın başkenti olan ve doğuya doğru uzanan ünlü “Kral Yolu”nun başlangıç  noktasında bulunan Sart,  tarihteki önemli  ticaret

merkezlerinden biridir. Madeni para, ticari değer olarak dünyada ilk kez burada kullanılmaya başlanmıştır. Artemis Mabedi ile restore edilmiş olan Jimnazyum da (M.S. 3. yüz-yıl) kentte en fazla ziyaret edilen yapılardır.

 

Türk geleneklerinin yaşatıldığı eski bir şehir olan Kütahya, Osmanlı mimari eserleriyle bütünleşmiş olup, en çok da çinileriyle ünlüdür. Macar Halk Kahramanı Lajos Kossuth’un 19. yüzyılda kaldığı ev, Kossuth Müzesi haline getirilmiştir. Kütahya çevresindeki Çavdarhisar’da Aizanoi antik kenti yer alır.

 

Halı dokumacılığı ile ünlü Uşak ise önemli bir kavşak noktasındadır. Dünyaca ünlü Karun hazineleri Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Afyon, üzerinde kale bulunan bir tepenin eteklerine kurul-muştur. Çevredeki tarihi eserler Afyon Müzesi’nde sergilen-mektedir. Müzenin en önemli bölümünü Frig Çağı eserleri oluşturur. Kentin kuzeyinde anıtsal boyutlardaki Aslankaya, Aslantaş, Maltaş ve Yılantaş Frig açık hava mabetleri yer alır. Ayrıca Tanrı Apollo ile Pan arasındaki mitolojik müzik yarışmasının yapıldığı yer olan Dinar’ın Suçıkan Parkı, görülmeye değer güzelliktedir.
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi