Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Genel
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netGenel
Mesaj icon Konu: افعال babının emri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
SuVeYBe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 62

Alıntı SuVeYBe Cevapla bullet Konu: افعال babının emri
    Gönderim Zamanı: 27Haziran2008 Saat 23:07

SeLaM
Biliyorum ki ifal babının emrinde hemze üstün olarak gelir.. Örnek ;اَنْزِلْ (indir )

Şimdi benim bu yaptıgım doğru mu yoksa değil mi ?

Ben bu şekilde ögrenmiştim ama başka bi hocadan şu şekilde duydum .. Emir hemzesi üstün olarak gelmez ancak ötre veya esre olarak gelebilir . Bana اَكْرَمَ fiilinin emrini sordu bende اَكْرِمْ dedim . Fakat hoca اِكْرِمْ dedi .. Bu ne kadar doğru .. Ama bütün kitablar üstün olarak almışlar. Hocanın mı dalgınlıgına geldi yoksa başka bi açıklaması var mı bunun ? ...

في امان الله

IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1245

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Haziran2008 Saat 07:44

a.s

يُكرمfiilinin  aslı     يأكرم    dir.Zira bir fiili  maziyi ,muzariye  çevirirken  mazi fiilin harflerinin başına  muzaariat  harfi  ziyade  edilir.Ancak  bu fiilin  nefsi mütekellim vahde sigasında  أُأكرِمُ        şeklinde  iki hemzenin ictima etmesi  telaffuzda ağırlık meydana getireceğinden  أُكرِمُ       şeklinde  hemzenin biri kaldırılır.Nefsi mütekellim vahde sigasında yapılan bu işlem   muzarinin diğer sigalarındada uygulanır.Fiili muzarinin  kalıbına uygun olarak  bina  edilen ismi fail  ve ismi meful sigalarındada hemze  hasf edilir.  Emri  hazırda aslına itibar edilir. تُأَكْرِمُ- أَكْرِمْ yani (ekrim)

Ben  bile biliyorumki  emir yaparken muzariat harfi kaldırıldıktan  sonra  ki  harf  cezimli ise  başına vasıl hemzesi getirilir ve harekesi aynel fiiline göre verilir. Fakat  muzariat harfi kaldırıldığında sonraki harf  harekeli ise sadece sonu cezm edilir (ekrim) kelimesindede böyle olmuştur.Fiilin aslına binaen..

ALLAHA  EMANET

Düzenleyen salihun - 28Haziran2008 Saat 08:06

IP
SuVeYBe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 62

Alıntı SuVeYBe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Haziran2008 Saat 17:16

SeLaM

Evet bende aynı sizin anlattıgnız gibi bliyorum .. Fakat işte öyle duyunca kafam karışmıştı biraz. Açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim ..

في امان الله

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide