Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالصرف و النحو - DİLBİLGİSİDil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
Mesaj icon Konu: BİNA KİTABININ SONUNDAKİ ŞİİR Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
A.V.T.
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı A.V.T. Cevapla bullet Konu: BİNA KİTABININ SONUNDAKİ ŞİİR
    Gönderim Zamanı: 03Haziran2008 Saat 19:49

Bina Kitabı'nın sonundaki şiirle ilgili Bina'nın Telhisü'l-esas isimli şerhinde şu malumat var. ''Sen bil ki ;  است (est) lafzı kelimenin haber olduğuna alamettir.   Telhisü'l-Esas sayfa:95''     Evet  است (est)  Farsça bir edattır.Aslında  ''  استن (esten)'' mastarının mazi müfret müzekker gaib (-di'li geçmiş 3.tekil şahıs) sığasıdır.Farça'da fiiler Türçe'deki gibi 6 sıga çekilir mesela  ''  رفتم رفتي رفت  رفتيم رفتيد رفتند  (reftem refti reft reftim reftid reftend) : gittim gittin gitti gittik gittiniz gittiler '' olduğu gibi  ''استم استي است استيم استيد استند ( estem esti est estim estid estend) ''  şeklinde çekilir.Fakat diğer sığaları pek kullanılmaz sadece  است (est) lafzı  isimlerin sonuna bir ek gibi gelir.İşlevi aynen Türçe'deki '-dır' eki gibidir.İsmin sonu harekeli ise elif yazılır.  Fakat telaffuzu lazım gelmez ''داننده است   (danende-st)'' de olduğu gibi. Fakat ismin ahiri sakinse yazıda ve telaffuzda hazf edilir  ''بزكست  (bozorg-e-st)'' de olduğu gibi..

Düzenleyen A.V.T. - 05Haziran2008 Saat 15:22

IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1245

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Haziran2008 Saat 21:34

s.a

ÇOK  TEŞEKKÜRLER  SİZİ BU HAYRAN BIRAKICI  İLMİNİZDEN DOLAYI TEBRİK  EDERİM.

IP
A.V.T.
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı A.V.T. Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Haziran2008 Saat 16:09
      A.S. Teşekkür ederim.   ''İlim bir noktadır cahiller onu çoğaltır.'' HZ.ALİ (kv) Bir mevzuyu,kaideyi veya başkalarının gözden kaçırdığı bir ayrıntıyı yakalamak.Aslında tamamı insanın cehaleti için birer delil teşkil ediyor.Yanında cehaletine delil bulunduran birinin de pek tebrik edilmeye liyakati olmasa gerek...Geçen sefer bir maniden dolayı mevzuyu tamamlayamamıştım şimdi geri kalan kısmını yazıyorum...                                                                          Şiiirdeki  است   lafzının da bu son misalde olduğu gibi hemzesi hazf edilmiş.Şiirin ilk iki kelimesi hariç diğerlerinden   است   lafzı da hazf edilmiş.Kelimelerden her biri mahzuf mübtedanın haberi olduğundan birer mübteda takdir etmek durumundayız.Hal böyle olunca  takdir-i kelam    '' Evvelü sahihast sani misalest sadisü muza'f..... ilh.   (birincisi sahihtir ikincisi misaldir altıncısı muza'f(dır)....  '' oluyor. Fakat şarihler mübtedaların da Farsça takdir edilip ibarenin tamamen Farisi olmasını daha münasip görüyor.O zaman takdiri kelam  ''   يكى صحيحست دوم مثالست  ششم مضاعف  بنجم لفيف جهارم ناقص هفتم مهموز  سيوم اجوف   (yeki sahihast düm misalest şişom muza'f pençem  lefif çiharom nakıs heftem mehmüz sivum ecvef )  :  Birincisi sahihtir ikincisi misaldir altıncısı muza'f(tır) beşincisi lefif(tir) dördüncüsü nakıs(tır) yedincisi mehmüz(dür)  üçüncüsü ecvef(tir) '' Musannıf hazretleri ya nazma riayeten ya da vacip olmadığından sırasıyla zikr etmemiştir... MASSELEME

Düzenleyen A.V.T. - 05Haziran2008 Saat 21:12

IP
salihun
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1245

Alıntı salihun Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Haziran2008 Saat 16:15
Teşekkürler hocam , sizi  sık sık forumda görmek isteriz.

Allaha emanet...

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide