Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Meslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netMeslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
Mesaj icon Konu: Suudi Arabistan Üniversiteleri (العربية السعودية) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Suudi Arabistan Üniversiteleri (العربية السعودية)
    Gönderim Zamanı: 28Mayıs2008 Saat 03:30

1. جامعة الإمام محمد بن سعود الإسلامية / Iman Mohamed Bin Saud Islamic University - Arapça - İngilizce
    http://www.imamu.edu.sa/

2. Medine Üniversitesi / الجامعة الإسلامية في المدينة المنّورة / Islamic University at Al-Madina Al-Monawwarah - Arapça - İngilizce
    http://www.iu.edu.sa/

3. جامعة الملك عبد العزيز / King Adbul Aziz University - Arapça - İngilizce
    http://www.kaau.edu.sa/

4. جامعة الملك فهد للبترول والمعادن / King Fahd University of Petroleum & Minerals - Arapça - İngilizce
    http://www.kfupm.edu.sa/

5. جامعة الملك فيصل / King Faisal University - Arapça - İngilizce
    http://www.kfu.edu.sa/

6. جامعة الملك سعود / King Saud University - Arapça - İngilizce
    http://www.ksu.edu.sa/

7. جامعة أمالقرى / Umm Al-Qura University - Arapça - İngilizce
    http://www.uqu.edu.sa/

8. جامعة الملك خالد / King Khalid University - Arapça - İngilizce
    http://www.kku.edu.sa/

9. جامعة الأمير سلطان / Prince Sultan University - Arapça - İngilizce
    http://www.psu.edu.sa/

10. كلية الإتصالات والمعلومات / College of Telecom and Information - Arapça - İngilizce
    http://www.cti.edu.sa/

11. جامعة الرياض للبنات / Girls University in Riyadh - Arapça - İngilizce
    http://www.rug.edu.sa/

12. كلية الملك فهد الأمنية / King Fahd Security College - Arapça - İngilizce
    http://www.kfsc.edu.sa/

الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Mayıs2008 Saat 04:47

Medine-i Münevvere Medine İslam Üniversitesi;

Medine-i Münevverede bulunan Medine İslam üniversitesi devlet üniversitesi olup İslami ilimler alanında eğitim vermektedir.  Üniversite bünyesinde 165 ülkeden gelen 6000 öğrenci barınmakta olup eğitim hizmetinden sadece erkek öğrenciler yararlanabilmektedirler. Eğitim olanakları ve Kabul Şartları aşağıda belirtilmiştir;

Eğitim Olanakları;

1)     Aylık 842 riyal burs imkanı

2)     Her yıl öğrencilerin kendi ülkelerine gidiş-dönüş bileti

3)     Yurtlarda isteğe bağlı olarak ücretsiz kalma imkanı

4)     Fakültedeki öğrencilere kitap ücreti adı altında her sene bir defaya mahsus olmak üzere 850 riyal verilmesi

5)     Arapça altyapısı olanların direk fakülteden başlama imkanı

6)     Üniversitenin Yemekhanesinde Öğünü 1 Riyal’den  yemek imkanı

Mevcut olan Fakülteleri;

1)     Kuran (Kıraat) fakültesi

2)     Hadis Fakültesi

3)     İslam Hukuku Fakültesi

4)     Davet (Din Usulu) Fakültesi

5)     Arap Dili ve Edebiyatı

Kayıt Kabul Şartları;

1)     En az 3 adet referans mektubu

2)     Diploma aslı (2 adet diplomanın noter tasdikli örneği)

3)     Lise dönemi notlar dökümü (lise 1, lise 2, lise 3)

4)     Okuldan davranış belgesi (disiplin suçu işleyip işlemediğine dair)

5)     Sağlık raporu (Kızılay'dan)

6)     Dilekçe  (Dilekçede muhakkak adresinizi açık ve net olarak bildirin. Çünkü üniversite, kabul edilen öğrencilerin adresine kabul edildiğine dair davetiye yollamaktadır. Davetiye konsolostlukta vize işlemleri için istenmektedir.)

Yukarıda belirtilen belgeler arapçaya tercüme edildikten sonra (Arapça Tercüme bürolarında) elden yollanarak başvurulması veya öğrencinin kendisinin gidip başvurması gerekmektedir. Şuanda kabul edilen öğrencilerin çoğunluğu kendisinin başvurması ile gerçekleşmektedir.

ÖNEMLİ ! Dosyaların yolladığınız üniversitede takibi çok önemli! Dosyaların takibinde ki kasıt dosyaların üniversitenin öğrenci kabul bölümünde gerekli şahıslara ulaştırılmasıdır. (kayıt kabulünde belgelerin ehemmiyeti ile takibi eşit seviyedir.)

Üniversiteye kabul edilen öğrenciler yıl sonu açıklanmaktadır. Ayrıca dosyaların değerlendirmesi Ramazan ayı içerisinde oluyor. Bunun için dosyalarınızı Ramazan ayından önce yollamanız gerekmektedir.

Üniversitenin Kabulünden sonra ki aşamalar;

1)     Üniversitenin adresinize yollamış olduğu öğrenci kabul kağıdı (davetiye)

2)     Verem savaş dispanseri filim ve raporu

3)     HBC-ag, HBS-ag ve HİV kan tahlili

4)     14 adet resim (arka yüzü beyaz) bunların 2 tanesi vize işlemleri 12 tanesi üniversiteye kayıt olurken gerekli

5)     Nüfus cüzdanı fotokopisi

6)     Diploma (M.Eğitim Bakanlığınından, Ankara Kültür Ataşeliğinden ve Dış İşleri Bakanlığından onaylatılacak.)

7)     Vize formu

Mekke-i Mükerreme Ümmül Kur’a Üniversitesi;

Erkek öğrencilerin kayıt kabul Şartları Suudi Arabistandaki  tüm devlet üniversitelerinin ortak kabul şartları olduğu için Ümmül Kur’a Üniversitesininde kabul şartları Medine İslam Üniversitesininki ile aynıdır. Eğitim olanaklarında ise bazı farklılıklar göstermektedir.

Bayan Öğrenciler için Eğitim Olanakları;

1)     Mahremiyet (Evli veya 1. Dereceden yakının yani Baba, abi, erkek kardeşinin yanında bulunması)

2)     Ders notlarının yüksek olması

3)     23 yaşını geçmemesi

Medine-i Münevvere Yemen Devletine Bağlı Devlet Üniversitesi;

Yemen devletinin açmış olduğu üniversitenin  kabulü için Suudi Arabistan oturum izni aranmamaktadır. Bu Üniversitede bay-bayan eğitim olanağı mevcuttur. Kayıt kabul şartları aşağıda mevcuttur.

Kayıt Kabul Şartları;

1)     Arapça altyapı şartı

2)     Yıllık 4300 Riyal Harç

3)     Kayıt için pasoport fotokopisi yeterlidir.

Egitim Olanakları;

1)     Hafız olanlara 500 Riyal indirim

2)     Devamlılık şartı yok

3)     Medine-i Münevverede bulunan fakülteleri; İslami İlimler (İlahiyat), Sınıf Öğretmenliği, Bilgisayar Mühendisliği

الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Mayıs2008 Saat 04:50

Medine İslam Üniversitesine Kayıt Kabul Şartları

İlk olarak en az 3 adet referans mektubu

Diploma aslı en az 2 tane Diplomanın noter tasdikli örneği

Lise dönemi notlar dökümü (lise 1, lise 2, lise 3)

Okuldan davranış belgesi (disiplin suçu işleyip işlemediğine dair)

Sağlık raporu (Kızılay'dan)

Dilekçe

ÖNEMLİ ! Dilekçede muhakkak adresinizi açık ve net olarak bildirin. Çünkü üniversite kabul ettikten sonra kabul kağıdını sizlere ulaştırabilmesi gerekli. Kabul kağıdının elimize ulaşmaması vize işlemlerinde sıkıntı doğurabilir.

yukarıda bahsedilen belgelerin Arapça tercümelerini noter tasdikli olarak hazırlayın ve gitmek istediğiniz üniversiteye elden yollayın

ÖNEMLİ ! Dosyaların yolladığınız üniversitede takibi çok önemli takip ne kadar iyi olursa üniversiteye kabulünüzde o derecede kolaylaşır. Dosyaların takibinde ki kasıt dosyaların üniversitenin öğrenci kabul bölümünde gerekli şahıslara ulaşmasıdır. (kayıt kabulünde belgelerin ehemmiyeti ile takibi eşit seviyedir.)

üniversitenin kabul sonucu 1 seneye yakın sürüyor. Ayrıca dosyaların değerlendirmesi Ramazan ayı içerisinde oluyor. Bunun için dosyalarınızı Ramazan ayından önce yollamanız gerekmektedir.

ÜNİVERSİTENİN KABULÜNDEN SONRA Kİ AŞAMA

üniversitenin adresinize yollamış olduğu öğrenci kabul kağıdı(davetiye)

Verem savaş dispanseri filim ve raporu

HBC-ag, HBS-ag ve HİV kan tahlili

14 adet resim ( arka yüzü beyaz) bunların 2 tanesi vize işlemleri 12 tanesi üniversiteye kayıt olurken gerekli

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Diploma M.Eğitim Bakanlığınından, Ankara Kültür Ataşeliğinden ve Dış İşleri Bakanlığından arkası onaylatılacak.

Vize formu

Not:Bu sayfa son yıllarda Medine İslam Üniversitesine  giren öğrenciler tarafından hazırlanmıştır.

الطالب المجتهد
IP
canalan38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı canalan38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Haziran2008 Saat 10:05
arkadaslar paylasımınız ıcın cok tesekkurler acaba orda su an da okuyan bırı varmı sıtede mekkede yanı

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Temmuz2008 Saat 22:04
جامعة الملك سعود / King Saud University - Arapça - İngilizce
http://www.ksu.edu.sa/

:تفاصيل للجامعة الملك سعود

أنشئ معهد اللغة العربية بجامعة الملك سعود في 25 جمادي اللآخرة 1394 هـ بموجب الأمر الملكي الكريم ويتكون المعهد من ثلاثة أقسام أكاديمية هي

أولاً قسم اللغة والثقافة

نشأ القسم في عام 1395 هـ لأداء المهمام التالية 

1 ـ إعداد وتنفيذ برامج ومناهج لتعليم اللغة العربية والثقافة الإسلامية لغير الناطقين بالعربية من طلاب الجامعة وغيرهم ممن يقدمون إلى المملكة .
2 ـ تقويم برامج ومناهج تعليم اللغة العربية لغير الناطقين بها .
3 ـ إعداد وتطوير أدوات القياس والتقويم في مجال تعليم اللغة العربية بوصفها لغة ثانية .
4 ـ التعاون مع المؤسسات المعنية بنشر اللغة العربية في الداخل والخارج في مجال تعليم العربية لغير الناطقين بها .
الدرجة العلمية التي يمنحها القسم 
يمنح المتخرج في القسم شهادة الكفاية في اللغة العربية .
أنشطة القسم : يقدم القسم عدة أنشطة تتمثل فيما يلي 
1 ـ البرنامج الصباحي المكثق لتدريس اللغة العربية وهوبرنامج خاص بطلاب المنح ويتكون من أربعة مستويات مدة كل مستوى فصل دراسي واحد بواقع خمس وعشرين ساعة أسبوعياً .
2 ـ إعداد البرامج والكتب الخاصة بتدريس العربية بوصفها لغة ثانية .

ثانياً قسم إعداد المعلمين 

نشأ القسم في عام 1395 هـ ومدة الدراسة فيه فصلان دراسيان ( 30 ساعة معتمدة ) وأهدافه هي

1 ـ رفع الكفاءة النظرية والعملية في مجال تدريس اللغة العربية بوصفها لغة ثانية .
2 ـ إعداد الدراسين لتدريس اللغة العربية لغير الناطقين بها .
3 ـ إكساب الدراسين المهارات اللازمة لوضع الخطط الدراسية وإعداد الاختبارات ومواد تعليم اللغة .
4 ـ تزويد الطلاب بالخلفية النظرية اللازمة في علوم اللغة .
الدرجات العلمية التي يمنحها القسم 
يمنح القسم الطالب المتخرج فيه شهادة الدبلوم العالي في تدريس اللغة العربية لغير الناطقين بها .

ثالثاً : قسم تدريب المعلمين

نشأ القسم في عام 1395 هـ ، ومن أهدافه

1 ـ تأهيل معلمي اللغة العربية لغير الناطقين بها أثناء الخدمة وتدريبهم على أحدث الطرق والأساليب والنظريات في مجال تعليم اللغة العربية لغير الناطقين بها .
2 ـ رفع مستوى معلمي اللغة العربية لغير الناطقين بها .
برامج القسم 
يقدم القسم برنامجين لتدريب المعلمين هما 
1 ـ دبلوم تدريب معلمي العربية لغير الناطقين بها ( فصلين دراسيين )
2 ـ دورة تدريب معلمي اللغة العربية لغير الناطقين بها ( فصل دراسي واحد ) .

وحدة البحوث 

يوجد في المعهد وحدة للبحوث تقوم بإجراء وتوجيه البحوث هدفها التخطيط للبحوث والدراسات والمشاريع المتعلقة بتدريس العربية لغير العرب وتقديم المشورة في ذلك .
المؤتمرات والندوات
يشارك المعهد في المؤتمرات والندوات العلمية في الداخل والخارج . وقد أقام في عام 1398 هـ الندوة العالمية الأولى لتعليم العربية لغير الناطقين بها التي شارك فيها 76 أستاذاً وباحثاُ . وكذلك ندوة الوجه العالمي لجامعة الملك سعود ومساهمتها في تعليم اللغة العربية لغير العرب . بمناسبة مرور خمسون عاماً على إنشاء الجامعة .

الطالب المجتهد
IP
canalan38
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı canalan38 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Ağustos2008 Saat 11:51
kardes ben burdakı olayı tam anlayamıyorum bı acıklaya bılımısın arabcam o kadar gelısmedı daha sana zahmet bı acıklarsan sevınırım

selam ve dua ıle

IP
Hatim
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hatim Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2010 Saat 21:17
Ben Medine-i Münevvere Medine İslam Üniversitesine gitmek istiyorum ama şartlar ve kayıt için gerekli olanlar hâla aynımı bide ne zaman başvurmalıyım?Teşekkürler.

IP
Kadı Abdurrahma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı Kadı Abdurrahma Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Nisan2010 Saat 06:35
liseyi bitirdikten sonra 5 yıl içinde mutlaka başvurmalısınız bu en onemli şart ancak bu eklenmemiş nedense

IP
Hatim
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hatim Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Nisan2010 Saat 10:40

Ayrıca eğitim ücreti varmı ve ne kadar,bilgisi olan varsa.

IP
Hatim
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hatim Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Nisan2010 Saat 14:37
Bilgisi olanlardan cevap alabilirsem çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

IP
garez
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı garez Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2010 Saat 01:46
cok gusel

Düzenleyen garez - 07Ocak2012 Saat 12:41

IP
garez
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı garez Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ocak2011 Saat 14:52
hocammm yurt misrda yasiyorum nasil basvurabilrim ?

IP
taşkestili
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı taşkestili Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Eylül2011 Saat 07:04
acaba bu üniversitelere kabul icin söylemiş olduğunuz evrakları ve işlemleri tam yapabilmem icin bana yardımcı olabilecek birisi ile yüz yüze ya da telefon ile görüşe bilirmiyim... bana bir irtibat no verirmisiniz.

IP
garez
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı garez Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Ocak2012 Saat 12:48
selamu aleykum hocam ben 2009 yilinda da bu forma mesaj attim ama cevap gelmedi :) ben misir kahirede arapca egitimi aliyorum unuversiteye basvuru yapmadim daha ! suudi de arap edebiyati   okumak istiyorum arapca alt yapim var... misir el ezher ogrencisiyim referans mektubu demissin hocam bu mektubu ben mi yazacam ? bu mektup arapcami olacak ? noterde mi yazdiracaz  hic bilgim yok ? benm kiz kardesimde basvuru yapmak istiyor yanliz liseyi misir da okudu basvuru yapabilir mi ?

IP
garez
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı garez Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2012 Saat 01:16
ya allah askina cevap verecek sadik bir kardes yokmu ? bu konu hakinda ben ozel mesaj da attim bu konuyla ilgilenen abiye ama yine cevap gelmedi??? bari referans mektubu hakkin da bilgi vrin MUFTULUK BANA DIYOR ne yazayim ornek olarak bana birseyler gosterin ALLAH RIZASI ICIN YARDIMINIZI ESIRGEMEYIN :(

IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1074

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2012 Saat 15:01
S.a. garez
Arap ülkelerindeki üniversitelere başvururken herhangi bir kurum aracılığı ile işlemler takip edilmiyor!
Kayıt şartlarını öğrendikten sonra eğer ki mezkur kayıt şartlarını taşıyorsan, kayıt için lazım gelen evrakları tamamlayarak direk üniversiteye gidiyor ve müracaatını yapıyorsun.
Ancak evvelinde muhakkak üniversiteye telefon veya bizatihi giderek görüşmeni öneririm, çünkü Türkiye'nin eski tarihlerdeki devlet kurumu modunda çalışıyorlar, sonradan şu evrağı getir vb. talepleri olabilir.

Öncelikle hangi üniversiteye gideceğini karar ver, akabinde söz konusu üniversiteyi telefonla ara ve kayıt için lazım gelen bilgileri öğren, sonra hareket edersin. Diğer türlü batı ülkelerindeki gibi danışmanlık yapan ve ilgili üniversitelerin kayıt şartlarını ve prosedürlerin maddeler halinde hazırlayıp önüne koyan kurum, kuruluş, danışma şirketler vb. yoktur.

IP
t888
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı t888 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ocak2012 Saat 08:29
Orjinalini yazan: scelik

<P =Msonormal><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Medine-i Münevvere Medine İslam Üniversitesi;</SPAN>

<P =Msonormal>Medine-i Münevverede bulunan Medine İslam üniversitesi devlet üniversitesi olup İslami ilimler alanında eğitim vermektedir.  Üniversite bünyesinde 165 ülkeden gelen 6000 öğrenci barınmakta olup eğitim hizmetinden sadece erkek öğrenciler yararlanabilmektedirler. Eğitim olanakları ve Kabul Şartları aşağıda belirtilmiştir;

<P =Msonormal><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Eğitim Olanakları;</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpİlk style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Aylık 842 riyal burs imkanı</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Her yıl öğrencilerin kendi ülkelerine gidiş-dönüş bileti</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Yurtlarda isteğe bağlı olarak ücretsiz kalma imkanı</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">4)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Fakültedeki öğrencilere kitap ücreti adı altında her sene bir defaya mahsus olmak üzere 850 riyal verilmesi</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">5)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Arapça altyapısı olanların direk fakülteden başlama imkanı</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">6)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Üniversitenin Yemekhanesinde Öğünü 1 Riyal’den  yemek imkanı</SPAN>

<P =Msonormal><SPAN style="COLOR: #c00000">Mevcut olan Fakülteleri;</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpİlk style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Kuran<SPAN style="COLOR: #c00000"> </SPAN><SPAN style="COLOR: #1f497d">(Kıraat) </SPAN>fakültesi</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Hadis Fakültesi</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>İslam Hukuku Fakültesi</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">4)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Davet <SPAN style="COLOR: #1f497d">(Din Usulu) </SPAN>Fakültesi</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">5)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Arap Dili ve Edebiyatı</SPAN>

<P =Msonormal><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Kayıt Kabul Şartları;</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpİlk style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>En az 3 adet referans mektubu </SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Diploma aslı <SPAN style="COLOR: #1f497d">(2 adet diplomanın noter tasdikli örneği)</SPAN></SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Lise dönemi notlar dökümü <SPAN style="COLOR: #1f497d">(lise 1, lise 2, lise 3)</SPAN> </SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">4)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Okuldan davranış belgesi <SPAN style="COLOR: #1f497d">(disiplin suçu işleyip işlemediğine dair)</SPAN></SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">5)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Sağlık raporu <SPAN style="COLOR: #1f497d">(Kızılay'dan)</SPAN></SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">6)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Dilekçe  <SPAN style="COLOR: #1f497d">(Dilekçede muhakkak adresinizi açık ve net olarak bildirin. Çünkü üniversite, kabul edilen öğrencilerin adresine kabul edildiğine dair davetiye yollamaktadır. Davetiye konsolostlukta vize işlemleri için istenmektedir.)</SPAN></SPAN>

<P =Msonormal style="MARGIN-LEFT: 18pt">Yukarıda belirtilen belgeler arapçaya tercüme edildikten sonra <SPAN style="COLOR: #1f497d">(Arapça Tercüme bürolarında)</SPAN> elden yollanarak başvurulması veya öğrencinin kendisinin gidip başvurması gerekmektedir. Şuanda kabul edilen öğrencilerin çoğunluğu kendisinin başvurması ile gerçekleşmektedir.

<P =Msonormal><SPAN style="COLOR: #c00000">ÖNEMLİ !</SPAN> Dosyaların yolladığınız üniversitede takibi çok önemli! Dosyaların takibinde ki kasıt dosyaların üniversitenin öğrenci kabul bölümünde gerekli şahıslara ulaştırılmasıdır.<SPAN style="COLOR: #1f497d"> (kayıt kabulünde belgelerin ehemmiyeti ile takibi eşit seviyedir.) </SPAN>

<P =Msonormal>Üniversiteye kabul edilen öğrenciler yıl sonu açıklanmaktadır. Ayrıca dosyaların değerlendirmesi Ramazan ayı içerisinde oluyor. Bunun için dosyalarınızı Ramazan ayından önce yollamanız gerekmektedir.

<P =Msonormal><SPAN style="COLOR: #c00000">Üniversitenin Kabulünden sonra ki aşamalar;</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpİlk style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Üniversitenin adresinize yollamış olduğu öğrenci kabul kağıdı <SPAN style="COLOR: #1f497d">(davetiye) </SPAN></SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Verem savaş dispanseri filim ve raporu</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>HBC-ag, HBS-ag ve HİV kan tahlili</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">4)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>14 adet resim <SPAN style="COLOR: #1f497d">(arka yüzü beyaz)</SPAN> bunların 2 tanesi vize işlemleri 12 tanesi üniversiteye kayıt olurken gerekli </SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">5)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Nüfus cüzdanı fotokopisi </SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">6)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Diploma <SPAN style="COLOR: #1f497d">(M.Eğitim Bakanlığınından, Ankara Kültür Ataşeliğinden ve Dış İşleri Bakanlığından onaylatılacak.)</SPAN> </SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">7)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Vize formu</SPAN>

<P =Msonormal><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Mekke-i Mükerreme Ümmül Kur’a Üniversitesi;</SPAN>

<P =Msonormal>Erkek öğrencilerin kayıt kabul Şartları Suudi Arabistandaki  tüm devlet üniversitelerinin ortak kabul şartları olduğu için Ümmül Kur’a Üniversitesininde kabul şartları Medine İslam Üniversitesininki ile aynıdır. Eğitim olanaklarında ise bazı farklılıklar göstermektedir.

Bayan Öğrenciler için Eğitim Olanakları;

<P =ListParagraphCxSpİlk style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Mahremiyet <SPAN style="COLOR: #1f497d">(Evli veya 1. Dereceden yakının yani Baba, abi, erkek kardeşinin yanında bulunması)</SPAN></SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Ders notlarının yüksek olması</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>23 yaşını geçmemesi

</SPAN><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Medine-i Münevvere Yemen Devletine Bağlı Devlet Üniversitesi;</SPAN>

<P =Msonormal style="MARGIN-LEFT: 18pt">Yemen devletinin açmış olduğu üniversitenin  kabulü için Suudi Arabistan oturum izni aranmamaktadır. Bu Üniversitede bay-bayan eğitim olanağı mevcuttur. Kayıt kabul şartları aşağıda mevcuttur.

<P =Msonormal style="MARGIN-LEFT: 18pt"><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Kayıt Kabul Şartları;</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpİlk style="MARGIN-LEFT: 54pt; TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Arapça altyapı şartı</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="MARGIN-LEFT: 54pt; TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Yıllık 4300 Riyal Harç</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="MARGIN-LEFT: 54pt; TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Kayıt için pasoport fotokopisi yeterlidir.</SPAN>

<P =Msonormal style="MARGIN-LEFT: 18pt"><SPAN style="FONT-SIZE: 12pt; COLOR: #c00000; LINE-HEIGHT: 115%">Egitim Olanakları;</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpİlk style="MARGIN-LEFT: 54pt; TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">1)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Hafız olanlara 500 Riyal indirim</SPAN>

<P =ListParagraphCxSa style="MARGIN-LEFT: 54pt; TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">2)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Devamlılık şartı yok</SPAN>

<P =ListParagraphCxSpSon style="MARGIN-LEFT: 54pt; TEXT-INDENT: -18pt"><SPAN style="COLOR: #c00000">3)<SPAN style="FONT-WEIGHT: normal; FONT-SIZE: 7pt; FONT-STYLE: normal; FONT-FAMILY: Times New Roman; FONT-VARIANT: normal">     </SPAN></SPAN><SPAN dir=ltr>Medine-i Münevverede bulunan fakülteleri; İslami İlimler <SPAN style="COLOR: #1f497d">(İlahiyat)</SPAN>, Sınıf Öğretmenliği, Bilgisayar Mühendisliği</SPAN>

Arabistana gidicez ve üniversiteye elden teslim edicez yani?

IP
garez
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı garez Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ocak2012 Saat 14:38
iyide herkese vize vermiyorlar vize almak zor ... nasil teslim edebiliriz ki ?

IP
t888
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı t888 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ocak2012 Saat 23:08
Arkadaşlar biri söyler mi şimdi Başvurular ne zaman olucak diye ya ne zaman başlar ne zaman biter ne kadar sürede değerlendirilir Değerlendirildikten sonra okul ne zaman başlar Mekke Ummul qura için diyorum

IP
garez
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı garez Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ocak2012 Saat 01:40
artik internetten basvuru yapilacakmis oyle deniliyor... nasil yapcaz biz bunu anlamdim giti :/

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.