Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Bilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netBilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
Mesaj icon Konu: klavye yardım Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
seemaa
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 67

Alıntı seemaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Kasım2009 Saat 22:53
Orjinalini yazan: idinc

Hangi işletim sistemi olursa olsun, Arapça klavye yazılımını tercih ederseniz daha rahat Arapça yazabilirsiniz.

Sadece Arapça klavye yazılımı bilgisayarınıza indirin ve üzerine tıklayarak yazılımı bilgisayarınıza kurunuz. Kurduktan sonra "Görev Çubuğun'da" yani saatin bulunduğu (sağ alt köşe) yerde "TR" dil çubuğu bulunmaktadır.

• Eğer "TR" dil çubuğu bulunmuyorsa, sırasıyla: Denetim Masası\Bölge ve Dil Seçenekleri\Diller\Ayrıntılar\Ayarlar\Dil Çubuğu\Dil Çubuğunu Masaüstünde göster tercihini işaretleyerek, görev çubuğunda görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bu Dil çubuğuna sol tıkladığınızda bir pencere açılacaktır. Bu pencerede sırasıyla "TR", "AR", "EN" yazıları çıkacaktır (bu sıralama değişikte olabilir), buradaki;
  • "AR" şıkkını tercih ederseniz klavyeniz Arapça yazmaya başlayacaktır.
  • "TR" şıkkını tercih ederseniz klavyeniz Türkçe yazmaya başlayacaktır.
  • "EN" şıkkını tercih ederseniz klavyeniz İngilizce yazmaya başlayacaktır.
  • Eğer "Görev Çubuğun'da" bulunan; "Dil Çubuğu'nda" "AR" yazısı bulunmuyorsa, sırasıyla; Denetim Masası\Bölge ve Dil Seçenekleri\Diller\Ayrıntılar\Ayarlar\Ekle\Klavye Düzeni kısmından "Arabic ASDF Eastern/Arabic ASDF Western" tercih ederek, "AR" yazısının "Dil Çubuğu'nda" görünmesini sağlayabilirsiniz.

Arapça klavye yazılımının harf düzeni:

Aşağıda resimde bulunan aynı satırdaki; alt kısımda ve tek başına bulunan harfleri yazabilmeniz için -Q Türkçe klavye düzeninde Latin harflerinin kulağınıza çağrışım yaptırdığı- mevcut klavyenizdeki Latin harflerini tıklayarak Arapça yazabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra Latin harflerinin karşılığındaki Arapça harflerinin yerlerini kolayca öğrenebileceksiniz. Örnek: a:elif, s:sin, d:dal, f:fa, g:gayn, h:ha, j:cim, k:kef, l:lam, q:kaf, w:şin, e:ayn, r:ra, t:te, y:se(peltek), u:vav, ı:ye, o:he

• Aşağıda resimde bulunan aynı satırdaki; üst kısımda bulunan harfleri yazabilmeniz için -Q Türkçe klavye düzeninde Latin harflerinin kulağınıza çağrışım yaptırdığı- mevcut klavyenizdeki Latin harflerini tıklayarak Arapça yazabilirsiniz. Birkaç uygulamadan sonra Latin harflerinin karşılığındaki Arapça harflerinin yerlerini kolayca öğrenebileceksiniz.
  • Harekeleri koymak için aşağıdaki tabloda bulunan "AltGr+….." kombinasyonundan takip edebilirsiniz.
  • İmla işaretlerini kullanmak için aşağıdaki tabloda (klavye resimde de göreceğiniz üzere) bulunan "Shift+….." kombinasyonundan takip edebilirsiniz.

Bazı işaretler

Shift+Q

→

sol tek tırnak

Shift+N

→

tire (ortada çizgi)

Shift+W

→

sağ tek tırnak

Shift+M

→

çift tire (ortada çizgi)

Shift+E

→

sol çift tırnak

Shift+6

→

decimal comma ^ işareti

Shift+R

sağ çift tırnak

Harekeler

AltGr+A

→

Üstün (fatha)

AltGr+Q

→

İki üstün (fathatan)

AltGr+I

→

Esre (kasra)

AltGr+E

→

İki esre (kasratan)

AltGr+U

→

Ötre (damma)

AltGr+W

→

İki ötre (dammatan)

AltGr+S

Şedde (shadda)

AltGr+T

→

Alt çizgi (tatweel)

AltGr+O

Sükun (sukun)

bu işlemi yapmak için program mı yüklemek lazım öncesinde ? cunku arapça diye bi dil secenegi bende de cıkmıyor..

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Kasım2009 Saat 15:54
Bilgisayarınızın Arapça ayarları için aşağıdaki adrese girin, işletim sisteminize göre hangi link uygunsa tıklayarak ayarlarınızı yapın.

İyi çalışmalar diliyorum

IP
mine sude
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı mine sude Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Aralık2009 Saat 22:32
yha bende de aynı sorun var birleşmio kelımeler giriş dili bölümündede arapça yok yardım edersenız sevinirim .allah razı olsun

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1567

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Aralık2009 Saat 22:51
http://www.firaset.net/goster.php?id=4593  bu linkte arapça klavye mevcut.

السلام علي من اتبع الهدى
IP
hakanatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı hakanatasoy Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Aralık2009 Saat 00:37
arapça klavye satılık elimde 1 adet mevcud suriyeden getirdim q klavye isteyen varsa satayım ankaradayım

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Aralık2009 Saat 01:26
Orjinalini yazan: ibotea

Bilgisayarınızın Arapça ayarları için aşağıdaki adrese girin, işletim sisteminize göre hangi link uygunsa tıklayarak ayarlarınızı yapın.

İyi çalışmalar diliyorum

S.a. kardeşler

Bende yukarıdaki adreste bulunan klavye programını kullanıyorum. Programı yukarıdaki linkten indirin, kurulumunu da çok basit ve yukarıdaki adreste tarif ediyor.

Kurulumu tamamladıktan sonra Arapça yazmak daha basit, hemen yazabiliryorsunuz, çünkü:
"b" harfine dokunduğunuzda "ب"
"s" harfine dokunduğunuzda "س"
"L" harfine dokunduğunuzda "ل"
"t" harfine dokunduğunuzda "ت"
"r" harfine dokunduğunuzda "ر"

örneklerde gördüğünüz gibi Türkçe harflerin altında ses benzerliği olan Arapça harfleri bulunuyor.

Şimdi hemen kurun deneyin

الطالب المجتهد
IP
vakbel
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı vakbel Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Şubat2010 Saat 21:14
arkadaslar belki ugrasaniniz olmustur benim gibi aranizda, asdf arabca klavyeyi windows 7 de deneyeniniz oldu mu acaba? galiba windowds 7 de calismiyor, klavye bos gorunuyor calismiyor...cozebilirseniz haber verirseniz cok memnun olurdum.

iyi gunler iyi calismalar dileriz.

IP
ykpemre
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ykpemre Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2010 Saat 01:36
asdf arapça klavye derken? klavyeden arapça yazmak mı istiyorsun??? eğer onu diyorsan windows 7 de zaten var.

IP
ykpemre
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ykpemre Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2010 Saat 01:38
Arapça Klavye Layout

IP
1sen
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı 1sen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ocak2011 Saat 17:48
Selamun Alaykum.
Herseyden once cok iyi olmanizi diliyorum. Eger O arapca klavyeyi satmamissaniz, alirim.

Saygilarimla

IP
seemaa
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı seemaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2011 Saat 00:29
Orjinalini yazan: ykpemre

asdf arapça klavye derken? klavyeden arapça yazmak mı istiyorsun??? eğer onu diyorsan windows 7 de zaten var.

BUNları yaptım ama uygula'ya tıklayınca cd istiyor cd olmadııgı için de yapamadım :S başka yolu yokmu?

IP
mucahit_89
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 306

Alıntı mucahit_89 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2011 Saat 01:03
Bilgisayar CD istiyorsa, windows işletim sisteminde Arapça dil desteği olmadığından istiyordur.
İşletim sistemi cd'si olmadan dil desteği yüklenmez, başka bir yolu olmaz.

IP
seemaa
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı seemaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2011 Saat 01:17

arapça klavye indirdim ve şimdi artık yazabilirim sanırım harfler çünkü cıkmaya başladı....

ا  ب ء د ف ك ل مدع DENEME:) teşekkürler.... 

IP
vhtd
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı vhtd Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Şubat2011 Saat 06:31
Örnek: a:elif, s:sin, d:dal, f:fa, g:gayn, h:ha, j:cim, k:kef, l:lam, q:kaf, w:şin, e:ayn, r:ra, t:te, y:se(peltek), u:vav, ı:ye, o:he
ا س ف غ ه ج ك ل ق ش ع ر ث ث و ي ه

IP
seemaa
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı seemaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Şubat2012 Saat 18:08
slm... ben daha önce burdaki bilgilerle bilgisayarıma arapça klavye yüklemiştim...  bugunlerde format attım ve tekrar burdan faydalanarak dil ayarlarını yaptım... klavyem arapça yazıyor ama ekrana klavye göruntusu gelmiyor... acaba programda bir sorun mu var.. indirip yukledim bir kaç kez masa üstünde lamelif gibi görunen sembolü tıkladıgımda normalde klavye harfleri çıkardı ama şimdi programı nasıl kuracagımla ilgili yardım sayfası cıkıyor nedeni ne olabilir... herkese teşekkürler...

IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 13:50
Selamlar,

windows 7 proffesional için "arabic asdf" çalışmıyor,bilgisi olan var mı? Ayar yapılabiliyor fakat klavyenin içi boş ön izlemede.

(Azerty var fakat bu da Q klavye düzenine uygun olmadığı için yazamıyorum...)

يا رب لا تسألني عن ما أعلم
IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 14:58
Sanal klavye kullanamıyor musunuz ?

السلام علي من اتبع الهدى
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 14:59
Orjinalini yazan: azize

Selamlar,

windows 7 proffesional için "arabic asdf" çalışmıyor,bilgisi olan var mı? Ayar yapılabiliyor fakat klavyenin içi boş ön izlemede.

azize kardeş,
Bende aynı sorunu birkaç ay önce yaşadım. XP işletim sistemiden çok güzel kullanıyordum "arabic asdf" klavyesini daha sonra kardeşim oyun için Windows 7 Ultimate yükledi, onda da "arabic asdf" klavyesini kullanabiliyordum. Ancak en son yüklediği Windows 7 Professional işletim sisteminde arapça klavye olarak "arabic asdf" yüklediğimde q harf düzenine göre çalıştı.
Yani Windows 7 Professional işletim sisteminde bazı kısıtlamalar getirilmiş, her şeyi kuramıyorsun.
Bende kardeşime yeniden Windows 7 Ultimate işletim sistemini yükledim, şimdi Arapça Klavye olarak "arabic asdf" klavye programını q Türkçe harf düzenine göre kullanıyorum.

Zaten konuyu aşağıdaki linkte de açmışlar.

IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:00
sanal klavyeden bahsetmiyorum,normal bilgisayar üzerinden klavye eklemesi yaparak kullanıyordum fakat pc değişince işler değişti...sanal klavye ise tam randımanlı olmuyor,sadece günü kurtarıyor.

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:05

Bende de Arapça klavye var. Klavyeyi takıyorum dil seçeneklerinden daha önce seçmiş olduğum Arapça'yı , klavyeyi takınca tıklayıp seçiyorum .Sorunsuz yazıyorum.

السلام علي من اتبع الهدى
IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:06
ben Q üzerinden hiç klavye değiştirmeden,uyumlu kullanıyordum "arabic asdf" ayarı ile..şimdi ise windows 7 proff.da bu ayar boş maalesef...

IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:09
Onu nasıl kullanıyorsunuz çok zor olmuyor mu ? Ben umreye gittiğimde Arapça klavye almıştım.Arapça yazmak istediğim zaman 2. klavye olarak takıyorum.Kolayca kullanıyorum.

السلام علي من اتبع الهدى
IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:10
Orjinalini yazan: saniye

Selamlar,

azize kardeş,Bende aynı sorunu birkaç ay önce yaşadım. XP işletim
sistemiden çok güzel kullanıyordum "arabic asdf" klavyesini daha sonra
kardeşim oyun için Windows 7 Ultimate yükledi, onda da "arabic asdf"
klavyesini kullanabiliyordum. Ancak en son yüklediği Windows 7
Professional işletim sisteminde arapça klavye olarak "arabic asdf"
yüklediğimde q harf düzenine göre çalıştı.Yani Windows 7 Professional işletim sisteminde bazı kısıtlamalar getirilmiş, her şeyi kuramıyorsun.Bende kardeşime yeniden Windows 7 Ultimate işletim sistemini yükledim, şimdi Arapça Klavye olarak "arabic asdf" klavye programını q Türkçe harf düzenine göre kullanıyorum.
Zaten konuyu aşağıdaki linkte de açmışlar.

Teşekkürler bilgiler için, bahsettiğiniz diğer başlığa da sorunumu ilettim hala çözemedik,uğraşıyorum..işyeri bilgisayarı olduğu için win 7 proff dışında kullanamıyoruz maalesef. Araştırmaya devam :)

IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:11
Orjinalini yazan: ATALAY

Onu nasıl kullanıyorsunuz çok zor olmuyor mu ? Ben umreye gittiğimde Arapça klavye almıştım.Arapça yazmak istediğim zaman 2. klavye olarak takıyorum.Kolayca kullanıyorum.

klavye değiştirmeden kullanmak çok kolaydı,fakat şimdi maalesef.. win 7 proff bir çok şeyi kabul etmiyormuş..araştırıyorum hala..

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:16
"arabic asdf" programı ile fiziki bir klavyeye gerek yoktur. Mevcut Q Türkçe klavyedeki Türkçe harflerinin altında aynı sesteki Arapça harfleri çıkıyor. Yıllardan beri bu klavye düzeni kullanıyorum bende, yani haricen bir fiziki klavye taşımanıza veya kullanmanıza gerek kalmıyor.

Örneğin t harfine tıklanadığında ت
b harfine tıklanldığında ب
L harfine tıklandığında ل
m harfine tıklandığında م
n harfine tıkladığında ن ve bunun gibi çok güzel bir klavye düzenidir.

Tüm Windows işletim sistemlerinde çalışıyor sadece Windows 7 Professional işletim sisteminde getirilen kısıtlamadan dolayı bu işletim sisteminde çalışmıyor, daha doğrusu çalışması için sana klavyedeki harfleri göstermediği için tuşlara tıklandığında karakter atmıyor, bu da Windows 7 Professional işletim sisteminde kısıtlamadan ileri geliyormuş.

IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Eylül2012 Saat 15:47
win 7 proff bu konuda hayal kırıklığı benim için :(

IP
AhmetMS
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı AhmetMS Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2012 Saat 15:55
Selamun Aleyküm arkadaşlar/kardeşler, işletim sistemi olarak win7 ultimate kullanıyorum.

Siteden, arapça klavye programını indirdim ve içinden çıkan "fbarab" adlı programı da indirip kurdum.

Kurduktan sonra masaüstüne kısayol simge oluşturdu, bu simgeye tıkladığımda, ekrana herhangi bir klavye çıkmıyor.

Bu program tam olarak ne işe yarıyor, bu program hakkında (bilgi sahibi olmadığım için) bana yardım edebilir misiniz?

Arapça yazı yazmayı da (hareke, birleştirme, kombinasyonları vs) öğrenmek istiyorum ancak harfleri ekranda (online klavye olarak) görsem bile istediğim bir yazıyı yazamıyorum.

Bana bu konuda da yardımcı olabilir misiniz?

Birde en güzel, gözü yormayan arapça fontu hangisidir?

Selam ve dua ile

Düzenleyen AhmetMS - 22Kasım2012 Saat 15:58

IP
azize
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı azize Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2012 Saat 16:03
A.selam..ben de evde win7 ultimate kullanıyorum aynı sıkıntıyı ben de yaşadım.. sanırım sitedeki klavye programında bir sorun var (daha önce kullanmıştım klavyeyi,kullanışlıdır eğer çalışırsa)

IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1074

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2012 Saat 17:12

A.selam..ben de evde win7 ultimate kullanıyorum aynı sıkıntıyı ben de yaşadım.. sanırım sitedeki klavye programında bir sorun var (daha önce kullanmıştım klavyeyi,kullanışlıdır eğer çalışırsa)
S.a. azize kardeşim.

Bende Win XP kullanırken uzun yıllardan beri kullandığım Arabic ASDF Eastern/Western klavye programını kullanıyordum.

Daha sonra yeni dizüstü bilgisayar aldım ve Win7 Professional işletim sistemi yüklüydü. Arabic ASDF Eastern/Western klavye programını kurduğumda aşağıdaki resim1'deki gibi sanal klavye içeriğinde Arapça hafler görünmüyordu

Sorunu baya uğraştıktan sonra buldum
Arabic ASDF Eastern/Western klavye programı 34Bit işletim sistemlerinde çalışıyor.
Bu sebeple yeni aldığım dizüstü bilgisayarda Win7 Professiyonal 64Bit işletim sistemi yüklüydü. Bu sebelep bilgisayara format atarak Win7 Professional 32Bit işletim sistemi kurunca eskisi gibi resim2'de göründüğü üzere sanal klavyede Arapça harfler göründü ve eski düzende Türkçe Klavye ile Arapça yazabilir oldum.

Yani Arabic ASDF Eastern/Western klavye programını kullanmak istiyorsanız, bilgisayarınızdaki Win7 64Bit işletim sistemi kaldırın Win7 32Bit kurun böylece Arabic ASDF Eastern/Western klavye programını hemen yükleyip kullanabilirsiniz.

resim1:

resim2:

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1074

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Kasım2012 Saat 17:17
Orjinalini yazan: AhmetMS

Selamun Aleyküm arkadaşlar/kardeşler, işletim sistemi olarak win7 ultimate kullanıyorum.

Siteden, arapça klavye programını indirdim ve içinden çıkan "fbarab" adlı programı da indirip kurdum.

Kurduktan sonra masaüstüne kısayol simge oluşturdu, bu simgeye tıkladığımda, ekrana herhangi bir klavye çıkmıyor.

Bu program tam olarak ne işe yarıyor, bu program hakkında (bilgi sahibi olmadığım için) bana yardım edebilir misiniz?

Arapça yazı yazmayı da (hareke, birleştirme, kombinasyonları vs) öğrenmek istiyorum ancak harfleri ekranda (online klavye olarak) görsem bile istediğim bir yazıyı yazamıyorum.

Bana bu konuda da yardımcı olabilir misiniz?

Birde en güzel, gözü yormayan arapça fontu hangisidir?

Selam ve dua ile

** En güzel Arapça Font "Traditional Arabic Font" yazısıdır.
** Kullandığın Win7 Ultimate 64Bit mi, yoksa 32Bit mi?
Eğer Win7 Ultimade 64Bit ise, bunu kaldırın yerine Win7 Ultimate 32Bit işletim sistemi yükleyin sonra da "fbarab" klavye programı ile mevcut Türkçe klavyesini kullanarak çok rahat ve hızlı Arapça yazabilirsiniz.

Bu klavye ile arapça yazmak hem kolay hem de çok zevklidir.

" B " harfine dokunduğunuzda " ب "
" S " harfine dokunduğunuzda " س "
" L " harfine dokunduğunuzda " ل "
" T " harfine dokunduğunuzda " ت "
" R " harfine dokunduğunuzda " ر "

Örnek;

" مدرس " yazmak için "m, d, r, s" harflerini tuşluyorsunuz.
" كتاب " yazmak için "k, t, a, b" harflerini tuşluyorsunuz.

سعادتي في سعادة الآخرين
IP

<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma