Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Yüksek Gramer
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netÜST DÜZEY ARAPÇAYüksek Gramer
Mesaj icon Konu: تفعيل babının yeni bir mastarını keşfettim... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Konu: تفعيل babının yeni bir mastarını keşfettim...
    Gönderim Zamanı: 06Mayıs2008 Saat 13:38

İmam Şafi bir şiirinde "وكُلَّمَا ازْدَدْتُ عِلْمًاً   زَادَنِي عِلْمًاً بِجِهْلِي" diyor. Ve ne kadar doğru söylüyor! Bina kitabında "feaale" babı için tek mastar zikredilmesinden dolayı hep o babın tek mastarı var biliniyor,ki ben de öyle biliyordum; ama kazın ayağı öyle değilmiş. Bakın İbn Side (r.h.) ne buyuruyor:

ما كان على فَعَّل فمصدرُه تفْعيل أو تَفْعِلة في الصحيح كقولك كَرَّمته تَكْرِمةً وتَكْرِيماً وعَظَّمته تَعْظِمةً وتَعْظِيماً والبابُ فيه تَفْعِيلٌ فإذا كان لامُ الفعل منه معتَلاًّ ألزموه تَفْعِلة كراهةَ أن يقعَ الإعرابُ على الياء وأرادوا أن تُعْرَب التاءُ وتكونَ الياءُ مفتوحةً أبداً كقولك عَزَّيْته تَعْزِيةً وسَوَّيْته تَسْوِيةً ولم يقولوا تَعْزِيَّاً وهذا تَعْزِيُّك وعَجِبت من تَعْزِيِّك لأنَّ لهم عنه مَنْدوحةً باستعمالهم الوجْهَ الآخرَ.

الكتاب : المخصص

المؤلف : ابن سيده

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
antera
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı antera Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mayıs2008 Saat 15:43

زادك الله و إيانا علما أخي و نفعنا  به

bende yasin yayınevinin kelime manalı ve izahlı bina tercümesi var,orada tef'il babı için ayriyeten üç masdar daha zikrediliyor;bunlar da تفعال (tef'âl) تكرار ve تعداد gibi,مفعل (mufa'al,bi teşdidil ayn) ممزق gibi,ve    فعال (fi'âl,bi teşdidil ayn) كذاب gibi.Bu vesileyle tam emin olamadığım bir mesele aklıma geldi.Tüm mezid babların ismi mef'ul sığalarının aynı zamanda ism-i zaman ve ismi mekan olabiliceğini biliyoruz.Ama mimli masdar olmaları caiz mi?Şu an elimde olmayan emsile mefhumu isimli kitapta hatırladığım kadarıyla sülasi mücerred dışında gelmez diye yazıyordu.Ama yine yasin yayınevinden çıkan es-sarf isimli kitapta gelebileceği yazıyordu,dediğim gibi tam emin değilim yardımcı olursanız sevinirim.

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mayıs2008 Saat 12:00

Antera kardeşim, eklediğin diğer mastarlara baktım, evet haşiyelerde onları da zikrediyorlar, paylaşımınla bizi zenginleştirdin, çok teşekkür ederim. Soruna gelince muteber kaynaklar, sülasi mezdilerin ism-i mef'ul kalıplarının hem mastar mimi, hem ism-i zaman ve hem de ismi mekan için geldiğini söylüyor. Örneğin çok meşhur lugat "تاج العروس " isimli eserde bu konuda şu bilgi yer alıyor:

فإِن ما زَاد على الثَّلاثةِ مَفعولُه بصيغةِ مُضارِعه المبنىِّ للمجهولِ ويكون مَصْدَراً ومكاناً وزماناً قِيَاسيّاً فاسمُ المَفعولِ ممّا زادَ على الثَّلاثةِ بجميعِ أَنواعِه يُسْتَعْمَلُ على أَرْبَعَةِ أَوْجُهٍ : مَفْعُولاً على الأَصْلِ ومَصدراً وظَرْفاً بنوعَيه على ما قُرِّرَ في الصَّرْف

Bu son zamanlarda talebeler arasında meşhur olan  جامع الدروس العربيةisimli eserde şu sarih ibare var: 

المصدر الميمي واسم المفعول واسما الزمان والمكان. مما هو فوق الثلاثيّ المجرد. شركاءٌ في الوزن، ويفرّق بالقرينة

Fi emanilah!

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
antera
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı antera Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mayıs2008 Saat 13:18
cezakallah khayran akhi,gerçekten sağlam kaynaklar ve açık ifadeler,artık bu konuda mutmain oldum.Bu arada el mukhassas kitabını okuman dikkatimi çekti;benim de başucu kitaplarından,edebi açıdan çok güzel ve faydalı bir kamus.Ayrıca müellifi ibn-i side(rahimehullah)darirul basar olmasına rağmen el-muhkem gibi azim bir kamusunda sahibi,bu büyük zata ne kadar rahmet okusak yeridir.rahimehullah ve eskenehu fesiha cennatih,amin.

Düzenleyen antera - 08Mayıs2008 Saat 13:24

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mayıs2008 Saat 13:59

Evet kardeşim, İbn Side "ansiklopedik alim" dediğimiz zümreden, hayru's-selefimize hayru'l-halef olabilmek için tüm çabamız. Amin, amin, elfu elfi amin...

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma