Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Yüksek Gramer
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netÜST DÜZEY ARAPÇAYüksek Gramer
Mesaj icon Konu: نزع الخا Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Konu: نزع الخا
    Gönderim Zamanı: 28Mart2008 Saat 15:59

سَيَجْزِيهِمْ وَصْفَهُمْ

Yukarıdaki ayeti (En’am, 139) ilk okuduğumda kafamdaki nahiv bilgilerini yoklamış, evirmiş, cevirmiş, ayeti yinelemiş, yenilemiş ama bir yere oturtamayıp manasını anlamamıştım. Bilahare irabu’l-Kur’an kitaplarına başvurmuş ve “naz’u’l-hafid” diye bir meseleyle karşılaşmış ve bu konuyu daha önce haşiyelerde gördüğümü anımsamıştım. Bu konuyu paylaşılmaya değer addettiğim için de size sunmak istedim.

Nedir bu Naz’u’l-Hafid?

Sözlük anlamı “cerr yapan amili devre dışı bırakmak” demek olan bu terim, bazen harf-i cerrin semai olarak hazf olması ve mecrurunun da mensub kılınması anlamındadır. Bir kısım âlimler, çok yapılmasından bu hazfi kıyasi kabul etmişse de yaygın görüş onun semaî oluşu yönündedir.

Bir ibarede “naz’u’l-hafid”ın varlığını nasıl biliriz?

Eğer lazımî ve müteaddî filleri bir birinden ayırt edebiliyorsanız, mesele çok basit: Lazımî bir fiilden sonra mensub bir isim gelmişse orda naz’u’l-hafid söz konusudur. Yani bulunması gereken harf-i cer hazf olmuştur.

Örneğin, "واختارَ موسى قومَهُ أربعينَ رجلاً"  ayetinde geçen اختارَ fiilinin من   harf-i cerri ile ikinci mefula müteaddî olduğunu biliyorsak, bu ayetinin takdirinin  من قومه olduğunu ve burada naz’u’l-hafid meselesinin söz konusu olduğunu hemen anlarız.

Yukarıdaki ayete Allâme Kurtubî (r.h) şöyle şerh düşmüş:

(سيجزيهم وصفهم) أي بكذبهم وافتراءهم، أي يعذبهم على ذلك.

وانتصب " وصفهم " بنزع الخافض، أي بوصفهم

Demek ki ayetin anlamı, “Onları, yalan/iftira olan nitelemelerinden dolayı cezalandıracaktır(Allah).” Allah’a çocuk nispet ediyorlardı, iftira olan nitelemeleriyle bu kastedilmekte.

ألفية ابن مالك in şerhi “شرح الأشمونى nin haşiyesi حاشية الصبان da bu konuda şu bilgiler yer alır:

أو على نزع الخافض بناء على القول بأنه قياسي. ومما يدل على أن ثم قولاً بقياسيته قول الشمس الشوبري في حواشيه على التحرير الفقهي الراجح أن النصب بنزع الخافض سماعي اهـ. أو يقال إن المصنفين نزلوه منزلة القياسي لكثرة ما سمع منه فاعرف ذلك.

Düzenleyen ibn-i-islam - 29Mart2008 Saat 15:45

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma