Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Nesir
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netÜST DÜZEY ARAPÇANesir
Mesaj icon Konu: أعرابى ي Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
antera
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı antera Cevapla bullet Konu: أعرابى ي
    Gönderim Zamanı: 25Mart2008 Saat 21:07

"cemheratu hutabil arab" isimli nefis eserden,Bedevilerin güzel sözlerinden oluşan bölümden "qavluhum fiş şekva" şekva ederken söyledikleri sözlerden:

أعرابى يشكو حاله عن عبد الرحمن عن عمه قال قدم علينا البصرة رجل من أهل البادية شيخ كبير فقصدته فوجدته يخضب لحيته فقال ما حاجتك فقلت بلغني ما خصك الله به فجئتك أقتبس من علمك فقال أتيتني وأنا أخضب وإن الخضاب لمن علامات الكبر وطال والله ما غدوت على صيد الوحوش ومشيت أمام الجيوش واختلت بالرداء وهؤت بالنساء وقريت الضيف وأرويت السيف وشربت الراح ونادمت الجحجاح فاليوم قد حناني الكبر وضعف مني البصر وجاء بعد الصفو الكدر ثم قبض على لحيته وأنشأ يقول:

شيب تغيبه كيما تغر به   _كبيعك الثوب مطويا على حرق

قد كنت كالغصن ترتاح الرياح له _فصرت عودا بلا ماء ولا ورق

صبرا على الدهر إن الدهر ذو غير  _وأهله منه بين الصفو والرنق

"Abdurrahman,amcasından rivayetlediyor ki: Basraya bedevilerden yaşlı bir adam gelmişti,ben de arapçasından istifade etmek için onu ziyaret etmek istedim,kendisini bulduğumda sakalını kınalarken buldum.bana "ne istiyorsun?" dedi.ben de "bana ulaştı ki allah sana lügat ilmi bahşetmiş ben de ilminden istifade için geldim dedim.dedi ki:"Bana sakalımı kınalarken ulaştın,şüphe yok ki sakalı kınalamak ihtiyarlık alametidir.Allah'a yemin olsun ki nice zamanlar av peşinde koştum,orduların ön safında yürüdüm,böbürlenerek ridamı sürükledim,kadınlarla gönül eğlendirdim.misafirlere ziyafet verdim,kılıcımı kanla suladım,neşe veren şaraptan içtim,eşraftan kimseler ile içki arkadaşlığı yaptım.Bu gün ise ihtiyarlık geldi çattı;gözler zayıf düştü,safadan sonra keder geldi çattı.sonra sakalını sıvazladı ve şu şiri okudu:

"kendini kandırmak için ihtiyarlığını gizliyorsun_adeta yanık izini kapatmak için elbiseyi katlayıp satman gibi"
 "Bir zamanlar üzerinde rüzgarın estiği canlı bir ağaç gibiydim_şimdi ise yapraksız susuz kurumuş bir oduna döndüm."
"Sabret muhakkak zamanın diyeti vardır_zamanın ehli(yaşayanlar)zamandan yana safa ile keder arasındadır".

Düzenleyen antera - 25Mart2008 Saat 21:23

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Mart2008 Saat 14:27

Üstat amma da üstatmış ha, vur patlasın çal oynasın günlerine hayıflanıyor , teşekkürler Antera...

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
antera
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı antera Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Mart2008 Saat 19:41
Ama sonunda kendi dediği gibi "sabran inned dehra zu ğiyerin_ve ehluhu minhu beynes safvi ver ranaqi"hayatı bulanmış üstadın.Şaka bir yana Allah bizi gençliğini ve ömrünü kendi rızası doğrultusunda geçirenlerden eylesin.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.