Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Yüksek Gramer
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netÜST DÜZEY ARAPÇAYüksek Gramer
Mesaj icon Konu: المسيح Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Konu: المسيح
    Gönderim Zamanı: 08Mart2008 Saat 12:59

المسيح

Hem İsa (aleyhi’s-selâm) hem de Deccâl (aleyhi’l-lane) için kullanılan bu kelime benim için hep merak konusuydu. Aynı kelimenin taban tabana zıt iki şahsiyet için kullanılması e elbette ki hayerete şayandır. Ama bu hayreti gidermek için de özel bir çaba sarfetmedim, ta ki dün müfredi    المِسْحُ olan المُسُوح kelimesine bakerken bu konuyla ilgili جمهرة اللغة nin sahibi, ابن دريد şöyle dediğini gördüm:

فأما المسيح عيسى بن مريم عليه السلام فاسم سمّاه الله عزّ وجلّ به لا أحبّ أن أتكلّم فيه. وقد سمَّت اليهودُ الدَّجّالَ مسيحاً لأنه ممسوحُ إحدى العينين.

Tamam, Deccalın bir gözü olmadığı için kendisine silik denmiş bunu ve فعيلin مفعول anlamına geldiğini anladık, ama İbn Düreyd Allah İsayı bu isimle isimlendirmiş, bu konuda konuşmak istemiyorum diyor, niye acaba?  E artık lugatlara eğilmek kaçınılmaz oldu. İşte benimle hemmerak olanlara luğavilerin söyledikleri:

Önce Zamehşerî’nin esasul-belağa isimli kendi sahasında tek olan mecazlar sözlüğüne bakalım. Üstat diyor ki:

والمِسْح : الجادَّةُ من الأرض قيل وبه سُمِّيَ المسيح لأَنّه سالِكُها قاله المصنّف في البصائر . مُسُوحٌ وهو الجْمع الكثيرُ وفي القَليل أَمساحٌ . قال أَبو ذُؤَيب :

فلان إذا ذكر نزول المسيح، رشح جبينه بالمسيح

Demek ki, فعيل burada فاعل anlamındadır. Ve المسيح şehrah (açık düz yol) yolcusu demek, Hz. İsa’nın yolu da böyle değilse kiminki böyledir. Sondaki kelime oyunu da dikkatinizi çekti muhakkak.  المسيحin bir anlamı da ter demek. Kelime oyununu yapan Mesihin nüzulü anıldığında, onun alnında ter (mesih) akıyor. diyor.

Sonra Sâhib b. Abbâd’ın  el-Muhit fil-lugasına göz atalım. Üstat bu kelimeyi مسحden değil, ساحden anlamış ve demiş ki:

والسِّيَاحَةُ: ذَهَابُ الرَّجُلِ في الأرْضِ للعِبادَةِ، وبذلك سُمِّيَ
 المَسِيْحُ بنُ مَرْيَمَ." "

İbadet için seyahat eden, anlamında demek ki, e tabi ki tebliğden daha büyük ibadet mi olur?

Kamusul-Muhitin sahibi Firuz Âbadî de İbn Düreyde nispet yapar gibi şöyle diyor:

المَسيحُ ابنُ مريَمَ، وذَكَرْتُ في اشْتقاقِه خمسينَ قَوْلاً في شَرْحِي " لِصَحيح البُخاريِّ " وغيرِهِ.

İlginç Firuz Abadinin Buhariye şerh yazdığını ilk kez duyuyorum. Bu ulemayı anlamak da mesele yahu, biri görüş belirtmiyorum derken diğeri aynı konuda tam elli (doğrudan veya dolaylı) yorum yapıyor.

Sahi üstat İbn Düreyd niye kaçındı ki yorum yapmaktan?

Acaba, bu ismi ilk kez Allah verdi ona(?) ve bu yüzden ismin konuluşuna sebep olan arka planı bilmediğimizden iştikakı hakkında her hangi bir yorum yapmamız doğru olmaz mı demek istiyor?

Bu durumda da esma-i hüsna bile yorumlanırken, iştikakları belirtilirken bu isme niye bu kadar titizlik gösterelim diye bir soru takkadanak düşüyor insanın aklına.

Yorumlarınızı bekliyorum ey üstatlar!

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP
antera
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı antera Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2008 Saat 19:21

فقد قال ابن جرير: وأما المسيح، فإنه فعيل صرف من مفعول إلى فعيل، وإنما هو ممسوح، وكلمة "المسيح" تطلق على عيسى ابن مريم -عليه الصلاة والسلام- كما تطلق على المسيح الدجال.

قال الإمام ابن عبد البر في كتابه "التمهيد": أما المسيح ابن مريم عليه السلام ففي اشتقاق اسمه فيما ذكر ابن الأنباري لأهل اللغة خمسة أقوال أحدها: أنه قيل له مسيح لسياحته في الأرض، وهو فعيل من مسح الأرض أي من قطعها بالسياحة. والأصل فيه مسيح على وزن مفعل فأسكنت الياء ونقلت حركتها إلى السين لاستثقالهم الكسرة على الياء، وقيل إنما قيل له مسيح لأنه كان ممسوح الرجل ليس لرجله أخمص، والأخمص ما لا يمس الأرض من باطن الرجل، وقيل سمي مسيحا لأنه خرج من بطن أمه ممسوحا بالدهن، وقيل سمي مسيحا لأنه كان لا يمسح ذا عاهة إلا برئ، وقيل المسيح الصديق.

وأما المسيح الدجال فإنما قيل له مسيح لمسحه الأرض وقطعه لها، وقيل لأنه ممسوح العين الواحدة، وقد يحتمل أن يكون ممسوح الأخمص أيضاً، والمسيح ابن مريم عليه السلام والمسيح الدجال لفظهما واحد عند أهل العلم وأهل اللغة، وقد كان بعض رواة الحديث يقول في الدجال المسيح بكسر الميم والسين، ومنهم من قال ذلك بالخاء، وذلك كله عند أهل العلم خطأ

İbnu Dureyd'in neden bu konuda neden konuşmak istemediğini ben de anlamış değilim.Allahu a'lemu bis savab.

IP
ibn-i-islam
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 357

Alıntı ibn-i-islam Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Mart2008 Saat 14:10

Eklemiş olduğun meseleyi biraz daha detaylandıran bilgi için teşekkürler antera. CezakeAllahu hayra! 

Takvasından olsa gerek, sözlerinden de bunu az biraz olsun algılayabiliyor insan. Bu Allah'ın verdiği bir isim diyor..

Selametle...

أنا ابن الإسلام
لا أب لي سواه
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma