Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالصرف و النحو - DİLBİLGİSİDil bilgisi - Sarf & Nahiv - النحو والصرف
Mesaj icon Konu: Vezin İ'rab konusunda yardım.... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
fenasi44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı fenasi44 Cevapla bullet Konu: Vezin İ'rab konusunda yardım....
    Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 10:43

SA.

Merhaba arkadaşlar.Foruma yeni kayıt oldum,kendi başıma arabca öğrenme gayreti içindeyim inşaallah.
Elimde birçok arabca eğitim seti,sarf ve nahv kitapları bulunmaktadır.Bu kaynaklar yardımıyla arabca öğrenmeye çalışmaktayım.

Fakat, konular arasında aniden vezin ve i'rab başlıkları çıkmakta,tam olarak kavrıyamadığım için şevkim kırılmaktadır.Kitapları hazırlayan kişiler ,okuyucuların bu konuları bildiğini varsaymaktadır.

Vezin,i'rab nedir ? neden gereklidir? arabca öğrenmede ne işimize yaramakatdır ?

Biliyorum bazı arkadaşlar sorularımı saçma bulacaktır.Inanın bu konuda bir çok arabca sarf-nahiv kitapalrına bakmama rağmen yarar bir bilgiye ulaşmadım.

Bu konuda uzman arkadaşların yardımını rica ediyorum.

Selametle,

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 14:20

Merhaba fenasi44, aramıza hoşgeldin :) sitemizden ve forumumuzdan bol bol istifade edeceğini umuyorum.

İrab konusuna gelince, irab denen olay en basit ifade ile, arapçada cümle içerisinde yer alan kelimelerin son harflerinin harekelerinde oluşan değişikliklerdir. Ve bu konu arap gramerinin temel taşlarından biridir. Peki neden bu kadar önemli kelimenin harekesinin değişmesi. Şimdilik hareke olarak izah ediyorum zira bir kelimenin cümle içerisindeki görevine göre son harfi ve/veya son harfin üzerindeki harekesi değişir. Detaylarını daha sonra kavrarsın inşaallah. Bunu sana kısacık bir örnekle anlatmaya çalışayım.
جاء عليُ (cae aliyyun) "ali geldi" cümlesinde dikkat edersen ali kelimesi ötre (tenvinli) almıştır. yani merfudur. Aslında bu kelime cümlenin öznesidir. (Gelen kim? Ali) Demek ki arapçada özne olan kelimenin son harfinin harekesi ötre oluyor (başka türlü de olur ama şimdilik böyle bilmen yeterli) Peki ali kelimesi özne değil de nesne olsa ozaman ne olur? Hemen bakalım. رايت عليا (raeytu aliyyen) "aliyi gördüm" cümlesinde bu sefer Ali nesne olmuştur. Peki bunu nereden anlarız? Baktığımızda Ali kelimesinin son harfi olan ye harfi fetha (tenvinli) almıştır. Demek ki arapçada nesne görevindeki kelimenin son harfi harekesini ötreden fethaya dönüştürür. İşte kelimelerin fonksiyonlarına göre harekelerinde olan bu değişikliklere irab denir. İrabı yapılabilen kelimelere muğrab kelimeler, irabı yapılamayan kelimelere mebni kelimeler denir. En genel hatlarıyla konu böyle ancak bir çok detay mevcut zamanla öğrenirsin, çalışmalarında başarılar diliyorum.

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 270

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 17:55
a.s kardeş öncelikle hoşgeldin ;) benim kendi görüşüm arapçayı öğrenmek için kuran dili olması yeterli. namaz kılarken söylediğimz şeyin anlamını bilmiyorsak nasıll huşu içinde namaz kılınabilir ki

IP
fenasi44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı fenasi44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 21:06

sa.

Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için ALLAH razı olsun sizden.En azından kafamda bazı şekiller oluştu.Bu konularda önereceğiniz kitap veya dokuman varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

Mevcut olarak elimde aşağıdaki kaynaklar var.Eser sahiplerine emekelrinden dolayı saygılıyım,fakat bazı konular var ki  ön bilgiler istemektedir.Inanın bazı konular hakkında  (vezin gibi) yeterince bilgiler bulamadım.Hatta bazı konuları internet üzerinden ingilizce kaynaklardan öğrenmek zorunda kaldım. Günde 2 saat ayırarak konu başlıklarını takip etmeye çalışmaktayım.Konuların çokluğu veya ağırlığından ziyade beni sıkıntıya sokan yeterince tatmin edici bilgiye ulaşamam.

"Arapça dilbilgisi sarf" Dr. Meral Çörtü

"Arapça dilbilgisi" fono yayınları

"Adım adım Kur'an dili" Dr. Necla Yasdıman

"Arap gramerine giriş" Erkan Avşar

Bu siteyi hazırlayan kardeşlerimden, bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkesden ALLAH razı olsun.

Selametle,

IP
Nurulhak
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 270

Alıntı Nurulhak Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 21:32
tekrarda a.s  tek kitaptan öğrenmek hem sıkıcı hemde anlaması biraz dha zor olabilir. bence özel ders almayı düşünebilirsiniz ;)

IP
fenasi44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı fenasi44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Kasım2006 Saat 21:41
sa.

Özel ders konusunu araştıracam inşaallah.

Konuyu daha fazla uzatarak "konu kirliliği" yapmak istemiyorum

Vermiş olduğunuz bilgi ve tavsiyelere için ALLAH razı olsun.

Forumda çok güzel başlıklar gördüm onlara takılayım biraz

Selametle,

IP
ismail_ln
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ismail_ln Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 10:07
arkadaşım vezin fiillerin kalıbı filleri tanımamizqa yardımcı olur irab kelimenin cümledeki konumunu anlamamız için en önemli şeydir
yardım edebilirim tabi istersen

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 10:16
Merhaba fenasi44,
öncelikle kargaşadan uzak, sistemli bir çalışma disiplinine girmeni tavsiye etmeliyim. Yani daldan dala, konudan konuya atlayarak çalışırsan parçaları birleştirmen zor olacaktır. Halbuki belli bir sistem üzerinden adım adım ilerlemen gerekiyor. Bunun için yapabileceğin bir çok şey var tabiki, ama bunlar hem vakit ve nakit meseleleri :) Bence şu anda senin işini görebilecek en güzel şey, kendi kendine bir eğitim seti alman. Bizim sitemizde bir kaç setin tanıtımı yapılıyor. VCD olanını tercih et bence. Adım pazarlamaydı sanırım bu setlerde indirim yapmış baya ucuza veriyor. Bu seti aldıktan sonra sabırla setteki metoda göre adım adım ilerlemeye başla. Hiç acele etme. Dev gibi bir otobana çıkmaya hazırlanıyorsun, yola doğrudan 4ncü vitesle girmeye kalkma :) önce birinci vitesle bir ivme kazan :) bu ilerisi için gerekli. Takıldığın yerler olursa forumda hiç çekinmeden sor. Ayrıca online derslere de katılmanı tavsiye ederim. Şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.

kitaplarla ilgili yorumlarımı yazmayı unutmuşum... hepsi de güzel çalışmalar, hepsinden de istifade edilebilir. ancak çalışma şeklin bir sarf kitabını alıp da roman okur gibi okumak olmamalı. Bu kitaplarda kurallar anlatılır. Bu kuralları öğrenmenin en iyi yolu onları uygulamaktır. Yani basit diyaloglarla hem konuşmayı pratiği hem de bu gramer kurallarını öğreten metodlar var. Bunlar en sağlıklısı. Bahsettiğim seti alırsan orada bunu göreceksin veya bizim online dersleri izlersen aynı hususla karşılaşacaksın. Bu şekilde çalışman daha verimli olur.

Düzenleyen ibotea - 15Kasım2006 Saat 10:20

IP
Fatih
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı Fatih Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 12:52
merhaba  ibotea
gerçekten   insanlara  faydalı  oluyosunuz  sizin  yaptığınızı  kimse  yapmaz  insanlara  bedava  denilecek  kadar  bir  fiyatta  arapça  öğretiyorsunuz   kursa  gitmeye  kalksak  en  az  bir   kur  5.yüz  ytl  allah  sizden  razı  olsun    

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 17:29
Güzel duaların ve iltifatların için teşekkür ederim Fatih :)
Bilgi paylaştıkça çoğalır... İnşaallah hep birlikte çalışarak Arapçamızı çok daha kaliteli seviyelere taşıyacağız. Çünkü Arapça kutsal bir dil olmasının yanı sıra aynı zamanda hem muhteşem bir edebiyat dili, hem önemi gittikçe artan ticari bir lisan... Ülkemizin de Arap ülkeleriyle olan ticari hacminin ne kadar genişlediği göz önüne alınırsa bir kaç yıl içerisinde profesyonel bir şekilde Arapça bilen insanlar kapış kapış aranacak  O yüzden disiplinli ve bilinçli bir çalışma temposuyla çağın bu gereğini yakalamak gerekiyor.

IP
Fatih
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı Fatih Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Kasım2006 Saat 17:36

tek  kelimeyle  sizin  bu  işi  allah  rızası  için  yaptıgınızı  biliyorum  arkadaşlarımın  cok  paralar  harcıyarak  dil  öğren mesine  gerek  yok  gercekten  sizin  aracılıgınızla  cok  ucuz  fiyata  ayda  sadece  20 milyon   öğrene  bilirler   inşaallah  muaffak  olursunuz 

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.