Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Lehçeler - Ammice
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİLehçeler - Ammice

Mesaj icon Konu: LEHÇELER GEREKLİ Mİ

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
antiochusboy21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı antiochusboy21 Cevapla bullet Konu: LEHÇELER GEREKLİ Mİ
    Gönderim Zamanı: 22Şubat2008 Saat 14:23
    Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar katılıyorum.Filistin-Ürdün lehçesi formunu başlatırken size faydalı olmasını ummuştum. Bildiğim bütün filistin ürdün arapçasını eklemeye çalışmıştım.Biraz da ben yorum yapayım istedim bu konuda...Öncelikle lehçe ve füsha öğrenme yöntemleri , sonra da avantajlarından bahsetmek istiyorum.

Lehçelerle ilgili diğer forumlara da baktım ama , ufak bir sorun var...Lehçeler insanların dilindedir , onların dilinden söküp almanız gerekir.Sizinle başlarlar konuşmaya, yüzlerce kez yapılan sohbetlerden sonra anca anca birşeyler anlamaya başlarsınız ama bu sefer de anlamakla kalır konuşamazsınız.Bu yüzden elinizde öncelikle azim ve sabırlı olmak gerekir. Elinizde kağıt kalem olmalı bir kere , not defteriniz olmalı , aslen arap olan arkadaşınız konuşurken birden bire haykırmalısınız : Dur dur az önce söylediğin ifade, deyim ,kelime,atasözü neydi bir daha söyle, şu kağıda yaz , manası ne demekti ?? Yazmalı, tekrar etmeli, ilk fırsatta konuşurken onu kullanmalısınız...

Onlarla sohbet etmelisiniz bolca, oturup dünya meselelerini, kişisel meseleri konuşmalısınız, sohbetlerine katılmalısınız dinleyici olarak... Nereden bulacağız böyle bir insanı ,diyorsanız ,o biraz sizin azminize kalıyor , her üniversitede okuyan arap asıllı misafir öğrenciler var, oradan veya , konsolosluklara büyükelçiliklere sorarak toplantılara gayri resmi eğlencelerine falan katılarak , veya bu sitenin yöneticisine mesajlar atarak size böyle bir arap asıllı, konuşma arapçası öğretebilecek kişilerle tanıştırmasını isteyerek veya arasıra formlara katılan arap arkadaşların peşini bırakmayarak...Böyle bir arkadaş siz de edinirsiniz. Tabi grup halinde bu iş daha başarılı olur  .Tabii siz de onlara bir şekilde yardımcı olmalısınız, gerekirse para vererek, gerekirse derslerine çalışmalarında türkçeleri zayıf olduğu için anlamalarına yardım ederek...

Lehçe öğrenmenin en iyi yollarından birisi de , en azından anlamayı geliştirmek için : evinize paranıza kıyarak bir uydu takdırmanız... 150 ytl falan verip bir hotbird uydusu alırsanız  sakıncalı kanalları ayıkladıktan ve sildikten sonra sizin için harika bir arapça pratiği imkanı sağlar. Hotbird uydusunda avrupa kanalları dışında her arap ülkesinden de birer ikişer kanal var. İstediğiniz şiveye yoğunlaşabilirsiniz.Tabii hepsine birden yetecek kabiliyet merak istek ve vaktiniz varsa hepsine de yoğunlaşabilirsiniz. Bir filmi izlemekle kalmayın onu uydudan videoya kaydedin arap arkadaşınızla birlikte sorarak tekrar izleyin konuşmaları tekrar edin ,not alın…Bence bu şekilde kısa zamanda çok yol alabilirsiniz…Ayrıca youtube dan arap dizilerinden kesitler de izleyebilirsiniz tabii bir arapla beraber...

İzleyeceğiniz şey arap filmleri veya dizileri olmalıdır, yani her önüne gelen program lehçe öğrenmede yardımcı olmayabilir.Hangi lehçeyi hangi kanalı izleyelim derseniz , o biraz size bağlı , ama bu konuda da lehçeler hakkında şunları söyleyebilirim :

Arapça doğu ve batı olmak üzere temelde  iki ana kol lehçeye sahiptir, '' mağrib ve şam arapçası '' .   doğu arapçası konuşanlar batı arapçasını hiç anlamazlar ama batıdakiler doğudakileri anlayabilir .

Batı arapçası berberice ve fransızcanın da etkisiyle oldukça değişik

bir arapça şeklidir.Gerçekten de anlaması en zor olanıdır. Standart arapçayla fark açısından söylüyorum bunu.  Fas, Cezayir, Tunus ,Libya ,Moritanya, Malta ve endülüs arapçası bu kola girer.gramer ve fonetik çok değişiktir,kendine özgüdür. Tabii ki füshayı anlarlar, çünkü füsha tüm arap  ülkelerinin medya, eğitim ,din, bilim  ve kültür  dilidir.

Doğu koluna gelirsek :   Kendi içinde çok çeşitli olsa da birbirlerini yüzde yüz anlarlar. Standart arapçaya daha yakındır.En bilineni Mısır lehçesidir, mısır uzun yıllar arapların tek film çeken ülkesi olduğu için mecburen onu izleye izleye diline tüm araplar alışmışlar. Ama bana sorarsanız çok zor ve garip ,sevimsiz bir lehçe, cim harfini gaf gibi söylerler, gaf harfini hiç söylemezler vs anlaşılması da acayip zor....Ben hiç sevemedim. Suriyeliler daha güzel konuşsa da mısırlılar gibi aynı harf değişikliklerini yapıyorlar , cim = gaf, gaf = ? ....Yani  vagit değil va’t diyorlar , gamer değil amer , gult lek  (gultu lek) değil ultillek diyorlar.Yakalamanız çok zor…

Körfez hakları ,güney ırak ve doğu suudi arabistanlılar , yemenliler ,doğu kolunun haliç lehçesinde konuşurlar oldukça anlaşılır bir lehçe ,oldukça kolay ....  Lübnanlılar arapların en kibar ,en  sosyete ağızlı muhallebi çocuğu ve avrupa yakası dizisinin türkçesi benzeri bir arapçayla konuşurlar ,kolay sayılır…ve son olarak ürdün , filistin ve hicaz lehçesi  : Benim bildiğim, en iyi anladığım , standart arapçaya en yakın olanı  ,en sadesi , hiçbir harfin telaffuzu farklılaşmamış olanı…Yine de siz bilirsiniz.

Lehçe öğrenmek gerekli mi ?  : Genelde bu konuda eksiği olan çoğu insan bunu gereksiz görüyor. Koca koca arapça hocaları araplarla samimi bir diyalog kuramıyor.Türk ağzıyla füsha arapçasıyla çok mesafe alamazsınız . Ve çoğu insan da   boşverin siz füsha öğrenin anlaşırsınız diyor .

Eğer bir Arap sokakta füshayla konuşarak bir başka Araba adres sorsa ona sadece gülerler, hem de kahkahalarla…Yabancı olduğunuz ise anında anlaşılır, evet diyalog kurarsınız ama mahkeme duvarı gibi bir diyalog olur bu… Nasıl ki günlük hayatımızda haber spikeri veya meclis başkanı gibi konuşmuyoruz .O zaman ne kadar suni olduğunu farkedebilirsiniz.

Arkadaşlar öğrendiğiniz füsha , sokaklarda, evlerde, ofislerde hiç bir yerde konuşulmuyor artık… Alıştırma kitaplarından öğrendiğiniz kitap arapçasıyla çok çok eksiksiniz demektir . İnsanları zaten kesinlikle anlayamazsınız. Genelde de birşeyler anlatamazsınız.Konuşma dili bazen füshadan çok farklılaşabilir. Kelimeler gramer kuralları telaffuzlar çok farklıdır.

Haa, buradan füsha öğrenmeyin dediğimi çıkarmayın sakın .Füshanın kullanımm yeri bambaşkadır.Haberleri izlemek ,gazete kitap okumak , değişik konularda fikir sahibi olmak tartışabilmek kültürlü olmak,  kelime hazinesini genişletmek ve icabında can simidi olarak sarılmak için füshanın önemini inkar etmek ahmaklık olur.Füsha olmazsa olmaz şarttır

Ama lehçe öğrenmek size karşılığını her zaman verir , çok ödüllendiricidir. Bir sürü arkadaş kazanırsınız, gittiğiniz yerde hemen uyum sağlarsınız , onlarla çok iyi diyalog kurarsınız, günlük konuşmaları anlarsınız,film izlersiniz, hepsinden de önemlisi mutlu olursunuz tatmin olursunuz . Yüzünüzü hep güldürür …Size mükemmellik sağlar.O kadar çalıştım ama hala hiç birşey anlamıyorum konuşamıyorum probleminden kurtulursunuz…

Bir kaç senede oldukça akıcı hale gelirsiniz , yani birkaç günde değil.Ama azimli olunca , birkaç aya da düşebilir bu…size bağlı…ayrıca umutsuzluğa da düşmeye gerek yok dediğim taktikleri uygularsanız başarılı olacağınıza eminim. Sağlıcakla kalın

IP
adnanarslan81
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı adnanarslan81 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Ağustos2008 Saat 12:22
teşekkür ederim .ben arapça öğretmeniyim. bizi gayet iyi tanımışsınız. tebrikler.
IP
taurus58
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı taurus58 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ağustos2008 Saat 15:59
çok güzel bir yorum...
IP
enes malik
Aktif Üye
Aktif Üye

Gönderilenler: 215

Alıntı enes malik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Eylül2008 Saat 18:59
selamun aleykum  arkadaşlar merhaba
evet arkadaşlar ben 8 aydır bir internet programında araplarla konuşuyorum. şunu kabul etmek gerekirki araplar şu anda ammiceyi tercih ediyorlar.Ben  birkaç kelime dışında  ammice bilmiyorum ve onlarla fasih dil ile konuşuyorum.Araplar istedigi zaman fasih konuşuyorlar.Çünkü okulda egitimleri genelde fasih üzerine kuruludur.Övünmek için söylemiyorum şu anda  listemde  mısırdan  fasa , suudı arabistandan lubnana kadar 150   tane arap var ve ben hepsi ile fasih konuşuyorum.
hiçbiriside bana gülmedi ve dalga geçmedi konuşmamdan ötürü  ve hepside hatalarının farkında :
fasih dili öldürmek.
Bunu söyleyen ben degil birçok arap alimi bunu söylüyor.
kuranın ve  sünnetin dili olan fasih yerine  aslı astarı olmayan  ve arasanız dahi sözlükte bulamayacagınız kelimelerle doldurdular.
Arkadaşlar siz isterseniz ammice ögrenebilirsiniz ama  fasih dilin tabutuna bir çivide ben çakmıyacagım.
Allaha emanet olun.
IP
AmrBinAs
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı AmrBinAs Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Eylül2008 Saat 08:10

a.s. enes. ammice şu sana tanımını yapayım sende karar ver... araplar arası bölgesel farklılıklara lehçe denmekte. biri şeftaliye خوخ derken diğeri buna erik diyr. türkiyedede bazı bölgelerde tavaya, dıhan dendiği gibi. daha pekçok şey var. gelelim fusha bozumuna şimdi kardeşim. fushayı iyi bilen biri her halukarda onları çok iyi anlar bazı cümleler ve dedim ya dedikleri farklı isimle haricinde. fushayı gömeden falan bahsetmişsin. kusura bakma ama fushayı her arap çok iyi kullanıyr. hemde gramerlerine aşırı şekilde dikkat ederek. ha birde sen o programda seslimi konuşyon, eğer sadece yazıda kalıyosa konuşman elbette sana gülmezler. normaldede gülmezle zaten bazı densizler çıkarsa onlar gülr. yok sa kimse kimseye gülmez. kitap yazar veya kompzsyn yazarken sen türkçeyi nasıl kullanıyrsan. onlarda aynen öyle kullanıyr. sen evinde veya samimi olduğnla konuşrken nasıl konuşyrsan onlarda da öyle. mısır lehçesi denilen lehçe eski mısır dili ile karışmı bir lehçe. buyuzden farklı hatta osmanlıca bile var içinde. fas, tunus, cezair dersen onlarda kaleme stilo demişler bunun gibi. yok sa sana adam keyf soru edatı geçen bir şey sorsa hemde bu ilk karşılaşmanız olsa zaten anlarsın onu. bide şu biz nasılsın diyoruz ama bazen naber nası ve diğer şiveler. nörüyon? nassi? ne edeysun? naptı? falan filn aklıma gelen ağazlar sadece bunlar. adamlardada aynı muhabbet. kuran Arapçası konusuna gelirsek. şu gerçek eğer ki sen kuranı ilimsel yönde anıcaksan ozamn fusha çok lazım. ama yok ben sadece araplarala uğraşcam ozaman da fusha lazım fushayı iyi derece bilmeyen yapamaz. kendinizi deneyin kurs ve dershanelerde arapça eğitimi bölümlerine gidin ve onlardan sizi tecrübe etmelerini isteyin yüz yüze. bakalım akıcımı konuşuyrsunuz veya anlııyrmusunuz iyice bunu ölçn ve tekrar derslere devam edin. en emine emanet olu. selametle.

amrbinas_bursa@hotmail.com
IP
enes malik
Aktif Üye
Aktif Üye

Gönderilenler: 215

Alıntı enes malik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Eylül2008 Saat 19:23
selamun aleykum arkadaşlar
İşin aslı programın adını vermiyecektim reklam olmasın diye ama ben araplarla skype adlı bir programda  canlı olarak fasih konuşuyorum ve listemdede 150 tane arap vardır.
Kardeş  amr  senınde söyledigin gibi araplar fasihi çok güzel konuşurlar ama kolaylarına geldigi için  ammiceyi tercih ederler.
Öte yandan fasih dilin katledilmesi olayına gelince bunu ben degıl bizatihi arap alimleri söylüyor.
Bakın fasıh dille bütün araplarla anlaşırsınız fakat mesela  inanın geçenlerde islamı bir arap kanalında Faslının kendi lehçesi ile sordugu soruyu  oradaki alim bile anlamadı ve birkaç kez tekrar ettırtıkten sonra sorunu anlamadım diyerek  başka soruya geçti.
Arkadaşlar arap lehçeleri bile şu anda biribirini anlamıyor.
Sizler arap dili okyanusunda ilerlemek istiyorsanız fasihte derınleşmenizi tavsiye ederim.
ve  yüce Allah kitabında biz bu kuranı apaçık fasıh bir dille indirdik buyuruyor .
Derdimi anlatmak için başka söze gerek yok .
Yüce Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
IP
adnanarslan81
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı adnanarslan81 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Eylül2008 Saat 12:20
  avam arapçasını bilmek ayrı şeydir kabullenmek benimsemek apayrı birşeydir.

avam arapçasını fasih arapça yerine ikame etmek isteyen din düşmanlarından başka kimdir.
   fakat avam arapçası bir gerçektir. siz bilsenizde bilmesenizde yaklaşık 600 milyon arap bu dili konuşuyor bu dille yaşıyor . göz ardı edemezsiniz. nasıl ki ingilizce öğreniyorsunuz bu kurana saygısızlık olmuyor onun gibi uydurulmuş  saçma sapan bir hale gelmiş meczuba dönmüş adeta yeni bir dil olmuş olan  bu avam arapçasını da öğrenmek  neden kurana ve arapça ya  saygısızlık olsun .

saygılar
IP
antiochusboy21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı antiochusboy21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Eylül2008 Saat 15:22
     Adnan sana bu konuda katılıyorum. Fusha bilmek en temel arapça bilgisinin şartıdır. O olmadan yarım kanatlı kuş oluruz, arapçadan faydalanamayız,bize hiçbir önemli katkı yapmaz Arapçayı korumak,değerini bilmek ,edebi yönüne hakim olmak mutlaka gerekli...
       Bir atasözümüz var. Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış. Biz kabul etsek de sevsek de sevmesek de orada o var.
        Önemli olan bir  şekilde dialog kurmak. Gerisi tercih meselesi...
      Fasih dil ölmez... Neden ? Çünkü 1400 yıldır taptaze ,hep gelişerek zenginleşerek canlı kalmış çünkü...Kitabı,dergiyi,televizyonu, eğitimi, dini, sosyal faaliyetleri o olmadan yapmak,yaşatmak imkansız. Ama günlük hayatımızın sıradanlığı, basitliği, acelesi içerisinde füshayı kullanmak çok iğreti duruyor.Ama onu başka her yerde kullanabiliriz.
       Ben burada mükemmelleşmeden bahsediyorum. Hiç tanımadığınız bir ihtiyarla,çocukla sokaktaki vatandaşla, en samimi ,canlı ,yaşayan ,güzel dialog kurmaktan bahsediyorum. Tabii hür irade ve tercih meselesi, anlayış meselesi...İkisini de bilmek güzel... Hangisini tercih ediyorsanız onda başarılar dilerim 

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.

rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası