Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
Mesaj icon Konu: İZAFET TERKİBİ (İSİM TAMLAMASI) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
şeymanur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı şeymanur Cevapla bullet Konu: İZAFET TERKİBİ (İSİM TAMLAMASI)
    Gönderim Zamanı: 16Ocak2008 Saat 20:09

Bir ismin kendisinden sonra gelen bir isimle, özellik ve destek kazanmasıdır. sit bir isim tamlaması iki isimden oluşur . Birinci isme 'muzaf'(tamlanan) ikincisine ise 'muzafun ileyh'(tamlayan) denir.

MUZAF VE MUZAFUN İLEYH İLE İLGİLİ BAZI HUSUSLAR:
 1: Muzaf isim tamlamasının birinci ismidir (ال) takısı ve tenvin almaz.
 2: Muzaf, içinde yeraldığı cümlede mübteda, haber, fail, ve meful gibi önemli roller üstlenir.dolayısıyla muzaf olan sözcük cümlede bu rollerin gerektirdiği harf veya hareke değişikliğine maruz kalır.

3: Muzafun ileyh tamlamanın ikinci kısmıdır daima mecrur olur.(ال) takılı veya (ال) takısız gelebilir.
 4: Muzaf sözcüğünün aksine muzafun ileyh bir cümlenin temel öğelerinden kabul edilmez. Oynadığı tek rol kendisinden önceki sözcüğü yani muzafı bir biçimde tamlayarak ondaki anlamsal kapalılığı gidermeye çalışır.
   ÖRNEKLER:     مثال  
   قلم الطالب: Öğrencinin kalemi
 قميص الرجل: Adamın gömleği
 مفتاح الباب البيت أحمد: Ahmet'in evinin kapısının anahtarı

Düzenleyen şeymanur - 17Ocak2008 Saat 16:38

IP
dinle
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 366

Alıntı dinle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2008 Saat 11:13

مدرسون :öğretmenler

مدرسوالمدرسه :okulun öğretmenleri.derken (nun) yazmadık.izafe olduğu için.

çoğul:مدرسون

مدرسو mudaf ,harekesi:ötre(damme)
المدرسه
muzafun ileyh,harekesi:esre (kesra)

Düzenleyen dinle - 17Ocak2008 Saat 12:04

IP
nahle
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı nahle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Ocak2008 Saat 23:03
şeymanur sanırım şu cümleyi herhalde farkında olmadan yanlış yazmışsınız, doğrusu şöyle olmalıydı:

Ahmet’in evinin kapısının anahtarı

مفتاحُ بابِ بيتِ أحمدَ 

IP
şeymanur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı şeymanur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 14:04

Şu cümleyi İZAHU'L AVAMİL adlı kitaptan aldım ve şu şekildeydi:      مفتاح الباب البيت العمر         

Düzenleyen şeymanur - 18Ocak2008 Saat 15:28

IP
nahle
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nahle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 15:38

şeymanur, yazdığınız zincirleme isim tamlaması, dolayısıyla izahu'l-avamil adlı kitapta geçmesi bu tamlamanın doğru olduğu veya yazıldığı anlamına gelmez, 

Zira ( مفتاح ) kelimesi (mudaf= tamlanan olduğu için başındaki belirlilik takısı (ال) kalkar, çünkü mudaf tamlamadan dolayı belirlilik kazanır, dolayısıyla tekrar başına ikinci bir belirliklik takısı getirilmez),

باب kelimesi (miftah kelimesini tamlayan= mudafun ileyh olduğu için mecrur (kesra) alır, ancak bu kelime aynı zamanda بيت kelimesinin tamlananı= mudaf'ı olduğu için başındaki harf-i tarif atılır. Yani (bâb) kelimesi, miftah kelimesinin mudafun ileyhi olduğu için kesra alır, beyt kelimesinin de mudafı olduğu için başında harf-i tarif kaldırılır);

aynı kural بيت kelimesi için de geçerli, bab kelimesinin mudafun ileyhi olduğu için kesra alır, Umer kelimesinin mudafı olduğu için de başındaki belirlik takısı kaldırılır.

عمر kelimesi özel isimdir, Arapçada özel isimler belirli kabul edilir. Beyt kelimesinin tamlayanı=mudafun ileyhi olduğu için mecrur gelmesi gerekir, ancak فُعَلُ kalıbındaki özel isimler, gayr-i munsarif (tenvin ve cer almayan isimler) olduğu için bu isimlerin cer hali fetha ile gelir.

doğrusu şöyle olması gerekir:مفتاحُ بابِ بيتِ عُمَرَ  

IP
şeymanur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı şeymanur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 15:56
  Sevgili nahle, ben arapçayı yeni öğreniyorum fakat gerek kitaptaki bilgilerden gerekse hocamın anlatımından ben şunu anladım, burda belirsiz bir kelime yok amr' ın evinin kapısının anahtarı derken kelimelerin hepsi belirli değilmi? anahtar kelimesi muzaf olduğu için tenvin ve eliflam takısı almaz, fakat diğer üç kelime muzafun ileyh tir. Ayrıca bazı isimlere eliflam takısı getirilir demişti hocamız.

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 16:11
merhaba şeymanur, çalışmalarınızı takdirle takip ediyoruz

sorunu çözmek için isterseniz adım adım gidelim. Zincirleme isim tamlamasındaki zinciri parçalayarak teker teker oluşturalım sonra da parçaları birleştirelim

Ahmed'in evi - بَيْتُ أحْمَدَ (Ahmet kelimesi gayri munsarıf olduğundan kesra yerine fetha alır. Beyt kelimesi izafetten dolayı el takısı almaz)

Ahmed'in evinin kapısı - بابُ بَيْتِ أَحمدَ (Bab kelimesi izafetten dolayı el takısı almaz)

Ahmed'in evinin kapısının anahtarı - مِفتَاحُ بَابِ بَيْتِ أَحمَدَ (miftah kelimesi izafetten dolayı el takısı almaz)

Genel izafet terkibi kurallarına göre cümlenin bu şekilde kurulması gerekir. Bu kurala göre izafet terkibine giren bir kelime mudaaf (ilk isim) konumundaysa pozisyonu itibariyle belirlilik kazandığı için ayrıca el takısı almasına gerek yoktur. Yukarıdaki kelimeler de zincirleme tamlama içerisinde hep belirli olarak gittiğinden el takısı almamaları gerekir. Sizin bahsettiğiniz kitapta gördüğünüz uygulama nadir bir uygulama olabilir,basım hatası olabilir veya çok istisnai bir durum olabilir. Ancak genel geçer kural bu bahsettiğim şekildedir.

Çalışmalarında başarılar diliyorum, çok iyi gidiyorsunuz.

Düzenleyen ibotea - 18Ocak2008 Saat 16:11

IP
nahle
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nahle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 16:15
kusura bakmayın ama o zaman hocanız yanlış biliyor, diğer iki kelime (bab ve beyt) kelimeleri, aynı zamanda hem mudaf hem de muzafun ileyh. sanırım hocanız sıfat tamlamsıyla filan karıştırmıştır diyecem, ama ortada hiç sıfat yok ki! hepsi de isim ve bu bir zincirleme isim tamlaması!
kardeş, sebeplerini yukarıda izah ettim, selamlar...

IP
nahle
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nahle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 16:18
ben selçuk üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatında okuyorum, birinci sınıftayım, ama ilk bunları öğrendik, doğruluğundan da eminim.

IP
şeymanur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı şeymanur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 16:18
              أنافهمت الأن, شكرا جزيلا 

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1592

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Şubat2012 Saat 17:05
Arapça isim tamlamasına örnekler:

İlk kelime tamlanan/muzaaf, ikinci kelime tamlayan/muzafun ileyh'tir.

رَأْسُ السَّنَةِyılbaşı

أَهْلُ البَيْتِev halkı

مَاءُ البَحْرِdeniz suyu

طُلُوعُ الشَّمْسِgüneşin doğuşu

قِمَّةُ الجَبَلِdağın zirvesi

لَوْنُ المِفْتَاحِanahtarın rengi

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı