Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Çeviri Atölyesi - Türkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netورشة التجرمة - ÇEVİRİ ATÖLYESİ TERCÜME ÇALIŞMALARIÇeviri Atölyesi - Türkçe'den Arapça'ya Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: Yardım ederseniz çok sevinirim... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Konu: Yardım ederseniz çok sevinirim...
    Gönderim Zamanı: 27Kasım2007 Saat 10:24

s.a arkadaşlar ben altın bi kolye yaptırmak istiyorum. Arapça zeliha yazan fakat kuyumcu bana dedi ki siz yazılı olarak getirin bizde ona göre yapalım. Sizden ricam büyük bi şekilde zeliha yazarmısınız? Şimdidien çok tşk ederim. Allah yar ve yardımcınız olsun...

Dost ararsan bir ömür biter, teselli istersen gözyaşı yeter, sevme belki ihanet eder, sevmek istersen ALLAH (c.c) ve RESULÜ ( s.a.v) yeter.
IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2007 Saat 17:50

şu şekilde yazılabileceğini düşünüyorum

زليحة

iyi günler

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2007 Saat 18:13
Tşk ederim Allah razı olsun kardeşim...

Dost ararsan bir ömür biter, teselli istersen gözyaşı yeter, sevme belki ihanet eder, sevmek istersen ALLAH (c.c) ve RESULÜ ( s.a.v) yeter.
IP
arabicturkish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı arabicturkish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Aralık2007 Saat 01:09

زليخة

die yazılır arkadaşlar

Düzenleyen arabicturkish - 12Aralık2007 Saat 01:09

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Aralık2007 Saat 10:27
hangisi doğu acaba ama rüyamda ben H harfini yazıyodum noktalı olarak.. Hayırdır inş..

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Aralık2007 Saat 19:07
Anneniz, Babanız ve Arkadaşlarınız sizi nasıl çağırıyorsa ben o şekilde yazdım. Noktalı Ha türkçede yoktur. Dolayısıyla noktasız Ha ile isminizi zikrederler. Nitekim yabancıların ve Türklerin beraber kullandıkları isimler vardır ama her ülke (değişime uğramış olabilen o ismi) kendine göre yazar.Örneğin Meryem ismini yabancılar da kullanır ama onlar Meriam diye yazabilirlerse de biz Meryem diye yazar ve okuruz. Hoşçakalın......   

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 10:13
kelimenin aslı arapçadır . Arapça da yazılışı noktalı ise o kelime türkçe yazarken de orjinal şeklinde yazılır yani noktalı. Osmalıcanın kavaidindendir. 

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 11:20
Allah razı olsun kardeşim.. ismimin aslı arapça ve ben ismimi çok seviyorum...

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 11:43
Allah sizi isminizle yaşatsın....(hayırlısıyla)

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 11:45
amin tam anlamını bilemiyorum ama züleyha diye de geçiyo sanırım..Allah gönlünüzdekini versin çok saolun..

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 11:50
Züleyha ve Zeliha zaten aynı kökten geliyor....Allah size de gönlünüze göre versin....

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 12:07
Hz. Yusuf' un eşinin ismi olarak geçiyo ama Hz. Yusufun hayatını okuduğunda züleyha ile evlendiğini hiç okumadım. Bunu hep merak etmişimdir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)in  züleyha için Hz. Yusufun arkadaşı olarak bahsettiğini okumuştum.

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 12:16
o konuyu çok bilmiyorum ama eski ve anlamı olan isimleri seviyorum, bir de şimdi koyulan ve hiçbir anlamı olmayan,uydurma isimler var sırf özentiden ibaret bazıları da yabancı ve Türk karışımı bazı isimler koyuyorlar, farklı görünebilmek için. İsim önemli.... 

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 12:25
çok haklısın gerçekten çok yazık gerçekten çok üzülüyorum. Ben erkek isimi olarak BATIN ve KAVİ olan Allahın isimlerinden biliyosun çok seviyorum... Özümüzü kaybediyoruz maalesef Allah sonumuzu hayır etsin. Bazen diyorum ki keşke bi arap ülkesinde yaşasaydım. Mutlaka gitmek istiyorum özellikle mekke ve medineye inş rabbim bütün mümin kardeşlerimize oralara gitmeyi nasip etsin...

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 12:45
İnşallah...Mekke ve Medineye ben de gitmek istiyorum. Ancak keşke Arap ülkesinde yaşasaydım diyorsun da  ben Suriye ve mısır da bulundum, durumları pek tasavvur ettiğimiz gibi değil. biraz hayal kırıklığına uğradım doğrusu, dilleri bile değişmiş insanlar fasih arapça konuşamıyorlar, sizi anlıyorlar ama ingilizce bilenler ingilizce cevap vermeyi tercih ediyorlar. Halkın gelir seviyesi çok düşük bu da onları paraya önem vermeye itmiş, bazılarına güvenilmiyor. Yaşadıkları yeri görünce üzülüyorsunuz bir müslüman ülkesi böyle olmamalı diye.Bir arkadaşım dil öğrenmek için Suriyeye gitti en fazla 6 ay dayanabildi. Yine de arapları seviyorum...

IP
bifenaki
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 109

Alıntı bifenaki Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Aralık2007 Saat 23:51

Selamun aleykum.

Allah onları ve bizi hidayete ulaştırsın.

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2007 Saat 14:19
Amin

IP
arabicturkish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı arabicturkish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Aralık2007 Saat 21:53

slm lar ben suriyede okudum 1 sene kaldım orda mısırda da  3 4 ay kadar bulundum ayrıca suudi arabistan da iki kez ziyaret nasip oldu . şimdi mannik nick name li arkadaşın araplara karşı güvensizliğine sadece sadece mısır halkı hakkında katıla bilirim ama suriye halkı çok iyidir bundan emin olun bakın ben bi anımı yazmıştım suriye halkının iyiliği anlamında bir bölümde linkini veriorum tıklayın okuyun isterseniz

herkese başarılar

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Aralık2007 Saat 09:23
Bütün mümin kardeşlerimizi çok seviyorum özellikle pakistanlı kardeşlerimizi onlarda türkleri çok seviyor zaten. Allah razı olsun çanakkale savaşında bizimle beraber savaştılar. tek hayalim bütün müslümanların kardeşce yaşadığını görmek. Diğer bütün milletlerden nefret ediyorum asla ve asla ingilizce konuşmam. Allah onları ıslah etsin..

IP
mannik
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mannik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Aralık2007 Saat 12:15
Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın benim araplara karşı güvensizliğim yoktur. sadece bazılarına güvenilmez dedim, o da her ülkede var zaten, Türkiye de yok mu sanki? daha fazla.Benim üzülmemin sebebi yaşadıkları yer olarakdır. Yani çevrelerine, yaşadıkları yere, kapılarının önündeki düzene, temizliğe çok önem vermiyorlar. Yoksa insaniyet olarak,özellikle Suriye halkı için "arabicturkish" isimli arkadaşın söyledikleri doğrudur, Türkleri çok seviyorlar, hatta taksici bir arkadaş türk olduğumuzu duyunca bizden taksi ücreti almadı. Fakat Mısırlılar çok öyle değil ama mısırlı çok temiz arkadaşları da tanıdım. Yani sonuçta onlar müslüman ülkeler oldukları için hataları aynı zamanda bizim de hatamız sayılır, çünkü biz de müslümanız, hepimiz kardeşiz. Saygılar

IP
zeliha06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zeliha06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Aralık2007 Saat 12:25
Biz seni yanlış anlamdık estagfurullah kardeş çok haklısın herkese güvenilmez. Sanki her müslümanım diyen iyi mi? İnsanların ekmegiyle oynayıp, ümmete zarar verenin, namazına orucuna güvenmesinden çok korkuyorum...

IP
arabicturkish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı arabicturkish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Aralık2007 Saat 17:58
aynen kardeş genellemeler sağlıklı değildir haklısın yanlış anlaşılcak bi şe yok asla

IP
EbVa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı EbVa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Aralık2007 Saat 01:39
Rica etsem LeyLa ismini de ögrenebilirmiyim? Şimdiden teşekkurler..

IP
dinle
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 366

Alıntı dinle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Aralık2007 Saat 12:26

ليلى
 iyi günler,
yazılışının böyle olduğunu zannediyorum.

Düzenleyen dinle - 20Aralık2007 Saat 12:36

IP
arabicturkish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı arabicturkish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Aralık2007 Saat 12:38

evt doğru öyle zaten

IP
EbVa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı EbVa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Aralık2007 Saat 00:12
teşekkur ederim arkadaşlar...

IP
ChesteR
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ChesteR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Aralık2007 Saat 19:47
Orjinalini yazan: zeliha06

Allah razı olsun kardeşim.. ismimin aslı arapça ve ben ismimi çok seviyorum...

tamam, siz onu kolaylaştırdınız
isminiz aslı Arapça olduğundan, زليخة yazılır.
ويُنطق: زُ لَيخة
وضعت مسافة بين حرف الزين واللام لكي يظهر التشكيل صحيحاً، ولكنها تكتبة كلمة واحدة: زليخة

Düzenleyen ChesteR - 30Aralık2007 Saat 19:48

IP
Zelis1
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Zelis1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ocak2008 Saat 20:19
Selamlar Kendi ismimin arapcasini bulmak icin googleda aratirken bu sayfayi buldum benden once baska bi zeliha arattiysa ön yardim olabilir diye :) arapcayi ogrenmek gercekten gözümü korkuttu kendi ismimin yazilisini bile burda gorup tek tek harfleri arastirdigimda bulmak bile zor gelirken burdaki arkadaslar gibi sular seller gibi konusmak bi ruya olmali her nekadar ismimizin anlamı  Su olsada (su perisi) :) Bu arada yukarda Yusuf peygamberle Zelihanin yasamlarini bnde cok merak etmistim bikac yerde okumustum bitanesinde cok duygulanip aglamistim izlerken..ekmek teknesi die bi dizide heredot cevdet öyle guzel anlatmiski ismim bu olmasa bile yinede aglardim buyrun izleyin bilmem hak vericekmisiniz

http://www.youtube.com/watch?v=XmfTNMbU8RQ

IP
şeymanur
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı şeymanur Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ocak2008 Saat 21:31
 Gerçekten güzelmiş, Allah'a emanet olun

Düzenleyen şeymanur - 19Ocak2009 Saat 23:15

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder