Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Sınavlara hazırlık - TEK DERS SINAVI
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumSınavlara hazırlık - TEK DERS SINAVI
Mesaj icon Konu: 2008 DGS ile ilitama hazırlanacak Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
elif45
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı elif45 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Temmuz2008 Saat 19:46
dgs ye giren arkadaşlar nerdesiniz ?yorumlarınızı bekliyoruz

SESİNİ DEĞİL SÖZÜNÜ YUÜKSELT,YAĞMURLARDIR ZAMBAKLARI BUYUTEN GÖKGURULTULERİ DEĞİL!
IP
rüveyda_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rüveyda_ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Temmuz2008 Saat 20:53

sözel:71

sayısal:32

aöbp:70 
   bunlar tahmini minimum rakamlar tabi gerçeğini bir ay sonra göreceğiz :)) aslında bu rakamları yazarken baya bi zorlandım epey ağrıma gitti çünkü.sınav öncesi çözdüğüm denemelerle örgün düşünürken şimdi ilitam olurmu acaba diye bocalıyorum.sözel soruları yeterince oyalayıcı ve çeldiriydi;sözelci olduğum için riske atmayım deyip zamanımı sözele ayırınca sayılsala yalnızca bir saat kalmış.NASİP diyorum artık ne yapalım.DGSye girmiş olan tüm arkadaşlara başarılar bu arada.Rabbim herkesin gönlündekinin hayırlısını versin...Allaha emanet.....                 

IP
FaRooQ
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FaRooQ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2008 Saat 00:43
Sorular ve cevapları açıklandı verdiğim linklerden indirebilirsiniz...

Sayısal Bölüm
ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/2008_DGS_SORULARI/dgs2008sayisal.pdf
Sayısal cevap anahtarı
ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/2008_DGS_SORULARI/dgs2008sayisalcevapanah.pdf

Sözel Bölüm
ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/2008_DGS_SORULARI/dgs2008sozel.pdf
Sözel Bölüm cevap anahtarı
ftp://dokuman.osym.gov.tr/2008/2008_DGS_SORULARI/dgs2008sozelcevapanah.pdf

sanırım 72 sözel 6 sayısal net yapmışım..

IP
fidanselen
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı fidanselen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2008 Saat 11:48
zar atma soruları olan 4 boş.36 sayısal 60.5 başarı.herhalde giremem net kaç gelir bilmem.örgün eğitimin başarı puanlarımız düşük zaten ordan kaybediyoruz

IP
ezmert
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 201

Alıntı ezmert Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2008 Saat 15:00
herkese selamlar inş.sınavınız güzel geçmiştir benim minimum sözel:69net,sayısal:10,ortalama:71 geçen sene daha düşük netlerle 282 almıştım bu sene en az 288 bekliyorum sorular zordu puanlar düşer sanırım inş.herkes beklediği sonucu alır

IP
ezmert
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ezmert Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2008 Saat 15:02
bu arada 282 puan ile geçenene 12. yedekte kaldım en son 282 ile aldı ilgilenenlere..

IP
FaRooQ
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FaRooQ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2008 Saat 15:28
siz 288 beklerken dgs+aöbp nin yarısı şeklinde mi yoksa sadece dgs puanı mı? çünkü söylediğiniz netlerle dgs puanınız 263.1 yapıyor..Buradan hesaplayabilirsiniz..
http://www.feyza.net/yeni-DGS-puan-hesaplama-hesabi-motoru-robotu-formulu.asp

IP
ezmert
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ezmert Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Temmuz2008 Saat 12:07
aöbp+dgs olarak hesapladım standart sapmayı da hesap edersek 288 civarı gelir diye tahmin ediyorum

IP
rüveyda_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rüveyda_ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2008 Saat 11:25
ağırlıklı orta öğretim başarı puanını nasıl hesaplıyorsunuz???

IP
FaRooQ
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı FaRooQ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2008 Saat 11:35
Orjinalini yazan: rüveyda_

ortaöğretim değil ağırlıklı önlisans başarı puanı..O da diploma notunuz oluyor..

İLİTAM'ın sitesinden alıntı;
Öğrencilerin yerleştirme işlemleri önlisans mezuniyet başarı puanı ve Dikey Geçiş Sınavı puanlarına dayalı olarak hesaplanan yerleştirme puanı ile, Ankara Üniversitesi tarafından yapılır.

IP
elif45
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı elif45 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2008 Saat 16:42
mat 21 
turkçe 69
aöbp 69

bu netlerle girmem imkansız ama hayırlısı artık ne diyelim:( 

SESİNİ DEĞİL SÖZÜNÜ YUÜKSELT,YAĞMURLARDIR ZAMBAKLARI BUYUTEN GÖKGURULTULERİ DEĞİL!
IP
nuristan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nuristan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2008 Saat 05:45
s.aleyküm arkadaşlar
ben aranıza yeni katıldım..

bir sorum varda
sınvda  68 sözel  ve 11 mat var ve diploma notu: 69.80

acaba girebilirmiyim yada puanım kaç olur acaba

IP
rüveyda_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı rüveyda_ Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2008 Saat 12:13
Orjinalini yazan: FaRooQ

Orjinalini yazan: rüveyda_

ortaöğretim değil ağırlıklı önlisans başarı puanı..O da diploma notunuz oluyor..

İLİTAM'ın sitesinden alıntı;
Öğrencilerin yerleştirme işlemleri önlisans mezuniyet başarı puanı ve Dikey Geçiş Sınavı puanlarına dayalı olarak hesaplanan yerleştirme puanı ile, Ankara Üniversitesi tarafından yapılır.

yanlışlıkla orta öğretim yazmışım pardon sormak istediğimde zaten önlisans başarı puanımı nerden bulabilirim? idi yeni mezunum ve diploma notumu öğrenip tahmini dgs puanımı bulmak istiyorum -cevap için teşekkürler yinede- ...Allaha emanet...

IP
elif45
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı elif45 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2008 Saat 13:12

önlisans başarı puanı zaten diploma notunuz aöf yi arayın diploma notunuzu söyluyolar ayrıca standart sapma diye bişey var en az yapılan soruya en çok puan geliyo o yuzden puan hesaplama robotuyla yaptığınız puanlama doğru olmayabilir 2-3 puan farkediyo

IP
ruesa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ruesa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Temmuz2008 Saat 21:02

s.a. arkadaslar bırınız bana yardımcı olursanız çok sevınırım,dıploma notumuzla acıkogretım basarı puanımız farklı seylermı,puan hesaplama morotuna netlerımı gırdıgımde bana az puan verıyor,sanırım ben hesaplıyamıyorum,bu sene ılk defa dgs ye gırdım,sozelden en az 65,sayısaldanda 37 netım olur dıye tahmın edıyorum,dıploma notumda 84,zahmet olmazsa bırı benım tahmını puanımı hesaplayabılırmı,yada nasıl hesaplamalıyım ıyıce ızah edermısınız,puan hesaplama motoru lınkı vermeyın,cunku onunla yapamııyorum,bı yerlerde bı puan eksıklıgım var sanırım,lutfen yardımcı olurmusunuz..sımdıden tesekkurler..

IP
semakunduz
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 259

Alıntı semakunduz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Temmuz2008 Saat 23:08
2-Önlisans başarı puanı nasıl hesaplanır?

a DGS'ye başvuran adaylardan her biri için önlisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

b Adayların Önlisans Başarı Puanlarının (ÖBP) hesaplanmasında önlisans programında almış oldukları notların ortalamasından meydana gelen akademik ortalama esas alınacaktır.

c Önlisans programlarından mezun olabilecek adaylar, DGS'ye başvursun veya başvurmasın akademik ortalamaları mezun oldukları önlisans programlarından toplanacak ve mezun olunan her program ayrı olmak üzere bu akademik ortalamaların ortalama ve standart sapmaları hesaplanacaktır. Bu ortalama ve standart sapmalar kullanılarak adayların akademik ortalamaları, ortalaması 50 standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Bu standart puanlar ilgili öğretim yılında mezun olabilecek adayların önlisans başarı puanlarını oluşturacaktır.

d İlgili yılda bir önlisans programından mezun olanların sayısı 5'ten az ise ve daha önceki öğretim yıllarında kendi programlarına ait hesaplanmış bir ortalama bulunuyorsa bu adayların başarı puanlarının hesabında ortalamanın bulunduğu öğretim yılına ait ortalama ve standart sapmalar kullanılacaktır.

e İlgili yıldan önce mezun olan adayların önlisans başarı puanlarının hesaplanmasında, mezun olduğu öğretim yılında mezun durumda olanların akademik ortalamalarından hesaplanan ortalama ve standart sapmalar kullanılacaktır. ÖBP olarak,

a) İlgili öğretim yılında mezun sayısı 5'ten az ise ve daha önceki öğretim yıllarında kendi programları için hesaplanmış ortalama ve standart sapmalar yok ise bu program mezunu adaylara 50,

b) Mezun olacakları/oldukları programın ortalama ve standart sapmaları bulunduğu halde önlisanstaki akademik ortalamaları bildirilmeyen adaylara 30,

c) KKTC hariç yurt dışındaki önlisans programlarından mezun olan adaylara da 50 verilecektir.

d) Önlisans başarı puanı hesaplanırken, ortalamanın üstünde 3 standart sapmadan daha büyük olan puanlar ortalamadan 3 standart sapma farklı olarak, ortalamanın altında 2 standart sapmadan daha küçük olan puanlar, ortalamadan 2 standart sapma farklı olarak kabul edilecektir.

e) DGS'de kullanılacak önlisans başarı puanının hesaplanmasında meslek yüksekokulu müdürlükleri ve AÖF Merkez Bürosu tarafından ÖSYM'ye ulaştırılan akademik ortalamalar ve diğer bilgiler kullanılacaktır. Bu bilgiler ÖSYM'ye ulaştıktan sonra bu bilgilerle ilgili değişiklik istekleri işleme alınmayacaktır.

3-Ağırlıklı önlisans başarı puanı nasıl hesaplanacaktır?

a) Önlisans başarı puanı, hesaplandıktan sonra her önlisans programında DGS'ye giren adayların DGS standart puanlarından hesaplanan ağırlıklandırma puanlarına göre ağırlıklandırılacaktır.

b) Ağırlıklandırmada, bir programda son sınıfta bulunan adaylardan DGS'ye girenlerin sayısal standart puanları sayısal ağırlıklandırma puanını (AP-SAY), sözel standart puanları sözel ağırlıklandırma puanını (AP-SÖZ), sayısal ve sözel puanların 0.5 ile çarpılıp toplanmasından elde edilecek ağırlıklı standart puan da eşit ağırlıklı ağırlıklandırma puanını (AP-EA) oluşturacaktır.

c) Bir programdan sınava giren adayların AP-SAY, AP-SÖZ ve AP-EA puan ortalamaları, bu programın A-SAY (Sayısal Ağırlıklandırma puan ortalaması), A-SÖZ (Sözel Ağırlıklandırma puan ortalaması) ve A-EA(Eşit ağırlıklı Ağırlıklandırma puan ortalaması) ortalamalarını oluşturacaktır. Önlisans programının ağırlıklandırma puan ortalamalarından 30'un altında olanlar 30 olarak alınacaktır. Önceki yıllarda mezun olan adayların ÖBP'leri ağırlıklandırılırken mezun oldukları yılın ağırlıklı ortalamaları kullanılacaktır. Bir programda sınava giren aday sayısı 5'ten az ise ağırlıklandırma ortalamaları 50 olarak alınacaktır.

Kerem kendi suretini görmeden
Sen artık Aslı'na bürün demişler
Ferhat doğduğu gün isim vermeden
Bu çocuk ne kadar Şirin demişler
IP
maviliasi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı maviliasi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Temmuz2008 Saat 19:12

türkçe sorularına baktım 1 yalnış gördüm 37 tane mattanda göz gezdirdim kafadan 7 yalnış diyorum oda 3-4 yalnış olabilir okul ortalamasıda 75 küsürdü sanırım inşallah iyi bi puan gelir yani bilmiyorum tahmin yürütmek istemiyorum şimdi çok umutlanıp sonra olmayınca insan vurgun yemiş gibi oluyor neyse inşallah hepimiz için hayırlısı olur

Cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri isteyene versinler O'nu,bana SENİ gerek SENİ
IP
zamahşeri
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı zamahşeri Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Temmuz2008 Saat 11:38
selamun aleyküm arkadaşlar bende ortalama 67 sözel yaptım ortalamamda 76.60 ilitamı düşüünüyorum sizce olurmu puanım nasıl olur ne kadar olur lütfen yardımcı olun

IP
ruesa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ruesa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Temmuz2008 Saat 21:24
bı tanıdıgım 70 sozel net le ılıtamam gırdı.dıploma no tuda 68 ıdı,muhtemeln gırersınız,ama yıne sonuçlar bellı olunca gorcez,bende sıze sunu sorayım,36 matematık netım var,kac puan olarak sozele yansıyor bılıyormusunuz.hepımıze basarılar...

IP
maviliasi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı maviliasi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Temmuz2008 Saat 21:33
puanlama hakkında bilidklerim
1.si okul ortalamasıyla ilgili çoğu kişi puanın yarsının alındığını söylüyor fakat okul puanını 0,6 ile çarpıyorlar.
2.si sözelci olduğumuz için bir tane türkçe sorusu 3 puan ve yine 1 türkçe sorusu sanırım beştane matematik sorusuna denk geliyor
3.sü ise sizin yapmış olduğunuz 36 tane matematik neti ortalama 7 tane türkçe sorusu denk geliyor buda yaklaşık olarak 15 puan ediyor
 bunlar çevremdeki insanlardan bi kaçta araştırmadan öğrendiklerim fakat yinede kesin değildir.

Düzenleyen maviliasi - 31Temmuz2008 Saat 21:36

Cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç huri isteyene versinler O'nu,bana SENİ gerek SENİ
IP
ruesa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ruesa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Temmuz2008 Saat 21:51
pekı sıze sunu sorayım o zamn,gecen sene ılıtama bı arkadas sadece 70 turkce netle gırdı,soylekı,nasıl oldugunu bı turlu anlayamadıgım seklıyle,70 netle dgs den 252 puan almış,dıploma notu 68,bununda yarısını 252 ye ekleyerek 286 puanla ılıtama gırmış,yanı 70 net her soru uç puandan 210 yapıyor,42 puan nerden geldı,bı de su var,aoöbpuanımız varya,hanı sınıf bırıncısıne 80 verılecek,dıgerlerıne derecelerıne gore puan verılecek meselesı,acaba 42 puanı o şekıldemı aldı,yanı ben burayı bı turlu anlamadım.

IP
semakunduz
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 259

Alıntı semakunduz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ağustos2008 Saat 22:08

Evet dgs puanı hesaplanırken ağırlıklı önlisans basarı puanı ekleniyor  252 yi o sekilde almıstır.Birde gecen yıl 285 civarı puanı olanlar ilitama 500 üncü sıralarda yerlesmişler.

Kerem kendi suretini görmeden
Sen artık Aslı'na bürün demişler
Ferhat doğduğu gün isim vermeden
Bu çocuk ne kadar Şirin demişler
IP
ferasetli
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ferasetli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Ağustos2008 Saat 09:12
arkadaşlar sanırım 2008 dgs sınavında 65 mat , 40 türkçe yaptım tercih olarak verdiğim yerler özel üniversiteler. izmir ekonomi üniversitesi yazılım mühendisliğini de yazdım puanı 247 benim aldığım puan ise 269 sizce yerleşebilirmiyim.

IP
ferasetli
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ferasetli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 15:40
kimse cevap vermiyormu.

IP
serencam_21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı serencam_21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 17:27
Geçmiş yıllarda dgs ile yerleşmiş arkadaşlar varsa yardımcı olsanız çok iyi olur, en azından tecrübe olarak bizden daha öndesiniz yanlış mıyım? Forumda herkes soruyor ama cevap veren çok az, olmaz arkadaşlar yardımcı olalım birbizimize en azından moral ya huu?

IP
ferasetli
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ferasetli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 17:29
valla kardeş ben 1 haftadır takılıyorum ama sadece sınav çıkışında arkadaşlar katılıyorlar yorumlara daha sonrası yok

IP
serencam_21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı serencam_21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 17:30
Bana kalırsa bu sene diğer senelere göre işimiz daha zor, çünkü birçok arkadaşımızın sınavı gayet iyi geçmiş. o sebeble puanlar yükselebilir.Tabi çok büyük artışlar olmaz... Bak sana şunu söyliyim ferasetli kardeş, inşallah izmir ekonomi cepte... Hem puanın iyi hem de özel yazmışsın... Rahat ol derim, aaa bi de kısmet derim ;) herkese bol şans.... Az kaldı açıklanır bu günlerde.... Allah'tan hayırlısı arkadaşlar sıkmayın kendinizi... Hayat çok güzel her şeye rağmen.... :)

IP
ferasetli
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ferasetli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 17:32
teşekkürler kardeş

IP
serencam_21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı serencam_21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 17:34

unutma krallar asla kaybetmezler...

IP
ferasetli
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ferasetli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ağustos2008 Saat 17:36
teşekkürler kardeş allah razı olsun ya tercih verdiğim yerlerin 7 si puan olarak tutuyor ama yinede çekiniyorum. inşallah kazanırsam ilk burası ile paylaşacam....

IP

<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide