Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Lehçeler - Ammice
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİLehçeler - Ammice
Mesaj icon Konu: EASTERN ARABIC!!! LUBNAN ARAPÇASI Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
amor488
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 98

Alıntı amor488 Cevapla bullet Konu: EASTERN ARABIC!!! LUBNAN ARAPÇASI
    Gönderim Zamanı: 09Kasım2007 Saat 13:27

سلام عليكم

EASTERN ARABİC YANİİ LUBNAN ARAPÇASI AZ SURİYE AZ ÜRDÜN KARIŞIMI. PEKİ BU LEHÇE NEDİR. ARANIZDA BELKİ LUBNANA GİTMİŞ OLANLAR VARDIR... ONLAR BU DEDİĞİMİ ÇOK İYİ ANYIYACAKLAR. LUBNAN ARAPÇASI FIRANSIZCA AKSANINA BENZEYEN SURİYE VE ÜRDÜN ARAPÇASINI BOZARAK OLUŞTURULMUŞ BİR LEHÇEDİR. HATTA ÖYLEKİ BAZI ARAPLAR BİLE BU LEHÇEYİ TAM OLARAK ANLAYAMIYOR. TELAFFUZU YANİ MAHREÇ KURALLARI VARLA YOK ARASI! TABİ SADECE LÜBNAN ARAPÇASI DEĞİL FAS ARAPÇASIDA SÖMÜRÜLMÜŞ... ASLINDA LEHÇELER OKADAR FARKLI DEĞİL... SADECE DİLLERE EKLEMELER YAPILMIŞ KURALLAR VE KELİMELR GİBİ DEĞİŞİKLİKLER. BELLİ BİR DÖNEM SÖMÜRGE EGEMENLİĞİ ALTINDA YAŞAMIŞ BU ARAP DEVLETLERİ ONLARIN AKSANLARINIDA ALMIŞ ONUN İÇİN FUSHA BİLENLER BUNLARI ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR...
   LÜBNANLI BİR DOSTULA KONUŞURKEN BANA LUBNAN HAKKINDA ANLATTIKLARI EPEYCE İLGİMİ ÇEKTİ.VE SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM. LUBNAN PEK DİNİ AÇIDAN İYİ OLMAYAN BİR YER... FIRANSANIN HALA ARKASINDA OLMASI, HALEN ONU EMRİ ALTINDA TUTMASI BUNA SEBEB OLUYORMUŞ. TÜRKİYE ARAP ÜLKELERİNE GÖRE ÇOK DAHA İYİ VE UYUMLU!!! ZANNETMEYİN  ARAPLAR GERÇEKTEN İSLAMI YAŞIYORLAR. (TABİKİ GERÇEKTEN YAŞAYANLAR VAR BULARHARİÇ) EMİN OLUN ONLARIN YAPTIKLARI YANINDA DİĞERLERİNİN YAPTIKLARI SÖNÜK KALIR.!!! MISIRDA BULUNAN BARLARIN VE YA OTİP YERLERİN HADDİ HESBI YOK... ÇÜNKÜ MISIRIN ARKASINDADA İNGİLTERE VAR. ŞU SON DÖNEMLERDEKİ OLAYLARA BENZERGİBİ GELECEK. HER NEYSE BUNLARA FAZLA GİRİPTE SİYASET YAPMAYAYIM... BİZİM ASIL KONUMUZ ARAPÇA! SİZE BİR TAVSİYEM VAR! FUSHA YI ÖĞRENMEDEN AMMİCEYİ ÖĞRENMEYİN. ANTİ PARANTEZ ŞAYET TİCARİ YANİ  GEZİ REHBERLİĞİ DÜŞÜNÜYORSANIZ FUSHA ARTI AMMİCE ŞART... AMA TEKRAR SÖYLÜYORUM FUSHAYI İYİCE ÖZÜMSEYİN... YANİ BİR İKİ KELİME ANLAMAKLA OLMAZ. BOL BOL ARAPCHA HABER VE GAZETE TAKİP EDİN HATTA ÇÖZÜMLEMEYE ÇALIŞIN... ŞÜPHESİZKİ EN GÜZLE FUSHA HABER ARAPÇASIDIR... HAKKINIZI HELAL EDİN. HATA YAPTIM İSEN AFFINIZA.... HEPİMİZ KARDEŞİZ! SELAM VE DUA İLE!!!!!!!!!!!!

HAYALLERİMİ AYAKLARININ ALTINA SERİYORUM, LÜTFEN YUMŞAK DAVRAN, ÇÜNKÜ HAYALLERİMİN ÜZERİNDE DURUYORSUN...
IP
hasanab
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı hasanab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Kasım2007 Saat 10:26

ما معنی "نص نص " في اللغة الدارجة بالضبط

bilen var mı
lütfen bir kaç cümlede kaç manası varsa hepsini örnekle açıklayın
bekliyorum

IP
amor488
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı amor488 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Kasım2007 Saat 13:35

السلام عليكم ياجماعه

نص نص ammicede kullanılan birterimdir. ama fushada bu نصف نصف yani yarı yarıya veya yarım yarım olarak çevrile bilmektedir...

يلا سلام عليكم

Düzenleyen amor488 - 17Kasım2007 Saat 13:36

HAYALLERİMİ AYAKLARININ ALTINA SERİYORUM, LÜTFEN YUMŞAK DAVRAN, ÇÜNKÜ HAYALLERİMİN ÜZERİNDE DURUYORSUN...
IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2781

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Kasım2007 Saat 23:34
.

Düzenleyen tuuba53 - 28Temmuz2008 Saat 20:38

AÖF İlahiyat Önlisans Büro: 0212 631 76 93
IP
fsolmazgul
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fsolmazgul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2007 Saat 11:40
merhabalar..
aylar sonra yeniden size yazmak geldi içimden :)
lübnan denilince orda durmalı..
bence hem insan olarak hem de lehce olarak harikalar..
aksanları da oyle fazlaca fransız usulü diil :)

arap lehcelerinin tamamını severim çünki dilleri halkın şekillendirmesi çok hoş.. (istanbul aksanı gibi) elbette her dilin bir fus7ası var olmalı :) sağlam şekilde..

herneyse..

selamlar :)

IP
amor488
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı amor488 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Aralık2007 Saat 00:25

fsolmazgul سلام عليكم

شولونك؟ قلقت انتي رحتي عاللبنان. يعني انتي بتعرفي لهجه اللبنانيه؟ ممكن تكتبي من هادي اللهجه علي هون؟ بس مو ضروري متل ما بديك. ياآنسه انا عارف كلهن منكي كتير بس انتي بتحبيهن. طيب!ماباأوللكيش ولا حاجه الف مبرك بس. انتي من وين؟ انا عايش في تركيا. ممكن اعرفكي؟ سلام عليكم

IP
fsolmazgul
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fsolmazgul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Aralık2007 Saat 22:43
mar7aba amor,
ana ba3ref lahjet leb. bas ma tla3et wala marra.. inshallah badde saafer bas zorouf sa3be.. inta bta7ke masre.. bas ana ma b7ebba.. 2abl tlat senen ta2reban farrejet 3al fadaeyye 2anawat l3arab kella.. w 2elt " ayy lahje men hayde lahajat kella elle aktar 7abbeita?" w fhemet enna lahje lebnaneyye.. a2rab lahje men lahjet istanbul :p

ve geçelim türkçeye :)
şimdi elhamdulillah arapça öğretiyorum.. tabii öğrenmeye de devam :)

size geç yazmamın sebebi de kaçmak filan diil.. hiç vaktim yok..

IP
amor488
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı amor488 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Aralık2007 Saat 15:43
السلام علكو

انا آسف اووووي

IP
fsolmazgul
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fsolmazgul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Aralık2007 Saat 19:36
leeh?

IP
taylann
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı taylann Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Şubat2008 Saat 00:56
salamo 3alaykom...;)
ben de lübnan arapçasını çok sevenlerdenim...ama fasih arapçam çok çok zayıftır..işte bugünlerdeki çabam da fushamı ilerletme ve fushayı öğrenme yönünde:)..neyse bir kaç örnek yazayım dedim trablos, beirut sokaklarından :)

bu arada bahsettiğiniz gibi her dilin fushası olmalı tabi ki...ama fusha ve ammiye farkı arapçada gerçekten çok fazla...örneğin türkçede kesinlikle bu denli bir fark yok..bugün al jazeera'ya röportaja çıkıp fusha konuşamayan siyasiler görüyoruz örneğin...farsçada da yuvarlamalar olsa harflerin sesleri değişse de zaman zaman, böyle bir fark yok lehçe ve resmi dil arası...ama doğal olarak arap coğrafyası daha büyük ve çok ülke var...hatta ilçeden ilçeye bile aksanlar değişir der lübnanlılar suriyeliler...ama shami arapça gerçekten güzeldir..özellikle de lübnan arapçası...qaf harfi yerine hemze kullanılması kimi yerde ustalık gerektiriyor...ayrıca c yerine j kullanmaları da değişik...en sevdiğim arap aksanıdır...suriye arapçası da daha nağmeli geliyor, özellikle sözcük sonlarını uzatmaları...o da güzel bir aksandır sonuçta...

işte size bir kaç örnek lübnandan:)) 

keefak ya zalami??
7amdella mnee7, metel mennak shayeef
keefak enta?
7amdella, rawa2...

le ween ya 7abeebi?
raye7 3al beet
meshee...Allah ma3ak...sallem 3al kil
Allah ysalmak ya akhi...

sho m3allem..haydi ma3ola ya 3ammi??
la2 walla...ma ba2der esadda2.... 

na7na men7abb lebnaan..
3an jad?? na7na aktar she men7abb lebnaan...

salam ya shabab...sho fi ma fi??

lek, lek...lazem a7ke ma3ak..
la walla2...mesh fadeelak ya zalami...

sho eshta2tellak ana ya akhi..
walla ana bil aktar..

sho bet7ebo nazelkon..??
sho biir3arefni?? zatan ana mesh jo3an!!

Düzenleyen taylann - 20Şubat2008 Saat 01:20

IP
omerov
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı omerov Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mart2011 Saat 16:33
merhaba ben bu yaz beyruta gitmeyi düşünüyorum ammice öğrenmek için lübnanı ve lübnan aksanını bende çok seviyorum bilgi ve tavsiyelerinizi beklerim kaynak sıkıntım çok bana bu konuda yardımcı olabilirseniz bildiğiniz site yada kitaplar varmı .
 ömer

IP
omerov
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı omerov Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Mart2011 Saat 11:20
Öncelikle kısa sürede cevabınız için çok teşekür ederim tavsiyelere gerçekten ihtiyacım olacak.ben orada bi kurs araştırdım 5 haftası 600$ bende 2,5 ay kalmayı düşünüyorum bu yaz. kalacak yer var  sadece kursa masrafım olacak . beyrutu çok merak ediyorum ve ülkeyle ilgili çok siyasi kitaplar okudum bi heves benimkisi pahalı derken türkiyeye göre ucuz heralde. Asıl gayem sokaga çıktığımda insanlarla pratik yapabilmek ve arapçamı geliştirmek en azından kursa başvurmak için çok formalite yok ama şamda bi sürü formalite var. Peki sizde orda arapça kursuna mı gitmiştiniz.yada bana önerebileceğiniz kurs varmı suriye lübnan arapçası öğrenmek istiyorum. eger bildiğiniz ammice kursu varsa şamada gidebilirim. tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum. Allaha emanet olun.....ömer

IP
taylann
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı taylann Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Mart2011 Saat 11:42
merhabalar arkadaşım,

ben de iki kez lübnanda bulundum. lübnanın çok güzel ve pratik bir ülke olduğunu düşünüyorum. özellikle ulaşım ülke küçük olduğu için çok kolay. artı hem doğal hem de tarihi olarak da güzel, yaşanacak bir yer sözün kısası, tabi ki bence.

beyrutta "charles el helou" otogarının yakınında saifi arabic institute diye bir kurs var. onlarla bir kez görüşme fırsatım olmuştu. güzel bir yere benziyordu. programları da hem fusha hem de "libneeni" ye yönelik değişiyor. kursiyerler de dünyanın değişik yerlerinden.  ayrıca internette de sitesinden kontrol edebilirsin.

"libneeni" ye gelecek olursak, hem çok yumuşak hem de çok revaçta olan bir lehçe arapça arasında. beyrutta ve lübnanı gezerek konuşmanı ilerletebilirsin."jabali" denilen genelde dağlık kesimlerde konuşulan lehçe biraz daha sert ve tok. şehirlerde ise küçük farklılıklar var; ancak tabi genel "libneeni" karakterini hepsi taşıyor.

harcamalar konusunda ise istanbul ve beyrutun birbirinden çok farklı olacağını sanmıyorum. şehrin muhtelif yerlerine göre harcamalar değişir takdir edersin. nişantaşında, beşiktaşta, güzeltepede farklı fiyatlar olabileceği gibi; downtownda, hamrada ya da kolada yani beyrutun da muhtelif yerlerinde farklı fiyatlarla karşılaşmak olasıdır.

yardımcı olabileceğim bir konu olursa cevabınızı beklerim. başarılar diliyorum...

IP
MuhammedTurkogl
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı MuhammedTurkogl Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Mart2011 Saat 13:36
omerov kardeşim istanbuldan ucuz felan diye kesinlikle düşünme. yiyecek içecek kalacak edecek her şey istanbulun tam 2 katı ! yani 1000 dolardan aşşağa oturacak bir vasat ev günlüğü 70 dolardan aşağa kalacak otel hatta karnını doyuracak 6 liradan aşağa bir ekmek arası lebeniye bile bulamazsın arkadasım.  

bak bizim ülkemizde gitmedigi halde gittim v.s diyenler cok olur lübnan belki ucuzdur diyenler bile olur sana ama ben iyiligini düşünüyorum ayrıca lübnana gidişte sorunlu. yani hava yolu 1000 dolar. karayolu dersen suriyeden gidecen otobüsler cok kötü ve taksiciler dolandırıcı.

ayrıca lübnan cok karışık ülke çokta karışacak her yer kilise felan dürzüler var iğrenç yani. hem öyle çok reklamı yapılan bir yer olsa da inan gidince git bak çok geri kalmış bir özelliği olmayan bir ülke oldugunu göreceksin.

ben ülkenin içlerinide gözdüm bir halt değil yani..

benim sana tavsiyem şudur : arapça eğitimini şam da al. hem daha ucuz hem insanları daha kalite koç gibi ülke.

arapçanı mükemmelleştir ondan sonra beyrutada git. zaten yol yakın yahu şamdan beyrut 3 saat taksiyle. 600 suriye lirası taksi. yani 22 lira. tabi taksiye 4 kişi biniyor. otobüste 500 lira.

ayrıca lübnan şivesi çok itici ve beğenilmeen bir şivedir. az insan tarafından konusulur. ençok beğenilen şive suriye şivesidir. en kibarıdır.

yani birde lübnanda ermeniler felan var karşılarında türk görünce noluyor lan buradadamı kesilecez psikolojisine girip korkuyorlar. bilmiyorum benim sana tavsiyem iyi bir arapça öğrenip oraya öye gezmeye gitmendir yada iş için gitmendir. oraya hiç gitme demiyorum.

haa yanlız sana cok onemli bir meseleyi hatırlatayım dünyanın en iyi iklimine sahip olan şehir şamı şerif şehridir. çünkü yazın bile sıcak olmayan kuru bir iklime sahiptir. çok manevi bereketi olan bir şehir. lakin beyrut deniz kenarıdır. zaten şehir merkezi el hamra mina - liman - ın yanında çok sıcak bir yer beyrut. kızlar açık saçık v.s

şamda oturursan hafta sonları beyruta ve ürdüne gezmeye gidersin zevk alırsın. aslında bu 3 ülke arasında en iyisi ürdün ama oradada eğitim ücreteri pahalı.

allah yardımcın olsun.

taylan kardeş senin yazdıklarınıda tekzib etmiyorum seninkiler senin tecrübeler benimkiler benim tecrübeler ama sanırım biz yanında fakir kalıyoruz  :D

IP
omerov
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı omerov Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Mart2011 Saat 16:19
her ikinizede çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için şu an karar aşamasındayım ben ya şam ya da beyrutu düşünüyordum taylan kardeşimizin dediği kursu buldum internetten en ucuzu o yoğun kurs 600$ 5 haftası charles helou otogarının yanında . taylan hocam sen kursa gittinmi orda yada saifi denen kursu beğenmedinmi nedir bu konuda fikrin. ülke olarak lübnanı çok seviyorum doğası ve özellikle siyasi tarihine büyük ilgim vardı tabiki suriyesiz lübnan düşünmek zor özellikle siyasi tarihi ve savaşlarında. her ikinizde lübnana gidip görmüşsünüz lübnana bakış açılarınız muhtemelen farklı. muhammed kardeşim peki bana şamda ammice öğrenebileceğim bi yer biliyorsan yazarmısın lütfen ben şamada baktım genelde kursların bi kuru 2 ay sürüyor ben zaten 2,5 ay kalcam seviye olarak hep aynı kurda olmuş olcam. beyrut ve şam aksanları hemen hemen aynıdır bildiğim kadarıyla benim meselem bu yaz ammice öğrenmek ve daha iyi konuşabilmek . kalacak yer sorunu yeme içme gibi şeylerde sorunum yok Allahın izniyle sadece bi kurs ve halkla muhabbet etmek ve arapçamı geliştirmek. eğer size zahmet vermeyeceksem taylan ve muhammed kardeşlerim bana daha detay verirseniz çok memnun edersiniz .tekrardan çok teşekkür ediyorum kafamda ki sorulara cevap verip tecrübelerinizi paylaştığınız için

saygılar.... 

IP
taylann
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı taylann Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Mart2011 Saat 17:46
selamlar arkadaşlar,

öncelikle muhammed arkadaşımızla referans aldığımız şeyler farklı olduğu için tabi ki yorumlar da farklı olacaktır. ancak şunu belirtmeliyim ben lübnanın kozmopolitik olmasını muhammed arkadaşımızın tersine zenginlik olarak bakıyorum. lübnanda camilerin yanında kiliselerin ve tırnak içinde "durzi"-lübnanlılar dirzi derler- mabetlerinin olması da bir zenginliktir, güzelliktir bu bağlamda. yani tüm değerler insanoğlunun uygarlığı içindedir. lübnan da fenikelilerden, romalılardan, osmanlılardan günümüz lübnan cumhuriyetine uzanan büyük bir tarihin ve uygarlıkların sahibidir.

lübnana pegasus ile önceden bilet ayırtırsan gidiş-geliş yaklaşık 180 dolara gidebilirsin arkadaşım. karayolu ile antakyaya ordan da vizelerin kaldırılmasıyla çoklaşan ve beyruta sefer yapan türk otobüs firmaları var. taksiler için muhammmed arkadaşımızın dediği bir nebze doğrudur. eğer ilk gidişin ise kandırılma ihtimalin var. ancak antakya lazkiye 4 kişilik bir takside, kişi başı 15 TL dir. ordan da kişi başı maksimum 25-30 TL ye beyruta gidebilirsin. bu yol biraz meşakkatli ve yorucudur tabi takdir edersen.
onun dışında mersinden kalkan gemiler var beyrut limanına dek, onun için de şirketlerin web sayfalarına bakabilirsin ömer arkadaşım.

son olarak ben deneyimlerimi yazıyorum. dikkat edersen suriye-lübnan karşılaştırması yapmıyorum belirli kişisel kaideler çerçevesinde. suriyede çok kısa bir süre bulundum şamda bir kaç gün için. yani bir şey söyleyemeyeceğim adam akıllı.

lübnan lehçesinin itici ve beğenilmeyen bir lehçe olduğu  kişisel söylemler içerisinde kalan bir önyargıdır. lübnan lehçesi için edineceğin genel bir kanı senin yapacağın mülakatlar ve araştırmalar çerçevesinde ortaya çıkar diye düşünüyorum ömer dostum. saifi ye gelince, bu yaz ordaki danışman nazih bey ile görüşmüştüm öğretim sistemleri ve program hakkında. sıcakkanlı bir insandı kursta da dediğim dünyanın değişik yerlerinden gelen kursiyerler vardı. hem fusha da hem de libneeni de uzmanlaşmak için. yani diyemem şurası harika buraya git diye, saifi yi bildiğim için sana da bir alternatif olur diye söyledim. tavsiyem neresi olursa olsun bilimsel ve pratik metodları olan, kısa zamanda iyi kazanımlar sağlayabileceğin bir kurs olmasıdır.

eğer mail adresini atarsan, daha ayrıntılı da konuşabilir birbirimize fikir verebiliriz. başarılar diliyorum...

IP
omerov
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı omerov Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Mart2011 Saat 22:15
fikirleriniz için teşekkürler. hocam birbirleriyle savaştılar diye tabiki belki kardeş gibi bakmazlar birbirine fakat ben sünni bi müslüman olarak ve bunuda yaşamaya çalışan bi insan olarak lübnanın bana uyan sınırları içerisinde insanlarla irtibat kurarım eğer arapça için gidemesem bile illaki bi gün gezmeye gitmeyi düşünüyorum lübnana sonuçta osmanlıydı orasıda ve müslüman yada bizi seven insanlarda elbette vardır. gidip bi hristiyan mahallesinde arapça pratik için uğraşırsan tabiki fransızcayla karşılaşırsın . mail adresim omerowiczmail adresi vermek yasaktır taylan hocam tecrübelerinizi bekliyorum. muhammed hocam sizin dediğiniz şam olanaklarına da bakıyorum hazirana kadar değerlendirmelerde bulunacam zaten şu an ünv. eğitimim devam ediyor yaz tatilinde gidebilirim..... saygılar

IP
omerov
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı omerov Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Mart2011 Saat 22:23
omerowicz cimail nokta kom mail adresi vermek yasakmış onun için bu şekilde yazıyorum

IP
SelinAkman
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SelinAkman Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Mayıs2012 Saat 10:53
merhabalar, ben de Lübnan Arapçası öğrenmek istiyorum. Bana Ankara'da önerebileceğiniz kurs var mı acaba ?

IP
pollen
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı pollen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Nisan2015 Saat 13:32
Taylan Bey merhaba, ben antakya'da yaşıyorum,arapça okumam yazmam var lakin arapça kelime haznem çok zayıf old. için anlıyamıyorum arapça dilini öğrenmek ve akıcı konuşmak istiyorum birkaç aydır orta doğuda nerelerde öğrenebilirim diye araştırma yapıyorum özellikle uygun fiyatlara arıyorum   bana önereceğininiz bir yer var mı bana mail atarmısınız    teşekkürler. (milat2019@hotmal.com)

Düzenleyen pollen - 04Nisan2015 Saat 13:34

IP
emre2001
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı emre2001 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Nisan2015 Saat 21:49
konuyu dağıtmışsın. kulaktan dolma bilgilerle yazma. lübnan arapçası şu anda en anlaşılır ve fushaya yakın arapçadır. ayrıca fusha sadece kuranı kerimde var. araplarla fusha konuşursan anlamazlar hatta dalga geçerler. bu arapçayı kitaptan öğrenmiş der gülerler...

IP
mrvinwonderland
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mrvinwonderland Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Ocak2016 Saat 15:08
Arkadaşlar bana ammice konusunda yardım edebilir misiniz? Bildiğin web sitesi ya da kitaplar varsa tavsiye edebilir misiniz? Benim için bir kelime bile öğrenmek çok değerli gerçekten. Sizden gelecek her yardımı sevgiyle kabul ederim. :*

IP
mrciftkupeli
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mrciftkupeli Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ocak2016 Saat 16:53
Selam,
Yukarıda amor488 adlı kullanıcının paylaştığı yazıyla alakalı bir şeyler söylemek istiyorum. Mevzu arapça ama konu Lübnan'ın dini kimliğine dokundurma yaparak yazılmış.
Bu forumda arapça bilen ve Lübnan'ı ziyaret edenleriniz mutlaka olmuştur! Lübnan öyle bir ülke ve öyle bir kültüre sahiptir ki hiç bir Arap ülkesinde olmayan eğitim ve kültür ve ahlak zenginliliği vardır! Amacım faşizim ya da dincilik yapmak değil ama Lübnan'ın en büyük özelliği Hristiyan kimliğinin diğer İslam Arap ülkelerinden daha fazla ön planda olmasıdır. Lübnan'ın geçmişi ve anayasası hakkında bilginizin olduğunu sanıyorum.
Lübnan uzun yıllardır diğer Arap ülkelerinden aldığı müslüman göçlerle etnik öz yapısı değiştirilmiş bir ülke olmakla birlikte geçmişten günümüze kadar gelen süreçte bile hala Hristiyan Arapların toprağıdır. Lütfen bütün Arap dünyasını Müslüman olarak görmekten vazgeçin ya da Lübnan'ı Arap dünyasının Hristiyan azınlık ülkesi olarak algılamaktan da vazgeçin!!!
Fransızlar bir şeyleri Müslümanlar lehine engelleseydi zaten geçmişte Lübnan bu kadar büyük acılar görmez ve iç savaşlarla yıllarca birbirine zarar vermezdi Bunun sebebi yani istikrarsızlığın sebebi Fransızlar çekildikten sonra Suriye'nin ortalığı boş bulup Lübnan'ı yıllarca oyun parkı haline çevirmesidir. Lübnan o kadar karanlığın içinde bütün arap ülkeleri içinde bugün bile bir yıldız gibi parlamaya çalışması geçmişten gelen çok kimlikli bir ülke olmasından dolayıdır. Suriye geçmişte baskı rejimi ile Lübnan'ı egemenliği altına sokmaya çalışan Lübnan'ın etnik yapısı ile siyasi yollar aracılığı ile oynamıştır ve Lübnan'da geçmişte iç savaşın yaşanmasının da en büyük mimaridir. Lübnan'da Müslümanlar günümüzde siyasi yollar, baskılar ve oyunlarla çoğunluk durumuna getirilmiş durumdayken bile ve müslüman nüfus gayet hür ve istediği gibi yaşamaktayken Lübnan'da daha ne yapılabilir Müslüman nüfus için ben anlamakta zorlanıyorum. Ne yani bütün Hristiyanlar Avrupa vd batı ülkelerine mi göç etsin, bunu mu istiyorsunuz? İnanın anlamakta zorlanıyorum!!!!
Saygılarımla,

Düzenleyen mrciftkupeli - 16Ocak2016 Saat 17:18

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma