Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
AÖF 1. Sınıf
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netONLINE AÖF ARAPÇA DESTEK DERSLERİDerslerle ilgili sorularAÖF 1. Sınıf

Mesaj icon Konu: Unite 1: Cümle

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2010 Saat 23:45
Orjinalini yazan: karakule70

Afedersiniz 13.soru için bir düzeltme yapmak istiyorum: آيَات kelimesi müennes salim bir çoğul olduğu için kesralı gelmesi çok normal ama hala neden كَثِيرَةً kelimeside kesra ile harekelenmemiş onu anlamadım??
Çünkü meful konumunda olan آيات kelimesine sıfat olarak gelmiş. Sıfat irab bakımından mevsufuna uymak zorundadır. Kendinden önceki آيات kelimesi her ne kadar kural gereği fetha yerine kesra almış da olsa sonuç itibariyle mansuptur. Bu nedenle ona gelecek olan sıfatın da mansup olması gerekir.
IP
baharcan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı baharcan Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ocak2011 Saat 23:11
testlerde bazı cümlelerin başında soru ekleri -edatlerı var isim cümlesi mi fiil cümlesi mi nasıl ayırdetcem acaba
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Şubat2011 Saat 16:29
soru eki dediğiniz أ veya هل ise kendisinden sonra gelen kelimeye bakın. Eğer kendisinden sonra gelen isim ise cümle isim cümlesidir, yok fiil ise fiil cümlesidir.

Eğer soru eki dediğiniz كم ، متى ، اين ، من ، ما ، ماذا gibi soru isimleri ise bunlarla başlayan cümle isim cümlesidir. Çünkü bunlar müpteda konumunda görev alabilirler.

İyi çalışmalar diliyorum.

IP

<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek