Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
AÖF 1. Sınıf
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netONLINE AÖF ARAPÇA DESTEK DERSLERİDerslerle ilgili sorularAÖF 1. Sınıf

Mesaj icon Konu: Unite 1: Cümle

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 1329

Alıntı ibotea Cevapla bullet Konu: Unite 1: Cümle
    Gönderim Zamanı: 19Ekim2007 Saat 13:51
Birinci ünite ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz.
IP
nurdamla
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı nurdamla Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ocak2008 Saat 12:56
s.a sınavlarda cıkan asagıdakılerden hangısı cumledır ve degıldır sorularında nelere dıkat etmelıyız..?
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ocak2008 Saat 14:13
Merhaba nurdamla,

bu tür sorularda anlamın tam olup olmadığı çok önemlidir. cümle eğer bir fiille başlamışsa mutlaka içinde fail ve meful (yani özne ve nesne) olmalıdır. Yoksa bu cümle tam bir cümle olmaz.

Yok cümle bir isim ile başlamışsa ozaman o ismi açıklayan bir bilgi mutlaka gelmelidir. Mesela Araba yenidir cümlesinde olduğu gibi, arabanın durumu hakkında bir bilgi gerekiyor. Ancak bu bilgi bir haber veya hüküm niteliği taşımalı. Örneğin Yeni araba ifadesi cümle değildir. Bu bir sıfat tamlamasıdır.

Çalışmalarında başarılar diliyorum.

IP
dinle
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 366

Alıntı dinle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Mart2008 Saat 09:22
hayırlı sabahlar
desleri izleyemiyorum;sanırım bir problem var.
rica etsem ilgilenebilirmisiniz?
teşekkürler:)
IP
dinle
Faal Üye
Faal Üye

Gönderilenler: 366

Alıntı dinle Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Mart2008 Saat 21:01
iyi akşamlar,aöf destek derslerini bu sabahtan beri izliyemiyorum!!...
ve sözlüktende istifade edemiyorum!!!...
bilgilerinize sunarım..
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Mart2008 Saat 03:26
Haftasonu sistemimizde bir arıza oluştu. Arkadaşlar gidermeye çalışıyorlar. Gün içerisinde düzelecektir.

İyi çalışmalar.
IP
tuba44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 70

Alıntı tuba44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2008 Saat 15:34

Allah ın izniyle sayenizde isim ve fiil cümlesini anladım fakat arada merfu mansup mecruru anlatmışsınız yani inanın onları pek anlamadım diğer ünitelerinizde bunlar için detaya indinizmi anlamadan geçeyimmi yoksa bu konuyu araştırayımmı

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2008 Saat 16:28
Merfu Mansup ve Mecrur konusuna aşağı yukarı her ünitede biraz değiniyoruz. Bu konu Arap gramerinin omurgasıdır. Şimdilik işittiklerinizi anladığınız kadarıyla zihninizin bir kenarına yazın, zaman içinde parçalar birleşecektir. Ancak bu arada elinizin altında bir gramer kitabı olmasında da fayda var.

Bu kavramları Türkçe grameriyle kıyaslarsak, üç aşağı beş yukarı şu şekilde ifade edebiliriz:

Merfu olmak, ismin yalın hali demektir. Mansup veya mecrur olmak ise ismin e hali gibi ek almış halleri demektir. Mansupluk ve mecrurluğa yol açan, yani normalde yalın halde olan merfu bir ismi ekli hale getiren bazı edatlar vardır arapçada. Bu edatlara nasp edatları ve cerr edatları denir. veya isim cümle içerisindeki görevine göre de yalın halden çıkıp ekli hale (mansup) gelebilir. Basitçe şöyle bir örnek vereyim:

"Ali geldi" cümlesinde Ali yalın haldedir. Herhangi bir eki yok dikkat ederseniz. Arap buna "Ali merfudur" diyor. Şimdi şu cümleye bakalım:

Ali'yi gördüm.   Bu cümlede ise Ali ek almıştır. Yani artık fiili bizzat yapan değil, fiilden etkilenendir. Biz buna Türkçe'de ismin i hali diyoruz. Bu durumdaki kelimelere de Nesne (tümleç) diyoruz. Arap ise bu durumdaki kelimeye mansup diyor.

Bu şekilde aklınızın bir yerine bunu yazın.. zamanla kavramlar daha da net bir şekilde oturacaktır.

İyi çalışmalar diliyorum.

IP
tuba44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tuba44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2008 Saat 17:32
Allah razı olsun daha iyi anladım teşekkür ederim
IP
tuba44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tuba44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2008 Saat 21:12
hocam arapça kitabımızda 1 ünitenin 4 sayfasındaki sorular da isim cümlesi yapınız diye sormuş.kelimelerin anlamlarını biliyorum fakat 1 cümlede iki isim oluyo çoğunlukla. mesela evin penceresi açıktır cümlesinde ev ve pencere 2 isim var.fakat bunu arapçaya çevirirken neden önce pencereyi yazıyoruz.yani iki isimden hangisi önce gelecek nasıl ayırt edicem
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2008 Saat 12:34
fiil cümlelerinde önce fiil söylenir, ardından bu fiili yerine getiren isim söylenir, ardından bu fiilden etkilenen isim söylenir.

örneğin:

Hasan kapıyı açtı cümlesinde فتح حسن الباب
fetaha fiili başta söylenir. Sonra açma eylemini yerine getiren "Hasan" ismi söylenir ki buna fail diyoruz. Sonra açma eyleminden etkilenen "kapı" ismi söylenir ki biz buna meful diyoruz.

İsim cümlelerinde ise durum şöyledir. İsim cümlesi müpteda ve haberden oluşur. Yani aslında iki isim veya isimsi kelimeden oluşur.

İkinci isim daima birinci isim hakkında bir bilgi verir. Dolayısıyla bilgiyi yani haberi taşıyan isim en son söylenir. Sizin örneğinizden gidelim:

نافظة البيت مفتوحة 

Burada nafizetul beyti ifadesi (evin penceresi) bir isim tamlamasıdır ve müptedadır. Yani başlangıç ismidir. Şimdi evin penceresi dedikten sonra bununla ilgili bir haber veriyor olmamız lazım ki müpteda ve haberden oluşan isim cümlesi tamamlanmış olsun. "Açıktır" ibaresi işte burada evin penceresinin açık olduğunu bize haber veren isimdir. Biz buna haber diyoruz.

iyi çalışmalar dilerim.

IP
tuba44
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı tuba44 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2008 Saat 19:39
hocam nafizetun ile meftuhatun arasında bir sıfat tamlaması varmı
IP
m1976k
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı m1976k Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ocak2009 Saat 14:41
  ellerinize sağlık çok harika anlatmışsınız teşekkürler. bu arada bir gramer kitabı önere bilirmisiniz.
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ocak2009 Saat 16:51
Orjinalini yazan: tuba44

hocam nafizetun ile meftuhatun arasında bir sıfat tamlaması varmı

Evet, çünkü مفتوحة (açık) bir durumu bildiriyor bize. "Açık olma" durumu dediğimiz bu şey bir sıfattır. Zira sıfatlar, vasıflandırdıkları isme ait bir durumu anlatırlar. "Uzun Ali" dediğimizde Ali'nin bir sıfatından dolayı diğer Ali'lerden ayrıldığını anlarız. Buradaki ibare bir sıfat tamlamasıdır.

Ancak şu durum sıkça karıştırılıyor, şöyle ki:

نافذة مفتوحة Açık pencere (Sıfat tamlaması)
النافذة مفتوحة Pencere açıktır (İsim cümlesi)

Bunların ikisi farklı şeyler. İki veya daha çok kelimeden oluşan bir terkibin sıfat tamlaması olabilmesi için cinsiyet, adet, belirlilik ve irab bakımından birbirlerine tamamen uygun olmaları şarttır. Nitekim birinci cümlede bu uygunluğu görüyoruz.

Ancak ikinci cümlede dikkat ederseniz ilk kelime eliflam takısı almıştır yani belirlidir. Ancak ikinci kelime belirsizdir. Aralarında belirlilik açısından bir uyum yok, dolayısıyla bu bir sıfat tamlaması olamaz. Bu, müpteda (النافذة ) ve haberden (مفتوحة ) oluşan bir isim cümlesidir. Peki arada nasıl bir fark var? Türkçe olarak düşünelim:

Uzun Ali
Ali uzundur.

Birinci cümle bize Ali isminin bir özelliğini işaret ediyor ancak tam bir hüküm bildirmiyor. Uzun Ali... peki ne olmuş uzun Ali'ye? Uzun Ali geldi desek mesela ozaman tamam. Ancak cümlede bir hüküm yok. oysa ikinci cümlede bir hüküm var, Ali'nin uzun olduğu hükmüne varıyoruz. Ali uzundur.  Sonu bu şekilde "...dır"; "...dur" olarak biten cümleler isim cümlesidir ve sonuna (tercüme edilirken) bu eki alan kelimelere de "haber" denir. Nitekim "uzundur" kelimesi bize Ali'nin "uzun" olduğunu haber vermektedir.

IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ocak2009 Saat 17:25
Orjinalini yazan: m1976k

ellerinize sağlık çok harika anlatmışsınız teşekkürler. bu arada bir gramer kitabı önere bilirmisiniz.

Piyasada Arap grameriyle ilgili çok sayıda kitap var. Ben M.Meral Çörtü hocanın Sarf isimli ve Nahiv isimli kitaplarını öneririm. Aşağıdaki linkte dilbilgisi kitapları var, oradan inceleyebilirsiniz:

Gramer kitabında öğrenci arkadaşlarımızın bir algılama hatası oluyor. Gramer kitabı size Arapça öğretmez. Ancak gramer kuralları hakkında bilgi verir. Bir gramer kitabı ne kadar çok örnek aktarıyorsa o kadar iyidir. Ayrıca yapılan Türkçe izahların da anlaşılabilir bir dilde olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.
IP
hayrunnisa
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı hayrunnisa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Şubat2009 Saat 14:40
benim arapça 1 den 1. ünite yani cümle konusuyla ilgili sorularım var :

1 ) parça da şöyle bir cümle var :  elmedresetü darul ilmi vessagafeti . bu cümle de medrese kelimesi niçin eliflam takısı almış almasa olmaz mıyıdı ? bir de ilim ve vessegafe kelimeleri niçin kesralı gelmiş fethalı gelemez miydi ?

2) alıştırmalar bölümün de bize kelimeler verilmiş ve fiil cümlesi kurmamız istenmiş şöyle kelimeler var :

kesiraten -- elkatibü -- kütüben --  ketebe . bu kelimeler de katibü kelimesi niçin eliflam takısı almış ? kesiraten ve kütüben kelimeleri de niçin çift fetha almış acaba  tek fetha alamaz mı ?     

harekeler konusunda sıkıntı yaşıyorum bir türlü oturma dı . yani mesela fail olan bir kelime erkekse çift ötre bayansa tek ötre alıyor meful olan bir kelime bayansa tek fetha çift fetha alıyor . peki diğe kelimelerde harekeleri nasıl getireceğim ?..  teşkürler  
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Şubat2009 Saat 23:28

Birinci sorunuz:

المدرسةُ دارُ العلمِ و الثقافةِ

Burada medrese kelimesi belirli olduğu için eliflam takısı almıştır. El-medresetu (belirli) okul demektir. İsim cümlelerinde (yani bu örnekte olduğu gibi isimle başlayan cümlelerde) cümleye başlanılan isim genelde belirli olur. Bu nedenle belirsiz yani el takısız gelmesi uygun düşmez.

Ilm ve sekafe kelimeleri isim tamlaması terkibinde bulunduğu için mecrur (sonları kesralı) olmuştur. Isim tamlaması bahsini ilerleyen ünitelerde göreceksiniz. Ayrıca bu ünitenin ders videosunda da kısaca değinilmektedir.

İkinci sorunuz:

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi, bu unite cümle bahsini işlediği için size isim cümlesini öğretmeye çalışıyor. İsim cümlelerinde müpteda (yani cümleye başlanan ilk isim) marife yani belirli olması gerektiğinden verilen kelimeler arasında el katibu kelimesi belirlilik takısı almıştır. Bu aslında bize bu kelimenin cümlenin en başında yer alacağını gösteren bir ipucudur. Cümleyi yazacak olursak:

الكاتِبُ كَتَبَ كُتُبًا كَثِيرَةً   - Katip birçok kitap yazdı

Bu şekliyle isim cümlesi kurulmuş oldu. Aynı cümleyi fiili başa getirerek fiil cümlesi şeklinde de kurabiliriz:

كَتَبَ الكَاتِبُ كُتُباً كَثِيرة ً -  Katip birçok kitap yazdı

Arapçada kelimelerin son harflerinin harekeleri bize o kelimenin cümle içindeki görevini bildirir.

Cümle içinde nesne (tümleç) konumunda olan kelimelerin son harfinin harekesi fetha çeşidindendir. Yani bu kelime el takısı almış belirli bir kelimeyse mesela, bu durumda çift fetha alır, yok belirsiz bir kelimeyse tek fetha alır.

Kelimenin diğer harflerinin harekeleri ise bir takım bablara ayrılmış kalıplar şeklinde tasnif edilmiştir. Ancak bu babları oturup ezberlemenin bir anlamı yoktur. Kelimelerin okunuşları zamanla sizin çalışma yoğunluğunuza paralel olarak zaten belleğinize yerleşecektir. Bu konuda endişeniz olmasın.

IP
ravda2006
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ravda2006 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ekim2009 Saat 19:29
selamun aleykum hocam...
1. sorum(onlineders/1. ünite deneme sinavi ile ilgili

1 soruda gecen "El-bâbul medrasetun" neden bir cümledir?...
Tam bir mana ifade etmesi gerekmiyor mu cümle olmasi icin?

2. sorum

Hocam, kitaptaki alistirmalarin cevaplarini gercekten hicbir yerden temin edemez miyiz?...
Internet yada satin alabilecegimiz herhangi bir kitap...

saygilar...
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ekim2009 Saat 20:42
1nci ünite 1nci soruda "el-babul medrasetun" diye bir ifade geçmiyor. Dikkatli okursanız soruyu çok rahat çözebilirsiniz.

Kitaptaki alıştırmaları kendiniz çözmelisiniz. Ancak çok zorlandığınız bir alıştırma olursa kendi çözdüğünüz kadarıyla buraya yazın, kontrol edelim, hatalarımızı düzeltelim ve böylece daha sağlıklı öğrenmiş olalım.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

IP
ravda2006
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ravda2006 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2009 Saat 13:00
Evet hocam, haklisiniz...yanlis yazmisim...

ama orda ebvâbul medrasetun yaziyor sadece... gene de cümle oluyor mu? nesnesi yok...
Bu sitenin deneme sinavindan bahsediyorum hocam...

saygilar
IP
ceydaaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 29

Alıntı ceydaaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Kasım2009 Saat 18:39
hocam tavsiyenize ihtiyacım var.şöyleki...mesala ilk ünitedeki okuma parçasını sürekli okuyarak tekararlarla ezber aşamasına gelsek ve içindeki gramer kaidelerini tek tek bulup o şekilde ezber gibi yapsak uygun olurmu sizce.çok saçma gelebilir ama ben çok zorlanıyorumarapça beni yoruyor.zaman çok dar.
Sevgide Güneş gibi ol
Dostlukta ve kardşlikte Akrsu gibi ol
Hata örtmede Gece gibi ol
Tevazuda Toprak gbi ol
Öfkede ölü gbi ol
Her Ne Olursan Ol
Ya olduğun gibi görün
Yada Göründğün gibi Ol

IP
sahre
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı sahre Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Aralık2009 Saat 10:50
deneme sınavında 1. soru neden a şıkkı değil bir de 36. ve 37. soruların cevaplarının anlamlarını çıkaramadım yardımcı olursanız sevinirim.
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Aralık2009 Saat 00:37
1 ) Terkiplerden hangisi cümle değildir?
     A) أَبْوَابُ المَدْرَسَةٌ
     B) أَبْوَابُ المَدْرَسَةِ العَالِيَةُ
     C) يَدْخُلُ الطُّلاَّبُ فِي المَدْرَسَةِ
     D) هَلْ المَدْرَسَةُ عَالِيَةٌ؟
     E) يَخْرُجُ الأُسْتَاذُ مِنَ الكُلِّيَّةِ
Bu soruda a şıkkında bir yazım hatası olmuş, A şıkkının şöyle olması lazım:
أبواب المدرسة مفتوحة
Uyarınız için teşekkür ederiz.

37 ) "وصل علي إلى الغابة وبدأ ...... عن الطيور" cümlesindeki boşluğa gelebilecek en uygun fiil aşağıdakilerden hangisidir? 
Ali ormana vardı ve kuşları ........ başladı.
     A) يرى - görüyor (görmeye başladı)
     B) يفتش izliyor (izlemeye başladı)
     C) يأكل  yiyiyor (yemeye başladı)
     D) يتكلّم konuşuyor (konuşmaya başladı)
     E) يخوّف korkutuyor (korkutmaya başladı)

Düzenleyen ibotea - 21Aralık2009 Saat 00:48
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 21Aralık2009 Saat 00:56

36 ) Aşağıdaki cümlelerden hangisi yanlıştır?
     A) رأيت النائب في المجلس التركي - Türk Meclisinde milletvekilini gördüm
     B) قدّم الخبير التقرير إلى وزير المعارف - Uzman (kişi) raporu eğitim bakanına sundu.
     C) وصلت إلى منزلنا ضيفا أبي Doğrusu: وصل إلى منـزلنا ضيفا أبي - Evimize babamın iki misafiri ulaştı (geldi) (testte yanlış yazılmış, düzeltildi.)
     D) استأجر الزائر سيارة ليتجول في اسطنبول - Ziyaretçi İstanbul'u dolaşmak için  bir araba kiraladı.
     E) قابلا الصديقان عميد الكلية - İki arkadaş fakülte dekanıyla karşılaştı.

IP
MaarufeR
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı MaarufeR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Mayıs2010 Saat 15:08
Selamun Aleykum..

كان لابد ve benzerleri ile başlayan kelimelerde isim ve fiil cümlesini nasıl ayırmalıyız?

كان فيه معلمون gibi.. (inşaallah sormak istediğimizi siz değerli hocalarımıza anlatabildim.)
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Mayıs2010 Saat 00:09
كان yardımcı fiil olarak kullanıldığında bir fiil cümlesinde görev üstlenir.
Örneğin:

قُتِلَ öldürüldü - كان قٌتِلَ öldürülmüştü

يَقُولُ söyler - كان يقول söylerdi

İsim cümlesinde kullanıldığında ise ismini ref haberini nasb eder.

رجبٌ طالبٌ Recep bir öğrencidir. كان رجبٌ طالبًا Recep öğrenci idi.

Umarım sorunuza cevap olmuştur.

IP
MaarufeR
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı MaarufeR Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Mayıs2010 Saat 15:03

Sanırım anladım. Emin olmak için bir de şöyle sorayım;

لا بد من ال مدارس لكل بلد للتجلص 

Yukardaki cümlenin isim mi fiil mi olduğunu anlamak için baştaki edatlardan sonraki kelimeye bakıyoruz değil mi?

Yukardaki kelime bir isim cümlesidir çünkü لا بد من  den sonra gelen kelime isimdir.

Düzenleyen MaarufeR - 25Mayıs2010 Saat 15:13
IP
karakule70
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı karakule70 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2010 Saat 23:30
5 ) الطَّالِبَتَانِ mübtedasının haberi aşağıdakilerden hangisidir?
     A) مُجْتَهِدَةٌ
     B) المُجْتَهِدَتَانِ
     C) مُجْتَهِدَتَيْنِ
     D) مُجْتَهِدَاتٌ
     E) فَاضِلَتَانِ
s.a hocam yukaridaki soruda dogru sikkin: nekra olmasi sarti ile B sikki oldugunu dusunuyorum; ama B sikki nekra olmadigi icin A yi isaretlemisim. Haberinde Mubteda gibi Merfu olmasi lazim degilmidir???
8 ) غَادَرَتْ الطَّائِرَةُ المَطَارَ صَبَاحًا cümlesinde المَطَارَ sözcüğün irabı aşağıdakilerden hangisidir?
     A) Mefuldur, mansuptur.
     B) Faildir, merfudur.
     C) Zarftır, mansuptur.
     D) Fiildir, merfudur.
     E) Sıfattır, mansuptur.
Buradaki sormak istedigim sey ise المَطَارَ kelimesi eger fail-merfu ise neden otreyle harekelmemis???
13 ) حَفِظَ الإِمَامُ آيَات كَثِيرَةً مِنَ القُرْآنِ cümlesinde آيَات sözcüğün doğru harekelenişi aşağıdakilerden hangisidir?
     A) آيَاتَ
     B) آيَاتٌ
     C) آيَاتًا
     D) آيَاتٍ
     E) آيَاتِ
Buradaki sormak istedigim şey ise آيَات كَثِيرَةً bu terkip bir sıfat tamlaması ise ve doğru cevap olarak işaretlenen şıktaki gibi ise neden كَثِيرَةً kelimeside kesra ile harekelenmemiş?? Eğer bu terkip bu cümlenin mefulu ise neden fethalı gelmemiş??
TEŞEKÜRLER
Girmeden bir Millete tefrika, düşman giremez
Toplu vurdukca yürekler, onu top sindiremez
IP
karakule70
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı karakule70 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2010 Saat 23:37
Afedersiniz 13.soru için bir düzeltme yapmak istiyorum: آيَات kelimesi müennes salim bir çoğul olduğu için kesralı gelmesi çok normal ama hala neden كَثِيرَةً kelimeside kesra ile harekelenmemiş onu anlamadım??
Girmeden bir Millete tefrika, düşman giremez
Toplu vurdukca yürekler, onu top sindiremez
IP
ibotea
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Alıntı ibotea Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Ekim2010 Saat 23:40
Orjinalini yazan: karakule70

5 ) الطَّالِبَتَانِ mübtedasının haberi aşağıdakilerden hangisidir?
     A) مُجْتَهِدَةٌ
     B) المُجْتَهِدَتَانِ
     C) مُجْتَهِدَتَيْنِ
     D) مُجْتَهِدَاتٌ
     E) فَاضِلَتَانِ
s.a hocam yukaridaki soruda dogru sikkin: nekra olmasi sarti ile B sikki oldugunu dusunuyorum; ama B sikki nekra olmadigi icin A yi isaretlemisim. Haberinde Mubteda gibi Merfu olmasi lazim degilmidir???
Evet haberin merfu olması gerekir. Ancak müpteda müennes ve ikil olduğundan haberin de müennes ve ikil olması lazım. Dolayısıyla sizin işaretlediğiniz a şıkkı doğru cevap olmaz. Sistemin işaretlediği c şıkkı da (merfu olmadığı için) doğru değil. Bu sorunun doğru cevabı e şıkkıdır.

8 ) غَادَرَتْ الطَّائِرَةُ المَطَارَ صَبَاحًا cümlesinde المَطَارَ sözcüğün irabı aşağıdakilerden hangisidir?
     A) Mefuldur, mansuptur.
     B) Faildir, merfudur.
     C) Zarftır, mansuptur.
     D) Fiildir, merfudur.
     E) Sıfattır, mansuptur.
Buradaki sormak istedigim sey ise المَطَارَ kelimesi eger fail-merfu ise neden otreyle harekelmemis???
Doğru cevap a şıkkıdır. Kelime mefuldür ve mansuptur.

13 ) حَفِظَ الإِمَامُ آيَات كَثِيرَةً مِنَ القُرْآنِ cümlesinde آيَات sözcüğün doğru harekelenişi aşağıdakilerden hangisidir?
     A) آيَاتَ
     B) آيَاتٌ
     C) آيَاتًا
     D) آيَاتٍ
     E) آيَاتِ
Buradaki sormak istedigim şey ise آيَات كَثِيرَةً bu terkip bir sıfat tamlaması ise ve doğru cevap olarak işaretlenen şıktaki gibi ise neden كَثِيرَةً kelimeside kesra ile harekelenmemiş?? Eğer bu terkip bu cümlenin mefulu ise neden fethalı gelmemiş??

D şıkkı doğrudur. Çünkü ات şeklinde yapılan kurallı müennes çoğulların sonu fetha alamaz, fetha yerine kesra alır.
iyi çalışmalar diliyorum.

TEŞEKÜRLER
IP

Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,107 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi