Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: Felak Suresi - سورة الفلق Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Felak Suresi - سورة الفلق
    Gönderim Zamanı: 10Ekim2006 Saat 21:11

S.a. arkadaslar

Felak suresinin kelime mealine calisiyorum.
Arkadaslar, olabilir ya, bu surede kafaniza taklina kelime veya dilbilgisi kurali olursa, mustereken cevaplayarak, istifadelesmemizde mumkun olabilir.
Zira zaman zaman kelimenin aslinin ne oldugunu ogrenmek isteyebiliriz

بسم الله الرحمن الرحيم
بسم: adıyla
الله: Allah'in
الرحمن: Rahman, Esirgeyici
الرحيم: ve Rahim, Bagislayici olan

قل اعوذ برب الفلق
قل: de ki
اعوذ: siginirim
برب: Rabbine
الفلق: sabahin

من شر ما خلق
من شر: şerrinden
ما خلق: yaratılmışların

و من شر غاسق اذا وقب
و من شر: ve şerrinden
غاسق: bir gecenin
اذا وقب: ve cokup bastirdiginda

و من شر النفاثات في العقد
النفاثات: ufurukculerin
العقد: o dugumlere ufleyen

و من شر حاسد اذا حسد
حاسد: bir kiskancin
اذا حسد: kıskançlık ettiği zaman

IP
annem
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 74

Alıntı annem Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Ekim2006 Saat 23:35

selamun aleykum scelik abi;
bana göre gayet düzgün olmuş her hangi bir dilbilgisi yanlışlığı göremiyorum.
en doğrusunu Allah bilir ama ilimde derinleşenler benden çok çok daha iyi bilir.
çalışmalarınızda başarılar.
Allah a emanet olun

IP
pretty87
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı pretty87 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2006 Saat 13:50

S.a ben gazi  arapca bölümünde okuyan 2.sınıf öğrenciyim.bizim bölüm arkadaşlarımızla bir arapça grubumuz var.bizler int karşılaştığımız arapça ileb ilgili şeyleri birbirimize gönderiyoruz ve ben sizin sure meallerinizi göndermek istiyorum ama ben gönderemiyorum napmam gerek?sürekli yazacakmısınız?bana yardcı olurmusunuz

IP
dileğim
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı dileğim Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2006 Saat 14:32
merhabalar sizi kutluyorum çok güzel bi çalışma çalışmalarınızı paylaşırsanız memnun oluruz selametle

IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2006 Saat 14:46
A.s. pretty87
Ne guzel Arapca bolumunde okuyorsun, tebir ederim seni. Hangi universitede okuyorsunuz?
Dersleriniz hakkinda bilgi almak isterim   
Arkadas gurubunuz, gercekten guzel fikir, artik internet sayesinde uzak mesafelerde de olsak, yakindaymis gibi calismalar ve paylasimlar yapilabiliyor, sagolsun emegi gecenler
Ben meal calismalarina devam edecegim, arapca ile ilgili calismalariniz benimlede paylasirsaniz, kocaman sevinirim.
Meallerinizi gondermeyi dusundugunuzu goruyorum, oldukca makbule gecer
Ozellikle de zamanla uzerinde duracagim konular var, soyle ifade edeyim, tercumelerine calistigim basta kisa surelerde gecen kelimeleri irdeleyecegim, bu calismamda hem ben istifade etmis olacagim, hem de forum ziyaretcileri istifade etmis olacaktir.
Arapca ile alakali her konuda bilgim yettigi surece elbette yardimci olabilirim, forumdaki diger arkadaslarimizin bana yardimci oldugu gibi A.s. pretty87
Ne guzel Arapca bolumunde okuyorsun, tebir ederim seni. Hangi universitede okuyorsunuz?
Dersleriniz hakkinda bilgi almak isterim   
Arkadas gurubunuz, gercekten guzel fikir, artik internet sayesinde uzak mesafelerde de olsak, yakindaymis gibi calismalar ve paylasimlar yapilabiliyor, sagolsun emegi gecenler
Ben meal calismalarina devam edecegim, arapca ile ilgili calismalariniz benimlede paylasirsaniz, kocaman sevinirim.
Meallerinizi gondermeyi dusundugunuzu goruyorum, oldukca makbule gecer
Ozellikle de zamanla uzerinde duracagim konular var, soyle ifade edeyim, tercumelerine calistigim basta kisa surelerde gecen kelimeleri irdeleyecegim, bu calismamda hem ben istifade etmis olacagim, hem de forum ziyaretcileri istifade etmis olacaktir.
Arapca ile ilgili her konuda bilgim yettigi surece elbette yardimci olabilirim, forumdaki diger dostlarin bana surekli yardimci olduklari gibi

Orjinalini yazan: pretty87

S.a ben gazi  arapca bölümünde okuyan 2.sınıf öğrenciyim.bizim bölüm arkadaşlarımızla bir arapça grubumuz var.bizler int karşılaştığımız arapça ileb ilgili şeyleri birbirimize gönderiyoruz ve ben sizin sure meallerinizi göndermek istiyorum ama ben gönderemiyorum napmam gerek?sürekli yazacakmısınız?bana yardcı olurmusunuz

IP
Aylin58
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Aylin58 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Aralık2006 Saat 16:57
 Selamün aleyküm kırık meal kitapları piyasada oldukça fazla onlardan edinebilirsiniz bende isterseniz forma gönderebilirim.

IP
real_prayer
Moderator
Moderator
Simge
Tercüme Bölümleri Yöneticisi

Alıntı real_prayer Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Aralık2006 Saat 22:10
sa wr wb arkadaslar kelime mealli kurani kerim gercekten arapca bilenler icin cok guzel birsey kelime hazinesi gelisiyor. buyrun asagidaki linkten indirebilirsiniz

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.