Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Bilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netBilgisayar & İnternet & Klavye & Software & Programlar
Mesaj icon Konu: arapça klavye harfleri tam olarak anlatan bi link Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aybukef
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı aybukef Cevapla bullet Konu: arapça klavye harfleri tam olarak anlatan bi link
    Gönderim Zamanı: 28Ağustos2007 Saat 11:16
ya yine ben çok oluyorum gliba ama. arapça klavyede hangi harfden hangi harf çıkyor sadece normal klavyede karşılığı olanlar yazlmış hepsinin yazdığı bir link yokmudur anlaşılır biçimde. indirdiğim kalvyenin yardım dosyasına baktım ama pek bişi anlamadım.tam karşılığını istiyorum. K=ك gibi tüm harflerin yani anlatabildim inş. mesela şöyle bişi yazmaya çaılştım yardım menüsünden bakarak böle bişi çıktı bazı harfleri birleştiremedim
آهنَوقُسْىَ  وَ  آهنَوعُرَزْىَ  وَ  ضَرآلْا  نَوثُرُحْىَ  مْهُ
hatta bu karman çorman bişi olmuş kes kopyala yapıncada böle yeleri karışıyo galiba. başı sona sonu başa gelmiş. word'de yazınca ayrı buraya yapıştırınca ayrı ay kafam çok karıştı ya yapamıycam galiba ben:( 
hıı ayrıca online derslere katılmayı düşünüyorum yarın öbür gün olur artık hayırlısı inş. yeni başlayanlar konusunda yalnız değilimdir...
sevgi ve selametle...

Düzenleyen aybukef - 28Ağustos2007 Saat 11:55

IP
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Gönderilenler: 2863

Alıntı idinc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ağustos2007 Saat 13:35
Merhabalar aybukef
Neşen bol olsun.

Sorunlarına çözüm olması açısından, cevaplamaya çalışacağım:
- Anladığım kadarıyla "fbarab" programını bilgisayarına yükledin ve Arap alfabesinin hangi tuşun altında bulunduğunu soruyorsun?
Cevap:
Programı bilgisayarına yükledikten sonra masaüstünde bir yardımcı dosya ikonu var, o ikonu tıkladığında açılan yardım dosyasında klavye şablonu üzerindeki Arap harfleri sıralanmıştır. Bu sıralama mevcut kullandığımız Q düzeni klavyesine göredir. Aslında söz konusu şablonta açık bir şekilde tarif gösterilmiştir.

Yani:
q=ق
w=ش
e=ع
r=ر
t=ت
y=ث
u=و
ı=ي
o=ه
a=ا
s=س
d=د
f=ف
g=غ
h=ح
j=ج
k=ك
l=ل
;=إ
z=ز
x=خ
c=ء
v=ذ
b=ب
n=ن
m=م

latin harflerinin karşılığı Arapça hafler yukarıdaki gibi yazılabilmektedir, birde klavyenizde Shift+..... latin haflerine basarak yukarıda bulunmayan (genelde kalın seslendirmeli) Arapça harfleri elde edebilirsiniz.

Daha teferruatlı bilgiyi aşağıdaki linkten de alabilirsin:

- Eğer yazdığınız Arapça harfler sağlıklı birleşmiyorsa!
Cevap:
Denetim Masası/Bölge ve Dil Seçenekleri/Diller sekmesinde "Ek dil desteği" başlığı altında "Karmaşık komut doyası ve (Tay dili dahil) sağdan sola dillerin dosyaları yüklensin" ve "Doğu Asya Diller dosyaları yüklensin" maddelerin yanındaki çeltik işaretini tercih etmelisiniz. Akabinde sizden İşletim sistemi cd'sini isteyebilir. Ve akabinde bilgisayarınızı yeniden başlatınız komutundan sonra yazdığınız Arapça harfler birleşecektir.

- online görüntülü pratik arapça derslerinde başarılar diliyorum, oldukça istifade edeceğinizden eminim, başarılar

IP
aybukef
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı aybukef Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Ağustos2007 Saat 19:10
buraya yazdıktan sonra o yardım dosyasındaki harf sıralamasını anlamıştım biraz geçte olsa. ama hala لآ harfini sadece burada yazabiliyorum herhangi word çalışma sayfasında yazamıyorum ya :) buraya geldim geleli kendimi salak gibi hissediyorum ama hayırlısı bakalım. yani ama gerçekten ya burada yaptığım işlemin aynısı sonucunda لآçıkmıyo sanırım sizin dedeğiniz gibim sağlıklı birlşmemesinden kaynaklanıyo yani يde birleşmiyo ortadaki halini almıyo böle yazılıyo ortada bile. dediğiniz o dil desteği olayınıda yapamadım cd istiyo bulabilirsem yapıcam inş.. sağolun
  شُكْرآ...

Her kalbin çarpıntısı kendi ecelinin ayak sesleridir...
IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1592

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Mayıs2010 Saat 09:43
Orjinalini yazan: aybukef

buraya yazdıktan sonra o yardım dosyasındaki harf sıralamasını anlamıştım biraz geçte olsa. ama hala لآ harfini sadece burada yazabiliyorum herhangi word çalışma sayfasında yazamıyorum ya :) buraya geldim geleli kendimi salak gibi hissediyorum ama hayırlısı bakalım. yani ama gerçekten ya burada yaptığım işlemin aynısı sonucunda لآçıkmıyo sanırım sizin dedeğiniz gibim sağlıklı birlşmemesinden kaynaklanıyo yani يde birleşmiyo ortadaki halini almıyo böle yazılıyo ortada bile. dediğiniz o dil desteği olayınıda yapamadım cd istiyo bulabilirsem yapıcam inş.. sağolun
  شُكْرآ...

Aşağıdak linkte Arapça Klavye kurulumu detaylı bir şekilde anlatılıyor.
Klavyeyi değiştirmeden ve sanal klavye yaz-koyala-yapıştır zahmetinden kurtularak kendi Türkçe klavyenizle Arapça yazabiliyorsunuz. Türkçe - Arapça harfleri ses uyuşmasıyla oluşan bu klavye çok büyük kolaylık ve rahatlık getiriyor gerçekten. Alışınca bırakamıyor insan

Arapça klavye kurulumu detaylı bir şekilde buradan takip edebilirsiniz:

IP
Mustafa Efendi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Mustafa Efendi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 06Mayıs2010 Saat 22:29
arkadaşlar arapça klavye satın alın çok ucuz. bütün arap ülkelerinde bulunuyor Q klavye zaten hem türkçe hem arapça yazabilirsiniz öyle yazma editörlerinden felan bu iş olmaz amelelik yani yorulursunuz tadıda çıkmaz

ben mesela arapça chat yapiyorum araplarla düşünsenize o şablonları felan kullandıgımı? 1 günde 1 cümle yazarım ama klavyeyle şipşak yazıyorum

yani paraya kıyın getirtin arap ulkelerinde arapça klavye

IP
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mayıs2010 Saat 01:31
Arkadaşlar bende klavyemi kullanarak Arapça yazıyorum.

Arap alfabeli klavye de almış olsanız Windows işletim sistemi denetim masasından ayar yapmanız gerekiyor.

Bu sebeple mevcut klavyenizi kullanarak aşağıdaki adreste bulunan programı yükledikten sonra yine denetim masasından ufak bir ayarı yapınca Arapça yazabiliyorsunuz. Böylece laptop veya masaüstü bilgisayarınıza ikinci bir klavyeyi takmanıza gerek kalmıyor.

Kurulum hakkında bilgi için şu linkten bilgi alabilirsiniz, ben kurdum çok rahat kullanılıyor:

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.

gebelik haftası hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz