Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Kitap & Sözlük & Roman & Şairler & Dilciler & Eserler
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netKitap & Sözlük & Roman & Şairler & Dilciler & Eserler
Mesaj icon Konu: Kitap seçimi için yardım Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ankebut68
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 4

Alıntı ankebut68 Cevapla bullet Konu: Kitap seçimi için yardım
    Gönderim Zamanı: 09Haziran2017 Saat 12:47

Mrb. Arapça hikaye kitaplarından yeterince okuduğumu düşünüyorum. Okuma seviyem orta seviyeye geldi. Elimdeki hikaye kitabını da bitirdikten sonra arapça roman okumak istiyorum. Aceba bana dili fazla ağır olmayan orta seviye ve üzeri için hangi romanlardan başlamalıyım tavsiyelerde bulunabilirmisiniz.

IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1270

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2017 Saat 17:25

Orjinalini yazan: ankebut68

Mrb. Arapça hikaye kitaplarından yeterince okuduğumu düşünüyorum. Okuma seviyem orta seviyeye geldi. Elimdeki hikaye kitabını da bitirdikten sonra arapça roman okumak istiyorum. Aceba bana dili fazla ağır olmayan orta seviye ve üzeri için hangi romanlardan başlamalıyım tavsiyelerde bulunabilirmisiniz.

Ali kardeş,

Öncelikle bu gayretinizden dolayı tebrik ederim.
Elimdeki kitapları inceleyeceğim, uygun olabilecek kitapları tespit etmeye çalışacağım, akabinde de bildiririm.

Ancak benim geçtiğim süreçte (orta seviyeden ileri seviyeye) ağır olmayan roman türü kitapları okumakta her daim sıkıntı çektiğim aşamalarda kulakları çınlasın ihsan hocamızın kulağıma fısıldadığı roman ve modern metinleri daha rahat anlamaya yönelik Bağlaçlar kitabını bitirmemi salık vermişti, bende söz konusu kitap bitirmiştim akabinde modern metin anlamarını daha iyi yapar oldum. Hatta söz konusu bağlaçlar kitabını bir daha yeniden yazarak çalışacağım.

Bu sebeple "Arapçada Bağlaçlar ve Yapılar" kitabını yazarak, kendin çeviri yaparak yapabildiğini ve beraberinde de çevirisi ile karşılaştırarak, yapamadıklarına malik olmaya başlamış olursun.

Allah başarılar versin.

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
ankebut68
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ankebut68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2017 Saat 19:14
Hocam tavsiyeniz için tşkederim. Arapçada bağlaçlar ve yapılar kitabına başladım.Roman olarak dünya klasikleri ağır mı gelir mesela Suç ve Cezayı okumaya çalışsam.Karbon yayınlarının kitapları var onlar sayfa olarak 100-150 civarında belki okuması daha kolay olur.Hangisinden başlayacağıma karar veremedim.

IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1270

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2017 Saat 19:30
Orjinalini yazan: ankebut68

Hocam tavsiyeniz için tşkederim. Arapçada bağlaçlar ve yapılar kitabına başladım.Roman olarak dünya klasikleri ağır mı gelir mesela Suç ve Cezayı okumaya çalışsam.Karbon yayınlarının kitapları var onlar sayfa olarak 100-150 civarında belki okuması daha kolay olur.Hangisinden başlayacağıma karar veremedim.

Ali kardeş,

İlk önce bağlaçlar kitabını yazarak çalış ve bitir. Çünkü bağlaçların sana kazandıracağı anlam kavrama ve çevirme zenginliği ve yetisi senin roman okumanı rahatlatacak, kolaylaştıracaktır.
Hem bağlaçlar hem roman birlikte tavsiye etmem, sırayla olmalı.

Bağlaçlar kitabı yukarıdaki tarif ettiğim üzere bitirdikten sonra "suç ve cezayı" kitabının ilk 20 sayfasını okuyarak kendini bir tartarsın, eğer üstesinden geliyor ve ilerliyorsan devam edersin, yok değilse bir düşük seviye ya da daha önce Türkçe olarak konusuna vakıf olduğun kısa klasiklerden devam edersin.

Bir de www.onlinearabic.net anasayfada bulunan "Doküman Takası" bölümünde "Arapça Roman vb. E-Kitaplar" başlığı altında da Arapça romanlar var onları indirip ilk 10-15 sayfayı deneme amaçlı okuyarak bağlaçlar sonrası başlayacağın roman kitaplar olabilirler.

لا سكاكين في مطابخ هذه المدينة – رواية خالد خليفة

رواية واحة الغروب pdf – بهاء طاهر

سعادتي في سعادة الآخرين
IP
ankebut68
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ankebut68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2017 Saat 19:59
Anladım hocam bir koltukta iki karpuz taşınmaz diyorsunuz.Doğru söylüyosunuz önce bir kitabı bitireyim sonra diğerine başlarım.Allah ilmimizi artırsın.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.