Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Genel
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netGenel  
Mesaj icon Konu: Abiler ablalar,sorum var. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
svsmumcu26
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1

Alıntı svsmumcu26 Cevapla bullet Konu: Abiler ablalar,sorum var.
    Gönderim Zamanı: Dün Saat 20:36

Arkadaşlar merhabalar,

Ben bu sene Odtü'de uluslarası ilişkiler okumaya başladım hazırlık sınıfındayım İngilizcemi geliştiriyorum.

Baba tarafımdan dolayı Irak Arapçası lehçesine hakimim,siyasi programlar izlerken vs. fasih arapça konuşulduğu için bazı kısımlarda mustalahatlarda bilgi yetersizliği yaşıyorum..

Bu bölüme gelmemin tek sebeplerinden birisi ileride güzel bir yerde Lübnanda yaşamak istememdi. İnşallah gerçek olacak bu.

Lübnan dizilerinde Suriyeye yakın bir lehçe kullanılıyor,Irak lehçesine hakim olduğum için başka bir lehçe öğrenmek çok zaman almayacak gibi yani oraya gidersem 4-5'aya tamamen oranın lehçesini öğrenirim gibi.

Benim sıkıntım fasih arapçada genel olarak,çünkü dediğim gibi bazı müstalahatları bilmiyorum.Sorum ise şunlar olacak.

1-) Sürekli Arapça konuşan birisiyim ben tonla Iraklı suriyeli arkadaşım var ama fasih muhabetleri pek açılmıyor yani ammice yetiyor konuşmak için. Fakat dilimin daha da genişlemesi açısından Fasihte de kendimi geliştirmem şart biraz.

İlla bir ülkeye gidip eğitim mi almam gerekiyor yoksa kendim kitaplardan ve tv programları izleyerek de fasih arapçamı geliştirebilir miyim? (Ben şahsen siyasi programlar izliyorum %90-95 anlıyorum fakat anlamadığım müstalahlar olursa arkadaşlarıma soruyorum.) Bu şekilde bir Arap ülkesine gitmekten daha iyi olmaz mı?

2.) Bir Arap ülkesinde okumak istemiyorum şuanda,çünkü ODTÜ'nün şanı oralara yayılmış durumda yani oradan buraya gelip okuyor adamlar ben böyle bir üniversitedeyken neden oraya gidip okuyayım diyorum. İkinci olarak ise,Lübnandaki çoğu güzel üniversite zaten İngilizce eğitim veriyor. Siz nediyorsunuz bu konuda?

Görüşlerinizi almak isterim. Hocalarım.
Çok teşekkürler.

IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1074

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 09:51

Orjinalini yazan: svsmumcu26

Arkadaşlar merhabalar,

Ben bu sene Odtü'de uluslarası ilişkiler okumaya başladım hazırlık sınıfındayım İngilizcemi geliştiriyorum.

Baba tarafımdan dolayı Irak Arapçası lehçesine hakimim,siyasi programlar izlerken vs. fasih arapça konuşulduğu için bazı kısımlarda mustalahatlarda bilgi yetersizliği yaşıyorum..

Bu bölüme gelmemin tek sebeplerinden birisi ileride güzel bir yerde Lübnanda yaşamak istememdi. İnşallah gerçek olacak bu.

Lübnan dizilerinde Suriyeye yakın bir lehçe kullanılıyor,Irak lehçesine hakim olduğum için başka bir lehçe öğrenmek çok zaman almayacak gibi yani oraya gidersem 4-5'aya tamamen oranın lehçesini öğrenirim gibi.

Benim sıkıntım fasih arapçada genel olarak,çünkü dediğim gibi bazı müstalahatları bilmiyorum.Sorum ise şunlar olacak.

1-) Sürekli Arapça konuşan birisiyim ben tonla Iraklı suriyeli arkadaşım var ama fasih muhabetleri pek açılmıyor yani ammice yetiyor konuşmak için. Fakat dilimin daha da genişlemesi açısından Fasihte de kendimi geliştirmem şart biraz.

İlla bir ülkeye gidip eğitim mi almam gerekiyor yoksa kendim kitaplardan ve tv programları izleyerek de fasih arapçamı geliştirebilir miyim? (Ben şahsen siyasi programlar izliyorum %90-95 anlıyorum fakat anlamadığım müstalahlar olursa arkadaşlarıma soruyorum.) Bu şekilde bir Arap ülkesine gitmekten daha iyi olmaz mı?

2.) Bir Arap ülkesinde okumak istemiyorum şuanda,çünkü ODTÜ'nün şanı oralara yayılmış durumda yani oradan buraya gelip okuyor adamlar ben böyle bir üniversitedeyken neden oraya gidip okuyayım diyorum. İkinci olarak ise,Lübnandaki çoğu güzel üniversite zaten İngilizce eğitim veriyor. Siz nediyorsunuz bu konuda?

Görüşlerinizi almak isterim. Hocalarım.
Çok teşekkürler.

S.a. Savaş kardeş,

Öncelikle birçok güzel özelliklere sahip olduğunu hatırlatalım. Lehçeye vakıf olmak gerçekten büyük bir avantaj, ikincisi de fasih Arapça öğrenmek istemen güzel özelliklerdendir.
İlaveten Uluslararası İlişkiler bölümünü de okuyor olman sebebiyle de fasih Arapçaya sahip olman gerekliliğini zorunlu kılıyor. Çünkü ileri de okuduğun bölümle ilgili olarak makaleler, haberler vb. metinleri okumak ve akademik çalışmalarında kullanmak zorunda kalacaksın, bazen de Arapça makaleler yazmak zorunda kalacaksın.
Bu sebeple Fasih Arapçayı sırasıyla hedefe yönelik çalışarak öğrenmen gerekir. Lehçe biliyor olmandan dolayı da hiçte zorlanmazsın, biz zamanında çok zorlandık, başka yabancı dilimiz de yoktu!
Kendin çalışarak çok rahat yapabilirsin, yeter ki biz uzmanından doğru yol ve yöntemi öğren, gerisini kendinde yapabilirsin.

Bende ilahiyat mezunuyum, ancak ilahiyatta fazla bir şey öğrenemedik, mezuniyet sonrası kendi gayretlerimizle, bu forumda paylaşımlardan uzun yıllar çok çok istifade ettim. Sende düzeni oturtup düzenli çalışmaya başlamalısın.

göreceksin ki sen bu işi çok daha rahat yapabileceksin.

Allah muvaffakiyetler versin.

سعادتي في سعادة الآخرين
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma