Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Lehçeler - Ammice
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİLehçeler - Ammice

Mesaj icon Konu: en çok lehçe kullanan ülke???

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
konyaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı konyaa Cevapla bullet Konu: en çok lehçe kullanan ülke???
    Gönderim Zamanı: 15Temmuz2007 Saat 01:18

bu bölümde arkadaşlar, arap ülkelerine giden pek sayıda arkadaş yok gidenler gitmeyenlere anlatabilir arapçadaki değişiklikler anlaşmaya çalışırken  yaşanan zorluklar gibi, bende hiç gitmediğim için çok merak ediyorum yazacaklarınızı merakla bekliyorum

IP
hasan19710
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı hasan19710 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2007 Saat 13:45
Yakın tarihte Cezayir ve Fas'taki Fransız İşgalinin etkisi hala etkisini gösteriyor.Oradakiler konuşma dili olarak Fransızca ve Lehçe olmak üzere karma bir dil kullanıyorlar.Zaten Araplar kendi aralarında fusha kullanmıyorlar.Ben Tunus'taki bir arap arkadaşıma"Siz Haliç ulkelerindeki konuşulan konuşma dilini anlıyor musunuz" diye sormuştum.Cevabı" Biz onların lehçesindeki kelimelerin tümüne yakınını anlayabiliriz.Fakat onlar bizim kelimelerimizin bazılarını anlayamabilirler"olmuştu.Çünkü Batı-Arap Dünyası Fransanın kültürel siyasal ekonomik baskısı altında bulunuyor.
IP
konyaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı konyaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 15Temmuz2007 Saat 14:00
evet hasan19710 tunus leheçesindeki barşa kelimesinide baya aradım ama bulamamıştım   afrikadaki arap ülkeleri cidden farklı fransız etkisini şaşkınlıkla takip ediyorum   msn de yazıştığım hiç bir faslı arapça yazdıklarıma cevap vermiyor anlamıyorumda demiyorlar  fransızcada fransızcahayret bu güzel dili bırak sen BAŞKA BİR DİL KONUŞ ACAİP BİR DURUM . Bütün izlenimlerinizi bekliyoruz arkadaşlar

Düzenleyen konyaa - 15Temmuz2007 Saat 14:01
IP
konyaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı konyaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Temmuz2007 Saat 20:59
Moritanya'da da iki ana etnik grup var: Siyah Afrikalılar ve Morlar. Morlar da kendi arasında ikiye ayrılıyor: Beyaz Arap-Berber kökenli olanlar ve Haratin diye bilinen esmer/siyah Morlar (ki bunlar Afrikalı-Mor melezi). ARAPÇA'NIN (KENDİLERİNE) ÖZEL BİR LEHÇESİNİ KONUŞUYORLAR !!!

IP
konyaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı konyaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Temmuz2007 Saat 20:54
Ürdün'de arapça, Yazar Zehra Betül     ((((alıntıdır)))           Ürdün’de konuşulan Arapça gerçekten garip. Fakültede hocalarımız Ammice ve Fusha ayrımından söz ederlerdi. Ama bu ayrımı hiç birimiz böyle düşlememiştik. Harekelere dikkat etmiyorlardır ya da Türkiye’deki gibi bir çeşit şive farkıdır diye düşünmüştük. Hani farklı yörelerdeki insanların ne konuştuklarını az çok anlarız. Aynı dili konuşuyoruz, Türkçe nasıl olsa diye… Arapça böyle değilmiş işte… 
      Fusha ve Halk dili o kadar ayrı ki birbirinden. Bugün yurt müşrifemiz bizim kattaki öğrencilerle bir toplantı yaptı. Önce Araplar için Ammice anlattı sonra, bizim için Fusha. Sanki iki farklı dil vardı, Ammice konuştuğunda neredeyse hiçbişey anlamadık.   Sokakta, lokantada, markette halkla iletişimde oldukça sorun yaşıyoruz. Arapça anlaşmak zor, hemen ingilizce biliyormusunuz diye soruyorlar, taksiciler bile Hmm ne kültür diyoruz Sonra İngilizcelerinin pek de iyi olmadığını fark etmemiz çok zaman almıyor.  Ürdün üniversitesindeki istediğimiz bölümde derse girme hakkımız var. Değerlendirelim dedik. Şeriat Fakültesindeki dersleri takip ettik ilk hafta. Fusha konuşan hocaları tesbit ettikten sonra derslerini kaçırmamaya çalıştık. Gerçekten çok zevkli ve faydalı Şeriat Fakültesinde derse girmek. Diğer fakültelere de bakalım dedik. (Sosyoloji bölümü burada ayrıca Fakülte olarak geçiyor.) Külliyei ictima’iyye’den Mecd’le aynı yurttayız. Geceleri salon’da İbn Haldun’dan, sosyolojinin sorunlarından bahsederken Sizin derslere girsek, dedik...

-Anlamazsınız ki bütün hocalarımız Ammice konuşuyor, dedi.  

İnanması zor ama gerçek. Burada Arapça diye geçen iki apayrı dil var. Aslında Fusha dışındaki dile Arapça demek gerçekten zor. İngilizce ile mezcedilmiş değişik bir şey. Arapça zor geliyormuş Araplara. O yüzden böyleymiş.  

Araplarla konuşurken bilmemiz gereken önemli Ammice kelimelerden birkaçı ile  bitirelim.                                                                                        بكم?  كم سعره? كم نقود? كم ثمنه? Demiyoruz  > كالديش او الديش?  Bu kac para dedigimizde = كالديش هاي?

Olumsuzluk eki olarak ليس yerine مش diyoruz. Mesela: miş müşkil, مش مهم  مش ممكن

Birini rahatsız ettik özür dilerken ازعجناكم değil>غلّبناك

يوجد fiilini pek kullanmıyoruz. Onun yerine harfi cer ‘في’ Mesela su var mı derken في عندك ماي

Olumsuzluk eki ما yerine شو diyoruz. Gerçekten daha kolay geliyor. Mesela ne istiyorsun derken şu biddek شو بالدّك

Yine bidd بدّ kelimesini çekelim:

Sen istiyorsun biddek بدّك

Ben istiyorum biddi بدّي

O istiyor biddu بدّو 

Düzenleyen konyaa - 26Temmuz2007 Saat 20:59
IP
dokuz
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı dokuz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Temmuz2007 Saat 18:24
ben de bir konyalı olarak araştırmalarını başarılı ve öğretici buluyorum.forum a senin gibi insanların ihtiyacı var
IP
konyaa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı konyaa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Ağustos2007 Saat 00:06

Arapçanın İslâm’ı kabul eden her milletin dilini az ya da çok oranda etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda Arapça Türk lehçelerini de çeşitli oranlarda etkilemiştir. Türkiye Türkçesi, diğer Türk lehçelerine göre Arapçadan daha fazla etkilenmiştir. Kazak Türkçesi ise Arapçadan en az etkilenen Türk lehçelerinden birisidir. Türkiye Türkçesinde kullanılan Arapça kelimelerin bir kısmında anlam kayması olmuştur. Aynı şekilde yaklaşık 1000 Arapça kelimenin kullanıldığı günümüz Kazak Türkçesinde bu kelimelerden bazıları anlam kaymasına uğramıştır. Söz konusu kelimeler, Kazak Türkçesi öğrenmeye başlayan veya az çok Arapça bilen kimsenin dikkatini çekmektedir. Kazak Türkçesinde anlam kaymasına uğrayan Arapça kökenli kelimeleri belirlemeye yönelik bu çalışmada, 187 sözcük tespit edilmiştir. 

bu araştırma Emrullah İşler  Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi öğretim üyesine aittir

Düzenleyen konyaa - 02Ağustos2007 Saat 00:09
IP
fsolmazgul
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fsolmazgul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 10Aralık2007 Saat 12:22
barsha kelimesinin anlamını hala bilmeyenler varsa bilginize..
barsha: çok
IP
scorpions
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı scorpions Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2007 Saat 14:07
ya siz ÜRDÜNde mi yasiyorsunuz??? ben o kadar turkce bilmiyorum ki...bir kors aldim unirsitde filistinde aldim...conku turkeye cok seviyorum..ama simdi urdunde yasiyrum conku calisiyrum... alata bilirmiyim size??
IP
fsolmazgul
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fsolmazgul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Aralık2007 Saat 17:47
hi scorpions :)
ana b3eesh b istanboul.. learning and teaching arabic :) 2ad ma ba3ref.lol
b7eb lahjet leb. kter kter..  bas ma ba2der ba7ke mne7..

eza betreed ektob 3araby :) heek a7la.
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası