Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Meslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netMeslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul

Mesaj icon Konu: Şam'da Arapça Eğitimi almak isteyenlere

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   9 Sonraki >>
Yazar Mesaj
MeFeKa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı MeFeKa Cevapla bullet Konu: Şam'da Arapça Eğitimi almak isteyenlere
    Gönderim Zamanı: 13Temmuz2007 Saat 16:21

Selamunaleyküm…

Geçen sene Şam’da 6 aylık bir Arapça Eğitimi aldım. Birçok Türk öğrencinin orada okumak istediklerini gözlemledim. Belki bir faydası dokunur diye gördüklerimi, tecrübelerimi vs. paylaşmak istedim, bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Şimdi önce Şam’a neden gidilir? diyelim.

1- Arapça öğrenmeye

2- Sadece pratik yapmaya

3- Adamakıllı üniversite okumaya

4- Din eğitimi almaya

5- Gezmeye tozmaya

Şimdilik ben size ilk dördünde yardımcı olabilirim.

Şam’a ne zaman gidilir?

Şam’a kısa vadeli gidecekseniz çok mecbur olmadıkça yazın gitmeyin derim. Çünkü yazın Şam’a çok sayıda Türk akın ediyor, Arapçanız yerine Türkçeniz gelişir. Yani pratik imkanı azalıyor. Yazdan sonra çoğu Türk dönüyor, etrafta Arap bulma şansı artıyor. Böylece pratik yapma imkanı gelişiyor.

Şam’a nasıl gidilir?

Şam’a giden öğrenci grupları bulun ya da kendiniz 3-5 kişi olup gidin. Böylesi daha ucuza gelir. Ama tek gideceğim diyorsanız oradan bir arkadaş, akraba vs.ayarlayın ki size rehber olsun. En azından taksiler sizi kazıklamaz.

Vize için 20 Euro vermiştim. Otobüse de bir o kadar, sınırda 15 YTL çıkış parası alınıyor. İstanbul-Hatay-Şam 30 saat. Tabii ki bu kaptan şöföre bağlı.

Şam’da napar ne ederim?

Oraya vardığınızda Türklerin yoğun olduğu ve Şam’daki çoğu öğrencinin kaldığı mahalleler var. Mesela Rukneddin ilçesi. Orada size yardımcı olacak birisini mutlaka bulursunuz. Her taraf Türk kaynıyor. Oradaki tecrübeli insanlara danışarak ev ayarlayın (ev bulmak sorun oluyor her zaman, bunu Şam’a gitmeden halletmeye çalışın) kendinize en uygun kursu sorun, hangisinin daha iyi olduğunu oradakiler daha iyi bileceklerdir.

Şam’da nerelerde okurum?

Şam Üniversitesi: Eskiden yabancı öğrencileri torpille de olsa, zar zor alıyordu. Ama son duyumlara göre artık Türk öğrencileri kabul etmiyorlar. En kaliteli Arapça Eğitimi veren yerlerden birisi diyebilirim. Diğer kursların üç aylığı 300 dolar iken Şam Üniversitesi’nin bir aylığı 300 dolardı. Master, doktora yapanlar genelde Şam Üniversitesi’nin kursunu tercih ediyorlar. Şam Üniversitesi’nin internet sitesi : http://www.damasuniv.shern.net/

Ebunnur İslam Merkezi: Şam’ın eğitim merkezi sayılır. Şam’a gelen giden herkes Ebunnur’a uğramıştır. Çok sayıda Türk öğrenci burada okuyor. Bir senelik Arapça kursları var. Kayıt için yaklaşık 120 dolar alıyorlar. Eskiden yaz kursları için 80 dolarlık yurtları vardı ama şimdi yaz kursları için yurt açmıyorlar. Bu yüzden ev kiralamanız gerekebilir. Bulunduğu yer olarak da Türk ve diğer talebelerin kaldığı yerlere çok yakın. Rukneddin semtinde bulunuyor. Ebunnur resmi internet sitesi: http://www.abunour.net/Turkey/administration.htm

Mahedü-l Ecanib: Genelde Avrupa’dan Amerika’dan gelen öğrencilerin tercih ettikleri bir kurs. Burada da çok Türk öğrenci var. Sadece dil eğitimi veriyor. Ayrıca çok sayıda Hristiyan öğrencinin bulunuyor. Bu sebeple bazı öğrenciler orayı tercih etmiyorlar. Arapça’nın yanında İngilizce pratik yapmak isteyenlere burası tavsiyemdir. Ayrıca öğrencilerine 6 aylık oturma izni veriyor. Diğer kursların hiçbirinde bu yok. Rukneddin semtine biraz uzak her sabah 2 minibüs değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Mahed’ul- Lugat’ul- Ecanib, simdilik alti kurdan olusuyor. ilerde 7. ve 8. kurlari da acmayi dusunuyorlar.
Her kur uc ay suruyor. Kur aralarinda bir aylik tatil veriliyor.
Kur tarihleri sabit.

Yaz Donemi : 1 Haziran - 31 Agustos tarihleri arasi

Kis Donemi : 1 Ekim - 31 Aralik tarihleri arasi ve 1 Subat - 30 Nisan tarihleri arasi.

Mayis, Eylul ve Ocak aylari tatil oluyor.

Öğrencilerine alti aylik oturum izni veriyor.

Not : Avrupa ve ABD pasaportu ile kayit yaptirirsaniz kur ucretleri daha pahali oluyor.

Adres : Arabic Teaching Institute For Non-Arabic Speakers
S-A-R
Mezzeh, Villat Sharkiyya
Damascus - Syria.

Tel : 00 963 11 613 26 46
00 963 11 613 31 51

Fax : 00 963 11 611 94 53

P.O. BOX : 9340

* * *

Bunların yanında Furkan, El-Fetih ve bir kaç tane daha kurs var. Bunları da araştırabilrisiniz. Hatta hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olsun.

Kursların yanında camilerdeki sohbetlere katılabilrsiniz. Ücretsiz ders veren hocalar var. Sabah, öğlen, akşam haftanın her günü dersler sohbetler oluyor. Bunlara iştirak edip Arapçanızı geliştirebilirsiniz. En azından kulak aşinalığı kazanabilirsiniz.

Şam’da ne harcarım?

Şam ucuz bir şehir. Tabii bize göre. Kursa her kur için 200-300 dolar, ikamedir, fasa fiso işler için de 50 dolar (bu fasa fıso işler ilk gittiğiniz vakitler de olur genelde), ev kirası 50-75 dolar kişi başına, ev ihityaçları aylık 50 dolar takribi fiyatlar. Şam ucuz amma velakin ortalama bir ailenin 300-400 dolara geçindiğini geçindiğini göz önünde bulundurarak para harcayın. Yani kısacası Kayserili değilseniz, bizim gibi evde balık beslemediyseniz, her gün muz halib içmezseniz, taksi yerine otobüs minibüsü tercih ederseniz, her alacağınız eşayada pazarlık ederseniz, internet kafeye az giderseniz ortalama aylık 100-200 dolar harcarsınız. (Kurs parası hariç)

Şam’ın artıları neler?

Benim gözümde Şam’ın artıları:

-Din ve dil eğitimi için uygun bir mekan, ortam uygun yani

-Çeşitli büyük alimlerden istifade edebilirsiniz

-Size yardımcı olacak bir Türk bulabilirsiniz

-Hayat ucuz, İstanbul’da otobüse bir defa bindiğiniz paraya Şam’da 15 defa binebiliyorsunuz (bizzat hesapladım)

-Çeşitli ülkelerden talebeler var. Onlarla dost olup başka ülkeler hakkında fikir edinirsiniz. İslamiyet’in nasıl büyüdüğüne duyduklarınızla, gördüklerinizle şahit olabilirsiniz.

-Şam mübarek bir belde. Her köşe başında Alim, Sahabe kabri görebilirsiniz. Kaybettiğimiz değerleri bulabileceğimiz, istediğimiz havayı solumak için uygun bir yer.

-Şam’da kimsenin başörtüsüne sakalına namazına niyazına karışılmıyor. İstediğiniz kadar irtica yapabilirsiniz.

-Emin bir yer. Gece çıkın dışarı yürüyün, ne bir tinerci ne de yankesici görürsünüz. Öyle bir korkunuz olmasın.

Şam’ın eksileri neler?

Benim gözümde Şam’ın eksileri:

-Türk sayısı fazla pratik imkanı az. (tabii bu sizin gayretinize bağlı bir durum)

-İmkanlar az. Her türlü sosyal hizmet bulamayabilirsiniz.

-Ev bulmak zor.

-İkame almak sorun.

Daha çok artıyı ve eksiyi oraya gidince görürsünüz.

Sen ne önerirsin?

-Arapça öğrenmedeki niyetiniz samimi olsun. Çünkü: ’Allah herkesin yaptığı işin karşılığını, onun niyetindeki samimiyet kadar verir’ (Hadis-i Şerif)

-Başınıza çok sayıda zorluk gelebilir. Sabredin yılmayın. ‘Ben bu Arapça’yı öğrencem arkadaş, buraya bunun için geldim’ diyin. Çünkü böyle diyenler Arapçayı öğrendi.

-Gitmeden Şam hakkında bir kitap alın okuyun. (Mesela Taha Kılınç-Şam Kitabı)

-Orayı bilen tanıyan insanlardan tavsiyeler alın.

-Hayatın ucuzluğuna hemen aldanmayın.

-Sık sık camilere gidin ortam yapın, halk dilini anlamaya çalışın. Bazen ihtiyacınız olur.

-Eve tıkılıp kalmayın. Gezmeye tozmaya ne var ne yok tanımaya vakit ayırın. Şam tam gezilecek şehir.

-Dil öğrenme açısından Türklerle ne bağınızı koparın ne de kanka olun.

-Hayalinizde Arapça öğretmeni olduğunuzu hayal edin. Hayalleri olmayanlar, hayalleri olanlarındır.

-Allah yardımcınız olsun!

-Grubumuza da üye olmayi unutmayin:

http://www.youtube.com/watch?v=UgNybH641w8

Aklıma ne geldiyse yazdım, İnşAllah istifade edersiniz. Yanlışım versa düzeltin, eksiğim varsa tamamlayın, dualarınız eksik etmeyin… Bundan iyisi Şam’da kayısı…

Selametle… MeFeKa

Kaynak:www.mefeka34.wordpress.com

Düzenleyen MeFeKa - 13Temmuz2007 Saat 16:22
www.mefeka34.wordpress.com
IP
hasan19710
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı hasan19710 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Temmuz2007 Saat 12:56
Selam Aleykum sevgili kardeşim.Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Sorum şu ki Şama vize alımlarında sorun yaşanıyor mu?Kaç aylık vize veriyorlar.Normal vize mi alacagız yoksa öğrenci turist gibi çeşitleri var mı?
IP
MeFeKa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı MeFeKa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2007 Saat 13:56
yaz döneminde sorun yaşayabilrisiniz. ama zor da olsa alacağınızı umarım.
turist vizesi alacaksınız. vizenizin süresinin bitmesine yakın bir tarihte Suriye'deki pasaport dairesinden vizenizi uzatacaksınız.

IP
Meryem Betul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Meryem Betul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Ağustos2007 Saat 19:27
Ve Aleykum Selam...

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim öncelikle, meraklarımızı gideren açıklamalar yapmışsınız, oldukça faydalandık...Ben de bir kaç soru sormak istiyorum size inşaAllah...

Biz de bir grub arkadaş Eylül başına Şam'a gideceğiz inşaAllah...Abunnura...Vizelerimizi aldık ve hazırlıkları hızlandırdık...3 aylık Turist vizesi aldık, lakin görevli bayan "eğitim için gidiyorsanız bir daha vize almakta çok sıkıntı çekersiniz, bu pasaportunuza işlenir" dedi. Sanki bir gözdağı hissettik bu söylemde ama yine de bir tereddüt oluştu bizde...

Acaba Suriye'de vizemizin süresini uzatma konusunda bir problem çıkar mı? Ve de çoklu giriş için Suriye'de yapabileceğimiz bir şey var mı? Çünkü tek giriş hakkımız var şu anda. Hakeza oturum alma konusu da var, Abunnur, öğrencilerine oturum izni veriyor mu, bu konuda bir bilginiz var mı?

Bir de Şam'da kış ne oranda yaşanıyor, hazırlıklarımızı buna göre yapacağız da...

İnşaAllah cevablarınızı sabırla bekleyeceğim...

Selamlar...
IP
ravza aşığı
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ravza aşığı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Ağustos2007 Saat 18:27
s.a öncelikle çok teşekkürler açıklayıcı bilgiler olmuş.
ben de aklıma takılan bi kaç şeyi sormak istiyorum inş.

ben de abunnura gitmek istiyorum 1yıllık eğitim için acaba işlemleri şimdi başlatsak ekim başına yetişirmi?
birde oranın eğitim şeklini merak ediyorum hocalarla nasıl iletişim kurucaz.arapça öğreticekler bize yani türkçe konuşabilecekmiyiz onlarla.yoksa hocalarla sadece arapça mı konuşma imkanımız var?cevaplarını bekliyorum inş. teşekkürler...Aeo
IP
mrym
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mrym Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ağustos2007 Saat 15:15
esselam...filhakika faideli malumat olmuş...

Düzenleyen mrym - 11Ekim2007 Saat 01:23
IP
galaktoz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı galaktoz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Eylül2007 Saat 21:57
s.a. ben su sıralar samda ecanıp de igitim almaktayım
simdilik yıl basına kadar buradayım
bilgi ve yardım ısteyenlere yardımcı olabılırım

IP
mucahit
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mucahit Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Eylül2007 Saat 12:17
Sevgili galaktoz...Acaba şama otobüsle gidiş hataydan, vize, çıkış ücretleri ne kadardır...Şu anda orada tek kişinin ayda normal gideri ne kadar olur eğer turist gibi gittiğini düşünürseniz...Şu anda ulaşımı nasıldır v.s...Sözün kısası orayla alakalı hayat şartlarından biraz bahseder misiniz...
IP
galaktoz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı galaktoz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Ekim2007 Saat 14:27
kardesım hatayda sam a 15 ylt vıze ucretı 20 euro ve cıkıs harrcıda 15 ytl.
burada harcıtacagın para ortalama hersey dahıl 300 $ .
kısacası benım buraya ayırdıgım aylık butce bu kadar
allah yardımcın olsun
gelırken mutlaka bır tanıdıgın olsun senı burada karsılayacak
IP
mrym
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı mrym Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Ekim2007 Saat 15:01
esselamualeykum,bu vizede öğr.vizesi alma ziyaret için gitiğini söyle diyorlar öyle olunca vermiyorlarmış ama yukarıda krdşn de belirttiği gibi gidince pasaportta sıkıntı olmaz mı,yani kendi pasaportumda şimdi öğrenci yazıyor vizeye gittiğimde de öğrenci vizesi taleb etmem gerekmiyor mu ama öyle olunca da elçilik sıkıntıya sebeb oluyormuş,kesinlikle öğr.vizesi isteme diyorlar...

Düzenleyen mrym - 11Ekim2007 Saat 01:28
IP
galaktoz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı galaktoz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ekim2007 Saat 02:35
herkese hayırlı bayramlar. sevgılı kardesım vızeye bas vurur ıken turıstlık gezıye gıdıyormus gıbı bas vur
yanı ben hep oyle yapıyorum ve her seferınde problemsız alıyorum
vızeyı aldıktan sonra burada yanı samda vıze suresını(3.2ay ) seklınde uzatma avantajın cok yuksek.
IP
MeFeKa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı MeFeKa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2007 Saat 22:06
Orjinalini yazan: Meryem Betul

Ve Aleykum Selam...

Acaba Suriye'de vizemizin süresini uzatma konusunda bir problem çıkar mı? Ve de çoklu giriş için Suriye'de yapabileceğimiz bir şey var mı? Çünkü tek giriş hakkımız var şu anda. Hakeza oturum alma konusu da var, Abunnur, öğrencilerine oturum izni veriyor mu, bu konuda bir bilginiz var mı?

Bir de Şam'da kış ne oranda yaşanıyor, hazırlıklarımızı buna göre yapacağız da...

İnşaAllah cevablarınızı sabırla bekleyeceğim...

Selamlar...

Ebu nur maalesef oturma izni vermiyor.

Kış soğuk oluyor. Hazırlıklı gidilmesinde fayda var.

IP
MeFeKa
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı MeFeKa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Ekim2007 Saat 22:09
vıze alırken turıst vızesı alın.
Şam'da vizeyi uzatmak sorun olmuyor.

IP
Meryem Betul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Meryem Betul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ekim2007 Saat 15:50

Tesekkur ederim...

Turkiye'de iken Sam hakkinda her malumata ihtiyacimiz oluyordu; en ufak bir bilginin bile faydasi oluyor biliyorsunuz; hamd olsun artik bu bilgileri kendi tecrubelerimizle edinme firsatina kavustuk. Bir aya yakin bir zamandir Sam'dayiz. Abunnur ikame vermedigi icin Ecanibte karar kildik. Insaallah hayirli olur diye umuyoruz.

Bilgi talebinde bulunan kardeslere elimden gelen destegi gostermeye calirim insaallah...

Selamlar...
IP
emrhblgc
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı emrhblgc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Ekim2007 Saat 15:14

Meryem Betul, 

s.a.

Su an askerdeyim, insallah askerlik bitince, subatta hemen Sam'a gitmek istiyorum. Hatayda yasiyoruz.. Hem Kurani anlayabilecek kadar Arapca hem de dinimizi daha da cok ogrenmek isiyorum..Cok istekliyim elhamdulillah

Siz ne yapiyorsunuz orda? Bana ne onerirsin? 2-3 yil zaman ayirabilirim bu hayirli ise, Ne kadar harcarim,nerde kalrririm?Calisabilirmiyim? Yurtdisinda master yaptim cok sukur, bunu kullaanabilirmiyim? Abunnurda kalamadik diyorsunuz,orasi islami ogrenmek icin en iyi yer diyorlardi...

Kisaca Yardiminizi bekliyorum, bildiginiz gibi Hayra vesile olan hayri yapmis gibidir.Musait zamanda yazin lutfen

S.a. Saygilar,Alllaha emanet
 Emrah
IP
Rana
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Rana Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Ekim2007 Saat 15:48
Selamün Aleyküm bende yaz başı gibi inş. 1 seneliğine arapça eğitimi almak için şama gitmeyi düşünüyorum. Benim merak ettiğim bir bayan olarak orda yaşamak güvenlik açısında mümkünmü. Çünkü ben tek başıma gitmeyi düşünüyorum. Sanırım bunun cevapınıda en iyi Meryem Betul arkadışımız verebilir. Şamda yurtta yer bulmanın çok zor olduğunu ve bulunsa bile kötü şarta olduğunu duymuştum. Peki özel yurtlar mevcutmudur temiz, tek kişilik, güvenilir, suit oda gibi eğer varsa fiyatları hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden Allah razı olsun. Selametle
IP
Meryem Betul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Meryem Betul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Kasım2007 Saat 16:53
Sorularinizi zihnime not ediyorum ve en kisa zamanda insaallah cevap verecegim. Sık giremiyorum nete ve su anda da vaktim sınırlı..insaallah hos karsilarsiniz...buraya gelmeden once sizi aydinlatmaya calisacagim merak ettiginiz konularda insaallah...

Selamlar...

Düzenleyen ibotea - 02Kasım2007 Saat 18:20
IP
SaRe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SaRe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Kasım2007 Saat 17:25
شكرا بك مفكا...
evet Şam'a gidiyorum demekle hiç bir şey bitmiyo..
pasaporttu oydu buydu hepisi okay
tek sorunum gidicek arkadaş bulmak..
rabbim hayr etsin..

Düzenleyen SaRe - 07Kasım2007 Saat 17:41
Allah is enough for me...!!!
IP
galaktoz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı galaktoz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Kasım2007 Saat 14:17
selam dostum
mesajımda da belırtıgım gıbı ben suan samda arapca egıtımı almaktayım
ve sımdılık  yıl basına kadarda buradayım
eger kalıcak yer  ve karsılama konusunda sıkıntın varıse yardımcı olmaya calısırım.
ben sana samda kı kullandıgım cep numaramı verıyım gelıcegın zaman haberlesır elımden gelenı yapmaya calısırım   +963955217397   ısmım ebubekır
IP
ezelinurr
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ezelinurr Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Kasım2007 Saat 12:51
bu bbilgiler için öok teşekkürler bende ankara üni. ilhaiyat 1 . sınıfım okulla suriyeye gitmeyi düşünüyoruz. nasipse inş çok iyi olur bu bilgilerden sonra tekrar sağolun. yi günler

IP
ezelinurr
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ezelinurr Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Kasım2007 Saat 12:55
bi sorum olcak suriye 1 kerelik gitceksin mesela 2 ay kalacaksın ciddi anlamda arapçanda ilerleme oluyor mu yoksa bi kaç kez gitmek şartmı???
IP
SaRe
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı SaRe Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Kasım2007 Saat 22:13
Orjinalini yazan: galaktoz

selam dostum
mesajımda da belırtıgım gıbı ben suan samda arapca egıtımı almaktayım
ve sımdılık  yıl basına kadarda buradayım
eger kalıcak yer  ve karsılama konusunda sıkıntın varıse yardımcı olmaya calısırım.
ben sana samda kı kullandıgım cep numaramı verıyım gelıcegın zaman haberlesır elımden gelenı yapmaya calısırım   +963955217397   ısmım ebubekır

Wealeykum Selam...
Öncelikle eğitimin hakkında mübarek olsun..Yardıma açık yüreğine tşk.ler..
Çok sevindirdi beni..
Ama hakkımda daha hayırlı bir fırsat bekliyorum,başka nedenler de var..
Allah'a emanet olasın..
Eywallahh..
Allah is enough for me...!!!
IP
Meryem Betul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Meryem Betul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2007 Saat 23:04

Orjinalini yazan: emrhblgc

Meryem Betul,

s.a.
 Su an askerdeyim, insallah askerlik bitince, subatta hemen Sam'a gitmek istiyorum. Hatayda yasiyoruz.. Hem Kurani anlayabilecek kadar Arapca hem de dinimizi daha da cok ogrenmek isiyorum..Cok istekliyim elhamdulillah

Siz ne yapiyorsunuz orda? Bana ne onerirsin? 2-3 yil zaman ayirabilirim bu hayirli ise, Ne kadar harcarim,nerde kalrririm?Calisabilirmiyim? Yurtdisinda master yaptim cok sukur, bunu kullaanabilirmiyim? Abunnurda kalamadik diyorsunuz,orasi islami ogrenmek icin en iyi yer diyorlardi...

Kisaca Yardiminizi bekliyorum, bildiginiz gibi Hayra vesile olan hayri yapmis gibidir.Musait zamanda yazin lutfen

S.a. Saygilar,Alllaha emanet
 Emrah

aleykumselam;

Gecikmeden oturu bagislayin...

Su an ben hem Ecanibten hem de Ebunnur'dan egitim almaktayim ve kendi bakis acimla ikisini de degerlendimeye calisacagim; siz de bu sayede istediginizi belirleme firsatina kavusabilirsiniz insaAllah...

Biz ikame probleminden dolayi Mahad-ul Ecanib'i tercih ettik ilk basta; yoksa Ebunnurla ilgili bir sikinti yoktu.

Ecanib karma bir kurs; hem erkek-bayan olarak hem de cesitli dinlerden insanlar bulundugu icin...Musluman ogrenciler icin ve ozellikle karma egitime aliskin olmayan bayan ogrenciler icin bu bir sikinti olabiliyor. Mesela derslere katilim noktasinda kendinizi geri plana itiyorsunuz ve muhadese anlaminda ilerlemeniz biraz gecikiyor. Ama bu kisiye gore degisir elbette..Ancak bunun disinda egitim olarak cok begendigimi soyleyebilirim. Kitaplari ve hocalari cok kaliteli; derslerin islenmesi cok guzel. Ve en guzel yani da kursa baslamadan once seviyenizi tesbit eden bir sinavin yapilmasi. Bu sinava girerek bilginizi olcmus ve size uygun olan kurdan baslamis oluyorsunuz. 3'er aylik 6 kurdan olusuyor Ecanib. Derslerden bahsetmek gerekirse:

Su an benim gordugum dersler:

Nusus dersi (okuma parcalari ve onlarla ilgili alistirmalarin yapildigi ders)
Kavaid dersi (arapca garamer bilgisi)
Imla ve tabir dersi (yazim kurallari ve kompozisyon dersi)
Ceride dersi (gazete okuma ve anlama)
Muhadese ve Nesat dersi (pratik konusma yaptigimiz ve tv vs izledigimiz ders)

Kurunuza gore bu dersleri az veya cok aliyorsunuz.

Ecanibte dil ogrenimi bu sekilde. Ancak bunun disinda bir sey bulamazsiniz; yani dini anlamda bir egitimi kastediyorum.

Gelelim Ebunnur'a;

Ebunnur'da baslamak istediginiz kurdan baslayabiliyorsunuz. Egitim karma degil; bayan ve erkek ogrencilerin girisleri ve siniflari tamamen ayri. Ebunnur da 2'ser aylik 6 kurdan olusuyor. Ama ara tatillleri bulunmuyor kurlar arasinda.

Ebunnur'un dersleri de; kavaid; muhadese ve imladan olusuyor.

Derslerde rahatca kendinizi ifade edebiliyorsunuz bu yonden Ecanibten daha rahat.

Kitablari Islami icerikli parcalardan olusuyor bu yonunu da cok seviyorum. Kitabin alistirmalari daha da zengin ve kaliteli. Ancak biraz daha klasik usullerin hakim oldugu bir kurs Ebunnur...

Hemen hemen iki kurs arasindaki farklari anlamis olmalisiniz.

Ben iki kursun da alinacak ve faydalanilacak yonleri oldugunu dusunuyorum. Birinden kulturel istilah anlaminda, digerinden de dini istilah anlaminda faydalaniyorum. Mesela Ecanib'teki gazete dersi ve tabir dersini Ebunnur'da bulamiyorsunuz; Ecanib'te de islami hava bulamiyorsunuz.

Kur fiyatlarini da bildireyim:

Ecanib'te bir kur (3 ay) 7000 suriye lirasi takriben 150 dolar
Ebunnur'de bir kur (2 ay) 5000 suriye lirasi takriben 100 dolar

Dilde seviyenizi bilemiyorum ancak Islami bir egitim almak istiyorsaniz Ebunnur ve Fetih gibi okullari tercih ediniz. Ebunnur'da dili halledip Tehili denilen 3 yillik bolumune gecebilir; tefsir, hadis, fikih alanlarinda egitiminizi ilerletebilirsiniz. Ayni zamanda Ebunnur'da her zaman dile devam ederken Kuran; husnu hat; hadis derslerine de devam edebilirsiniz.

Ancak kuturel arapcayi da ogrenmek istiyorum derseniz ve ayni zamanda diploma edinme niyetiniz varsa Ecanib'i de deneyiniz derim. Ecanib'den aldiginiz diplomayi Turkiye'de kullanabileceginiz imkanlar olabiliyor.

Sam'da calisabilmeniz konusunda maalesef bir bilgim yok. Zannediyorum erkek kardesler bu konuda daha faydali bilgiler verebilir size.Harcamalar konusunda da dige arkadaslarin yazilarinda faydali ve detayli bilgiler mevcuttur.

Insaallah faydali olabilmisimdir.

Selamlar....

IP
Meryem Betul
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Meryem Betul Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 29Kasım2007 Saat 23:26
Orjinalini yazan: Rana

Selamün Aleyküm bende yaz başı gibi inş. 1 seneliğine arapça eğitimi almak için şama gitmeyi düşünüyorum. Benim merak ettiğim bir bayan olarak orda yaşamak güvenlik açısında mümkünmü. Çünkü ben tek başıma gitmeyi düşünüyorum. Sanırım bunun cevapınıda en iyi Meryem Betul arkadışımız verebilir. Şamda yurtta yer bulmanın çok zor olduğunu ve bulunsa bile kötü şarta olduğunu duymuştum. Peki özel yurtlar mevcutmudur temiz, tek kişilik, güvenilir, suit oda gibi eğer varsa fiyatları hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Şimdiden Allah razı olsun. Selametle

Vealeykumselam,

Rana;

Oncelikle ben tek basima degil arkadas grubum ile geldim Sam'a. Ancak sunu soyleyebilirim ki guvenlik acisindan herkesin algilamasi farkli oluyor. Biz gelmeden once oldukca guvensiz oldugu da soylendi; cok guvenli oldugu da soylendi. Buraya gelince anladim ki hicbir sey tam manasiyle yasanmadan ve tecrube edilmeden anlasilmiyor.

Guvenlik noktasinda oncelikle kaldigin mekanin ve semtin cok onemli oldugunu dusunuyorum. Biz Turklerin siklikla tercih ettigi Rukneddin semtinde oturuyoruz. Ve cevre olarak muhafazakar bir cevre; geldigimizden bu yana herhangi rahatsiz edici bir durumla karsilasmadik hamd olsun.

Ama yalniz degil de bir arkadasinin destegi olsa yaninda eminim ki daha da iyi hissedersin. Ya da sana burada her asamada yardimci olabilecek bir rehber.

Yurt imkanlarini tam bilmiyordum. Ancak sorunu yanitlamak icin buraya Turkiye'deki universitelerinden burslu olarak gelen ve Sam universitesinin yurdunda kalan arkadaslara sordum. Kulfetli olmayan bir ucretle yurtta kaldiklarini her imkani bulamasalar da rahat olduklarini soylediler. Ancak burslu ogrenci olmalari hasebiyle farkediyor mu bilmiyorum. Herhangi bir malumat edinirsem insaallah yine aydinlatmaya calisirim..

Simdilik hayir uzere kalasiniz...

Selamlar...
IP
Rana
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Rana Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 02Aralık2007 Saat 19:25
       Selamun Aleykum
   Allah razi olsun verdiginiz bilgiler icin selametle kalin....
IP
arabicturkish
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı arabicturkish Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Aralık2007 Saat 20:23
MeFeKa SEN NE ECANİPTE OKUDUN MU BANA ÖZEL MESAJ DA ATA BİLİRSİN BEN ECANİ VE EL FETİH TE OKUDUM 2005 2006 ARASI
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 05Ocak2008 Saat 18:31

التعليم العالي في سوريا

مقدمة 

يعرّف التعليم العالي في سورية بأنه الدراسة المنتظمة التي تستغرق مدة لا تقل عن سنتين بعد الحصول على شهادة الدراسة الثانوية العامة، وتهدف إلى الحصول على درجة علمية

والتعليم العالي هو مجموعة مؤسسية وتعليمية وبحثية وطنية تهدف إلى تخريج كفاءات علمية مؤهلة ومدربة تساهم في خدمة وتطوير المجتمع المحلي والعربي والإنساني

تتأثر أهداف التعليم العالي بالخصائص الثقافية والاجتماعية والاقتصادية والعلمية والتكنولوجية للبلد الذي توجد فيه، وبصورة عامة تتلخص أهداف التعليم العالي ودور مؤسساته في المجالات الثلاثة التالية

١-   في مجال التعليم والتدريب ومكوناته

٢-   في مجال البحث العلمي ومكوناته

٣-   في مجال خدمة المجتمع

تعتمد السياسة الوطنية للتعليم العالي في سورية المعايير والأسس التي أقرها دستور الجمهورية العربية السورية في مجال التعليم وهي

١-   أن يكون للتعليم العالي هوية محددة في المجتمع الراهن وأن يراعي فئة المتعلمين

٢-   أن يكون للتعليم العالي دور واضح في منظومة التعليم المتكاملة

٣-   أن يكون التعليم العالي حيوياً ملائماً للبيئة التي يوجد فيها

٤-   أن يتصف التعليم العالي بالاستقرار وانتظام الدراسة

أحدثت وزارة التعليم العالي بالمرسوم التشريعي رقم 143 لعام 1966، وتضم مؤسسات متعددة هي

الجامعات، المعاهد العليا، المعاهد المتوسطة، المجالس العلمية، مجمع اللغة العربية، المشافي التعليمية

وقد عملت الحكومات خلال السنوات السابقة – ولو بشكل خجول وغير مدروس كفاية - عملت على ربط التعليم العالي بالخطط الطموحة والتي تحاول التوسع الكمي والنوعي لتلبية حاجات ومتطلبات التنمية

التخطيط للتعليم العالي 

من أهم المنطلقات للتعليم العالي هو التخطيط بهدف تحقيق التكامل بين رأس المال المادي ورأس المال البشري وضمان التفاعل بين مجالات التعليم العالي الثلاثة وهي التعليم والبحث العلمي وخدمة المجتمع

وإذا نظرنا إلى تخطيط التعليم العالي من وجهة نظر تربوية اجتماعية فإننا نصفه بأنه محاولة تحكم في فعالياته وتوجيهه نحو الأهداف الموضوعة له بهدف الوصول إلى أقصى درجة من الكفاءة

ففي مجال التخطيط للقبول الجامعي مثلاً يحرص واضعو الخطة على الارتكاز لمبادئ محددة ترسخ المبدأ الوطني والإنساني وديمقراطية التعليم ومجانيته

التعليم العالي والمعلوماتية 

بعد دخول المجتمع العالمي عصر المعلومات وثورة الاتصالات، أضحت برامج المؤسسات التعليمية وأهدافها ومحتواها ووسائلها بحاجة إلى إعادة النظر في كيفية استخدام التكنولوجيا لتواكب التطور في مجال تكوين الفكر المعلوماتي

ولما كانت الجامعات من أكثر النظم التعليمية حساسية نحو التغيرات والتطورات العالمية والمحلية، أصبح إدخال تكنولوجيا المعلومات في جسد هذه المنظومة التعليمية هو السبيل للارتقاء بجودة التعليم العالي بأدواره الثلاثة

التدريس، والبحث العلمي، وخدمة المجتمع

وقد عملت وزارة التعليم العالي على تأمين مستلزمات الجامعات لتدريس المعلوماتية من مدربين وأجهزة ومطبوعات، كما تم إحداث المعاهد المتوسطة للكومبيوتر في الجامعات السورية التي لا توجد فيها. وكذلك أقسام المعلوماتية في كليات العلوم وأقسام الهندسة المعلوماتية في كليات الهندسة الميكانيكية والكهربائية في الجامعات الحكومية الأربع. وقامت الجامعات بإنشاء شبكة معلوماتية للأغراض الإدارية وتم تجهيز مخابر المعلوماتية بالحواسب وتوابعها تجهيزاً كاملاً ورُبطت الوزارة والجامعات بشبكة الإنترنت منذ آذار 1998 وفتحت خدمة البريد الإلكتروني للخدمات الإدارية والبحثية

لكن هذه الخدمات لا بد لها من التوسع بشكل أكبر وأكثر انفتاحاً وعملانية كي تواكب التطورات السريعة الحاصلة في هذا المجال

البحث العلمي 

يعد البحث العلمي أحد العناصر الرئيسة لتحقيق التقدم والتنمية، وهو وظيفة الجامعة الأساسية وجزء لا يتجزأ من رسالتها، وإضافة صفة (علمي) إلى البحث ليست مجرد إضافة لغوية بل هي أمر فلسفي وعلمي يؤكد نظامية ومنهجية الطريقة المتبعة

لقد انطلقت وزارة التعليم العالي مؤخراً في رسم إستراتيجية العمل المستقبلي للبحث العلمي، من مبدأ الحرص على تحقيق التنمية الاقتصادية والاجتماعية الشاملة بما يعزز الأمن القومي بذاته ويسهم في بناء الحضارة العالمية

وتأمل الوزارة بعد إصدار قانون تنظيم الجامعات الجديد في تشجيع الباحثين وكسر عزلتهم وتأصيل المنهج العلمي في تفكيرهم ودفعهم للعمل في مختلف فروع العلم والتقانة والفكر والفن والإنتاج والخدمات

وهي تعمل الآن على تأمين البنى التحتية المساعدة لمنظومات العلوم والتقانة الجديدة وتوفير المناخ العلمي للفرق البحثية وربط العلم والتقانة بقضايا المجتمع والتعاون مع الوزارات والمؤسسات والمراكز البحثية القائمة في الوطن وخارجه لتحقيق شمولية المعرفة وأصالة البحث

استقطاب العقول المهاجرة 

يعلل خبراء التنمية السبب الرئيسي في هجرة الأدمغة والباحثين إلى الدول الغنية، إلى أن أنظمة التعليم في الدول النامية غالباً ما تكون مبرمجة لخدمة حاجات الدول الصناعية الغنية، إلى جانب عدم المرونة في استراتيجيات مؤسسات التعليم العالي وشيوع ظاهرة التوسع غير المنضبط فيها وتقديم برامج علمية ليست بالمستوى المطلوب للحياة العملية، وعدم وجود فرص مناسبة للخريجين للتدريب والبحث مما يؤدي إلى فقدان المواهب اللازمة للتنمية القومية

منذ العام 2000 تعمل سورية على تنفيذ الإطار التنظيمي لتقديم خبرات العلماء المغتربين لوطنهم الأم عن طريق إنشاء الروابط والجمعيات التي تنظم وبصورة دورية مؤتمرات نوعية يشارك فيها أهل الاختصاص في العلم، كما كان لسياسة الاستيعاب المطبقة في سوريا والتي وسعت قاعدة التعليم العالي ووفرت فرص التعليم لجميع مستحقيه، وفرضت التوسع في إنشاء وتطوير أقسام الدراسات العليا وإحداث جامعات (خاصة وحكومية) جديدة لتوفير العدد المطلوب من التخصصات اللازمة لسوق العمل المحلية والدولية

التعليم العالي وخدمة المجتمع 

الحديث عن دور التعليم العالي والجامعات في خدمة المجتمع يؤكد عمق الترابط بينهما، فالمجتمع بحاجة إلى جهود الجامعات والجامعات لا يمكن لها أن تنمو بمعزل عن دعم المجتمع لها، مادياً ومعنوياً

ولما كانت المجالات التي تؤديها الجامعات لخدمة المجتمع متعددة الجوانب ومتنوعة الأبعاد، كان لا بد من وضع إستراتيجية واضحة تقوم العلاقة الجدلية بين الجامعات والمجتمع

إن ما يقوم به التعليم العالي في سوريا من إعداد خريجين قادرين على تلبية متطلبات قطاعات النشاط البشري الاقتصادي والاجتماعي، يأتي ترجمةً لهذه الإستراتيجية وتطبيقاً لتوصيات المؤتمرات التعليمية العالمية

وبالرغم من وجود مشكلة في توظيف الكثير من خريجي التعليم حالياً، فإنه ينبغي تحقيق المزيد من التعليم العالي في كمه وكيفه وتخصصاته، ذلك لأن الأفراد المتعلمين حقاً قادرون على إيجاد فرص العمل، كما أن الحكومة تعمل الآن على توسيع مساحة القطاع الخاص ومشاركته في تحديد السياسة التعليمية المطلوبة لتغطية احتياجات سوق العمل

الطالب المجتهد
IP
ASRI_SAADET
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ASRI_SAADET Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2008 Saat 12:41
SELAMUN ALEYKÜM

YUKARIDA YAZILANLARIN  HEPSİNİ TEKTEK OKUDUM YAZANLARDAN RABBİM

RAZIOLSUN.BENİM DE SORMAK İSTEDİGİM BİR SORU VAR EGER YARDIMCIOLAN

ARKADAŞIM OLURSA SEVİNİRİM. BEN İ.H.L MEZUNUYM AYRICA 1 YILLIK HAFIZLIK

İÇİN KURAN KURSUNDA TEC RÜBEM VAR. ŞUAN ÇALIŞTIGIM İŞLE İL GİLİ (FASA)

GİTME DURUMUM VAR.BENİM PRATİK ARAPÇAYA İHTİYACIM VAR EGER ŞAMA DİL

KURSU İÇİN 5-6 AYLIĞINA GİTSEM ÖGRENE BİLME ŞANSIM OLURMU ?

ALLAH RAZIOLSUN                               
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 14Ocak2008 Saat 13:01
A.s. ASRI_SAADET kardeş
Sende de Allah razı olsun.

Önceki sene onlinearabic Suriye'ye dil kursu düzenlemişti ve bende gitmek içik kayıt olmuştum. Ancak evli ve çoluk çocuk olduğu için daha sonra istemeden de olsa vazgeçmek zorunda kalmıştım.

Şimdi içimde uktedir Suriye'ye gitmek. Mademki sen yeni mezun oldun IHL'den, öyleyse sana kesinlikle öneririm. Faydasını göreceksindir. Ama oraya gidip boş gezmeyesin muhakkak bir dil kursuna yazıl. Çalışmadan ve gayret etmeden olmaz.

Aşağıdaki linkten de istifade etmeni öneririm:

Mevla heppimize gayret ve çalışma alışkanlığı versin, gerisi kendiliğinden geliyor zaten
الطالب المجتهد
IP
sahraa
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahraa Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 23Mart2008 Saat 13:03
ben de arapça öğretmenliği için gitmek istiyorum imamhatip son sınıftayım, şöle duymuştum arapça sınava giriyomuşun ona göre alıyolarmş dğrumu?

Düzenleyen sahraa - 17Haziran2008 Saat 02:36
IP

Sayfa   9 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,203 Saniyede Yüklendi.

gebelik hesaplama | ehliyet yenileme | boğaz ağrısına ne iyi gelir | apandisit belirtileri | mtv hesapla | hamile kalmanın yolları | rüya yorumları tabirleri | rüya yorumları tabirleri | kombi bakımı | kombi servisi | kredi mevduat | krediler bankalar | arapça sözlük | arapça çeviri | uygun krediniz | banka şubeleri | finansbank internet bankacılığı | akbank müşteri hizmetleri | ziraat bankası internet bankacılığı | ziraat internet bankacılığı | finansbank internet bankacılığı | en uygun ihtiyaç kredisi