Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Becayiş - Tayin - Atama - Kadro
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKamu PersoneliBecayiş - Tayin - Atama - Kadro

Mesaj icon Konu: TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi
    Gönderim Zamanı: 20Ekim2013 Saat 20:25

TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi

TTK’nın Arapça Mezunlarını Mağdur Eden Çizelgesi
 
 

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı Yabancı Dil Arapça Öğretmenleri ve Arap Dili Edebiyatı mezunlarını mağdur etmeye devam ediyor. Arapça branş dersine hem ilahiyat hem de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin girebiliyor olması mağduriyetin boyutunu arttırıyor. Yetkililerin görmezden geldiği skandal uygulama tam 3 yıldır sürdürülüyor.

 

Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar ve Eki Çizelge aynı zamanda tartışmalı bir uygulamaya da ev sahipliği yapıyor.

 

 AYNI DERSE 3 BÖLÜM MEZUNU GİRİYOR

 

Hazırlık+4 yıl okuyarak “Arapça” branş öğretmenliğinden mezun olan öğretmenler atama konusunda TTK’nın 80 sayılı Kurul Kararı’na takılıyor. Çünkü TTK’nın aldığı karara göre, Arapça dersine hem “İLAHİYAT” hem de “DİKAB” mezunları girebiliyor. Hal böyle olunca Arapça dersine olan kadro talebi 3’e bölünüyor. Yani bir okulda “Arapça Öğretmeni” açığı olduğunda okul müdürü bunu ister İLAHİYAT ister DİKAB isterse de Arapça Öğretmenliği bölümünden açık kadro ihtiyacı gösterebiliyor. Bu da hazırlık ve formasyon dahil 5 yıl okuyan ve branşlarına atanmayı bekleyen Arapça Öğretmenlerini mağdur ediyor.

 

MEB’DE BİLMEDEN MAĞDURİYETİ KÖRÜKLÜYOR

 

TTK’nın yanlış tavrını MEB de destekliyor. Eylül ayındaki atamada ortada belirtilen kadar ilahiyatçı ve DİKAB mezunu olmadığı halde binlerce kadro boş kalarak Arapça öğretmenleri mağdur edildi. İlahiyatçılar ve DİKAB mezunlarından boş kalan kadrolar yıllardır mağdur edilen Arapça Öğretmenleri’ne ayrılabilecekken başka alanlarda kullanılmıştır. Oysa Arapça Öğretmenleri biliyor ki o kadroların en az 300’ü kendi branşlarına ayrılan ve heba olan kadrolardı. Çünkü geçtiğimiz yıl 1000’i aşkın İmam Hatip lisesi ve Ortaokulu açıldı. Ancak buna rağmen alınan Arapça Öğretmeni sayısı sadece 130 ile sınırlı kaldı. Bu karamsar tablonun baş müsebbibi ise TTK’nın 80 sayılı kararı ve dolaylı olarak MEB’in detaysız branş ihtiyaç analizleri olarak gösteriliyor.

 

 ARAPÇA BRANŞI ÜZERİNDE OYNANAN KİRLİ OYUN İDDİALARI

 

Arapça Öğretmenleri, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kurdukları MAĞDUR ARAPÇA ÖĞRETMENLERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA GRUBU’nda uğradıkları haksızlıkları dile getirerek yetkililerden ilgi bekliyor. Grupta yapılan paylaşımlara göre, “Önce İHL’lerdeki Arapça dersinin ismi değiştirilerek “Mesleki Arapça” yapıldı. Bu şekilde Arapça dersi ilahiyatçıların müstakil atama alanı haline geldi. Ardından  iddiaya göre, Liselerdeki Yabancı Dil Arapça Öğretmenleri Norm Fazlası yapılarak İmam Hatip Ortaokulları’na (İHO) gönderilmeye çalışıldı. Sonra okul müdürlerine Arapça kadro  açığını İlahiyatçı veya DİKAB mezunu olarak bildirilmesi yönünde baskı yapıldı. Okullardaki Arapça Öğretmenlerinin ders sayıları azaltılarak yer değiştirmeleri sağlanmaya çalışıldı…”

 

 ARAPÇA ÖĞRETMENLERİ NE İSTİYOR?

 

 Kurdukları grupta yazışan öğretmenler isteklerini şöyle sıralıyor; “Arapça branşı sadece Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili Mezunları girebilsin. İlahiyat ve DİKAB mezunlarının zaten girebilecekleri çok sayıda ders var. Okullardaki Arapça Öğretmenleri Yahudi muamelesi görmesin, onların da İngilizce, Almanca gibi Yabancı Dil Öğretmeni oldukları unutulmasın. TTK 80 sayılı karar ve ekinde gerekli düzenlemeler derhal yapılsın. Olası Şubat 2014 atamasında gerekli kadro verilerek 3 yıldır yaşanan mağduriyet giderilsin.

 

 Öte yandan, İddialarla ilgili TTK’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası