Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Meslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netMeslek, Fuar, Kurs, Üniversite, Yüksek Lisans, Burs & Okul
Mesaj icon Konu: YÖK'ten Mısırlı ve Suriyeli öğrencilere müjde Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: YÖK'ten Mısırlı ve Suriyeli öğrencilere müjde
    Gönderim Zamanı: 04Ekim2013 Saat 17:29YÖK'ten Mısırlı ve Suriyeli öğrencilere müjde

 
YÖK'ten Mısırlı ve Suriyeli öğrencilere müjde
 
 
Mısır ve Suriye'deki öğrencilere Türk üniversitelerinde okuma imkanı geliyor.
Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya "Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız" dedi.
 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde kurulan ve Eğitim Ekonomisi İş Konseyi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı Conrad Otel'de yapıldı. Çalıştaya Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, DEİK İş Konseyi Başkanı Mustafa Aydın, DEİK Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Zeytinoğlu ile çok sayıda akademisyen katıldı.
 
DIŞİŞLERİ İLE ANLAŞMA İMZALANDI
 
Çalıştayda kürsüye çıkan YÖK Başkanı Çetinsaya, Erasmus projesine paralel olarak Mevlana projesini başlattıklarını belirtirek, "Mevlana projesi Erasmus paralelinde, ama Avrupa bölgesi dışında bütün dünyaya öğrenci değişimi ve öğretim üyesi değişimini amaçlayan bir program. Bu sene ilk defa uygulanacak ve Türkiye’nin yine ev sahipliğinde, öncülüğünde ve finansman boyutunda kontrolünde başlıyor. Bunun da meyvelerini umarım hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.
 
Dışişleri Bakanlığı ve YÖK arasında ikili bir anlaşma imzaladıklarını söyleyen Çetinsaya "Birkaç ay içerisinde e-yazışma sistemlerimizi entegre ediyoruz. Bundan sonra ister uluslararası ilişkiler boyutuyla olsun ister denklik ve benzeri boyutları ile ilgili olsun süreleri kısaltarak bürokrasiyi kısaltarak Dışişleri Bakanlığı ile çabuk yazışma meydana getireceğiz" dedi.
 
"DUYARSIZ DEĞİLİZ"
 
"Yurt dışındaki gelişmelere de duyarsız değiliz" diyen Çetinsaya "Özellikle Suriye ve Mısır'da yaşanan insanlık trajedileri dolayısıyla şöyle bir karar aldık. İnsani kriz yahut savaş ortamı olan Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız. Tabii ki gerekli puanları ve belgeleriyle birlikte hangi üniversitelere yerleşebileceklerse. Buradaki amacımız hem mağdur durumda olan Türk öğrencileri hem de mağdur durumda olan o ülkenin vatandaşlarını hem de üçüncü dünya ülkelerini kapsayacak.Biz başta üçüncü dünya ülkelerini düşünmüyorduk. Başka ülkelerin insanlarnı düşünmüyorduk ama bazı ülkeler bize gelip Suriyedeki ve Mısır'da mağdur olan öğrencilerini Türkiye'de okutmak istediklerini söyledier. Başta Tayland hükümeti olmak üzere. Bizimde görüşmelerimiz ve çalışmalarımız sürüyor" şeklinde konuştu.
 
RUSYA DA ÜCRETSİZ EĞİTİM VERECEK
 
Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Rus üniversitelerinde ücretli eğitim alan Suriye vatandaşlarına ücretsiz eğitim sundu.
 
Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, konseyin Suriyeli öğrencilere Rusya’da ücretsiz eğitim verilmesine ilişkin Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na yapılan başvurunun kabul edildiği belirtildi. Konsey, başvurusunda, öğrencilerin Suriye’ye olası dönüşünün hayatları için doğrudan tehdit taşıdığını ifade etmişti.
Rusya Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla Kabardino-Balkar Devlet Üniversitesi’nde okuyan 104 Suriyeli öğrenciye ücretsiz eğitim verilecek. Ayrıca, şu ana kadar Suriye’de yaşayan 16 kişi Adıge Devlet Üniversitesi’nde ücretsiz eğitim alacak.
 
Halihazırda Rusya üniversitelerinde yaklaşık 10 bin yabancı öğrenci ücretsiz eğitim almakta. Her bir üniversite için yabancı öğrenci kotasını Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nı belirliyor.
 الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma


Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.bilgili site