Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
TÜRK - ARAP TİCARİ İLİŞKİLER - العلاقات التجارية
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTÜRK - ARAP TİCARİ İLİŞKİLER - العلاقات التجارية
Mesaj icon Konu: 2013-2014 Türk ve Arap Ticaret Tarihi yeniden yazıyoruz. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: 2013-2014 Türk ve Arap Ticaret Tarihi yeniden yazıyoruz.
    Gönderim Zamanı: 26Eylül2013 Saat 15:192013-2014 Türk ve Arap Ticaret Tarihi yeniden yazılıyor.

 

Türk Arap Ekonomi Ticaret ve Yatırım Bankaları toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Tarihi yeniden yazıyoruz. Dünyaya barış mesajı veriyoruz.” dedi.

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 14 Arap bakanın katılımıyla Mersin’de düzenlenen toplantıda bölgedeki kalıcı barışın sürdürülebilir ticaretle sağlanacağını belirtti.

 

Çağlayan, “Arap Ligi kurulduğundan bu yana gözlemci üyeyiz. Diğer temsilcilerle birlikte 18 üye olarak buradayız. Burada Türkiye ile Arap ülkelerinin iş birliğine yönelik kararlılığını tüm dünyaya duyuruyoruz. Amacımız bu zirvenin kalıcı olması her yıl bir ülkede düzenlenmesi.” dedi.

 

Potansiyeli keşfediyoruz.

 

Çağlayan, Arap ülkelerinin, yaklaşık 2.7 trilyon doları bulan milli gelirleri, 2 trilyon doları aşan dış ticaretleri ve 400 milyona yaklaşan nüfusları ile dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinden birini teşkil ettiğini söyledi.

Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: “2012 itibariyle Arap ülkelerinin ihracatı 1.3 trilyon dolar, ithalatı da 775 milyar dolar. Türkiye özellikle son on yılda Arap ülkelerinin ekonomik potansiyel ve önemini yeninde keşfetti.”

 
الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Eylül2013 Saat 15:33 

İlk Adım İş Konseyi

 

Toplantıda konuşan Arap Ligi’nin Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mohammed İbrahim A. Al Twaijri, bundan sonraki toplantıda Türk – Arap İş Konseyi kuracaklarını belirtti.

 

Arap ülkeleri arasında ortak serbest ticaret alanı oluşturmak için toplantılar düzenlediklerini ifade eden Al Twaijri, 2020’de ortak bir pazar oluşturup, devreye alacaklarını söyledi. Bunu bir takvim içinde yapacaklarını kaydeden Al Twaijri, “2014’te önce gümrükleri kaldıracağız ve duvarı yıkacağız. Böylece Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler ve ekonomi güçlenecek.” diye konuştu.

 

Elektrik hattı kuracağız

 

Arap coğrafyası ve Avrupa arasında bir elektrik hattı kurulması için çalıştıklarını ifade eden Al Twaijri, “Bu hattın Batı tarafında İspanya, doğuda ise Türkiye var. Bu hatlar üzerinden elektrik nakli söz konusu. Gaz ve demiryolu hattına da önem veriyoruz.” dedi.
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma


Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.bilgili site
kasko hesaplama
mtv hesapla
kredi hesapla