Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Becayiş - Tayin - Atama - Kadro
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKamu PersoneliBecayiş - Tayin - Atama - Kadro

Mesaj icon Konu: Arapça, Almanca ve Fransızca Öğretmenlerine Olan İhtiyaç - Ali ÖZDOĞAN

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Arapça, Almanca ve Fransızca Öğretmenlerine Olan İhtiyaç - Ali ÖZDOĞAN
    Gönderim Zamanı: 01Ağustos2013 Saat 16:42

Ali ÖZDOĞAN
 
 
Arapça, Almanca ve Fransızca Öğretmenlerine Olan İhtiyaç
 
Bugünlerde atama bekleyen ve atanmış öğretmenlerin hangisine bir dokunsanız bin ah işitirsiniz:
Eğitim özrü elimizden alınamaz diyen öğretmenler…
Yan alana geçen sınıf öğretmenleri yüzünden önümüz kesildi diyen branş öğretmenleri…
Yeni eğitim sistemi dolayısıyla norm fazlasına düştük diyen sınıf öğretmenleri artı atanmayı bekleyen sınıf öğretmenleri…
Sayıları 25 binleri bulmuş Sosyal Bilgiler Öğretmenleri bir o kadar Beden Eğitimi mezunları..
Bu yıl önümüze baraj kurulmasın diyen İlahiyat camiası…
Fransızca’dan alımlar artsın diyen Fransızca mezunları…
Okullar bizleri bekliyor diye haykıran Bilişim Teknoloji öğretmeneleri
En az 1000 atama diyen Görsel Sanatlar öğretmenleri..
Yıllardır bir ümit bekleyen Biyoloji, Fizik, Kimya öğretmenleri…
Hepsi ayrı bir yazının haberin konusu; ancak yazının geri kalanına Arapça, Almanca ve Fransızca öğretmenlerinin durumuna ilişkin bir değerlendirmeyle devam etmek istiyorum.
Öğrencilik yıllarımızda Arapça öğretmenlerini , İlahiyat mezunu meslek dersi öğretmenlerinden pek ayırt edemezdik. Hatta Arapça öğretmenlerini de İlahiyat Fakülesinden mezun olduğunu zannederdik. Çünkü düşünce ve davranış itibariyle Arapça öğretmeneleri ile Meslek Dersi Öğretmenlerinin arasında –en azından bizim gördüğümüz kadarıyla- keskin bir sınır yoktu.Öğretmen adaylarının sayısı artıp devreye KPSS girince Arapça Öğretmenliği diye bir bölüm olduğunu farkettik.
7092 atama koduyla Arapça öğretmenliği Bölümü ve Fen Edebiyat Arap Dili Edebiyatı Bölümünden mezun olan Arapça Öğretmenleri Talim Terbiye Kurulunun 80 nolu kararına göre hem İmam Hatip Liselerinde hem de İmam Hatip Ortaokullarında Arapça dersine girme hakkına sahip. Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Arapça Dersinin adının 2010 yılında Mesleki Arapçaya dönüştürülerek kendilerinin İmam Hatip Liselerinden uzaklaştırılmak için ilk adımın atıldığını söylüyor.   Arapça öğretmenlerinin dile getirdiği idiaya göre Talim Terbiye Kurulunun 80 nolu kararına rağmen  çeşitli yöntemlerle   imam hatipler ile Arapça öğretmenlerinin arasına kırmızı  çizgiler çekilmek isteniyor.  Arapça öğretmenlerinden gelen mail, yorum, haberler bu yönde. Aşağıda bir öğretmenden gelen bahse konu rakamları da incelediğim maili paylaşmak istiyorum.
Arapça öğretmenleri Talim ve Terbiye Kurulu 07/07/2009 tarih, 80 Sayılı kararına göre İmam Hatip Liselerindeki Mesleki Arapça dersi ile İmam Hatip Ortaokulları ve Ortaokullardaki Arapça dersine girmeye Arapça Öğretmenliği ve Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları (Formasyon veya öğretmenlik sertifikasına sahip olanlar)   atanma hakkına sahipken İlahiyat Fakültesi mezunları sadece aylık karşılığı Arapça dersine girme hakkına sahip. Arapça Öğretmenleri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun olanların ise 80 Sayılı karara göre İmam Hatip Ortaokullarında Arapça dersine girme hakkı bulunmamasına rağmen bu okullardaki Arapça dersine ait normların Din Kültürü Ahlak Bilgisi adına doldurulduğunu iddia ediyor. Böylece Arapça dersinin gerçek ihtiyacı gizleniyor ve ilk atamada iller arası il içi atamalarda Arapça Öğretmenlerinin eli kolu bağlanıyor. 
İmam Hatip Liselerinde de benzer bir uygulama olduğunu ifade eden birçok öğretmen, gerçekte okulların Arapça öğretmeni ihtiyacı olmasına rağmen Meslek Dersleri öğretmeni açığı gösterilerek hem kendilerinin hem de öğrencilerin mağdur edildiğini düşünüyor. Seslerini Facebookta kurdukları bir grup aracılığıyla duyurmaya çalışan Arapça öğretmenleri bu yüzden açık gösterilen sayıda meslek dersi öğretmeni kadrosu açıldığını ve bu kadrolara meslek dersi öğretmenlerinin atandığını söylüyor. Meslek dersi öğretmenlerinin de aylık karşılığı Arapça dersine girme hakkı bulunduğu için okullardaki Arapça dersleri meslek dersi öğretmenleri tarafından verilmekte olup bu okullara kadrolu Arapça öğretmeni atanmasının önündeki engellerden biri olarak görülüyor.

Dil mezunu Arapça öğretmenleri kendileriyle İmam Hatiplik ruhu arasında bir bağlantı aranmasından da son derece rahatsız. Ötekileştirici bir tavır olarak gördükleri bu yaklaşımın diğer branş öğretmenlerine de bir haksızlık olacağı düşüncesindeler. İlahiyat Fakültelerinde verilen Arapça eğitimine göre Arapça Öğretmenliği Bölümünde 4 yıl boyunca daha detaylı Arapça eğitimi aldıklarını ifade eden Arapça öğretmenleri yeni açılan İmam Hatip Okullarında liyakatin dikkate alınıp bu okulların ihtiyacı olan Arapça Öğretmenlerinin atanmasını bekliyor.
Almanca öğretmenlerinin sorunu da Arapça öğretmenleri gibi atama sorunu. Almanca öğretmenleri,  Anadolu Liselerinde ikinci dil olarak Almancanın okutulduğunu belirtiyor. Bu okullara özel bir sınavla öğretmen alındığından ilk atamada bu okulların itiyacı olan Almanca öğretmenleri Anadolu Liselerine atanamıyordu. Bu problemin çözümünden sonra Anadolu Liselerinde daha fazla Almanca öğretmeni görev yapmayı hak ediyor.
Anadolu Liseleri demişken bir başka mağdur gruptan behsetmeden yazıyı bitirmeyelim. Fransızca Öğretmenliği Bölümü mezunu olupta atama bekleyenlerin sayısı Türkiyede YÖK’ün yıllardır Siyaset yapmaktan başka bir şey yapmadığının fotoğrafıdır. Bu kadar çok Fransızca öğretmenine ihtiyaç vardı niçin bu mezunlar atanmıyor sorusunun muhatabı hükümettir ama esas soru şu: -bu soruyu birçok bölüm için sorabiliriz ama- Fransızca Öğretmenlerine ihtiyaç yoktu da niçin bu kadar çok bölüm açıldı?  Fransızca öğretmenleri birçok Anadolu ve meslek liselesinde okutulmakta olan Fransızcaya ek ders ücreti karşılığı bu derslere giren   İngilizce öğretmenlerinin yerine girmek istiyor.
Not: İngilterede dünyaya gelen kraliyet bebeğini gündeminden düşürmeyen Batı Medyası Mısırda darbecilerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden çocukları hala görmezden geliyor. Yıllardır Batının yüzsüzlüğüne tanık olmuş birisi olarak onlardan bir beklentim yok, ancak Batıdan ve onun kirli medyasından bir beklenti içine girip Mısırdaki darbe üzerinden Türkiye’ye ayar verilmesini isteyenlere Allah akıl fikir versin diyorum.
الطالب المجتهد
IP
mehtap23
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 06Ağustos2009
Gönderilenler: 0

Alıntı mehtap23 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Ağustos2013 Saat 23:11
coook cok guzl dile getirmissiniz agziniza saglik magdur arapdili mezunu olarak
HER KALBİN ÇARPINTISI AYNI ZAMANDA KENDİ ECELİNİN AYAK SESİDİR ...
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası