Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
İmam Hatip Lisesi & Anadolu İmam Hatip Lisesi & ÇPL
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netİMAM HATİP LİSESİ & AÖ - ANADOLU İMAM HATİP LİSESİİmam Hatip Lisesi & Anadolu İmam Hatip Lisesi & ÇPL
Mesaj icon Konu: Arabça kelime kartları hakkında Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
takva1
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı takva1 Cevapla bullet Konu: Arabça kelime kartları hakkında
    Gönderim Zamanı: 18Temmuz2013 Saat 15:59

Kardeşler Arabça kelime kartları serisi almak istiyorum. bildiginiz yayınevi varsa söyleyebilirmisiniz ?

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2013 Saat 17:08

Orjinalini yazan: takva1

Kardeşler Arabça kelime kartları serisi almak istiyorum. bildiginiz yayınevi varsa söyleyebilirmisiniz ?

Hazır kelime kartları almak akıllıca bir yöntem değil. Geçmişte bende çok aldım ama işe yaramadı!

Neden işe yaramadığını anlatayım, bende kullandım faydasını görmeyince başka arayışlara girdim ve neden işe yaramadığını fayda sağlamadığını açıklayayım ve akabinde de doğru yöntemi aktarmış olayım.

İlk önce dil öğrencisi olarak kendimize şunu sormalıyız, hangi kelimeleri ezberlemem gerekir?

Hangi kelimeler aklımda daha rahat kalır, daha hızlı çağrışım yaptırarak hatırlayabilmeme yardımcı olur?

İşte bu soruların cevabı bize neden hazır kelime kartlarının işe yaramadığını kanıtlar.
Düşünün hazır kelime kartı aldınız, kısa süre ezberler gibi kelime kartına tekrar tekrar bakarak ezberlemeye çalışıyorsunuz. Uzun gayretler sonrasında kısa süreliğine ezberlemiş olabilirsiniz, ancak çok kısa zamanda hızlıca unutulur bu ezberler.
Halbuki sizin müfredat olarak Arapçaya çalıştığınız kitap ve kaynaklar farklı dolayısıyla içeriğinde bulunan kelimeler farklı, ancak hazır kelime kartı olarak aldığınız ürünün içindeki kelimeler farklı.
Olması gereken müfredat olarak Arapçaya çalıştığınız kitaptaki kelimelerin kelime kartında yazılı olması gerekir ki, bilahare kelime kartına çalışırken bile sure ezberler gibi ezberlemediğinizden, yani parça işleyerek kelimeleri yazdığınızdan dolayı ilgi kurma, cümle ve parça ile ilişkilendirmeden dolayı daha rahat hatırlayabilme ve zihinde tutabilme gücüne sahip olacaksınız.

Bu sebeple bu sitede önerilen bir yöntem olarak akıllıca ve zekice hazırlanmış, uzun süredir uyguladığımı ve azami derecede istifade ederek

Ya öyleyse hangi kelimeler olmalı?
Müfredat olarak Arapçaya çalıştığınız kitaptaki kelimeleri kelime kartına yazmalısınız ki hem yazarak hem dersten dolayı hatırlayabilmeniz çok daha rahat ve hızlı olacaktır.

Kelime kartı boyutları nasıl olmalı, nasıl oluşturulur ile ilgili olarak tamamen kendiniz yapabilirsiniz.

Detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

IP
H.Finch
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı H.Finch Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2013 Saat 20:16
Mavi Yayınlarının ki çok güzel

IP
takva1
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı takva1 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Temmuz2013 Saat 22:02
Doğru diyosunuz hocam ama benimkisi ciddi çalışma değil zamanımı değerlendirmek için..H.Finch kardeş mavi yayının iletişim bilgilerini verebilirmisin..

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.