Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netArapça eğitimi veren fakültelerMarmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Mesaj icon Konu: Marmara İlahiyat'ta 'Arap Erasmusu' başladı.

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Konu: Marmara İlahiyat'ta 'Arap Erasmusu' başladı.
    Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:27

Marmara İlahiyat'ta 'Arap Erasmusu'

Marmara İlahiyat'ta 'Arap Erasmusu'
 
 
 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, "Arap Erasmusu" adını verdikleri bir program başlattıklarını belirtti. Birçok Arap üniversitesiyle anlaşmalar imzaladıklarını belirten Köse "Gelecek yıldan itibaren öğrencilerimiz bazı dersleri, gittikleri Arap ülkelerinde okuyabilecek" diye konuştu. AA
 
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 05Temmuz2011
Gönderilenler: 1317

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 11:32
Arap Erasmusu' Marmara'da Başladı

Arap Erasmusu' Marmara'da Başladı
 

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, "Arap Erasmus'u" adını verdikleri bir program başlattıklarını belirterek, "Gelecek yıldan itibaren öğrencilerimiz bazı dersleri, gittikleri Arap ülkelerinde okuyabilecek" dedi.
 
Prof. Dr. Köse, vatandaşlarla bağlantıyı sağlayan tarihsel köprülerinin olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin en fazla mezun veren ilahiyat fakültesiyiz. 1959'dan bu yana yaklaşık 15 bin mezunumuz oldu. Mezunlarımız branş alanları başta olmak üzere birçok alanda görev almaktalar. Şu anda 3 bin 500 lisans, bin 500 yüksek lisans ve doktora öğrencimiz var" diye konuştu.
 
Hem geleneğin hem de zamanın ruhunu temsil eden bir fakülte olduklarını dile getiren Köse, "İslam kültürünü çok iyi yansıtan bir müfredatımız var. Derslerin yüzde 70'i tefsir, hadis fıkıh gibi alan derslerinden, yüzde 30'u ise sosyal bilimlerle dini buluşturan 'din psikolojisi', 'din sosyolojisi', 'dinler tarihi', 'din felsefesi' ve 'sosyal psikoloji' gibi derslerden oluşuyor" ifadelerini kullandı.
 
"Arap Erasmus'u" başladı
 
Birçok üniversiteyle uluslararası işbirliği yaptıklarını bildiren Köse, şöyle devam etti:
"Kuveyt Üniversitesi, Katar Üniversitesi, Ürdün İslam Üniversitesi, Suudi Arabistan El-Kasım Üniversitesi, Malezya İslam Üniversitesi ile anlaşma imzaladık. Mısır, Tunus, Cezayir gibi ülkelerdeki üniversitelerle de önümüzdeki günlerde anlaşma imzalama çalışmalarımız devam ediyor."
 
Özellikle Arap ve Ortadoğu ülkeleriyle anlaşmalar yapmaya devam edeceklerini belirten Köse, şunları kaydetti:
"Arap Erasmus'u adını verdiğimiz bir program başlattık. Gelecek yıldan itibaren öğrencilerimiz bazı dersleri, gittikleri Arap ülkelerinde okuyabilecek. Anlaşmalarla sadece öğrenciler değil aynı zamanda hocalarımız da yurt dışına gidebilecek. Mesela Birleşik Arap Emirlikleri'ne Arapça öğrensin diye öğrenci göndereceğiz. Onlar da bize Türkçe öğrensinler diye öğrenci gönderecekler. Fakülte hocalarımızı, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi ve Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne, destek vermek üzere gönderiyoruz. Ayrıca, seminer vermek üzere 2-3 haftalığına Avrupa ülkelerine giden hocalarımız da var. Anlaşma yapılan üniversite sayısını fazla tutarak tüm öğrencileri yurt dışına göndermek istiyoruz. Sadece Doğu'ya değil, Batı'ya da İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi ülkelere de öğrenci gönderiyoruz. Mesela İngiltere'den bir üniversite ile Erasmus anlaşması yapan Marmara Üniversitesi'nin ilk fakültesiyiz. İngiltere'den Hytrope College, İrlanda'dan Trinity College, Galler'den Galler Üniversitesi, Almanya'dan Tübingen, Osnabrück, Munster ve Bayreuth Üniversiteleri ile anlaşmamız var. Bu fakültelere her yıl birçok öğrencimiz gidiyor."
37 ülkeden 100'lerce öğrencimiz var
Dil bilen ilahiyatçı yetiştirmeye amaçladıklarını ve birçok dünya ülkesine din adamı gönderdiklerini anlatan Köse, dünya genelinde, fakültelerinin ve Türkiye referansının her geçen gün önem kazandığını vurguladı.
 
Ali Köse, şöyle devam etti:
"Kendi ülkesine gidip o ülkenin Diyanet İşleri Başkanı olan mezunumuz var. Çin'den Yunanistan'a, Kosova'dan Endonezya'ya, İran'dan Mali'ye kadar 37 ülkeden 150 kadar lisans, bir o kadar da yüksek lisans ve doktora öğrencimiz var. Bölgenin 'Harvard' ilahiyatıyız. Batı'yı ve Doğu'yu bilen ilahiyatçıları önemsiyoruz. Geleneksel İslami duruşumuzu kaybetmeden dışarıyı çok iyi bilelim, dışarısı da bizi bilsin. Eğer dil bilmiyorsanız, geri kalıyorsunuz, gelişmeleri takip edemiyorsunuz. Bu hayatın her alanında böyledir."
 
سعادتي في سعادة الآخرين
IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 28Mart2013
Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Temmuz2013 Saat 14:28
hangi arapça ile gidecekler acaba oralara merak ediyorum doğrusu
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,090 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası