Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Dersler-Sorular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netAÖF İLAHİYAT ÖNLİSANS - ilahiyat forumDersler-Sorular
Mesaj icon Konu: Arapçada Sayılık Durumları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
Sentrozom
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı Sentrozom Cevapla bullet Konu: Arapçada Sayılık Durumları
    Gönderim Zamanı: 27Haziran2013 Saat 11:59

Merhaba arkadaşlar, kafama takılan küçük bir soru vardı, kaynak bulamadığım için nereye başvuracağımı bilemedim. En nihayetinde bu foruma ulaştım, fuzuli sorumla zamanınızı alıyor olduğum için özür dilerim.

Bildiğim kadarıyla (yanlış da biliyor olabilirim), "vahid", "bir" demek, ve buradan türeyen "tevhid", "birlik" demek. Benzer şekilde "selâse", "üç" demek ve "teslis", "üçleme / üçlük" demek. Peki öteki sayılar için nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor? Misal, "erbea" olan "dört"ten ilerlersek, "dörtleme" veya "dörtlük durumu" nasıl çevriliyor Arapçaya?

Şimdiden teşekkür ederim, umarım bilenler cevapsız bırakmaz.

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1569

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Haziran2013 Saat 13:05

Bildiğim kadarıyla vahid-tevhid, selas-teslis örnekleri haricinde böyle bir yapı yok. Çünkü tevhid ve teslis dini termonolojidir.

Eğer böyle bir yapı olmuş olsa rabiun-terbi', hamisun-tehmis... vb. şeklinde olurdu ki, bölye bir yapı da şimdiye kadar duymadım.

Konuya vakıf hocalarımız daha iyi bilir diyerek, konuyu onlara tevdi ediyorum

Orjinalini yazan: Sentrozom

Merhaba arkadaşlar, kafama takılan küçük bir soru vardı, kaynak bulamadığım için nereye başvuracağımı bilemedim. En nihayetinde bu foruma ulaştım, fuzuli sorumla zamanınızı alıyor olduğum için özür dilerim.

Bildiğim kadarıyla (yanlış da biliyor olabilirim), "vahid", "bir" demek, ve buradan türeyen "tevhid", "birlik" demek. Benzer şekilde "selâse", "üç" demek ve "teslis", "üçleme / üçlük" demek. Peki öteki sayılar için nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor? Misal, "erbea" olan "dört"ten ilerlersek, "dörtleme" veya "dörtlük durumu" nasıl çevriliyor Arapçaya?

Şimdiden teşekkür ederim, umarım bilenler cevapsız bırakmaz.

IP
Sentrozom
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Sentrozom Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Haziran2013 Saat 13:18
Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür etmek istiyorum, bir süredir cevap beklentisiyle, belirsiz aralıklarla sayfayı yenilemekteydim.

Haklısınız tabii, ama dini terminolojinin de bir kaynağı olması mantıklı olur. Sonuçta (bildiğim kadarıyla) bizim dini bağlamda kullandığımız birçok kelimenin günlük Arapçada din özelinde olmayan anlamları olabilmektedir. Fakat siz de kuşkunuzu belirtmişsiniz zaten durumla ilgili, o hâlde dediğiniz gibi, kesin bir beyanda bulunabilecek vâkıf kişileri beklemek gerekiyor. Yardımınız için tekrar sağ olun.

IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Haziran2013 Saat 21:52
arapça da sarf ilmi bu konu ile ilgilenmektedir vahidin özü va ha de harfleridir bu 3 harften bu manadaki kök ile alakalı emsile-i muhtelife ve emsile-i muttaride kalıplarına uygun olacak şekilde emsile-i muhtelifeden 24 emsile-i muttaride den 500 den fazla isim fiil ismi fail ismi mef'ul v.s çıkartılabilir. ancak bunun şayi' olup olmaması önemlidir.
mesela rubai mezid dedigimiz bir kalıp var sarf ta yani 4 lü ve eklentili kalıplar bakın buda rubai ye bir örnek
mesela tahmis diye bir gazete var lübnanda
hamsin diye bir fırtına var mısır da
sadisen sabi'en diye aded sayılıyor
kısacası bu işin önü açık özellikle şiirlerde sayılar 1-2-3 ten baska her kalıba sokuluyor sarfı iyi bilmek ve anlayıslı olmak lazım bu konu nahivde temyiz başlığı altında işlenmektedir büyük nahiv kitaplarında geniş açıklaması vardır

IP
KÜRŞAD
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı KÜRŞAD Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Haziran2013 Saat 11:05
tevhid ve teslis kelimelerinin durumu biraz farklı bu kelimeler tef'il babından ve bu babın binası bazen itikad için olur. Yani bu baba koyduğunuz kelimeye inanma anlamı katar. Hal böyle olunca tevhid "bir olduğuna inanma", teslis "üç olduğuna inanma" olur. Bu meselenin teferruatını klasik usul arapça ders kitabı olan bina kitabının şerhlerinde tef'il babının izahatında bulabilirsiniz. Tevhid ve teslis salt olarak birleme ve üçleme değil yani bir olduğuna inanma ve üç olduğuna inanma....

Düzenleyen KÜRŞAD - 30Haziran2013 Saat 11:08

IP
Sentrozom
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Sentrozom Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Temmuz2013 Saat 09:42
Gelen iki cevap için de teşekkür ediyorum.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.