Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
Mesaj icon Konu: Arapça rakamların yazılma sırasını bilenler Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
havas
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı havas Cevapla bullet Konu: Arapça rakamların yazılma sırasını bilenler
    Gönderim Zamanı: 22Haziran2013 Saat 03:32

Esselamu aleyküm arkadaşlar. İnanın buraya konuyu açmadan önce o kadar araştırdım fakat belki Arapça temelim olmadığı için kavrayamadım. Arapça rakamlar konusunu araştıyorum. Bütün sitelerde rakamların okunuşundan bahsediliyor, fakat rakam olarak yazım sırasından hiç bahsedilmemiş. Bunun için youtubeden matematik derslerini bile inceledim. Arapça sağdan sola yazılır. Soldan sağa okuduğumuz için rakamlar yazılırken soldan sağa yazıldığını sanıp bugüne kadar öyle yazdım. Tesadüfen ‘’Arapça rakamlarda bilinenin aksine sağdan sola yazılır, ve küçükten büyüğe okunur’’ ifadesini görünce şaşırdım. Dediğim gibi youtubeden matematik derslerini izlerken dahada kafam karıştı.

Birkaç örnek vereyim. 20 yazarken önce soldaki 2yi sonra sağdaki 0 ı yazıyor. 25 yazarken sağdan sola doğru yazıyor. 300 yazarkende soldan başlayıp 3’ü sonra geri kalan sıfırları yazıyor. 194 yazarkende önce soldan önce soldaki 1 sonra sağdaki 4 en sonda ortadaki 9 u yazıyor. Diğerlerindede yaklaşık aynı sırayla yazdıklarını gördüm ve aklım çok karıştı.

1-      Arapça rakamlar yazılırken 2 hane 3 hane 4 yada daha fazla olan 8 haneli olunca yazılış sırası değişiyormu 194 örneğide açıkladığım gibi.

2-      Sonu 0 ile biten misal 23450 deki gibi sayılar olunca yazmaya soldan sağa başlayıp sonuna kadar mı ilerliyoruz.

3-      Yoksa bir çok ayrı kural mı var rakam olarak yazmak için.

Bu konuyu Arapça kelime olarak değil de, benim yazdığım gibi rakamlar ile açıklayacak bir arkadaş olursa çok sevinirim. Rabbim tüm kardeşlerimizden razı olsun. Eğer bu baştan başa açıklanması gereken bir konu ise açılıp insanların faydasına sunulursa çok teşekkür ederim.

Cümlemiz şu olsun. Arapça sağdan sola yazılan bir metin olarak‘’Ömrümde ……  metre yol gitmişim.’’ Olsun. Bu rakamlar metin içinde hangi sıraya göre yazılır. Örnek olarak iki rakam vereyim.

۲۳۱۴۷۸۰     bu sayılar metin içinde yazılırken hangi sıraya göre yazılır.

۳۴۲۱۸۰۷۹    bu rakamlar metin içinde hangi sıraya göre yazılır.

Düzenleyen havas - 22Haziran2013 Saat 03:42

IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Haziran2013 Saat 16:47

arapçada bir rakam yazılırken sağdan sola yazılır bununherhangi bir kuralı yok aynı türkçedeki gibi 123 3243434 v.s sorun yok ama rakam yazı olarak ifade edilirken burada sorun cıkar mesela ben 50 yasındayım derken bunu yazı ile yazarsak omri hamsiin deriz işte buna rakamın yazı ile yazılısı diyoruz

simdi burada temyiz diye bir konu devreye giriyor burada arap edebiyatında ve resmi ifadelerde mesela hicri tarih olarak eltekaa meclisil vuzera fi tarih elf ve erbaa mie erbaa ve işriin - bakanlar kurulu 1425 tarihinde toplandı - diyoruz ya bu temyiz kurallarına uygun olarak bazı şu şekilde de yazılabiliyor eltekaa meclisil vuzera fi tarih hamse ve işrin ve erbaa mie ve elf

işte böyle uygulamalar var buna nahivde temyiz konusu kitaplard auzun olarak acıklar ve kitabetil erkaam diye google.eg ye yazarsak bişeyler bulabiliriz

her halükarda arapça rakamların rakam olarak yazılışında hiçbir kural yok sağdan sola türkçedeki gibi yazılıyor ama bu rakamların söylenişinde ve rakamların yazı olarak yazılışında bir takım değişiklikler ve kurallar olabiliyor mesela elfeyno ihda aşara - 2011 - gördügümüz gibi burada elfeyn - 2000 ve -o- ihda aşara 11 derken evela 1 sonra 10 u söyledik

mesela elf o tis'a mie tis'a ve tis'iin 1999
buradada elf - 1000
tis'a mie - 900
tis'a 9
ve tis'iin 90
gördügümüz gibi buradada doksan dokuz demedik te dokuz ve doksan dedik bu tamamen dilin yapısı ile alakalı bunları nahiv kitaplarında uzunca acıklıyorlar simdi biz burada hepsini işleyemeyiz uzun ve karmaşık bir konudur ama zamanla pekiştirerek anlaşılır vesselam

IP
havas
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı havas Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Haziran2013 Saat 17:02
Orjinalini yazan: muhammed fuad

arapçada bir rakam yazılırken sağdan sola yazılır bununherhangi bir kuralı yok aynı türkçedeki gibi 123 3243434 v.s sorun yok ama rakam yazı olarak ifade edilirken burada sorun cıkar mesela ben 50 yasındayım derken bunu yazı ile yazarsak omri hamsiin deriz işte buna rakamın yazı ile yazılısı diyoruz

simdi burada temyiz diye bir konu devreye giriyor burada arap edebiyatında ve resmi ifadelerde mesela hicri tarih olarak eltekaa meclisil vuzera fi tarih elf ve erbaa mie erbaa ve işriin - bakanlar kurulu 1425 tarihinde toplandı - diyoruz ya bu temyiz kurallarına uygun olarak bazı şu şekilde de yazılabiliyor eltekaa meclisil vuzera fi tarih hamse ve işrin ve erbaa mie ve elf

işte böyle uygulamalar var buna nahivde temyiz konusu kitaplard auzun olarak acıklar ve kitabetil erkaam diye google.eg ye yazarsak bişeyler bulabiliriz

her halükarda arapça rakamların rakam olarak yazılışında hiçbir kural yok sağdan sola türkçedeki gibi yazılıyor ama bu rakamların söylenişinde ve rakamların yazı olarak yazılışında bir takım değişiklikler ve kurallar olabiliyor mesela elfeyno ihda aşara - 2011 - gördügümüz gibi burada elfeyn - 2000 ve -o- ihda aşara 11 derken evela 1 sonra 10 u söyledik

mesela elf o tis'a mie tis'a ve tis'iin 1999
buradada elf - 1000
tis'a mie - 900
tis'a 9
ve tis'iin 90
gördügümüz gibi buradada doksan dokuz demedik te dokuz ve doksan dedik bu tamamen dilin yapısı ile alakalı bunları nahiv kitaplarında uzunca acıklıyorlar simdi biz burada hepsini işleyemeyiz uzun ve karmaşık bir konudur ama zamanla pekiştirerek anlaşılır vesselam
Allah c.c.gani gani razı olsun güzel ağabeyim. Sen benim bu sıkıntımı giderdin ya, Rabbim Teala'da senin nice sıkıntılarını gidersin. İnşallah bazı sıkıntıların gidecektir, senin için dua ettim. Vesselam...

IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Haziran2013 Saat 18:06
allah razı olsun kardeş duaya ihtiyacım vardı saolasın

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme