Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTürkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
Mesaj icon Konu: Arap Pazarında yüzde 40 artış bekliyoruz Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Arap Pazarında yüzde 40 artış bekliyoruz
    Gönderim Zamanı: 21Haziran2013 Saat 16:54

TOP VIP Tours Genel Müdürü Haşim Süngü; “Arap bir VIP misafirin ülkeye bıraktığı döviz girdisi, Avrupa’dan gelen 180 kişilik bir charter uçağındaki turistin tümünün toplam harcaması kadardır. Bu da gösteriyor ki, Arap turistler, İstanbul için bir vazgeçilmez olma yolunda ilerlemektedir. Ve bu yıl Arap pazarında yüzde 40 Artış bekliyoruz” dedi.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü okudum ve aynı üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı eğitimi aldım. Profesyonel iş yaşamına 2001 yılında Arap turistlere hizmet veren bir seyahat acentesinde başladım. 2006 yılında profesyonel turist rehberi olarak Türkiye’ye gelen üst düzey Arap turistlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti sundum. Şuan Top VIP Tours’un Genel Müdürlüğü’nü yürütmekteyim.

Suriye’de yaşanan olaylar Suriye’den gelen turistleri nasıl etkiledi?

Suriye’de yaşanan iç karışıklık, turizmi Suriye’de tamamen bitme noktasına getirdi. Bölgede Türkiye’nin aktif rol oynaması, Suriye’den Türkiye’ye gelen turistlerin bir kısmının tepki göstermesine sebep oldu. Bunun dışında bölgede yaşanan iç karışıklıklar turizmi olumsuz etkiledi. Turist olarak seyahat etmek isteyen Suriyeli vatandaşlar öncelikli olarak kendi iç karışıklıklarının düzelmesini beklemekteler.

İstanbul’da Arap turizminin son durum nedir?

Biliyorsunuz, Türkiye ile Arap ülkeleri kültürel olarak her zaman birbirlerine yakın milletlerdir. Son dönemlerde Başbakanımızın ve Devletimizin Arap bölgelerine yönelik izlediği politika, Türkiye’ye gelen Arap turistlerin sayısında büyük artış göstermiştir. Arap turistler için, Türkiye’de özellikle İstanbul ve Bursa önemli destinasyonlar arasındadır. Gelen misafirlerimiz İstanbul’da konaklamayı tercih etmektedirler.

Siyasi etkilerin yanı sıra, özellikle Arap Bölgeleri’nde gösterime sunulan diziler, bölgenin araplar tarafından ilgi görmesinde önemli rol oynamıştır. Gümüş, Aşk-ı Memnu gibi dizilerde İstanbul’un görsel olarak izleyicilerine sunulması ve özellikle Boğazdaki Yalılar’da filmlerin çekilmesi, Arap turistler için iyi bir tanıtım aracı olmuştur. Bu diziler ile hem bölgenin tanıtımı sağlanmış hem de, kağıt afişlerle yapacağınız reklamı bu diziler ile yapmış bulunmaktayız.

Araplar İstanbul’u neden tercih ediyor?

İstanbul, Araplar için bir vazgeçilmez diyebiliriz. İstanbul’un tarihi ve uzun dönem İslam Halifeliği’ne başkentlik yapması, bölgeyi turizm açısından önemli bir noktaya getirmiştir Arap ülkelerinde. Tarihi öneminin yanı sıra, Arap ülkeleri ile olan kültürel ortaklığımız, gastronomi konularında benzerlik göstermemiz, İstanbul’u Araplar için çekici kılmıştır.

VİP turları tercih edenlerin istekleri neler, dünden bugüne neler değişti turistlerin isteklerinde?

İstanbul’a gelen özellikle bizim VIP diye nitelendiğimiz turistler, uzun dönemli konaklamalar için gelmektedirler. Boğazda yer alan yalılar ve oteller, öncelikli konaklama tercihleridir. Gelen turistler, sadece konaklama için değil, alışveriş ve kültürel turları önem vermekteler. Diyebilirim ki, ‘Gelen her turist, Topkapı Sarayı’nı ve özellikle “Kutsal Emanetleri” görmeden gitmek istememektedir.’ Arap bir VIP misafirin ülkeye bıraktığı döviz girdisi, Avrupa’dan gelen 180 kişilik bir charter uçağındaki turistin tümünün toplam harcaması kadardır. Bu da gösteriyor ki, Arap turistler, İstanbul için bir vazgeçilmez olma yolunda ilerlemektedir.

Önceleri, Arap TOPVIP turist dediğimiz kesim Avrupa’da tatil yapmayı tercih ediyordu. 2003 yılından itibaren,Türkiye’nin bölgeye olan yakınlığı ve bölgede yayınlanan Türk dizilerinin etkisi TOPVIP dediğimiz kesimi ülkeye çekmiştir.

Sayısal verilere baktığımızda 2011 ile 2012 yılını değerlendirdiğimizde hangi ülkelerde artışlar ya da azalmalar oldu? Neden?

Türkiye’ye Arap ülkelerinde gelen turist sayısın 2011 yılında %30 arttı. Bu yıl biz bu artışı %40 oranlarında beklemekteyiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İnanıyorum ki, Türkiye Arap turistlere gereken önemi ve değeri göstererek doğru bir yol izlemektedir. Artık bilmeliyiz ki, önemli olan otellerimizi doldurmak değil, otellerimizdeki REVPAR’ı artırmaktır. Eğer bugün İstanbul’da Çırağan Sarayı 450 Euro’lara oda satabiliyorsa, bu bölgeye gelen turistinde o paraları ödeyebiliyor olmasındandır.

الطالب المجتهد
IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Haziran2013 Saat 02:11

arap turist türkiyeye gelince napiyor biliyormusunuz? keşke bilseniz

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla