Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: Hz.Ali(ra)'ın şu sözünü çevirir misiniz? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
ahmet_aksy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı ahmet_aksy Cevapla bullet Konu: Hz.Ali(ra)'ın şu sözünü çevirir misiniz?
    Gönderim Zamanı: 16Mayıs2013 Saat 17:58

Selamun Aleykum.

Abdurrezzak Es-Sana'ni naklediyor: Hz.Ali(ra) şöyle dedi : من سمع النداء من جيران المسجد ، فلم يجب ، وهو صحيح من غير عذر , فلا صلاة له

Bu rivayeti çevirir misiniz? Bir de 'Ve hüve sahihun' derken ne manada kullanılmıştır.Burayı tam anlayamadım.

IP
muhammed fuad
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 82

Alıntı muhammed fuad Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Mayıs2013 Saat 20:25

kim mescidin duvarlarından ( komşularından ) olupta ezanı işitipte o ezana icabet etmez ise ( yani namazı camide kılmazsa ) ve o sağlıklı bir halde bulunan özürü olmayan bir kişi ise onun namazı yoktur

sahih burada sakim manasında sağlıklı demek
özür ise bir özürü olan kişi yani namaza gelemeycek derecede özürü olan kişi

IP
ahmet_aksy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ahmet_aksy Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 00:27
Allah razı olsun. Çok sağol.

IP
KÜRŞAD
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı KÜRŞAD Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 03:56

Bu rivayet benim aklımda hadis-i şerif gibi kalmış. Zahmet olmazsa mehazini yazabilir misiniz?

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 10:15
Sünenül kübra beyhaki : 648.bab (ma cae minetteşdidi fi terki) üçüncü cilt sayfa 56 (sayfa numaralarında farklı baskılara göre hatalar olabilir)

Musannef Abdürrezzak : (babu men semia'n-nida) birinci cilt 498. sahife

IP
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 10:15
Ayrıca bu haber mevkuf hadistir. Yani sahabe sözü olan hadis.

IP
ahmet_aksy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ahmet_aksy Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 10:58
Evet Hz.Ali'nin bu sözü Beyhâki de zayıf olarak (Sünenül Kübrada) ve Abdurrezzak Essana'ni'nin (Musannefinde) (senedini bulamadım) nakledilmiştir.

Böyle bir merfu rivayet olduğu doğrudur.
Zira Müslimde Peygamberimiz(sav)'den buna benzer bir hadis-i şerif vardır.Orada da 'Kişi ezanı duyduğu halde mescide gitmezse evdeki veya kendi başına kılacağı namazı yoktur.(ev kema gâle)'

Bazı Alimler bu hadislerden cemaatle namazın farz olduğunu,diğer bazıları ise camiye mazeretsiz gitmezse evdeki kılacağı namazın (tam manasıyla) makbul bir namaz olmayacağını söylemişler.Ve buna ''Cemaatle namaz tek başına kılmaktan 27 derece daha fazladır' gibi bazı hadisleri delil göstermişler.

Sana'ni Musannefinde Hz.Ali'nin sözünü naklettikten sonra farklı rivayetler daha nakleder ki şöyledir :

Hz.Ali ve İbn Abbas (r.a) şöyle dediler : Ezanı işitipte icabet etmeyenin namazı yoktur.İbn Abbas diyor ki: Ancak illet (hastalık,gerekçe) ve mazeret bundan müstesnadır.

Aişe’den şöyle dediği rivayet olunmuştur: Kim nidayı işitirde icabet etmezse, hayırı istememiş ve kendisi hakkında hayır istenilmemiş olur.(Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 57 ; Sana'ni,Musannef,no:1917)

Hz.Ali(ra) şöyle diyor : Mescidin komşusu dışında bir mescidde (kılınan) namaz yoktur.Sevri diyor ki : Hz.Aliye 'Mescidin komşusu kimdir? diye soruldu da o şöyle dedi : Ezanı işiten kimsedir.

IP
ahmet_aksy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı ahmet_aksy Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 11:05
Son rivayetin meali aslında şöyle de olabilir :

Hz.Ali(ra):Mescidin komşusu için mescidde (kılınan yerden) 'den başka namaz yoktur.dedi.

Sevri diyor ki : Hz.Aliye 'Mescidin komşusu kimdir? diye soruldu da o şöyle dedi : Ezanı işiten kimsedir.dedi.

IP
KÜRŞAD
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı KÜRŞAD Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Mayıs2013 Saat 16:09
Doğru üstadım ben de şimdi tahkik etme fırsatı buldum. Başka lafızlarla merfu rivayet olarak geçiyor. Yaptığınız tahric için teşekkürler...

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,125 Saniyede Yüklendi.