Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Genel
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.netGenel

Mesaj icon Konu: Arap liderlere ' dilinizi kullanın çağrısı

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Arap liderlere ' dilinizi kullanın çağrısı
    Gönderim Zamanı: 03Nisan2013 Saat 17:53

Arap liderlere ' dilinizi kullanın çağrısı

Arap liderlere ' dilinizi kullanın çağrısı
 
Arap Dili Yüksek Konseyi üyesi Abdulhamit Medkur, Arap liderlerine, konuşmalarında kendi dillerini kullanmaları çağrısında bulundu.

Arap Dili Yüksek Konseyi'nin 79. olağan kongresi toplantılarına katılan Medkur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap liderlerin uluslararası toplantı ve ziyaretlerde genellikle Arapça konuşmadıklarına dikkati çekti.
 
''Dil insanın ruhani varlığının, milli varlığının bir parçasıdır'' diyen Medkur, kişilerin siyasi, zor ve hassas konuları yabancı bir dil yerine kendi lisanıyla daha iyi ifade edileceğini belirtti.
 
Bir sözcüğün anlamı ve yansımalarını o dilin ehlinden başkasının tam anlayamayacağını dile getiren Medkur, ''Bundan dolayı kendi dilinin dışında başka bir dille konuşan kimse, anlatmak istediği konuda yanlış bir ifade kullanabilir'' diye konuştu.
Medkur, ''Başkanlarımız yabancı dil kullanıyor. Bunu da izleyenlerin gözünde bir üstünlük vasfı, bir statü göstergesi olarak görüyor. Oysa bu utanılması gereken bir durum'' dedi.
Arap liderleri Avrupalı mevkidaşlarıyla karşılaştıran Medkur, şunları kaydetti:
''Örneğin Fransız bir yetkili ancak Fransızca konuşur. Yine bir İngiliz ve Alman yetkili ancak kendi dilinden konuşur. Bizdeki büyük sorun, üst düzey siyasi yetkililer ve yönetimdekilerin Arapça konuşmayla mükellef olmadıklarını düşünmesidir. Zira onlar Arapça uzmanı olmadıklarını dile getiriyorlar.''
 
Arap dilinin karşılaştığı sorunlar
 
Medkur, Arapçanın karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin de ''Ammice'' (Sokakta kullanılan bozuk Arap lehçesi) olduğunu ifade etti.
 
Arap dünyasında tiyatro, televizyon ve radyo programlarında hatta bazı kanallarda haber bültenlerinde dahi ''Ammice'' kullanıldığını vurgulayan Medkur, kimi Arap ülkelerinde İslami ilimlerle ilgili eğitimin de yabancı dille yapılması şeklinde yönelişlerin olduğunu anlattı.
Bazı ''Körfez ülkeleri''nde bu şekilde eğitim yapılacağı konusunda duyumlar aldıklarını ifade eden Medkur, bunun Arapça için büyük bir tehlike olduğunu vurgulayarak, ''Pilot eğitimi yapan ilköğretim okullarında, eğitim Arapça yapılmadığı gibi konuya özen de gösterilmiyor'' dedi.
 
Arap Dili Yüksek Konseyi üyesi Medkur, ''Tüm bu tehlikelerin'' içerden ve dışardan Arapçanın ''alandan çekilmesi''ne yönelik planlı bir çalışma olduğunu öne sürdü.
İngilizcenin ''dünya dili'' olduğu ve bundan dolayı bazı derslerin bu dille yapılması gerektiğiyle ilgili görüşlerin hatırlatılması üzerine de Medkur, şunları kaydetti:
''İngilizcenin bir yabancı dil olarak öğretiminin yapılması, en derinlerine kadar inilmesi ve öğrenilmesi farklı bir şey. Bu arzu edilen, olması gereken bir durumdur. Ancak tarih, coğrafya gibi derslerin eğitiminin İngilizce yapılması arzu edilmeyen bir şeydir. Bizler mühendislik, fizik, kimya, botanik, zooloji, tıp gibi ilimlerin İngilizce değil Arapça yapılmasını istiyoruz.''
 
Medkur, böyle bir durumun Arapçaya çok sayıda terminoloji kazandıracağına ve dilin böylece bir çok yeni ifadeyle zenginleşeceğine işaret etti.
Basın yayın kuruluşlarının kullandığı Arapçaya da değinen Medkur, gazetelerde, çoğunluğunda düzeltme yapılmamış, bazen de manşetlere taşınan büyük gramer hatalarının bulunduğunu söyledi.
 
Arap Dili Yüksek Konseyi üyesi Abdulhamit Medkur, Arapçanın önemli olduğunu vurgulayarak, ''insanların özel mülkiyet, ev ve evlatlarını korumaya yönelik'' çabayı, Arapçayı korumak için de göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
 
الطالب المجتهد
IP
ATALAY
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 29Aralık2008
Gönderilenler: 1576

Alıntı ATALAY Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 03Nisan2013 Saat 22:47
هذه الدعوة يجب و يلزم جدا
السلام علي من اتبع الهدى
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,082 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası