Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
KPDS - YDS Yabancı Dil Sınavı Genel Konular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKPDS Arapça - YDS Arapça - Yabancı Dil SınavıKPDS - YDS Yabancı Dil Sınavı Genel Konular
Mesaj icon Konu: Konuşmak için dinleme çalışmaları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Konu: Konuşmak için dinleme çalışmaları
    Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:35

Merhaba arkadaslar,
Ben arapça öğrenmeye calışan bir öğrenciyim ve 4 yıl olacak.Fakat bir problemim var ki eminim dil öğrenmeyi amac edinen hepimizin problemidir. Ben konuşma becerimi geliştirmek istiyorum fakültedeki hocalarım bunu önce dinlemecalışmaları yaparak basarabilirsin diyor.Tıpkı yeni konusan bir bebeğin 2 yıl anne babasını dinlemesi neticesinde konusmayı öğrenmesi gibi..

Peki ben nerden nasıl dinleyecegim? bu dinleme öyle yarım saat 1saatle olacak iş değil ben dısarda yolda herzaman dinleyebilcegim bir radyo yada baska çözüm önerisi istiyorum sizlerden.Arapradyolarını ceken bir radyo nerden bulabilirim? yada arapça dinleme yapabilcegim bir çözüm önerisi olan yardımcı olursa sevinirim

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:44

arapça dinlemelisiniz kulağınız dolmalı
bunun için arapsat nilesat uydularını çeken bir uydu kurun evinize 150 200 liraya kurulabilir binlerce kanal var bu uydularda
www.islamway.com www.taimiah.org buralardan bolca arapça dini tarihi edebi dersler dinlemelisiniz islamway da arapça sesli kitapalr da var hem sohbetler hemde kitaplar dinlenmeli ve bolca arapça eser okumalısınız arapça eseride www.irsad.com.tr den alabilirsiniz
ve arap dostlar bulmalı veya arapçal bilenlerle sohbt etmelisiniz dil konusa konsa gelisir

IP
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:47
çok tesekkürederim hocam,  önerilerinizi kullanacagım inşallah. Evimde zaaten uydu var ama ev halkına arapca kanalları dinletmek işkence olabiliyor :) daha cok ferdi çalışma yapabilcegim yollar arıyorum.

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:55
kendinize ait bir tv alın ve farklı bir uydu taktırın o odada sadece arapsat nilesat çeksin bu sayede tv izledikçe gelişir anlamınız dinlemeniz hem uyduda radyo kanalları da var
arap tv leri eglencelidir
interneten de arapça tv radyo dinleyeblir izleyebilrisiniz
google.com.eg ye arapça olarak derdeşe yazın bu arapça chat sitlerini açar size oradan arap dostlar bulun onlarla msn sesli sohbet yapın
dost kitabevine arapça gazeteler geliyor onları alın okuyun
ve en onemlisi bir arap ulkesine gidip birkaç ay kalın bu sizin arapçanızı geliştirir daha baska yapacak bişey yok
bolca okuyun arapça yazın
düşününün sohbet etmek cok onemli arapca ile ic ice olmak cok onemli

IP
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:58
hocam verdiğiniz siteleri izliyorum çook güzel Allah razı olsun :)
yurtdısına  gitmek en iyi çözüm aslında ama ilerde inşallah suan mümkün değil çok istiyorum ..

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:58
birde mesela ben cep telefonuma arapça sesli kitaplar dini sohbetler felan koyuyorum gidip gelirken hep onları dinliyorum evde bişeylerle uğraşırken hergün ama mesela yıllar once ilk olarak arapça şeyler dinlemeye basladıgımda hiçbişey anlamıyordum çok hızlı konusuyorlar sanıyordum halbuki dinlemeye basladıgımda ben arapça okuyor yazıyor tercüme yapiyordum ilk 1 ay hiçbişey anlamadan dinledim sonra 3 ay 5 ay sonra yavas yavas anladım simdi herşeyi anlıyorum bu işlere cok vakit ayırmak gerek ama mutlaka bir arap dost arapça sohbet eden insanları görmeniz lazım arap ülkesine gitmek şart çünkü nekadar tv den netten de dinlese insan gerçek ses gibi olmuyor

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Mart2013 Saat 23:59
birde ammice dedigimiz halk dili konusu var araplar halk dili konusurlar kitaptaki gerçek arapçayı sadece üst düzey devlet adamları ve ilmiye sınıfı konusuyor her ülkenin kendisne göre bir halk dili var

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:02
bide sunu söyliyim ben mesela kızılayda felan görüyorum baya bi arap insanları var ankarada artık ve gordukleriminde cogu kız ve yanlız tipler oldugu belli yani bunlara yaklasıp selam naber tanısalımmı felan derseniz bir bayan olarak sizinle tanısırlar arkadas olurlar araplar sıcak kanlı insanlardır ve mutevazidirler

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:10
bolca sarkı dinlemek gerek youtubeye mazzika veya rotana yada melodi tv yazın bunlar arapça muzik tv leri bunların kanallarına uye olun yeni sarkıları dinleyin ozelders.com sitesinden arap asıllı hocalar bulup sohbet edin mesela ankarada bildigim bir arap diş doktoru var vs işte gidip bunlarla samimi olmak felan gerekior girişken olmalı cunku arapça konusmak okadar acaip bişey ki konusmazsanız dinlemezseniz cok iyi okuma yazma bilseniz bile yapamazsınız

IP
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:18
Önerileriniz çok güzel,ben biraz cekingenim sanırım :) netten pek güvenemiyorum malesef ama gercek arap dostlarım olsun isterdim.. İnşallah bir gün ben de siz gibi anlarım, arapça öğrencisiyim ama bölümden derslerden cook sogudum dersleragır geldikçe korktum ve algılamak da artık zorlanıyorum acil toparlanmam lazım nerden nasıl baslamalıyım bilmiyorum.. boşa gecti zamanım..

IP
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:19
sohbetler ve proğramlar cok sıkıyor beni kendimi derste gibi hissediyorum :) ama sarkıları üniversiteye basladıgım ilk günden beri severek dinlerim

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:21

...

Düzenleyen Mustafa M - 08Mart2013 Saat 00:40

IP
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:25
msn kullanmıyorum ben. bence öğrencilerin böyle düşünmesindehocaların payı da büyük..ben okulumu cok hevesle sectim geldim ama sonuc ortada..

IP
Mustafa M
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Mustafa M Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:30
..

Düzenleyen Mustafa M - 08Mart2013 Saat 00:40

IP
nilinmelikesi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı nilinmelikesi Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Mart2013 Saat 00:39
bu konuda size katılmıyorum arapdilihocaları asla öğrencilerini kuran dilinden uzaklaştırmak gibi bir amacları olmadı olamaz bu nasıl haksız bir ithamdır böyle? Hocalarım kendilerini geliştirmişlerdir alanında zayıf diyebilcegim tek bir hocam olmadı o bakımdan cok sükür sanslıyım. Benim kastettiğim durum hocalarımın seviyesi degil, öğrenciye yaklasımdır, ya da dilöğretmeyi amac edinmiş hocaların öğrencinin ilgisini daima üst düzey tutabilme becerisinden bahsediyorum ben. Arapça kolay bir yol değildirve buna gönül vermiş ömrünü adamıs insanlara  lütfen kuran dilinden sogutuyorlar demeyin, dogru değil..

Anlaşılan benim hocalarımla  da tanışmamışsınız tanıssaydınız yukarıdaki örnegi vermezdiniz :)

yardımcı oldugunuz için tesekkür ederim, hayırlı geceler.

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.