Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Kur'an-ı Ker'im Meal-Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIKur'an-ı Ker'im Meal-Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: Kur'an Arapçası Öğreniyorum - Kur'an Arapçası Dersleri - Kur'an Tahlili Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1073

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Konu: Kur'an Arapçası Öğreniyorum - Kur'an Arapçası Dersleri - Kur'an Tahlili
    Gönderim Zamanı: 25Eylül2012 Saat 16:10

Kur'an Arapçası Öğreniyorum

Kur'an Arapçası Ders Kitabı

Kuran Arapçası Çözümü

kur'an arapça ve türkçe meali

Kuran Arapçası Dersleri

Kuran Öğretiminde Yeni Yöntem

Kırık Meal

Kelime Meal

Kur'an Arapçası Öğreniyorum

Kur'an Arapçası Ders Kitabı

Kuran Arapçası Çözümü

kur'an arapça ve türkçe meali

Kuran Arapçası Dersleri

Kuran Öğretiminde Yeni Yöntem

Kırık Meal

Kelime Meal

S.a. kardeşlerim,

“Kur’an Arapçası Öğreniyorum” bölümü ile temel dil bilgisini almış öğrenci arkadaşların hem dini terminolojilere vakıf olacak hem de bu çerçeve Kur’an-ı Kerim’in ayetlerine anlam verecek şekilde küçük surelerden başlamak üzere ayetleri kelime kelime çevirmeye çalışacağız.

Kelimeler üzerinde zaman zaman hem Sarf / Kelime Bilgisi hem de Nahiv / Cümle Bilgisi olarak üzerinde duracağız. Böylece kelimelerin çekimi, cinsi, çoğul, tekil, eril, dişil, fiil, fail, meful vb. bölümlerini de görmüş olaraktan ayetleri incelerken ve tercüme ederken birçok dil bilgisi konusunu da genel anlamda derine inmeden tekrarlamış olacağız.

Bu arada, çevirilerimize hem dil bilgisi açısından hem de tercüme açısından bilgisi olan kardeşlerimizde katkı sağlarsa, derslerimizi takip eden arkadaşlar daha ziyade istifade etmiş olacaktır.

Bu çalışmamız başta Kur’an ayetlerini anlamak isteyen herkese faydalı olacağı gibi İlitam, İlahiyat okuyan öğrenci kardeşlerimize de mesleki açıdan oldukça büyük katkı sağlayacaktır.

Hatırlatmakta fayda var o da şudur ki, her konuyu bilmiyor olabiliriz veya eksik anlatmış olabiliriz.

Düzenli ve devamlı çalışırsak, kısa zamanda öncelikle kısa süreleri bitirebiliriz. Böylece namaz kılarken okuduğumuz süreleri anlayarak daha huşu içinde namaz kılabilir, okuduğumuzdan feyiz alabiliriz.

Çalışmak bizden, başarı Allah’tan.

IP
aydinahmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1073

Alıntı aydinahmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Eylül2012 Saat 10:51

İlk kısa süremiz İhlas süresi ile başlıyoruz.
Kelime meallerini yaptım, kafanıza takılan ilave sorular varsa, birlikte cevabını arayacağız. Bilmediklerimizi bilenler tamamlayacaktır.

Sarf açısından fFillerin çekimleri, kökleri, isimlerin tekilleri, çoğulları; nahiv açısından cümledeki öğelerin konumları vb. sorularınızı sorabilir, katkılarınızı da ilave edebilirsiniz.

Mevlam çalışmamızı sürekli kılsın, faydalı ilimle meşgul olaraktan istifade edebilmeyi nasip etsin.

İhlas Suresi

سُورَةُ الإخْلاَصِ

بِسْمِ اللهِ الحَّرْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ (١) اَللهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ (٣) وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ (٤)

بِسْمِ Adı ile

اللهِ Allah'ın

الرَّحْمَنِ bağışlayıcı/rahman

الرَّحِيمِ esirgeyici/rahim

قُلْ de/söyle

هُوَ o

اللهُ Allah

أَحَدٌ birdir

**

اللهُ Allah

الصَّمَدُ eksiksizdir/sameddir

لَمْ يَلِدْ doğurmamıştır

وَلَمْ يُولَدْ doğrulmamıştır

وَلَمْ يَكُنْ olmadı/değildir

كُفُوًا dengi/denk

أَحَدٌ bir

Bağışlayıcı ve esirgeyici olan Allah'ın adıyla

1. De ki: "O Allah birdir!"

2. Allah eksiksizdir!

3. Doğurmadı ve doğurulmadı!

4. Onun bir dengi de olmadı!

IP
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Eylül2012 Saat 15:49

aydinahmet hocam,

Müteşekkiriz, çok güzel düşün ve faydalı bir çalışma.
Bizler de elimizden gelen katkıyı sağlarız, inşallah.
Özellikle Kur'an-ı Kerim'i baştan sonra kırık meal olarak tamamlamak gerekir. Hem Arapçamıza katkı sağlaması hem de ayetleri anlamaya yönelik meleke ve yeterlilik kazanma açısından.
Zaten zikretmişsiniz bazen fiillerin çekimleri, mazi, muzarisini tespit edebilmek bazen de ayetlerde geçen isimlerin tekil, çoğullarını tespit edemeyebiliyoruz, destek almak ve üzerinde yorumlamak gerekiyor.

Kısaca mükemmel bir çalışma olacak, müdavimi olacağım inşallah.

Sayenizde de bir disiplin dahilinde tüm Kur'an-ı Kerim-i baştan aşağıya kelime meali olarak tamamlamış olacağız.

Bu arada İlahiyat öğrencileri içinde oldukça istifali bir çalışma platformu ve katılımı olacak. Mevlam bu iyi niyete ve çalışmaya muvaffakiyet versin.

IP
islami
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı islami Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Eylül2012 Saat 12:13
güzel tebrikler.

IP
zydy
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 33

Alıntı zydy Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Eylül2012 Saat 18:14
aslında kur'an meal çalışması elzem bir faaliyet, belli seviyedeki arkadaşlarn ortaklaşa sistematik olarak slayt ya da kelime kelime tercüme yapmaya imkan veren bir çalışma yapsa çok faydalı olur, bildiğim kadararyla nette böyle bi çalışma yok, ingilizce dilinde kpds üds vb snavlar için kelime ezberleme slaytları var, kpds üds de ilginiz varsa malumunuzdur, neden bunu biz Kur'an için yapmıyoruz, uygulamıyoruz? hem kuran hemde arapçamızı geliştirmesi için cidddi bi uygulama olur, benmki sadece bi fikir, akıl akıldan üstündür

IP
tibet1907
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı tibet1907 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Aralık2012 Saat 08:32
çok önemli bir çalışma.uzunca bir zamandır böyle bişey arıyordum.aslında tüm kuranı tek bir dosyada bu şekilde görmek amacıyla nette araştırma yaptım.

tekrar söylüyorum : çok değerli bir çalışma;ALLAH bin kere razı olsun...

IP
el-ihtiyar
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı el-ihtiyar Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Şubat2015 Saat 14:39
Biz bu çalışmayı yapıyoruz ilgilenen arkadaşlara not verebilirim

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme