Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
MEB Personeli
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKamu PersoneliMEB Personeli

Mesaj icon Konu: Branş öğretmeni açığı artacak

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Branş öğretmeni açığı artacak
    Gönderim Zamanı: 02Temmuz2012 Saat 17:31

Branş öğretmeni açığı artacak
Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, açıklanan yeni ders çizelgelerine paralel olarak, özellkle branş öğretmen açığının çok fazla olacağını söyledi

Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, yeni eğitim-öğretim sistemiyle birlikte özellikle branş öğretmen açığının çok fazla olacağını söyledi. Ceylan, açıklanan ders çizelgesine göre, en çok matematik, fen ve teknoloji gibi derslerde öğretmen ihtiyacının çok fazla olacağına dikkat çekti.
Doğan Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın kademeli eğitim uygulamasıyla ilköğretim okullarını, ilkokul ve ortaokula dönüştürdüğünü hatırlattı. Bu dönüşüm sonrası 5. sınıfta sınıf öğretmenlerinin girmiş olduğu Türkçe, matematik, fen ve teknoloji gibi derslere artık branş öğretmenleri gireceğine işaret etti. Ceylan, bu durumun on binlerce öğretmen açığını doğuracağını dile getirerek, şu bilgileri verdi: "Bakanlık, ilkokul ve ortaokullarda haftalık ders çizelgesini de değiştirdi. Geçen yıllarda haftalık 30 saat olan ders, ortaokulların 5 ile 6. sınıflarında 36 saate, 7 ile 8. sınıflarında 8 saate çıkarıldı. Yeni ders programına göre bazı derslerin saatlerinde artış oldu. Bu durum ders saati artırılan branşlarda öğretmen açığını beraberinde getirecek."

Müfettiş Doğan Ceylan, geçen yıllarda 70 bin civarında ücretli öğretmen çalıştırılarak öğretmen açığı kapatılmaya çalışıldığını hatırlattı. 2012-2013 öğretim yılında bu açığı 100 binin üzerinde olacağının tahmin edildiğini, hangi branşlara ne kadar açık oluşacağı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Daha önceki yıllarda 6, 7 ve 8. sınıflarda 5 saat olan Türkçe dersi 5 ve 6. sınıflarda 6 saat, 7 ve 8. sınıflarda 5 saat olacak. Her sınıf düzeyinde dörder şubesi olan bir okul için haftalık ders yükü 60 saat iken 5. sınıfların da katılmasıyla aynı okulda şube sayısı 16'ya, ders saati ise 88 saate çıkacak. Bu da mevcut Türkçe öğretmenin yarısı kadar daha ihtiyaç doğacağını gösteriyor. Daha önceki yıllarda 6, 7 ve 8. sınıflarda 4 saat olan matematik dersi yeni dönemde bütün sınıflarda 5 saate çıkarıldı. Dörder şubesi olan bir okul için haftalık ders yükü 48 saatten 80 saate çıkacak. Matematik öğretmen açığı da mevcut öğretmen sayısının yarısından daha fazla olacak. 6, 7 ve 8. sınıflarda 4 saat olan fen ve teknoloji dersine 5. sınıflarda da branş öğretmeni gireceğinden dörder şubesi olan kurum için haftalık ders yükü 48 saatten 64 saate çıkacak. 6 ve 7. sınıflarda 3 saat sosyal bilgiler ve 8. sınıfta 2 saat Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi dersi aynen devam ediyor. 5. sınıflarda da 3 saat sosyal bilgiler dersine branş öğretmeni girecek. Dörder şubesi olan kurum için haftalık ders yükü 32 saatten 44 saate çıkacak."

SINIF ÖĞRETMENİ FAZLALIĞI

Doğan Ceylan, Milli Eğitim Bakanı'nın bir soru üzerine, 'Öğretmenlerin kendi branşında derse gireceğine' ilişkin açıklaması olduğunu ve bunun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini aktardı. Ceylan, şu değerlendirmeyi yaptı: "5. sınıfların ortaokula alınması nedeniyle yüzde 20'si norm fazlası duruma düşecek sınıf öğretmenlerinin, birinci sınıfa kayıt yaşının 66 aya çekilmesi nedeniyle tamamına yakının norm fazlası olmayacağı açıklandı. Oysa kayıt yaşı öğrenci sayısını yüzde 100 değil sadece yüzde 25 artıracağından sınıf öğretmenlerinin norm fazlası olacağı açık. Bu öğretmenlerimize ders verilmezse boş oturacaklar. Bir yandan ortaokullarımızda öğretmen açığı varken ve tecrübesiz ücretli öğretmenlerle bu açık kapatılmaya çalışılırken, diğer yandan kadrolu, mesleki tecrübesi olan ve norm fazlası durumuna düşürülen sınıf öğretmenlerinden yararlanılmaması ülkemiz için insan kaynağı israfı olur."

Ceylan, bu öğretmenlerin onlarca yıldır beşinci sınıftaki dersleri zaten okuttuklarını anlatarak, "Öğrenci aynı öğrenci, program aynı programdır. Bu nedenle birkaç yıllığına 5. sınıflarda açık olan derslere girmeleri yararlı olacaktır. Bakanlığın bu konuda kararı vermesi ve eğitim camiasını bilgilendirmesi gereklidir." ifadesini kullandı.
 
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası