Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTürkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة

Mesaj icon Konu: Turist Rehberlerinin Bayramı bugün! Yasa çıktı!

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
idinc
Yönetici
Yönetici
Simge
Site ve Forum Yöneticisi

Kayıt Tarihi: 21Ağustos2006
Gönderilenler: 2869

Alıntı idinc Cevapla bullet Konu: Turist Rehberlerinin Bayramı bugün! Yasa çıktı!
    Gönderim Zamanı: 07Haziran2012 Saat 22:25

Turist Rehberlerinin Bayramı bugün! Yasa çıktı!

07.06.2012

Turist Rehberlerinin Bayramı bugün! Yasa çıktı!

07.06.2012

Rehberlerin 30 yılı aşkın sürelik özlemi son buldu. Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda 212 oyla kabul edildi. Açık oylamada 213 oy kullanılırken, 212 kabul, 1 ret oyu çıktı. Böylelikle turist rehberliği, hizmet niteliğinde bir faaliyet olmaktan çıkıp yasa ile mesleğe dönüştü. Bu kanunla turizm sektörü için de önemli bir adım atıldı; TÜRSAB’tan sonra meslek kanunu sahibi ikinci sektör kuruluşu rehberler oldu.

TÜRSAB, 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı “Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu” ile sektörde yasa sahibi tek meslek kuruluşu ünvanını bugüne kadar elinde tutuyordu. TBMM’den bugün geçen “Turist Rehberliği Meslek Kanunu” ile rehberler de artık tüzel bir kişiliğe sahip oldu. Bundan sonra Rehberler Birliği’ne çok daha fazla sorumluluk düşecek; rehberler Türkiye turizminde daha fazla söz sahibi olacak.

YASADA NELER VAR?

Rehberlik kursları

Yasayla yapılan düzenlemeye göre sadece gerekli görülen, ihtiyaç duyulan hallerde rehberlik kursu açılabilecek. Bu kursları da Bakanlığın gözetim ve denetiminde Rehberler Birliği açacak.

İster üniversitelerin rehberlik bölümü mezunu, ister sertifika programı mezunu, tüm rehber adaylarının uygulama gezilerini Rehberler Birliği düzenleyecek. Uygulama gezileri sonundaki sınavı da Birlik yapacak.

Odalara üyelik

Şu anda rehberlerin yarısından fazlası hiçbir oda ve derneğe üye değilken yasa ile hepsi zorunlu olarak meslek kuruluşu üyesi olacak. Yasada; “Turist rehberlerinin yerleşim yerinin bulunduğu ilde kurulmuş odalardan birine, yerleşim yeri olan ilde oda kurulmamışsa en yakın ilde kurulmuş odalardan birine üye olmaları zorunludur” deniliyor.

Odalar nasıl kurulacak?

Sınırları içinde en az 150 turist rehberinin yerleşim yerinin bulunduğu her ilde, 50 turist rehberinden az olmamak üzere, il bazında kayıtlı olan toplam turist rehberi sayısının en az yüzde 20′sinin valiliğe başvurusu üzerine, tüzel kişiliğe sahip ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan odalar kurulabilecek. Odaların merkezleri kuruldukları il olacak. Aynı ilde birden fazla oda kurulabilecek.

Yönetimler 3 yıl görev yapacak

Yasaya göre Rehber Odaları yönetimleri 3 yıl görev yapmak üzere seçilecek. Birlik başkanı seçilen oda başkanı, oda başkanlığı sıfatını yitirecek. Öte yandan aynı kişi, üst üste iki dönemden fazla başkan olarak seçilemeyecek.

Taban ücretin altında çalışana ceza

Rehber taban ücretleri yasaya göre, birlikler ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin görüşleri alınarak Bakanlık tarafından net ücret üzerinden belirlenecek; ücretler her yıl en geç Aralık ayında, izleyen takvim yılının başından itibaren yürürlüğe girmek üzere Bakanlık tarafından ilan edilecek.

Turist rehberleri, taban ücret tarifesinde belirlenen ücretin altında çalışamayacaklar.

Ayrıca rehberlerin tur için belirlenen ücreti ihtiva eden yazılı turist rehberliği sözleşmesi yapmaları zorunlu olacak. Haklı nedenlerin bulunduğu hallerde ve daha sonra yazılı olarak düzenlenmek kaydıyla e-posta, faks, telefon mesajı ve benzeri yollarla sözleşme yapılabilecek.

Tur için yazılı sözleşme yapmayan veya taban ücretin altında ücret ile çalışan turist rehberi, ilgili birlik tarafından her bir fiil için ayrı ayrı olmak, birlik bütçesine gelir kaydedilmek ve üç günlük taban ücretinden az olmamak üzere turun toplam süresine karşılık gelen taban ücret kadar idari para cezasıyla cezalandırılabilecek.

Kokartın Kalıcılığı: Ruhsatname

Mevcut durumda rehberler hak ederek aldıkları kokartlarını yitirmemek için her yıl belli prosedürü tamamlamak zorundaydı. Oysa yasa ile birlikte Ruhsatname diploma gibi ömür boyu geçerliğini koruyacak. Aktif (eylemli) rehberlik yapabilmek için aidat ödeyerek yıllık çalışma kartı almak yeterli olacak.

Zorunlu Seminerler Kalkıyor

Yasa ile zorunlu seminerler kalkıyor, isteğe bağlı eğitimler geliyor.

Aktif (Eylemli-Faal) / Pasif (Eylemsiz-Gayrı Faal) Üyelik

Mesleğe belli bir süre ara vermek isteyenler için pasif (eylemsiz-gayrı faal) üyelik gelecek. Pasif üyelik döneminde rehberin kokartını yitirmemesi için herhangi bir şey yapmasına gerek olmayacak, pasif üyeliğe geçmek istediğini bildirmesi yeterli olacak. 8 yıl veya daha fazla süre aralıksız pasif üye olarak kalanlar rehberliğe geri dönebilmek için bir sınava girecek.

Mesleğin Korunması

Aşağıda da görüldüğü üzere, Kanun Tasarısında Mesleğin Korunması ile ilgili 7. Maddenin 1 ve 2. fıkraları ile her türlü turist rehberliği kurslarının açılması engelleniyor ve yaptırım getiriliyor.

MADDE 7-

(1) Turist rehberliği hizmetleri sadece turist rehberleri tarafından sunulur. Başka sıfat veya unvanlarla icra edilen ancak bu Kanun uyarınca turist rehberliği niteliği taşıyan her türlü hizmetin yürütülmesinde mesleği icra etme koşullarını taşıyan kişiler çalıştırılır. Kamu kurum ve kuruluşlarının resmi faaliyetlerinde turist rehberliği hizmeti verecek ruhsatname sahibi bir kamu görevlisinin görevlendirilmiş olması halinde ayrıca turist rehberi bulundurulması zorunlu değildir.

(2) Bu Kanun kapsamı dışında hangi ad altında olursa olsun turist rehberliği niteliğinde bir faaliyet yürütülmesine hak kazandıracak eğitim programları düzenlenemez veya belge verilemez. Bu hükme aykırı hareket edenler hakkında Bakanlık tarafından fiilin ağırlığı ile süresi dikkate alınarak beşbin Türk Lirasından onbeşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu fiillerin işlenmesi durumu mesleğe engel hal oluşturur.

Denetimler, kaçaklara ceza

Meslek kuruluşları, yani Birlik ve Odalar, Bakanlıkla ve TÜRSAB ile birlikte veya ayrı ayrı yani doğrudan denetleme yapabiliyor. Hatta gerekli olursa kolluk gücünden yardım da alabiliyor.

Birlik, kaçak rehberlik yapanları veya kaçak rehberlik kurslarını faaliyetten men edebiliyor.

Sicil ve Disiplin İşlemleri

Rehberlerin sicil işlemleri ve Disiplin işlemleri şu anda Bakanlık tarafından yürütülüyor. Yasa ile bu işlemler Rehber Kuruluşları tarafından yürütülecek, Birlik sicil veri tabanı oluşturacak. Disiplin Kurulu Birlik bünyesinde olacak.

Eskiden Rehberlik Belgesi alıp da yitirmiş olanlar

Eskiden rehberlik belgesi almış olup da vize yaptırmadıkları için yitirmiş olanlar bir intibak sınavıyla yeniden rehber olabilecekler.

Devlet Memurlarının Rehberlik Yapabilmesi

Devlet memuru olan rehberler için herhangi bir hüküm konmadığı için her devlet memuru kendi kurumundan izin alabildiği sürece rehberlik hizmeti sunabilecek.
Yasa taslağının son hali, madde gerekçeleri ve “Turist Rehberliği Meslek Kanunu Tasarısı ile Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporu”nuhttp://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss257.pdf sayfasından okuyabilirsiniz.

Kaynak: http://www.turizmhabercisi.com/turist-rehberlerinin-bayrami-bugun-yasa-cikti.html
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,070 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası