Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالدراسات الترجمة - TERCÜME ÇALIŞMALARIArapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: اقتراح بوتين للتعاون الصاروخي مع واشنطن: نكتة ام س Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
sahinoglutuba
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı sahinoglutuba Cevapla bullet Konu: اقتراح بوتين للتعاون الصاروخي مع واشنطن: نكتة ام س
    Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 14:22

بهت كثيرون من عرض الرئيس الروسي فلاديمير بوتين على الرئيس الأمريكي جورج بوش أن يتعاون الاثنان في المجال العسكري بالتصدي لتهديد الصواريخ المعادية لأصدقاء أمريكا في وسط أوروبا بالعمل معا من قاعدة رادارية تستأجرها روسيا في جمهورية أذربيجان.

كان العرض ردا على خطط بوش بنشر جانب من منظومة الدرع الصاروخية الدفاعية الأمريكية : عشرة صواريخ من طراز سيلوس في بولندا ومحطة رادرارية في جمهورية التشيك للتصدي لتهديدات الصواريخ الإيرانية وهو ما اعتبرته موسكو تهديدا لها. حتى الرئيس بوش نفسه لم يجد ما يرد به على حديث بوتين إلا القول بأنه اقتراح جدير بالبحث

IP
mutercimmurat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı mutercimmurat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 15:08

kardeş armut piş ağzıma düş diyorsun da kendine iyilik yapmıyorsun haberin olsun başkasının unu ile değirmene gidilmez bu haberi bbc.co.uk/arabic sitesinden aşırmışsın yani alıntılamışsın arkadaşları imtihan edeceğine önce sen bi çevir biraz kazın tabir-i caizse sonra varsa yanlışın tecrübeli arkadaşlar düzeltir.vesselam!!!

Düzenleyen mutercimmurat - 11Haziran2007 Saat 15:10

IP
sahinoglutuba
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahinoglutuba Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 15:23

Arkadaşım tavsiyen için sağol .Çok kibarsın !!
Ben metinleri hiç okumadan foruma göndermiyorum .Kendi başıma yapabiliyor olsam zaten yollamazdım . Ayrıca BBC nin sitesinden aşırıyosun demen de çok komik .
Kimse arapça metinleri kafasından uydurmuyor heralde herkes bir yerde okuduğunu buraya yazıyor. Üslubunu hiç beğenmedim .

IP
azra-zehra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 108

Alıntı azra-zehra Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 19:29

mutercimmurat arkadaşı biraz sert eleştirmişsin. Ben onun gönderdiği yazıları bir süredir görüyorum zaman zaman çevirbildiği kadarını kendisi yazıyor zaten. Burda kendinden daha tecrübeli insanların çevirilerini kendi çevirileri ile karşılaştırma imkanı bularak kendini geliştirmeye çalıştığını düşünüyorum. Gösterdiğin bu kırıcı tavırdan dolayı seni kınıyorum. Bu konuda onu uyarmak istiyorsan daha kibar bir tarzla özel mesaj gönderir ve onun niyetinin kopye çekmek senin tabirinle araklamak olmadığını anlardın.  selamlar...

sahinoğlutuba mütercimmuratın bu eleştirisi umarım senin cesareti kırmaz.

Düzenleyen azra-zehra - 12Haziran2007 Saat 20:24

IP
sahinoglutuba
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahinoglutuba Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 10:35

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in füze tehdidine karşı Amerika Devlet Başkanı George Bush 'a askeri alanda ikili yardımlaşma önerisi teklifi çoğu kişiyi şaşırttı .
İkinci paragrafı tam anlayamadım .

IP
azra-zehra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı azra-zehra Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 12Haziran2007 Saat 21:16
Viladimir Putin'in Amerika başkanı Bush' a Amerikanın Avrupadaki dostlarına yönelik uzun menzilli füze tehdidine karşı Rusya'nın Azerbaycan da kiraladığı radar üssünde birlikte çalışmayı önermesi pek çok kişiyi şaşırttı.

Teklif Amerikanın Füze Savunma Kalkanı Projesine cevap olarak geldi. Bu projeye göre Hollanda'da stylus tarzı 10 füze olacak, İran'ın füze tehdidtlerini -ki Rusya bu füzeleri onlar için tehdit kabul ediyor-  engellemek için kurulan radar üssü ise çek cumhuriyetinde olacak. Putin'in teklifi karşısında bizzat Başkan Bush bile '' incelenmeye değer bir teklif'' demekten başka söz bulamadı.

Düzenleyen azra-zehra - 13Haziran2007 Saat 12:35

IP
sahinoglutuba
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahinoglutuba Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 12:26
 المعادية kelimesinin anlamı burada nedir?

IP
azra-zehra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı azra-zehra Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 12:34

uzun menzilli anlamında olmalı ben tercümeye yazmamışım. ama şimdi ekleyeyim. Uzun menzilli anlamını nereden çıkardın dersen muad:ilerde teslim edilecek posta anlamına geliyor. Muadiyye ise uzun sürede giden gibi düşündüm. Karinede de onu kasdediyor zaten. Nasıl düşünmüşüm ama :))

IP
sahinoglutuba
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı sahinoglutuba Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 12:57

Çok iyi düşünmüşsün valla :)

IP
baybars
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı baybars Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 20:27
 تهديد الصواريخ المعادية لأصدقاء أمريكا
 Amerika'nın dostlarına yönelik füze tehdidi
-e karşı, -e kaşıtı, -e yönelik anlamlamlarına gelir.

IP
azra-zehra
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı azra-zehra Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 22:36
teşekkürler baybars
bende amma atmışım...

Düzenleyen azra-zehra - 13Haziran2007 Saat 22:36

IP
sahinoglutuba