Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Türkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netTÜRKİYE ve ARAP ÜLKELERİNDE TURİZM ve TİCARETTürkiye'de Türk-Arap Turizmi - السفر و السياحة

Mesaj icon Konu: Araplar, Avrupalı'dan 4 kat fazla harcıyorlar

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Araplar, Avrupalı'dan 4 kat fazla harcıyorlar
    Gönderim Zamanı: 14Mayıs2012 Saat 12:37

İşte Hükümet'in turizm gelirlerini artıracak çalışması

 
İşte Hükümet'in turizm gelirlerini artıracak çalışması

Hükümet mütekabiliyet'te yabancı yatırımcının oturma izni sorununu çözmek için düğmeye bastı. Yeni çalışmayla gayrimenkul satışları artıp turizmden sağlanan gelir yükselirken bu durumdan en çok Arap yatırımcıların memnun olacağı belirtiliyor.

Hükümet Türkiye'den ev ve arazi almaya başlayan Arap yatırımcıların önünü açacak yeni bir düzenleme yapacak. Yabancıya konut satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'yla birlikte Türkiye'ye gelmek isteyen yatırımcıların oturma izin süreleri uzatılacak.

Sabah Gazetesinden Dilek Taş'ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ile ortak çalışma yaptıklarını belirterek, "Oturmak için izin var ama bunun süresini uzatmak için çalışma yapıyoruz. ABD'de olduğu gibi belli bir rakamın üzerinde gayrimenkul alanlar, belli miktarın üzerinde yatırım yapanlar sadece 3 ay değil, biraz daha fazla ülkemizde kalsınlar. Bu imkanı verelim ki 3 aydan çok daha uzun süre kalabilsinler. Bunları biraz daha esnetelim" dedi. Düzenlemeye destek veren inşaat sektörü temsilcileri oturma izninin uzatılması durumunda hem gayrimenkul satışlarının daha da artacağını hem de turizmden sağlanan gelirin yükseleceğini dile getiriyor.

VİZE ALIM KARARINI ETKİLER

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, yabancıların güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra konut alabildiğini belirterek, "Bu satışların ve mütekabiliyetin başarıya ulaşması için çok önemli bir adım. Bu adım atılmazsa mütekabiliyetin bir ayağı eksik kalır. Biz konut alana oturma izninin verilmesinin ya da uzun sürelerle vize verilmesinin konut alım kararını etkileyeceğini düşünüyoruz. Özellikle de Ortadoğulu turistler Türkiye'yi seviyor ve uzun bir zaman geçirmek için burada kalıyor" dedi.

'Oturma izni çıkarsa satışlar artar'

Oturma izni olmadan mütekabiliyeti yırtdışında pazarlamanın anlamı olmadığını söyleyen Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya "Bakanlığın çalışması çok olumlu bir adım. Bu konuda da aşama kaydedilmesiyle satışlar ciddi oranda artar ve yasa başarıya ulaşır. Çünkü bu insanlar bu evleri alıp kendi memleketlerine getirmeyecekler. Yasa geçtikten sonra da yurtdışından ilgi arttı. Şu anda bize gelip konutumuz görüştüğümüz burada konut almak isteyenler, kendi memleketlerinde ofis açmak isteyenler bize taleplerini iletiyorlar. En yoğun talep Azerbaycan, İran, Ortadoğu ülkelerinden geliyor. Satış kampanyalarımızı oradaki ofislerle de birleştirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

**Avrupalı'dan 4 kat fazla harcıyorlar**

Yeni düzenlemenin turizm gelirlerini de artırması bekleniyor. Alışverişi ve gezmeyi seven Arap turistler oturma izinleri uzarsa Türkiye'de daha fazla kalacak. Normalde Arap turistler seyahatlerinde Avrupalı turistlerin üç katı kadar gelir bırakıyor. Ortalama bir Avrupalı turist 600 dolar civarında harcama yaparken Ortadoğu turistlerde bu harcama 2 bin - 3 bin doları buluyor. Ortadoğu'dan en çok turist getiren Heysem Turizm'in sahibi Ayman Maslamani, "Orta gelir grubundaki Arapların bile harcaması Avrupalı'nın 2-3 katını buluyor. Daha zenginlerse en az 10 bin dolar harcıyor. Markalı ve lüks alışverişi seviyorlar" dedi. (Sabah)

Kaynak: http://www.turizmdebusabah.com/haber_detay~haberNo~61036~f~iste-hukumetin-turizm-gelirlerini-artiracak-calismasi.aspx
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,074 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası