Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Çeviri Atölyesi - Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netورشة التجرمة - ÇEVİRİ ATÖLYESİ TERCÜME ÇALIŞMALARIÇeviri Atölyesi - Arapça'dan Türkçe'ye Tercüme Çalışmaları
Mesaj icon Konu: PROJE ÖDEVİM VAR YARDIM EDİNN LÜTFENNN.... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri Hemen Al Hemen Sat
Yazar Mesaj
muhammedby06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı muhammedby06 Cevapla bullet Konu: PROJE ÖDEVİM VAR YARDIM EDİNN LÜTFENNN....
    Gönderim Zamanı: 17Nisan2012 Saat 21:27

Arkadaşlar benim proje ödevi konum : Müfred,tesniye ve cemilerde ,merfuluk mensupluk mecrurluk nasıldır?
Ben Bu konuyu hiç bir yerde bulamadım..LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN.(yoksa çok kötü not alacağımm..)Yardım Edenlerden ALLAH RAZI OLSUN..

IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 2486

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 17Nisan2012 Saat 23:35

TEKİL-İKİL ÇOĞUL(MÜFRED-TESNİYE, CEMİ)
Türkçede kelimeler sayı bakımından tekil ve çoğul olmak üzere iki açıdan değerlendirilir. İkil için herhangi bir kalıp yoktur. Ama Arapçada ikil için ayrıca bir kalıp bulunmaktadır. Sarf bölümünde bununla ilgili bir bilgi vardı. İsm-i Fail ve İsm-i meful gibi kalıpları borada çekimiyle beraber yazmıştık. Arapçada camid isimler için de aynı durum geçerlidir.

Müfred: Tek bir şeyi ifade eden kelimelerdir. Şu ana kadar genel olarak her türlü ismi tekil(müfred) olarak örnek vermeye çalıştık. كاَتِبٌ كاَتِبَةٌ gibi

Tesniye: İki şeyi ifade eden kelimedir. Kelimelerin son kısmına انِ (elif-nun) harfleri ve يْنِ (ye-nun) harfleri eklenerek yapılır. مُسْلِمَانِve مُسْلِمَيْنِ gibi.

Cem’i: İkiden çok olan şeyleri ifade eden kelimelerdir. Kelimenin son kısmına ونَ(waw-nun) veya ينَ (ya-nun)harfleri eklenerek yapılır. مُسْلِمُونَ ve مُسْلِمِينَ gibi

1.Cemi Müzekker Salim: Erkek olan veya sayılan varlıkların isimleri, sonlarına ون eklenerek çoğul yapılır.
Öğretmenler معلمون - Öğretmen معلم
2.Cemi Müennes Salim: Dişi olan veya sayılan bir varlığı gösteren ismin sonuna ات eklenerek çoğul yapılır.
Hanım öğretmenlerمعلمات - Hanım öğretmen معلمة
3- Cemi mükesser Tekil kelimenin yapısı, biçimi değiştirilerek elde edilen çokluktur.
مَدْرَسَة (ج) مَدَارِسُ شَجَرَةٌ (ج) اَشْجَارٌ بَابٌ (ج) اَبْوَابٌ
Cemi mükesserlerin tesniyesi ve müfredi diğer kelimelerinkine benzer. Sadece çoğullarında farklılık arz ederler.

Merfu tekil,ikil ve çoğul

جَمْعٌ Çoğul تَثْنِيَةٌ İkil مُفْرَدٌ Tekil
كاَتِبُونَ كاَتِباَنِ كاَتِبٌ مُذَكَّرٌ
كاَتِباَتٌ كاَتِبَتاَنِ كاَتِبَةٌ مُؤَنَّثٌ

Yukarıdaki örnek bir ismin tekil,ikil ve çoğulunun merfu haliyle ilgiliydi.Bir de bunun başka bir örnek eşliğinde mansup ve mecrur hallerini göstermemiz gerekecek.

Mansub جَمْعٌ Çoğul تَثْنِيَةٌ İkil مُفْرَدٌ Tekil
مُسْلِمِينَ مُسْلِمَيْنِ مُسْلِماً مُذَكَّرٌ
مُسْلِمَاتٌ
مُسْلِمَتَيْنِ
مُسْلِمَة
مُؤَنَّثٌMecrur

مُسْلِمِينَ مُسْلِمَيْنِ مُسْلِمِ مُذَكَّرٌ
مُسْلِمِاتٌ
مُسْلِمَتَيْنِ
مُسْلِمَة
مُؤَنَّثٌ

Her zaman her yerde gerçek ol gerçek
Gerçek değil isen ellerini çek
Kuran-ı kerim bir bahçedir bismillah çiçek
Bize bu bahçenin kokusu lazım
IP
muhammedby06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı muhammedby06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Nisan2012 Saat 19:21
Allah Razı Olsunn..Arapça kelimeleri biraz daha büyük yapma şansmız yokmu??

Düzenleyen muhammedby06 - 18Nisan2012 Saat 19:23

IP
together
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı together Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Nisan2012 Saat 20:14
[QUOTE=ibrahimoruc]TEKİL-İKİL ÇOĞUL(MÜFRED-TESNİYE, CEMİ)
Türkçede kelimeler sayı bakımından tekil ve çoğul olmak üzere iki açıdan değerlendirilir. İkil için herhangi bir kalıp yoktur. Ama Arapçada ikil için ayrıca bir kalıp bulunmaktadır. Sarf bölümünde bununla ilgili bir bilgi vardı. İsm-i Fail ve İsm-i meful gibi kalıpları borada çekimiyle beraber yazmıştık. Arapçada camid isimler için de aynı durum geçerlidir.

Müfred: Tek bir şeyi ifade eden kelimelerdir. Şu ana kadar genel olarak her türlü ismi tekil(müfred) olarak örnek vermeye çalıştık. كاَتِبٌ كاَتِبَةٌ gibi

Tesniye: İki şeyi ifade eden kelimedir. Kelimelerin son kısmına انِ (elif-nun) harfleri ve يْنِ (ye-nun) harfleri eklenerek yapılır. مُسْلِمَانِve مُسْلِمَيْنِ gibi.

Cem’i: İkiden çok olan şeyleri ifade eden kelimelerdir. Kelimenin son kısmına ونَ(waw-nun) veya ينَ (ya-nun)harfleri eklenerek yapılır. مُسْلِمُونَ ve مُسْلِمِينَ gibi

1.Cemi Müzekker Salim: Erkek olan veya sayılan varlıkların isimleri, sonlarına ون eklenerek çoğul yapılır.
Öğretmenler معلمون - Öğretmen معلم
2.Cemi Müennes Salim: Dişi olan veya sayılan bir varlığı gösteren ismin sonuna ات eklenerek çoğul yapılır.
Hanım öğretmenlerمعلمات - Hanım öğretmen معلمة
3- Cemi mükesser Tekil kelimenin yapısı, biçimi değiştirilerek elde edilen çokluktur.
مَدْرَسَة (ج) مَدَارِسُ شَجَرَةٌ (ج) اَشْجَارٌ بَابٌ (ج) اَبْوَابٌ
Cemi mükesserlerin tesniyesi ve müfredi diğer kelimelerinkine benzer. Sadece çoğullarında farklılık arz ederler.

Merfu tekil,ikil ve çoğul

كاَتِبُونَ كاَتِباَنِ كاَتِبٌ مُذَكَّرٌ
كاَتِباَتٌ كاَتِبَتاَنِ كاَتِبَةٌ مُؤَنَّثٌ

Yukarıdaki örnek bir ismin tekil,ikil ve çoğulunun merfu haliyle ilgiliydi.Bir de bunun başka bir örnek eşliğinde mansup ve mecrur hallerini göstermemiz gerekecek.

Mansub جَمْعٌ Çoğul تَثْنِيَةٌ İkil مُفْرَدٌ Tekil
مُسْلِمِينَ مُسْلِمَيْنِ مُسْلِماً مُذَكَّرٌ
مُسْلِمَاتٌ
مُسْلِمَتَيْنِ
مُسْلِمَة
مُؤَنَّثٌMecrur

مُسْلِمِينَ مُسْلِمَيْنِ مُسْلِمِ مُذَكَّرٌ
مُسْلِمِاتٌ
مُسْلِمَتَيْنِ
مُسْلِمَة
مُؤَنَّثٌ[
/QUOTE]

IP
muhammedby06
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı muhammedby06 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Nisan2012 Saat 22:32
ALLAH RAZI OLSUN..çok teşekkür ederim..

IP
ibrahimoruc
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 2486

Alıntı ibrahimoruc Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Nisan2012 Saat 19:27
Orjinalini yazan: muhammedby06

ALLAH RAZI OLSUN..çok teşekkür ederim..

Rica ederim.Kolay gelsin.

Her zaman her yerde gerçek ol gerçek
Gerçek değil isen ellerini çek
Kuran-ı kerim bir bahçedir bismillah çiçek
Bize bu bahçenin kokusu lazım
IP
irfanmeral53
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3

Alıntı irfanmeral53 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Mart2017 Saat 19:50
benimde bir arapça ödevim var 15 sayfalık bir hikaye kitabı varmı bir gönüllü bunu bana çevirebilecek allah rızası için lütfen ödev vaktim yaklaştı ilgilenen olursa gene buradan atarım sayfaları lütfen çok ihtiyacım var

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.