Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
Diyanet Personeli
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKamu PersoneliDiyanet Personeli
Mesaj icon Konu: Diyanet'in kadın görevlilere ihtiyacı var Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: Diyanet'in kadın görevlilere ihtiyacı var
    Gönderim Zamanı: 06Mart2012 Saat 12:19

Diyanet'in kadın görevlilere ihtiyacı var

Diyanet'in kadın görevlilere ihtiyacı var

Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın adını kadınlarla ilgili projelerde duyuyoruz. Toplumun her kesimindeki kadınların dini ihtiyaçları için çözüm üretmeye çalışan projelerin başında ise kadın din görevlileri var. Bunlardan biri de Türkiye'nin ilk Kadın Müftü yardımcıları arasında olan İstanbul İl Müftü Yardımcısı Kadriye Avcı Erdemli. Göreve geldiği tarihten beri, pek çok projeyi hayata geçiren Kadriye Hanım, en çok kadınların camilerdeki yeri için uğraşıyor. Bunun dışında ise kadınlarla ilgili Türkiye'ye rol model olacak işlerin peşinde. Bu yüzden; kendisiyle bir araya gelip, Müftülüğünü ve kadın- din ilişkisini konuştuk.Hiç, bir gün müftü yardımcısı olabileceğinizi hayal etmiş miydiniz?

İmam Hatip öğrencisiyken kadınların Diyanet'teki makamlarını yetersiz görmüş ve babama, "kadınlar sadece Kuran kursu hocası mı olabiliyor?" diye sormuştum. O da "Müftü yardımcısı da olabilirler" diye cevap vermişti. Ama örneği olmadığı için pek hayal edemezdik. Lakin nasipte varmış ki oldu.

Sizden önce bir örneği var mı?

Benden bir yıl önce Antalya ve Kayseri'ye iki kadın müftü yardımcısı atanmıştı. Benimle birlikte 5 kadın müftü yardımcısı daha atandı. Sonra da 3 kişi daha eklendi listeye. Şuanda 10 kadın müftü yardımcısı var Türkiye genelinde.
Diğer müftü yardımcılarıyla görüşüyor musunuz? Dostluk var mı arada?
Tabi sık sık görüşüyoruz. Birbirimizle fikir alışverişi yapıyoruz.
Eşiniz de ilahiyatçı mı?
Hayır değil. Bir eve iki hoca fazla. Bizim evin hocası benim.(Gülüşmeler)
O zaman eşiniz sizi vazifeniz noktasında hayli destekliyor...
Tabi. Hep arkamda durdu. Vazifeme saygıyla baktı.
"Kadından müftü olur mu?" diye sizi yadırgayanlar ya da saygı göstermeyenler oldu mu bu işe başladığınızda?
Diyanet İşleri Başkanlığı,erkeklerin yoğunlukta olduğu bir kurum. Düşünün İstanbul genelinde 1 il, 39 ilçe müftüsü 7 müftü yardımcısı arasında ben tek kadınım. Ben başlangıçta zorlandım doğrusu Elbette onlar da zorlanmıştır. Ama genel olarak kurumumda hüsnü kabul gördüğümü düşünüyorum.. Bir de din hizmetlerine artık kadın eli değmesi, kadın bakış açısının yansıması gerektiğini düşünüyorlardı. Benim de bu misyonu, İslam tarihindeki Hz. Aişe rolünü üstlendiğimi, bunun için öncülük yapabileceğimi söylüyorlar. Bu da biraz kurumumuzdaki arkadaşların kadının dindeki yerini ve bu alandaki ihtiyacı herkesten daha iyi bilmelrinden kaynaklanıyor olabilir.

Diyanetteki bu tavır topluma örnek olabilir mi?

Belki. İnsanlar dinin, kadınların sosyal hayatta var olmasına yahut iş hayatında bulunmasına karşı olduğunu sanıyor olabilir. Oysa öyle değil. Şifa binti Abdillah'ın hicret sonrasında Hz.Peygambe(S.A.S) tarafından çarşı ve Pazar işlerini tanzim ve murakabe etmekle görevlendirildiği, Hz. Ömer' (r.a)ın da kendi hilafet döneminde Hz. Şifâ'ya çok hürmet gösterdiği, Hz. Ömer'in hilafeti devrinde de kendisine memleket idaresinde vazife verdiği, Hz. Şifâ (r.anha)'nın çarşı-pazarın intizam işlerine baktığı bilinmektedir. O halde islamda bir iş için cinsiyet değil, liyakat önemli diyebiliriz.

Bazı kadınlar "Acaba çalışmakla yanlış mı yapıyoruz?Duygusunda onlara tavsiyeniz ne?
Az önce de belirttiğim gibi, bizim dinimiz kadınların sosyal hayatta yer almalarına karşı değil. Peygamber Efendimiz dönemi buna en güzel örnek. Kadınlar beş vakit namazlarını,Cuma ve bayram namazlarını camide kılabiliyorlardı.Savaşa katılarak askere su taşıyan yaralarını saran kadın sahabiler var idi. Burada sadece, çalışan kadınların ve erkeklerin üzerine düşen, dinin çizdiği sınırları bilerek hareket etmesi. İnancıyla, duruşuyla bu hayatın içine katılmayı bilmeleri. Dinimize göre, insanlar arası ilişkilerde ve çalışma hayatına dair koyduğu dürüstük, güven gibi genel ilkelerine bağlı kalmak şartıyla, erkek olsun kadın olsun herkesin, helal ve meşru yollardan kazanç elde etme hakkına sahiptir. Taviz vermemeli bu doğrulardan. Bir de hem erkekler hem de kadınlar nezaket ve saygı sınırlarını bilmeli, dinin ölçülerini gözetmeli. Bu sorunun cevabı sadece kadınlara değil erkeklere de ulaşmalı.

Diyanetin kadın dokunuşuna ihtiyacı vardı dediniz... Hangi sebeplerden dolayı...

Din hizmetlerini sadece cami imamı ya da kuran kursu hocası olarak düşünmemek gerekiyor. Eğer kadın din görevlileri olmasa bu ülkenin kadınları dini bilgiyi nasıl öğrenecekler? Bizim toplumumuzda kadınlar direk bir erkek din görevlisine soru soramıyorlar. Sorsalar da bu onlar için yeterli olmuyor. Bu yüzden, hac ekibinde, yurt dışı hizmetlerinde, idarecilikte, fetva makamında hep kadınların olması gerekiyor ki kadınlar daha kolay anlaşılsın sorunları daha çabuk çözülsün.

Kadın görevli sayısı bu yüzden mi artıyor?

Evet bu ihtiyaç belirginleşti ve Başkanlığımızın da bu konuda önemli çalışmaları var. Benim vaize olduğum yıllarda İstanbul'da, benimle birlikte bu görevi yapan 2 arkadaş daha vardı. Ama yetmiyorduk. Kadınların bırakın dini bilgisini, okuma yazması yoktu. Ve karşılaştığımız sorular çoğunlukla şekle yönelik ve hurafeler üzerineydi: " Muska yazıyor musunuz, muska bozuyor musunuz, seccadeyi nasıl katlamalıyız, tesbihi seccadenin sağına mı koyalım soluna mı?" Kadınları bilinçlendirmek için, onlara hitap edecek daha çok kadın din görevlisinin olması gerekiyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı da bunun farkında olduğu için bu noktada adımlar attı. Şimdi İstanbul genelinde 45 vaize var. Ama bu sayı da yeterli değil. Her ilçeye bir vaize yetmiyor. Bazı ilçelerde hiç vaize yok.
Devamı için tıklayınız!

الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma