Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
  Forum Anasayfası Onlinearabic.net www.onlinearabic.net"Sıfırdan Arapça" çalışmaları
Mesaj icon Konu: Arapca yazmak (el yazisi) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
hafedeu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı hafedeu Cevapla bullet Konu: Arapca yazmak (el yazisi)
    Gönderim Zamanı: 18Şubat2012 Saat 07:00

hayirli gunler. Ben kendi kendime bir suredir arapca calisiyorum. normal elle yazarken cok cok yavasim ve hala kendime bir teknik gelistiremedim. El yazisi ile ilgili her yerde farkli ornekler buluyorum. Hem harflerin doru el yazisi sekillerini hemde yazimi hizlandirabilmek icin teknik, kitap, yada fikri olarak onerebileceginiz bir sey varmidir ? alistirma kitaparindan calisirken cumlenin sonuna gelemeden bildigim cumleyi unutuyorum yani o kadar yavasim :) .. yardim lutfen

IP
saniye
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1570

Alıntı saniye Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Şubat2012 Saat 12:43

Teşekkür ederim. Sizlere hayırlı günler diliyorum.

Arapça yazı yazma becerisini geliştirmek için hem görsel hem uygulamalı bir çalışma olarak www.onlinearabic.net sitesi ana sayfasında "ARAPÇA İLK ADIM" bölümünde "Yazma Kuralları" kısmından istifade edebilirsiniz. Burada hem kelimenin yazılışını en ince ayrıntısına kadar yavaş/hızlı şekilde gösteriyor hem de uygulama yapmaya imkan tanıyor.
Bu bölümde harflerin kelimenin başında/ortasında/sonunda yazılışlarını öğrendikten sonra defterinize uygulamasına geçebilirsiniz.

İkinci olarak da "Arapça Yazma ve Okumaya Giriş" kitabını öneririm. Bu kitabın yazarları konusunda uzman Musa Yıldız ve Erkan Avşar hocalardır. Kitabı ilk Arapçaya başladığımda kullanmıştım. Yazı yazmaya büyük katkısı var.

Kitap hakkında:
Yayıncının notu

Ülkemizde Arapçanın öğretimine katkıda bulunmak üzere hazırladığımız Arapça Yazma ve Okumaya Giriş adlı bu kitap, alanında bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Burada geçen yazma kelimesiyle yazılı anlatım (kompozisyon) değil, Arapça yazı kastedilmektedir. Bu açıdan yazma ve okuma hedeflendiğinden kitapta geçen kelimelerin ve cümlelerin Türkçe anlamları verilmemektedir.

Arapça harflerin yazılışının farklı ve sağdan sola olması, bu dili öğrenmek isteyenlerin yeni bir alfabeyi kavramalarını gerektirmektedir. Öte yandan Kur’ân-ı Kerîm’in de dili olan Arapçada bulunan yirmi sekiz harfin tamamı sessizdir. Bu harfleri sesli yapan ise fetha, damme ve kesra diye isimlendirilen harekelerdir. Günlük olarak kullanılan Arapça yazılı metinlerde harekeler kullanılmadığı için okuma zorluğu ortaya çıkmaktadır. Elinizdeki bu kitap genel olarak Arapça öğrenmeye başlayan herkese söz edilen zorlukları aştırmayı ve özel olarak da ülkemizde İmam-Hatip Lisesi, İlahiyat Fakülteleri ile Arap dili bölümlerine yeni başlayan öğrencilere doğru yazma-okumanın öğretilmesini hedeflemektedir.

IP
hafedeu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı hafedeu Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Şubat2012 Saat 13:55
cevap icin tesekkurler .. kitabi inceleyecegim aradigimi bulamazsam tekrar sormak isterim ...

benim asil sorunum harekelendirme, birlesimler vs degilde daha cok el yazisinda suratli yazamam.. uzun sure osmanlica calistim yaklasik 150 200 sf yaziyi kendim deftere yazdim ama hala el yazisinda cok yavasim .. yani latin alfabesine gore cok daha hizli yazilabilen bir alfabe cunku :S .. neyse kitabi inceleyip buraya yorum yapacagim insalah tekrar ..

hayirli gunler dilerim

IP
assasinn
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı assasinn Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 31Ekim2013 Saat 08:19
الله يرض عليك

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır