Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
KPSS - Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKamu PersoneliKPSS - Kamu Personeli Seçme Sınavı

Mesaj icon Konu: KPSS nedir, ne değildir?

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Konu: KPSS nedir, ne değildir?
    Gönderim Zamanı: 13Ocak2012 Saat 13:19

KPSS nedir, ne değildir?

Tüm hatlarıyla Kamu Personeli Seçme Sınavı hakkında bilmek istedikleriniz!

KPSS A
KPSS B
 
 
KPSS nedir, ne değildir?
Tüm hatlarıyla Kamu Personeli Seçme Sınavı hakkında bilmek istedikleriniz!
KPSS A
KPSS B
الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ocak2012 Saat 13:22

KPSS Türleri ve Tanımları

KPSS - Lisans
Kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacı doğrultusunda KPSS-A, KPSS-B ve öğretmenlik kadroları ihtiyacını karşılamak üzere açılan ve hem ön eleme hem de atama niteliğine sahip olan sınav türüdür. Sınav toplam 4 oturumdan oluşmaktadır.

Cumartesi sabah oturumu (Genel Kültür - Genel Yetenek + Yabancı Dil): Oturumun genel kültür-genel yetenek bölümü tüm kadrolar için zorunludur.

Cumartesi Öğleden sonra(Eğitim Bilimleri): Bu oturum öğretmen kadroları için zorunludur.

Pazar sabah ve öğleden sonra oturumu(Bilim Sınavları): Kamu kurum ve kuruluşlarına KPSS-A grubu kadroyla giriş yapmak isteyen adayların girmek istedikleri kurumun gerekliliklerine göre bu oturumlarda belirli bilim alanlarını (Muhasebe, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Hukuk, Maliye v.b.) yapmaları zorunludur.

Bu sınav türüne başvurmak için üniversitelerin en az 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olma şartı bulunmaktadır. Adayların buradan aldıkları puan veya puanlar uzman kadrolara doğrudan başlamaları için yeterli olmamaktadır. Adaylar, şayet kurum tarafından ilan edilen puan ve sınav kontenjanı barajının üzerindeyseler, ilgili kuruma başvurarak, düzenlenen ikinci bir sınava (uzmanlık sınavı) girmeleri gerekir. Atama ile gerçekleşen KPSS-B ve öğretmelik kadroları için ikinci bir kurum sınavı bulunmamaktadır. Genelleme yazılı sınav olmakla birlikte bazı kamu kurum ve kuruluşları sözlü sınav uygulaması da yapabilmektedir.

KPSS-Ortaöğretim / Önlisans

Bu sınav türü Ortaöğretim/Önlisans mezunlarının da devlet memuru olabilmeleri için hazırlamış bir sınavdır. Amaç farklı eğitim düzeylerindeki adayları birbirleriyle yarıştırmadan istihdam edebilmektir.
 
Bu nedenle; Ortaöğretim/Önlisans mezunlarının Lisans sınavına giremeyeceği gibi Lisans mezunları da bu sınava başvuramamaktadır.
الطالب المجتهد
IP
scelik
Moderator
Moderator
Simge
Yabancılar için Türkçe Öğrenimi

Kayıt Tarihi: 01Ekim2006
Konum: Rize
Gönderilenler: 7217

Alıntı scelik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Ocak2012 Saat 15:32

KPSS Kadroları

KPSS-A, KPSS-B ve öğretmenlik olarak üç grup olarak kadrolar tanımlanmıştır:


KPSS-A Grubu Kadrolar:

Bu grupta yer alan adaylar kamu kurum ve kuruluşlarında uzman kadrolarında istihdam edilecek personeli ifade etmektedir. Genellikle üniversitelerin İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunlarından oluşmakta olup sınırlı sayıda Mühendislik, Mimarlık, Tıp Fakültesi ve Fen-Edebiyat mezunlarının da bu grupta yer aldığı görülmektedir.

KPSS-B Grubu Kadrolar:

KPSS-A grubu dışında kalan tüm kadrolar, KPSS-B grubu olarak adlandırılmaktadır. KPSS?de KPSSP-3 puan türü ile B tipi kadrolara başvurulmaktadır.

KPSS-Öğretmenlik

Öğretmen kadroları için KPSS'de ayrı bir grup oluşturulmuştur. Buna göre lisans sınavına giren kadrolar ile aynı tarihte sınava girerek, sadece ilk gün yapılan sabah (Genel Kültür- Genel Yetenek) ve öğleden sonra (Eğitim Bilimleri) oturumlarından sorumlu tutulurlar. Öğretmenlik ataması için KPSSP-10 türünden aldıkları puan önem taşımaktadır.
الطالب المجتهد
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,070 Saniyede Yüklendi.rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası