Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Lehçeler - Ammice
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİLehçeler - Ammice

Mesaj icon Konu: Filistin-Ürdün Lehçesi

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
mbagci9
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 535

Alıntı mbagci9 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Ocak2008 Saat 19:01
hurcan kardeş tüm lehçeleri bilen kimse yoktur zaten. Önemli olan füshayı konuşabilmektir.Eğer fesih  olarak pratiğinizi geliştirirseniz karşınızdaki insanlar mutlaka sizin konuşmanıza göre konuşmalarını değiştireceklerdir. Velevki  konuştuğunuz kişi sizi anlamadı aynı mekandaki 2. veya 3. kişi mutlaka size cevap verecektir.
 Tabi  lehçelerde şu açıdan önem arzetmekte. gittiğiniz bir ülkenin insanları kendi aralarında konuşurlarken onları rahat bir şekilde anlayabilmek için lehçeye ihtiyaç duyulacaktır mutlaka.
  Ancak  fesih bir şekilde rahatlıkla konuşabilen arkadaşımız herhangi bir ülkeye gitmeden önce birkaç hafta veya birkaç gün  o bölgenin lehçesine çalışsa  zaten meseleyi halleder. En azından işini görecek kadar. Bence fazla düşünmeyin fesih çalışmaya devam..
IP
antiochusboy21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı antiochusboy21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Şubat2008 Saat 13:04

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar katılıyorum. Formu başlatırken size faydalı olmasını ummuştum. Bildiğim bütün filistin ürdün arapçasını buraya eklemeye çalışmıştım.Biraz da ben yorum yapayım istedim bu konuda...Öncelikle lehçe ve füsha öğrenme yöntemleri , sonra da avantajlarından bahsetmek istiyorum.

Lehçelerle ilgili diğer forumlara da baktım ama , ufak bir sorun var...Lehçeler insanların dilindedir , onların dilinden söküp almanız gerekir.Sizinle başlarlar konuşmaya, yüzlerce kez yapılan sohbetlerden sonra anca anca birşeyler anlamaya başlarsınız ama bu sefer de anlamakla kalır konuşamazsınız.Bu yüzden elinizde öncelikle azim ve sabırlı olmak gerekir. Elinizde kağıt kalem olmalı bir kere , not defteriniz olmalı , aslen arap olan arkadaşınız konuşurken birden bire haykırmalısınız : Dur dur az önce söylediğin ifade, deyim ,kelime,atasözü neydi bir daha söyle, şu kağıda yaz , manası ne demekti ?? Yazmalı, tekrar etmeli, ilk fırsatta konuşurken onu kullanmalısınız...

Onlarla sohbet etmelisiniz bolca, oturup dünya meselelerini, kişisel meseleri konuşmalısınız, sohbetlerine katılmalısınız dinleyici olarak... Nereden bulacağız böyle bir insanı ,diyorsanız ,o biraz sizin azminize kalıyor , her üniversitede okuyan arap asıllı misafir öğrenciler var, oradan veya , konsolosluklara büyükelçiliklere sorarak toplantılara gayri resmi eğlencelerine falan katılarak , veya bu sitenin yöneticisine mesajlar atarak size böyle bir arap asıllı, konuşma arapçası öğretebilecek kişilerle tanıştırmasını isteyerek veya arasıra formlara katılan arap arkadaşların peşini bırakmayarak...Böyle bir arkadaş siz de edinirsiniz. Tabi grup halinde bu iş daha başarılı olur  .Tabii siz de onlara bir şekilde yardımcı olmalısınız, gerekirse para vererek, gerekirse derslerine çalışmalarında türkçeleri zayıf olduğu için anlamalarına yardım ederek...

Lehçe öğrenmenin en iyi yollarından birisi de , en azından anlamayı geliştirmek için : evinize paranıza kıyarak bir uydu takdırmanız... 150 ytl falan verip bir hotbird uydusu alırsanız  sakıncalı kanalları ayıkladıktan ve sildikten sonra sizin için harika bir arapça pratiği imkanı sağlar. Hotbird uydusunda avrupa kanalları dışında her arap ülkesinden de birer ikişer kanal var. İstediğiniz şiveye yoğunlaşabilirsiniz.Tabii hepsine birden yetecek kabiliyet merak istek ve vaktiniz varsa hepsine de yoğunlaşabilirsiniz. Bir filmi izlemekle kalmayın onu uydudan videoya kaydedin arap arkadaşınızla birlikte sorarak tekrar izleyin konuşmaları tekrar edin ,not alın…Bence bu şekilde kısa zamanda çok yol alabilirsiniz…

İzleyeceğiniz şey arap filmleri veya dizileri olmalıdır, yani her önüne gelen program lehçe öğrenmede yardımcı olmayabilir.Hangi lehçeyi hangi kanalı izleyelim derseniz , o biraz size bağlı , ama bu konuda da lehçeler hakkında şunları söyleyebilirim :

Arapça doğu ve batı olmak üzere temelde  iki ana kol lehçeye sahiptir, '' mağrib ve şam arapçası '' .   doğu arapçası konuşanlar batı arapçasını hiç anlamazlar ama batıdakiler doğudakileri anlayabilir .

Batı arapçası berberice ve fransızcanın da etkisiyle oldukça değişik

bir arapça şeklidir.Gerçekten de anlaması en zor olanıdır. Standart arapçayla fark açısından söylüyorum bunu.  Fas, Cezayir, Tunus ,Libya ,Moritanya, Malta ve endülüs arapçası bu kola girer.gramer ve fonetik çok değişiktir,kendine özgüdür. Tabii ki füshayı anlarlar, çünkü füsha tüm arap  ülkelerinin medya, eğitim ,din, bilim  ve kültür  dilidir.

Doğu koluna gelirsek :   Kendi içinde çok çeşitli olsa da birbirlerini yüzde yüz anlarlar. Standart arapçaya daha yakındır.En bilineni Mısır lehçesidir, mısır uzun yıllar arapların tek film çeken ülkesi olduğu için mecburen onu izleye izleye diline tüm araplar alışmışlar. Ama bana sorarsanız çok zor ve garip ,sevimsiz bir lehçe, cim harfini gaf gibi söylerler, gaf harfini hiç söylemezler vs anlaşılması da acayip zor....Ben hiç sevemedim. Suriyeliler daha güzel konuşsa da mısırlılar gibi aynı harf değişikliklerini yapıyorlar , cim = gaf, gaf = ? ....Yani  vagit değil va’t diyorlar , gamer değil amer , gult lek  (gultu lek) değil ultillek diyorlar.Yakalamanız çok zor…

Körfez hakları ,güney ırak ve doğu suudi arabistanlılar , yemenliler ,doğu kolunun haliç lehçesinde konuşurlar oldukça anlaşılır bir lehçe ,oldukça kolay ....  Lübnanlılar arapların en kibar ,en  sosyete ağızlı muhallebi çocuğu ve avrupa yakası dizisinin türkçesi benzeri bir arapçayla konuşurlar ,kolay sayılır…ve son olarak ürdün , filistin ve hicaz lehçesi  : Benim bildiğim, en iyi anladığım , standart arapçaya en yakın olanı  ,en sadesi , hiçbir harfin telaffuzu farklılaşmamış olanı…Yine de siz bilirsiniz.

Şive öğrenmek gerekli mi ?  : Genelde bu konuda eksiği olan çoğu insan bunu gereksiz görüyor. Koca koca arapça hocaları araplarla samimi bir diyalog kuramıyor.Türk ağzıyla füsha arapçasıyla çok mesafe alamzsınız . Ve çoğu insan da   boşverin diyor siz füsha öğrenin anlaşırsınız.

Eğer bir Arap sokakta füshayla konuşarak bir başka Araba adres sorsa ona sadece gülerler, hem de kahkahalarla…Yabancı olduğunuz ise anında anlaşılır, evet diyalog kurarsınız ama mahkeme duvarı gibi bir diyalog olur bu… Nasıl ki günlük hayatımızda haber spikeri veya meclis başkanı gibi konuşmuyoruz .O zaman ne kadar suni olduğunu farkedebilirsiniz.

Arkadaşlar öğrendiğiniz füsha , sokaklarda, evlerde, ofislerde hiç bir yerde konuşulmuyor artık… Alıştırma kitaplarından öğrendiğiniz kitap arapçasıyla çok çok eksiksiniz demektir . İnsanları zaten kesinlikle anlayamazsınız. Genelde de birşeyler anlatamazsınız.Konuşma dili bazen füshadan çok farklılaşabilir. Kelimeler gramer kuralları telaffuzlar çok farklıdır.

Haa, buradan füsha öğrenmeyin dediğimi çıkarmayın sakın .Füshanın kullanımm yeri bambaşkadır.Haberleri izlemek ,gazete kitap okumak , değişik konularda fikir sahibi olmak tartışabilmek kültürlü olmak,  kelime hazinesini genişletmek ve icabında can simidi olarak sarılmak için füshanın önemini inkar etmek ahmaklık olur.Füsha olmazsa olmaz şarttır

Ama lehçe öğrenmek size karşılığını her zaman verir , çok ödüllendiricidir. Bir sürü arkadaş kazanırsınız, gittiğiniz yerde hemen uyum sağlarsınız , onlarla çok iyi diyalog kurarsınız, günlük konuşmaları anlarsınız,film izlersiniz, hepsinden de önemlisi mutlu olursunuz tatmin olursunuz . Yüzünüzü hep güldürür …Size mükemmellik sağlar.O kadar çalıştım ama hala hiç birşey anlamıyorum konuşamıyorum probleminden kurtulursunuz…

Bir kaç senede oldukça akıcı hale gelirsiniz , yani birkaç günde değil.Ama azimli olunca , birkaç aya da düşebilir bu…size bağlı…ayrıca umutsuzluğa da düşmeye gerek yok dediğim taktikleri uygularsanız başarılı olacağınıza eminim. Sağlıcakla kalın

IP
antiochusboy21
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı antiochusboy21 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 19Eylül2008 Saat 15:03
   Arkadaşlar uzun bir aradan sonra aklıma gelen birkaç filistin deyimini sizlerle paylaşayım istedim.

meşiye keleemehuu fii :-de Sözü geçmek
       veccek khayr : Ayağın uğurlu geldi
       Allah mıfDıl aleyk : Allah sana yürü ya kulum demiş, işin iş
       Aleyyi et-Talaag : Bıktım ya, yeter artık !
       İcri fi-l mubaarak :( Hızlıca icrif mubaarak diye okunur ) Oldu,Bir bu eksikti, hadi ya
       tekhavvese (تخوث علي) :Dalga geçmek
       Halli hu ..: ( خليه) Bırak yapsın
       Behalliik : Senin canına okurum, sana gösteririm
       3zamahu alee : ..Ismarlamak ( mesela : biddii e3zimek aleş şaay :sana çay ısmarlayayım )  
       IniKhrıS(  انخرص ) vele ! : Yat zıbar !
       Halli baalek alee : e göz kulak olmak
       ece ale baaluu fikra : aklına bir fikir gelmek
       Şuvey : Biraz
       Şuvey !  : Acele etme, ağır ol !
      Mazbuut ! : doğru,haklısın !
      Mumteez! : Mükemmel ,süper !
      Tayyib ! :  İyi,güzel, peki !
      ğaad: orası,orada ,
      bozz : ispiyonlamak (örn. bevezzi aleyhim )  
      ene behalli ez-zibben il-ezrag ma ya3rif lekiş Tariig : Sana dünyanın kaç bucak olduğunu gösteririm,doğduğuna pişman ederim   
      ibn-il Halaal 3nde zikruhu biibeen . İyi adam lafının üstüne gelir
                   İnşallah işinize yarar, istifade edersiniz .Görüşmek üzere

Düzenleyen antiochusboy21 - 19Eylül2008 Saat 15:23
IP
abdullah132413
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23

Alıntı abdullah132413 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 04Eylül2019 Saat 20:30
belliş ile cây ne demek acaba?
IP

<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,076 Saniyede Yüklendi.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek