Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
YDS - KPDS Arapça - Soru Çözümlemeleri
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKPDS Arapça - YDS Arapça - Yabancı Dil SınavıYDS - KPDS Arapça - Soru Çözümlemeleri
Mesaj icon Konu: 2011 KPDS Arapça Sorun Çözümleri - Sonbahar 1. Soru Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
kucukmehmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 977

Alıntı kucukmehmet Cevapla bullet Konu: 2011 KPDS Arapça Sorun Çözümleri - Sonbahar 1. Soru
    Gönderim Zamanı: 27Kasım2011 Saat 23:32

2011 KPDS Arapça Sorun Çözümleri - Sonbahar

1. - 7. sorularda, cümlede boş bırakılan yerlere
uygun düşen sözcük ya da ifadeyi bulunuz.

1. Soru:

كُلُّ مَنْ يَزُورُ لُنْدَنَ، لِيَوْمٍ وَاحِدٍ أَوْ ...... عِدَّةٍ، لاَ بُدَّ أَنْ تَقُودَهُ قَدَمَاهُ إِلَى الضِّفَّةِ الجَنُوبِيَّةِ لِنَهْرِ التَّايْمِز الَّذِي يَخْتَرِقُ العَاصِمَةَ البَرِيطَانِيَّةَ مِنْ ...... إِلَى آخِرِهَا.

A.لأَسَابِيع – البِدَايَة

B. لِسَنَوَات – رَأْسِهَا

C. لأَيَّامٍ – أَوَّلِهَا

D.لِكَرَّاتٍ – مُسْتَهَلِّهَا

E.  لِأَوْقَاتٍ – خِتَامِهَا

Çözüm Yöntemim, Sesli düşünüyorum:

Tercüme açısından ilk boşluk için; “Londra’yı bir gün veya birkaç…… için ziyaret eden herkes,..” cümlesinde “bir gün” ifadesi sonrası boşluğa gelebilecek tercüme-anlam akışından cevap “birden fazla günler” şeklinde bir ifade tarzı olması gerekir. Cevap şıklarına baktığımda;

A şıkkında “A. Haftalar için – Başlangıç” Haftalar kelimesi uymuyor.

B şıkkında “B. Seneler için – Başından” Seneler kelimesi uymuyor.

C şıkkında “C. Günler için – Evvelinden” Günler kelimesi uyuyor. Doğru Cevap C şıkkıdır.

D şıkkında “D. Defalar için – Başlangıcından” Defalar kelimesi uymuyor.

E şıkkında “E. Vakitler için – Sonu” Vakitler kelimesi uymuyor.

Tercüme açısından ikinci  boşluk için;

İkinci boşluk sonrasında “sonuna kadar” ifadesinin öncesine tercüme-anlam akışı açısından “evvelinden” şeklinde bir kelime gelmesi gerekiyor. Ancak cevap şıklarında “Başlangıç” anlamına gelen birkaç şık var, burada “başlangıç, başından, evvelinden, başlangıcından” şeklinde üç şıktan doğru kelimeyi bulabilmek için “Ahiriha” kelimesine uygun olabilecek kullanımı bilmek lazım, ;

A şıkkında “A. Haftalar için – Başlangıç” Başlangıç kelimesinin sonunda “ha” zamiri olmadığından uymuyor.

B şıkkında “B. Seneler için – Başından” Başından kelimesi gerçek anlamda bir baş gibi olabileceğinden, uymuyor.

C şıkkında “C. Günler için – Evvelinden” Evvelinden  kelimesi uyuyor. Doğru Cevap C şıkkıdır.

D şıkkında “D. Defalar için – Başlangıcından” Başlangıcından kelimesi ahiriha kelimesi ile kullanılmaz bu sebeple uymuyor.

E şıkkında “E. Vakitler için – Sonu” Sonundan kelimesi ahiriha ile aynı anlamı taşıyor bu sebeple uymuyor.

Yukarıdaki yorumlarımda her iki boşluk için yaptığım değerlendirmelerimde C şıkkına her iki kelimede  doğru  olarak yoğunlaştığımdan doğru cevap olarak işaretledim.

عندما تُغلقُ أبوابُ السعادةِ أما
IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 116

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2011 Saat 15:26

bu bir kaç gün konusuna bende takıldım , hangisini işaretledim tam bilemiyorum, başından sonuna kadar ifadesi uygun geldi aklıma , lakin baştaki kerraten kelimesine takldım kaldım. nettim bilmiyorum, berbattı sınav benim açımdan

IP
kucukmehmet
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 977

Alıntı kucukmehmet Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Kasım2011 Saat 17:18
Orjinalini yazan: yazman68

bu bir kaç gün konusuna bende takıldım , hangisini işaretledim tam bilemiyorum, başından sonuna kadar ifadesi uygun geldi aklıma , lakin baştaki kerraten kelimesine takldım kaldım. nettim bilmiyorum, berbattı sınav benim açımdan

Burada hem yakın anlamlıdan (kere, defa vb. gibi) ziyade aynı yerde kullanılabilecek kelimeler şıklara konmuş.

Aslında teki anlam olarak birinci boşluğa لأسَابِيع، لِسَنَوَات، لِكَرَّاتٍ، لأَوْقَاتٍ şıkları uyuyor, ancak cümlenin anlam bütünlüğü açısından düşündüğünde kelimeler absürt olarak anlamı desteklediğini görebiliyor, insan.

Bu soruya doğru cevap verebilmeme asıl ikinci boşluk sebep oldu, çünkü “evveli ve ahiri” şekilde bir kullanım hatrıma geldi ve أَوَّلِهَا kelimesini yerleştirince, tabiri caiz ise “cuk” diye kafamda doğruluğu oturmuş oldu.

عندما تُغلقُ أبوابُ السعادةِ أما
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide