Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
aöf ilahiyat önlisans arapça dersleri
KPDS - YDS Yabancı Dil Sınavı Genel Konular
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netKPDS Arapça - YDS Arapça - Yabancı Dil SınavıKPDS - YDS Yabancı Dil Sınavı Genel Konular
Mesaj icon Konu: 2011 KDPS Arapça Soru ve Cevapları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Pratik Arapça Dersleri
Yazar Mesaj
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 3921

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Konu: 2011 KDPS Arapça Soru ve Cevapları
    Gönderim Zamanı: 22Mayıs2011 Saat 15:21

2011 KDPS Arapça Soru ve Cevapları

2011 Mayıs Dönemi KPDS Arapça Soru ve Cevapları
2011 İlkbahar Dönemi KPDS Arapça Soru ve Cevapları

S.a. arkadaşlar öncelikle bugün Arapça KPDS sınavlarına giren arkadaşlara geçmiş olsun diyorum.

İnşallah beklediğinden daha iyi neticeler alabilirsiniz.

Allah nasip ederse bende 2011 Sonbahar Dönemi KPDS Arapça Sınavı / 2011 Kasım Dönemi KPDS Arapça sınavlarına gireceğim ve şimdiden hazırlanmaya başlladım. Bir yandan online dersleri takip ediyorum diğer yandan da çıkmış sorular üzerinde çalışıyorum.

2011 İlkbahar Dönemi KPDS Arapça sınavına katılan arkadaşlar soruları burada paylaşırlarsa müştereken sorular üzerinde değerlendirmeler yaparak çalışmalarımızdan müştereken istifade edebiliriz.

Sınav soruları nasıldı?
Süre yetti mi?
Sorularda çok farklı güncel konular neler vardı?

Katılımlarınız ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

IP
emn_yklmz
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı emn_yklmz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 22Mayıs2011 Saat 23:15

Bu sınavda soru sayısını 100'den 80'e indirdiler. Dolayısıyla zaman sorunu pek yaşanmaz artık. Zorluk seviyesi ise henüz tam hazır olmadığım için net bir şey diyemeyeceğim ama 2 paragraflar çok zordu sanki.

IP
aliyaz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 0

Alıntı aliyaz Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Mayıs2011 Saat 11:01
Paragraflar kolaydı da ilk sorularda çok zorlanıyorum. Daha doğrusu sınavda bana çok kolay geldi ama sonuç facia. İlk 24 soruda 12 yanlışım var. sonraki 56 soruda da 12-15 yanlışım var. Anlayacağınız bu kelime sorularında deneyime ihtiyacım var herhalde. İlk defa girdim. Bana göre iyi diye düşünüyorum. 

IP
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 24Mayıs2011 Saat 23:14

Arkadaşlar, heppinize geçmiş olsun.

Evet sorulara baktım, gerçekten çok yanıltıcı cevap şıkları var, çok uyanık olmak lazım geliyor :)

emn_yklmz arkadaşımızın ifade ettiği gibi sorular 80'e düşmüş. Ancak kategori olarak eskisi gibi olduğu gördüm.

Şimdi soruları birlikte sırasıyla cevaplayalım.

1.-14. sorularda, cümlede boş bırakılan yerlere uygun düşen sözcük ya da ifadeyi bulunuz.

تَمَيَّزَ بِاحْتِرَامِهِ العَمِيقِ لِقَرَارَاتِ البَرْلَمَانِ وَلَمْ يَسَعَ ...... صَلاَحِيَاتِهِ الدُّسْتُورِيَّةِ

لَيَمْحُو

لِيُبَجِّلَ

لِيَقْتَدِي

لِتُجَاوِزَ

لِيُلاَئِمَ

Öncelikle okuduğum cümleleri ve cevap şıklarını yukarıdaki gibi aklımda harekeledim.

Akabinde cümledeki kelimelerin anlamlarından bilmediğimi farkettim ve aklımdan hızlı bir tercüme ile "Parlamentonun kararlarına derin saygısıyla belirgin oldu ancak anayasal yetkilerini engellemek için kullanmadı."

Bu şekilde bir tercümeyi kafamda tasarladığımda لِتُجَاوِزَ cevap şıkının doğru olduğuna kanaat getirdim ve cevap şıklarına baktığımda 1. sorunun cevap şıkkı "D" olduğunu gördüm.

Sizler bu soruyu cevaplarken -sessiz düşünce olarak kafanızda- nasıl bir yorum yaptınız?

IP
M.Şamdancı
Moderator
Moderator
Simge
İHL & Anadolu İHL

Gönderilenler: 250

Alıntı M.Şamdancı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 25Mayıs2011 Saat 01:16

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle KPDS sınavına giren arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Bu başlık altında paylaşmış olduğunuz fikirlerinizi ve tecrübelerinizi görünce bende ikinci soruyu çözmemde yardımcı olan etkeni paylaşmak istedim.

- ترك العمل السياسي بعد مصالحة مع خصومه ----------- العمل التجاري.
A- وعدل عن
B- ورغب ل
C- وانصرف إلي
D- وانحصر إلي
E- تمكن من

Söz konusu 2. soruya kuş bakışı baktığımız zaman ilk olarak bu sorunun bir fiil cümlesini başında bulunan ترك fiilinden anlıyoruz.

Soruyu çözebilmemiz için öncelikli olarak bizden ne istendiğini anlamamız gerekmekte. Şıklara baktığımızda da göreceğimiz gibi bir fiil ve o fiil ile ilişkili olarak bir harfi cer istenmekte.

'' Rakipleri ile barıştıktan sonra siyasi çalışmayı bıraktı. Ticari işe /çalışmaya (...............) .''

Genel olarak cümlemiz mazi zamanda meydana gelen bir oluştan bahsediyor. Cümleyi çevirdikten sonra, tek tek şıkları eleyerek gidebiliriz.

İlk şık olan عدل عن : terk etmek, bir şeyden vaz geçmek anlamına gelmekte.

İlk bakışta doğru gibi algılansa da bu şık adayı yanıltmak için kullanılmış güçlü bir çeldirici. Zira söz konusu kişinin zaten bir işi-oluşu terk ettikten sonra birşeyler yaptığından bahsediliyor.

İkinci fiilimiz رغب ل ile birlikte verilmiş. رغب fiili genel olarak من veya عن harfi cerleri ile kullanılan bir fiildir. من ile istemen عن ile istememek anlamına gelir ki bu fiil de cümlemizin bağlamı -siyakıı- ile uyuşmamakta.

Üçüncü fiil ise انصرف fiili إلي ile yahut عن ile nadir olarak harfi cersizde kullanılmakta. Burada soruyu çözememize yardımcı olacak olan harfi cer إلي olarak püf noktayı oluşturmakta. Zira إلي harfi ile bir işten bir işe ''YÖNELMEK'' anlamını bünyesinde barındırıyor. Cümleye oturtarak çevirisini yaptığımızda;

''Rakipleri ile barıştıktan sonra siyasi çalışmayı bıraktı. Ticarete yöneldi''

yahut daha özgün bir çeviri olarak;

''Rakipleri ile barıştıktan sonra siyaseti bırakarak ticarete yöneldi''

şeklinde tercüme edebiliriz.

Geriye kalan iki fiil ise zaten anlam ile bir uyuşmazlık içerisinde.

Bu sorunun çözülmesi için bilinmesi gerekn püf nokta ise '' انصرف '' fiilinin إلي harfi ceri ile kullanımında ''yönelmek'' anlamını verdiğini bilmemiz gerekmekte.

Herkese çalışmalarında başarılar diler, KPDS sorularına bu anlayış ile yaklaşmamı sağlayan ve bu soruları çözmemde yadsınamaz katkıları olan ''ONLİNE KPDS ARAPÇA SORU ÇÖZÜMLERİ'' derslerini, internet ortamında bizlere ulaştıran Online Arabic ekibine buradan teşekkür ederim.

İyiki varsınız :)

Düzenleyen M.Şamdancı - 25Mayıs2011 Saat 01:21

مترجم عربي تركي
Arabic Translator
Arapça Tercüman
IP
arapçaöğretmen
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı arapçaöğretmen Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 26Mayıs2011 Saat 12:21

1.-14. sorularda, cümlede boş bırakılan yerlere uygun düşen sözcük ya da ifadeyi bulunuz.

2011 Mayıs – İlkbahar Dönemi KPDS Arapça 3. Sorusu:

توفي بعد مرض طويل و...... جنازته جماهير حاشدة

شاركت A

شيعت  B

ارتفعت  C

لحقت  D

التحقت  E

Bu soruyu cevaplarken zihnimden aşağıdaki gibi harekeledim.

تُوفِيَ بَعْدَ مَرَضٍ طَوِيلٍ و..... جَنَازَتَهُ جَمَاهِيرَ حَاشِيَةً

Akabinde de hem harekeleri hem de kelimeleri dikkate alarak aşağıdaki gibi tercüme ettim. Burada gözden kaçmaması gereken yaşadığım rahatlık ise bilmediğim bir kelimenin olmamasıdır.

Tercümesi:
"Uzunca bir hastalık sonra ........ cenazesine büyük bir topluluk." bu cümledeki boşluğa anlam yönünden gelebilecek en uygun kelime "katıldı" olabilir, şeklinde düşünerek cevap şıkların arasında "katıldı" anlamına gelebilecek fiil aradım. İlk bakışta en uygun شَارَكَ gibi geliyor insanın aklına ama burada شَارَكَ فِي harficeri ile kullanılmadığını bilmemiş olsaydım bunu cevap olarak yazardım. Bir de شَارَكَ فِي fiili bir şeye ortak olarak katılmak anlamı daha fazladır.

Bu nedenle kuvvetli bir şık olan bunu da eledim. Diğer şıklardan ise en matlıklısı شَيَّعَ eşlik etmek, uğurlamak anlamı olduğudan ve dişil kipte de kullanıldığından "Uzunca bir hastalıktan sonra cenazesine büyük bir topluluk eşlik etti." şeklinde bir tercüme doğru olacağından, cevap şıkkı olarak "B" شَيَّعَتْ şeklinde işaretledim.

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Gönderilenler: 116

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2011 Saat 17:27
Diğer bölümlere bakıyorum, ingilizce olsun diğer diller bir sürü döküman yardımcı  ve yardımlaşma, ama bizim bölüme bakınca arapça hiç ilgi az öncelikle üzülüyorum.

Bende bu sonbahar ilk kez gireceğim allah kısmet ederse , tam çalışamadım, evet online derse bir ay üye oldum ama yetersiz, birde dikkatimi çekti hep kitaptaki sorular veriliyor çözüm olarak, halbuki yeni sorulara göre yeni bir daha açıklayıcı tatmin edici bilgiler verilse iyi olur, ayrıca bu edatlar kelime yapıları ve günlük hayattaki arapçanın kullanımı, televizyon ve yazılı arapç a dil aksanı hakkında pek yardımcı olunmuyor gibime geldi. Allahtan hayırlısı ama bu yola baş k oyduk , çalışıp başaracağız başka çaresi yok.

IP
M.Şamdancı
Moderator
Moderator
Simge
İHL & Anadolu İHL

Gönderilenler: 250

Alıntı M.Şamdancı Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2011 Saat 22:03
Orjinalini yazan: yazman68

Diğer bölümlere bakıyorum, ingilizce olsun diğer diller bir sürü döküman yardımcı  ve yardımlaşma, ama bizim bölüme bakınca arapça hiç ilgi az öncelikle üzülüyorum.

Bende bu sonbahar ilk kez gireceğim allah kısmet ederse , tam çalışamadım, evet online derse bir ay üye oldum ama yetersiz, birde dikkatimi çekti hep kitaptaki sorular veriliyor çözüm olarak, halbuki yeni sorulara göre yeni bir daha açıklayıcı tatmin edici bilgiler verilse iyi olur, ayrıca bu edatlar kelime yapıları ve günlük hayattaki arapçanın kullanımı, televizyon ve yazılı arapç a dil aksanı hakkında pek yardımcı olunmuyor gibime geldi. Allahtan hayırlısı ama bu yola baş k oyduk , çalışıp başaracağız başka çaresi yok.

Merhabalar değerli yazman68 ... Öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Umarım gireceğiniz KPDS arapça imtihanında başarılı olur ve istediğiniz puanı alırsınız..

İngilizce eğitiminin her kategorisinde -alanında- pek çok metaryalin olduğu bu ekipmanların, derslerin, kitapların v.b Arapçaya oranla denizdeki kum adedince olduğu mâlum. Bunun muhtelif nedenleri bulunmakta nitekim İngilizcenin bir teknoloji dili olup, ülkemizde sadece -bir dönem- Kur'an-ı Kerim'i anlamaya yönelik öğretilen arapçaya nazaran çok olmasıda tabiki doğal. Ancak son 20 yılda arapçaya olan ilgili imajını kısmen değiştirdi. Standart arabic dediğimiz العربية الفصحى الحديثة modern bağlamda, basın yayımın kullandığı arapça gerek siyasal gerekse ticari alanlarda belirli bir gelişme kaydetti.

Asıl KPDS arapça konumuza tekrar dönecek olursak; size faydalı olacağını umduğum kendi şahsi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum.Ben 2011 mayıs ayında KPDS Arapça imtihanına ilk defa onlinedil.net' adrresinde ki ONLİNE ARAPÇA KPDS derslerinin tamamını alarak çalıştım.

İbrahim Özay hocanın anlatımıyla, A seviyesinde bir nota ulaştım. Nitekim kitaplarda ki mevcut sorular zaten KPDS soru çözme mantığını göstermekteydi. Derslerde, günlük kullanımın olmadığından ve tv, gazete v.b basın araçlarında kullanılan kalıp ifadelere değinilmediğini belirtmişsiniz ki ben buna katılamayacağım zira dersler tüm arap basının kullanmış olduğu ''FASİH ARAPÇA'' dediğimiz dilin güncel kullanımına dair parçalardan oluşmakta.

Şayet günlük kullanımdan arapların kendi aralarında kullandıkları ''Lehçeler'' diğer tabiri ile ''اللغة العامية Ammice dilinden bahsediyorsanız, bu dil-lehçe kullanımı KPDS Arapça sınavında yöneltilen soru şekkilleri ve dil ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Değinmek istediğim diğer bir nokta ise ''AKSAN'''dan bahsetmişsiniz ki, yazı dili ile aksanı yan yana getirmek söz konusu olamaz çünkü yazı, seslerin farklı telaffuzları oluşan aksanı çağrıştırmaz.

Son olarak ise ARAPÇA ONLİNE KPDS derslerini 1 ay değil de tamamını çalışıp, farklı soru şekillerine yaklaşım stratejilerini edinirseniz, derslerde kullanılan kalıpların, yapıların, edatların ve kelimelerin tamı tamına FASİH ARAPÇA  üzerinden ve bizzatihi arapların telif etmiş olduğu metinlerden alındığını göreceksiniz.

Hem size hem de KPDS ye hazırlanan arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki karşılaştırmayı yapıyorum.

ONLİNE KPDS ARAPÇA NE İŞE YARAR ? NE İŞE YARAMAZ ?

-ONLİNE KPDS ARAPÇA dersleri farklı soru biçimlerine nasıl yaklaşmanız gerektiğini gösterir.

-ONLİNE KPDS ARAPÇA dersleri bir sihirbaz değildir, çalışılmadan sihir çubuğu ile başarı sağlamaz.

-ONLİNE KPDS ARAPÇA dersleri içerdiği zengin kelime haznesi ile kullanımda olan kelimeleri, tekrar kullanımlarıyla ezberlemenizi sağlar.
-ONLİNE KPDS ARAPÇA dersleri arapların kullandığı mahalli dil olan ammice (lehçeleri) öğretmez, konusu standart arapçadır.

-ONLİNE KPDS ARAPÇA dersleri Türkçe-Arapça, Arapça-Türkçe tercüme bölümü ile çeviri yapabilme yetisini size kazandırır.

ONLİNE KPDS ARAPÇA dersleri asıl amacı olan, KPDS sınavından size -çalışmanız oranında- istediğiniz puana ulaşmanızı sağlar.

Bu yazdıklarım acizane benim bizzat yaşadığım tecrübelerimden ve edindiğim birikimin bir ürünüdür. Umarım özelde sizin şahsınızda genel de tüm onlinearabic.net müdavimi arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. Tekrar çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Esen kalın...

مترجم عربي تركي
Arabic Translator
Arapça Tercüman
IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 16Kasım2011 Saat 22:14
her şeyden önce ilgilendiğiniz için teşekkür ederim,  bu dönem umduğum puanı alamayacağım kesin, çünkü online kpds derslerinden sadece birinci bölümü bitirmiş değilim, sınav geldi çattı, ama bahara nasip olursa tamamını bitirmiş olacağım, benim sıkıntım derslerle sayın ibrahim özay beyin dersiyle değil allah razı olsun bu sahada muhteşem bir şey , lakin bu siteye gelip sizin gibi ya ben şöyle yaptım , şu formüllerinde etkisi var diyen tavsiye eden göremeyince, acaba lar aklıma geldi, birde bu konuda cimrimi davranılıyor endişesis hakim oldu,  özetlemişsiniz beyanlarınızın belki tamamında haklısnızdır, onada itirazım yok, hele hele online arabic in sözlüğünden çok faydalanıyorum, onada üye oldum,  geçen yıl ne kadar giren oldu bilemiyorum bu yıl kaç kişi katıldı sınava onuda bilmiyorum ama 2009 yılında 1000 kişi arapçadan sınava girmiş , sizin gibi böyle başarılı olmuş bizlere örnek teşkil edecek arkadaşların biraz daha fazlalaşması arzum sadece, mesela ben bu sahada allah iz in  verir muvaffak olursam , elimden geldiğince tecrubelerimi tavsiyelerimi paylaşma niyetindeyim. saygılar ..

IP
katrecik
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Gönderilenler: 1041

Alıntı katrecik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 18:33
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.. Kpds başlığını görünce ilgimi çekti. Öncelikle bu pazar sınava girecek bütün arkadaşlara başarılar diliyorum. Yazman rumuzlu arkadaşımız beklediğiniz puan kaç bilmiyorum ama inşallah iyi bir puan alırsınız. Sizin gibi ben de çok merak ediyordum acaba hangi formuller önemli, nelere dikkat etmeliyim diye. Ancak araştırmalarım neticesinde beni tatmin edebilecek kapsamlı bir kaynak ya da çalışmaya ben de rastlayamadım. Ben de geçen Mayıs bu sınava ilk kez katıldım. 82.50 aldım. 66 doğru 14 yanlış. İlk sınav olması nedeniyle heyecan da vardı. Soruları gördükten sonra şuna inandım öncelikle algılama çok iyi olması gerekiyor. Okuduğunu anlayabilme en önemlisi bu diye düşünmüştüm o gün. Yani bol bol okuma yapmak en mantıklı şey geliyor bana. Çünkü sınavda gramere yönelik ya da kelime doldurmaya yönelik daha az bölüm var. Yani ben iş başa düştü, kendi başıma çalışmalıyım diye inananlardanım. Size sınavınızda başarılar. Kolay gelsin. 

Öyle bir beste ol ki; ardından hasretle söz etsinler...(MEVLANA)
IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 21:23
gerçekten güzel puan tebrik ederim, ben bu sınavda sizden aşağı puanada razıyım, asıl niyetim mayıs 2012 de tüm eğitimi tamamlayıp daha yüksek alabilmek en azsizin puan kadar hayırlısı allahtan . aslında sizler gibi arkadaşlarla irtibat kurmayı , en azından strateji açısından faydalı görüyorum.

IP
katrecik
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı katrecik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 21:36
Teşekkür ederim. Hedefiniz 2012 olduğuna göre önünüzde belli bir süre var. Bu odaklanma bakımından olumlu etkiler sizi. Benim size tavsiyem bol bol çeşitli metinler, makaleler okuyun. Ve sonra ne anladığınızı, ne kadarını anladığınızı sorgulayın. Ve eğer yakınlarınızda varsa en az sizin düzeyinizde bir arkadaşınızla birlikte çalışın, bunun da faydası olacaktır. İnternette çeşitli dergiler var, onlardan okumanın çok faydasını gördüm ben, size önerebileceklerim bunlar. Tabi bunun yanı sıra soru çözmeyi ihmal etmeyin, klasik ama geçmiş yılların sorularını kasdediyorum. Elimizden gelenler bunlar. Çalışmak bizden başarı O'ndan... 

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 21:45
maalesef bir tek arkadaş olsa razıyım bir tane bulamadım  o konuda muzdaribim .. :(

mahzuru varmı dergi ve makalelerin ismini vermenizde , yada ilerdede olabilir busınav zaten geledi çattı . yapacam bişey yok.

sanalda olsa siz çıktınız, yüreğime su serptiniz allah razı olsun.
hiç bir yerden onlinearabic eğitimi haricinde bişey duymayınca tuhaf olmuştum.

Konya da ikamet etsem kolay orada tanıdık arapça hocalarım var ama burası küçük bir il aksaray sonuçta , müftü ve müftü yardımcılarına vs. hep araştırdım hiç birisi maalesef bu konuda.. girişimleri olmamış, dinledim fazla istifade imkanıda yok..

Düzenleyen yazman68 - 18Kasım2011 Saat 21:51

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 22:02
heyecanımı yenersem yetmiş üzeri alırım inşallah.. denemelerime göre, ama çok mesafe almam gerek kelime dağarcığım ve edatların bağlaçların bazılarında yabancılık çekiyorum.

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 22:22
başka yazmıyacaksınız galiba sizlere hayırlı akşamlar dualarınızı beklerim selam ve dua ile

IP
katrecik
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı katrecik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 22:23

Başlangıç için yani ilk denemeye göre 70 gayet iyi bir rakam. Malum bu sınavın düzeyi epey yüksek. Küçümsenecek gibi değil yani. Benim faydalandığım siteleri söyleyeyim size, zaten biliyorsunzdur ama yine de vereyim. http://arabic.cnn.com/    http://arabic.cnn.com/    http://www.timearab.com/ar/ Bir de dergi ilginizi çeker mi bilmem ama ben çok kelime öğrendim, bir bayan dergisi: www.sayidaty.com  Fırsat buldukça bu dört siteye uğruyorum ve faydalı olduğunu görüyorum. Devamlı okumayı adet haline getirince aşama kaydettiğinizi görüyorsunuz.

IP
katrecik
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı katrecik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 18Kasım2011 Saat 22:56
Bir yazım yanlışı olmuş. www. sayidaty.net olacak com değil. Kolay gelsin.

IP
katrecik
Faal Üye
Faal Üye
Simge

Alıntı katrecik Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2011 Saat 18:54
Bugünkü Kpds sınavına giren bütün herkese geçmiş olsun. Sorular nasıldı? Sınav hakkında genel bir değerlendirme yapılırsa seviniriz.

Düzenleyen katrecik - 20Kasım2011 Saat 18:55

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 20Kasım2011 Saat 19:48
tekrar selamlar.. merhabalar..

Sorular haliyle öncedende beyan ettiğim gibi fazla çalışmadığım için bana göre zordu. Hele parçaları okuyup , içinden istenilenleri cevaplamak çok vaktimi aldı. 80 soru henüz bitmeden süre bitmişti. bir kısmını tamamen atmazisyon yaptım,  çözdüklerimin bir çoğuda şüphe götürür. allahtan hayırlısı.
Geçen geçti önümüzdeki maçlara bakacağız dedikleri gibi, allah izin verirse 2012 mayısa biraz sıkı çalılışp bu işi halledeceğiz.. İyi oldu baya arkadaş edindim, içlerinden 70 hatta seksen alıp hala girenler var, benim izlenimim şimdilik bu kadar sorulardan hatırlasamda buraya klavye ile yazıp kodlama imkanım yok,

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Kasım2011 Saat 17:46
Allah aşkına şu çıkan soruları adam akıllı tek tek çözen bir yer bilen varmı?
Sınav bitti, herkes yelkenleri indirdi benim gibi tık yok. aşkolsun yani.
Gidin öbür dillerden tüm soruları millet çözdü bile, ama bizim metinlerden arapçadan bahsediyorum, bir çoğu hala çözümlenmemiş duruyor.
Lütfen bir ses verin artık,  2500 Kişi arapçadan sınava giriyor, çıkan soruları hiç paylaşan çözen şurda hata yaptık şöyle çalışalım diyen yok,
Süi zanda bulunmak
istemem ama , galiba herkes rabbena hebbana diyor.. esefler yani..

IP
yazman68
Aktif Üye
Aktif Üye
Simge

Alıntı yazman68 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 01Aralık2011 Saat 16:00
hala ses yok..

IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla