Onlinearabic.net Anasayfası   Aktif KonularAktif Konular  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş   
Lehçeler - Ammice
  Forum Anasayfası Onlinearabic.netالمعاجم العربية - KELİME HAZİNESİLehçeler - Ammice

Mesaj icon Konu: lehçeler

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
mutercimmurat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 97

Alıntı mutercimmurat Cevapla bullet Konu: lehçeler
    Gönderim Zamanı: 27Nisan2007 Saat 11:44
arkadaşlar kolay gelsin hatay emniyet müdürlüğünde 2 aydır mütercim-tercüman olarak çalışıyorum burası sınır bölgesi olduğu için yasadışı sınır ihlalleri oluyor onların mülakatlarını biz yapıyoruz çok değişik ülkelerden gelen göçmenlerle karşılaşıyoruz farklı leçheler somali,eritre,sudan,ırak leçheleri....üniversitede okurken fasih arapça öğrendiğimiz için bu insanları anlamakta zorlanıyoruz.farklı lehçeler bilen arkadaşların yardımlarını bekleyoruz çünkü arap dünyası öğrendiğimiz arapçayı konuşmuyor.teşekkürler!!!!

Düzenleyen mutercimmurat - 27Nisan2007 Saat 11:45
IP
vahab
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 0

Alıntı vahab Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 27Nisan2007 Saat 17:24
mısır lehçesinden örnekler

müş ultu lek = demedim mi sana

zeyyi mente aayz = nasıl istersen / istediğin gibi olsun

rah feyn = nereye gidiyorsun

ene bedavvar ala taksi = taksi arıyorum

saakin feyn = nerede oturuyorsun

ill hitta di vahşe gidden = burası gerçekten çok kötü

nezzilni mahattalli geyye = gelecek durakta indir beni / inecek var

methafş yahuuye = korkma kardeşim (erkek için)
methafiiş yahti (bayan için)

feynek maşuftekşi (maşuftekiiş) baali ketiir = nerelerdesin bayağıdır görmedim seni

kunti meşğuul şuveyye = biraz meşguldüm

uddam şuveyye ilbaas faadi haalıs = biraz ilerleyin otobüs bomboş

hahuşşu feyn sedduha halis mafiş santi taani = nereye ilerleyim tamamen tıkamışlar bir santim yok

fii eyy zaglaan li = ne var niye dargınsın

şimdilik bu kadar
Selamlar

IP
baybars
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 79

Alıntı baybars Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 28Nisan2007 Saat 22:18
Sevgili Murat kardeş, bizim için de lehçeler meselesi büyük bir problem. Özellikle Afrika ülkelerinde konuşulan dil, arapçadan çok farklı. Çünkü mültecilerin çoğunluğu arap değil, zenci vatandaşlar, onların da kendi kabile dilleri var. Ayrıca büyük bir kısmı, okuma yazma bilmiyorlar. Dolayısıyla kulaktan duyma arapça öğrenmişler, teleffuzları bozuk olduğu gibi konuşmalarına ister istemez kendi kabile lehçelerinden kelimeler de karıştırıyorlar.
          Ancak şunu belirteyim, fusha arapçayı bilmeden lehçeleri de öğrenmek zor. Senin sıkıntını çok iyi anlıyorum, aynı sıkıntılarla ben de karşılaştım. Ama insan zamanla bu problemleri aşıyor.
           Belki dikkatini çekmiştir, o ülkelerde kabilenin güçlü olması her şeyde söz hakkına sahip olması demek. Gerçi çoğu, iltica başvurularının kabul olması için yalan söylüyorlar, ama anlattıkları gerçekten içler acısı. Karşılaştığın kelimeleri yazarsan biz de istifade etmiş oluruz.
           Mesela, Sudan, eritre'de eş, koca için: جوز kelimesini; Somali'de حرم kelimesini kullanıyorlar. Ver için جيب kelimesini kullanıyorlar. selamlar...
IP
takma42
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı takma42 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 30Nisan2007 Saat 13:53

Mütercim Murat Bey'e katılıyorum. Formunuza bir de Irak Lehçesi ile ilgili bir bölüm eklerseniz, İstifade edeceğimizi tahmin ediyorum. Mısır Lehçesi ile Irak Lehçesini kıyaslayabilir miyiz mesela?

IP
zemalek
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zemalek Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 07Haziran2007 Saat 21:03
baybars kardes ve arkadaslar,  k.afrika ülkeleri icin bahsettiğin  mesela  hurme veya cib  kelimesi fasih arapçadır..bi lehce değildir.Duzeltmek ısterım..
Artı parantez nacizane bi gorusumu bıldıreyım..bu lehcelerı fazla takmayın.bu lehcelerın koku aynı.fasih arapcayı ogrenın gerısı gelır.ınsanlar bırbırını oyle boyle anlıyorlar.zamanla da daha iyi olur Alllahın izniyle...
IP
mutercimmurat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mutercimmurat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 08Haziran2007 Saat 09:35
hocam lehçelere fazla takılmayın fasih arapçayı öğrenin diyorsun iyi güzelde sen her ne kadar "ma za turiyd?" anlamını bilsen de biri sana " eyş beddek?" dediği zaman ammice bilmeden bunu manasını nereden bileceksin?örneğin eritre,etiyopya,somali uyruklular fasih arapçayı anlamıyorlar napalım şimdi tekliflerinizi bekliyoruz.
IP
zemalek
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zemalek Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 09Haziran2007 Saat 09:30
 s.a  mutercımmurat kardes  ben ammiceye fazla takılmayın dedım.tamamen öğrenmeyin demedim.Ama bi insan illa sunun lehçesini bunun lehçesini de ogreneyim diye asıl fasih arapcayı aksatmamalı.tanışma faslında ulkeye yoreye gore bazı tabirler,kalıplar vardır onlar ogrenılır.Duyaduya ınsan alısır.Aşinalık kazanır kulağı.
somali eritre vesayre ile ilgili onlarında hicbiri fasih arapca bilmiyo demek yanlıs olur.Cahil okumayanı bılmıyordur.Belli bi seviyede okul okumus her arap fasih arapcayı anlar.Dusunun bı arastırın ınternetten dergilere gazatelere bakın kıtaplara %99 fasih arapca...
Tekrar soyluyorum lehcelere FAZLA takılmayın... 

IP
mutercimmurat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı mutercimmurat Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 11Haziran2007 Saat 14:59
zemalek kardeş,lehçelere takılmayın ifadesine katılmadığımı tekrar ifade etmek istiyorum ve size şu soruyu soruyorum ömr-ü hayatınızda kaç eritreli ya da etiyopyalı ile konuştunuz (ya da okulda ıkına sıkıla binbir emekle öğrendiğiniz FASİH arapçayı kullanarak konuşmaya çalıştınız) fasih arapça elbette lazım zaten herkes bu işe fasih arapçayı öğrenerek başlıyor ama istediğimiz kadar debelenelim ille de fasihçe diye parçalayalım kendimizi bizzat şahit oldum ve bulundum resmi bir heyet görüşmesinde bile fasih arapça konuşulmuyor. arap dünyasının umurunda değil haberiniz olsun kimse fasih arapça konuşmuyor.saygılarımla!

Düzenleyen mutercimmurat - 11Haziran2007 Saat 15:00
IP
zemalek
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı zemalek Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 11:15

s.a  kardes bu fasih arapcayla sorunun var sanırım.rahat ol takma kafana fazla..O yasadıgın herseyi bende yasadım. ihl mezunuyum mısırda kaldım. Bana sordugun soruya gelince tevafuk oldu.Dün bi sohbet yerinde her salı gittigim orada bi habeşliyle konustum etiyopyalı..mükemmel bi fasih arapçaya sahip.beni suudili zannetti.Tanıstık bırbırımızden bahsettık hatta bı turk yanımıza gelıp o turkcede bılıyo deyınceye kadar.ama ben hayır ben onun turkce bıldıgını bılmıyorum dedım turkce olarak ve habeşliye dedim benimle arapca konusmaya devam et dedim.konustuk elhamdullah onun arapcasıyla ilgili hicbir sorun yok.Burda arapcayı yeni ögrenenlerin aşkını ufkunu kırmayın.lehce lehce lehce gecin bunları.... Bu sözlerımı genel olarak soyluyorum.ve daha fazla bu konuda konusmak ıstemıyorum.polemik tartısma olmasın dıye.Allah herkese akıl fikir vermiş.okusun ogrensın herkes kendısı karar versin neyi nasıl yapacagına.Biz zaten nacizane görüş bildirdik.Allaha emane olun... s.a

IP
takma42
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı takma42 Cevapla bullet Gönderim Zamanı: 13Haziran2007 Saat 14:15
     Hayır efendim, biz kimsenin şevkini kırmak niyetinde değiliz. Bilakis insanlar konuşma dilini de öğrensinler. Çünkü, kullanmaları gerektiğinde, karşısındaki şahıs, fasih arapça dan bir şey anlamazsa asıl o zaman kişinin şevki kırılır. 
     Hem böylelikle, biz bu güzel site sayesinde, bilgimize bilgi katmış oluyoruz.
yanlışlarımızı sorup öğreniyoruz, kısacası bu siteden nasıl faydalanacağımızı gayet
iyi biliyoruz.
     Site kurucularına başarılar dileriz. Allah razı olsun!

SAKMANKONYA
IP

Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

rüyada ağlamak | siyah peynir | rüyada köpek görmek | rüyada altın görmek | rüyada para görmek | rüyada bebek emzirmek | rüyada gelinlik giymek | rüyada eski sevgiliyi görmek | rüyada silah görmek | rüyada örümcek görmek | rüyada kavga etmek | rüyada aslan görmek | rüyada papağan görmek | rüyada timsah görmek | rüyada domuz görmek | rüyada hırsız görmek | rüyada burun kanaması | rüyada bal görmek | rüyada örümcek görmek | dask sigortası